• Krátkometrážní

Michael Collins (1996)

Strhující životopisný film s perfektní režií a vynikajícím hereckým výkonem Liama Neesona. Naprostá spokojenost, snad pouze úvodních pár minut a posledních pár minut mi přišly zbytečné. Nicméně, Neil Jordan ve vrcholné formě.

Osm a půl (1963)

Po prvním shlédnutí jsem byl docela zaskočen a příliš nevěděl, jak se k tomuto snímku mám vlastně stavět. Fellini sledování nijak neusnadňuje a rozlišit, co jsou sny, co jsou představy, co jsou vzpomínky na dětství a co je vůbec realita, může být pro nepřipraveného diváka, poněkud fatální problém. Ovšem napodruhé, když už jsem věděl, do čeho jdu, mě čekal interesantní umělecký zážitek. Skutečně výborně zobrazená tvůrčí a osobní krize. Hlavní hrdina, Guido Anselmi, je slavný režisér, jehož producent mu důvěřuje a velkoryse produkuje jeho další film, ale Anselmi sám neví, co točit, o čem ten film vlastně bude. „Snažím se lidem říct něco důležitého, i když nemám co říct.“ Každý od něho chce další vytříbený film, Anselmi je však nejistý sám sebou a útočiště se snaží najít u žen. Avšak ani u manželky Luisy, ani u milenky Carly a ani u krásné herečky Claudie nenajade útěchu a svou ztracenou sebejistotu. Závěr znázorňující velkou tiskovou konferenci, na které je Ansalmi zaplavován otázkami novinářů za zvuků Wagnerovy Jízdy Valkýr je skutečným vrcholem tohoto geniálního filmového díla.

Old Boy (2003)

Naprosto jedinečný thriller! Vizuálně perfektní, originálně zvolená hudba a nezapomenutelná atmosféra.... ještě teď se třesu! Lepší než Tarantino a Fincher dohromady!

Vesnice (2004)

Velmi slibně vybudovaná temná hororová atmosféra na začátku je totálně pohřbena směšnou a tupou pointou. Skutečně šokující rozuzlení, bohužel ne zrovna v kladném slova smyslu. A když slepá hlavní hrdinka vůbec nevypadá jako slepá a ani se tak nechová, tak už jen v duchu lituji vyhozených 40,- Kč za půjčené DVD.

Garfield ve filmu (2004)

Nechutné znásilnění původního stripu, překroucení všech postav a to celé zabalené do hloupoučkého děje. Především jsem vůbec nepochopil, proč Liz vůbec dává Jonovi, který má ke všemu kočku, psa. Dál se radši nebudu ani rozepisovat. Každopádně, dávám 1*, 1/2 za Garfielda, který na začátku má pár aspoň trochu ironických hlášek, a 1/2 za Jennifer Love Hewitt.

Terminátor (1984)

Slušné béčko 80. let. Cameron dokázal z viditelně malého rozpočtu vytřískat kvalitní akční film, který si na nic nehraje. Pravda, speciální efekty a hudba nejsou zrovna nejkvalitnější, ale docela se hodí k syrovosti snímků a působí mile amatérský (hlavní téma běžící během titulků je perfektní ;)). Tak už ovšem nepůsobí herecké výkony. Schwarzenegger podává patrně nejlepší výkon svoji kariéry a převyšuje úplně všechny rozdílem třídy. Snad ještě Biehn zahrál slušně, ale ostatní herci děs a bída a vévodí jim Linda Hamilton (okamžitě jsem začal fandit Terminátorovi). Taky je škoda, že první půle, která je vynikjaící s několika skvělými momenty (přichod obou hlavních aktérů do roku 1984, scéna na diskotéce, Terminátorova "samooperace", flashbacky do roku 2029) je částečně neutralizována druhou půli, která působí poněkud lacině (automobilová honička, milostná vložka a hlavně závěr v továrně). 3 1/2*

Rush in Rio (2003) (koncert)

Koncerty legendární hardrockové trojice Rush jsou proslulé show. Oslepující světelné efekty doplňují perfektní instrumentální rockovou hudbu a tříhodinová délka koncertu nám umožňuje si to pěkně vychutnat. Kde tito chlapíci, kterým je už přes padesát, berou energii, je mi záhadou. Obzvlášť obdivuhodný výkon předvádí Neil Peart, jeden z nejlepších bubeníků na světě. Jeho snad desetiminutová sólová exhibice, kdy už má v rukách víc jak dvě hodiny tvrdého rocku, je oslňující. Zpěvák (a basista) Greddy Lee nemá sice nějak výborný hlas, ale to nehraje roli, protože zpěv v hudbě Rushů je něco jako další hudební nástroj. Posledním třetím členem (a opět skvělým hudebníkem) je Alex Lifeson. Na 2 DVD Rush in Rio uvidíte koncert z brazilské metropole, zmiňovanou rockovou show, jakou mohli čeští (a jak jsem tak koukal, i polští a madarští) fanoušci vidět na podzim 2004 v pražské Sazka Areně. Skupina je sice u nás téměř neznámá, ale fanoušky zde má a ti jsou ji očividně věrní, v hale nás bylo zhruba 13 000, což je úctyhodné číslo. Pokud se vzpamatujete z rockového maratónu na prvním disku, můžete se ještě jako bonus podívat na dokument o Rushích v Brazílii. A to vše ve velmi hezkém obalu :-) Vynikající záležitost.

Magnolia (1999)

Mozaika různých příběhů a charakterů, která, narozdíl od ostatních uživatelů ČSFD, šla jaksi mimo mě. Je to sice zajímavé, originální, ale co to tempo? Tak pomalé tempo se ke snímku takového ražení IMHO vůbec nehodí. Dvakrát jsem myslel, že už to končí, ale dočkal jsem se až napotřetí a neskrývám, že jsem se docela nudil. Největším kladem snímku je Tom Cruise, jehož herecký výkon je skvělý a téměř se mi chce říct démonický. Stejně tak jeho příběhová linie, která je nejzájimavější.

Zrůda (2003)

Dostalo by se tomuto filmu takového kladného ohlasu, kdyby hlavní představitelka nezískala Oscara? Ano, vím, Charlize Theron, ale i Christina Ricci předvádějí skvělé výkony, ale nemůžou nijak vynahradit slabý děj. Je sice podle skutečných událostí, ale to neznamená, že je zároveň oslnivý a napínavý, spíš právě naopak. Film ve mně nechal zcela chladný a poněkud znuděný pocit, což je u psychothrilleru (takhle bych Zrůdu zařadil) docela problém.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

„Jsem naprosto šťastný. Teď bych mohl umřít.“ .... ano, ano, jednoduše nádhera, nemá cenu se tady moc rozepisovat o kladech snímků, protože je skvělý ve všech směrech. A ten hluboký emociální dopad.... ten nelze jen tak naťukat do klávesnice.