• Krátkometrážní

Sin City - město hříchu (2005)

Film, který se snaží být tak drsný a cool, až to prostě není zábavné. Zpracování je sice zajímavé, ale celé dvě hodiny jednoduše nedokáže utáhnout a místo, aby ke konci snímek gradoval, tak atmosféra umírá a při titulkách cítím už jenom prázdno. Střihačovi tady chyběla soudnost, chtělo by to zkrátit tak o půlhodinu.

Štěstí (2005)

Český film se velice rád vrací k Nové vlně, oné slavné epoše z uvolněných 60. let a Štěstí Bohdana Slámy je toho nesporným důkazem. Na jedné straně se není co divit, vždyť Nová vlna byla skutečný vrchol československé kinematografie, která tehdy držela krok se světovou špičkou. Na druhé straně je těžko pochopitelné, že 16 let po pádu komunistické nadvlády není český film de facto schopen napodobit tvůrce Nové vlny a jít vpřed, používat moderní metody. Místo toho se na začátku 21. století snaží napodobit snímky ze 60. let. Ne, nemám nic proti filmům Nové vlny, mnohé se mi líbí, ale současný trend je IMHO slepá uličku bez šance na nějakou výraznou progresi. Nepochybuji, že Štěstí pobere co nejvíce Českých lvů (edit: ano, taky se tak stalo, včetně Lišky, který nepředvedl nic nového, na úkor skvělého Trojana), pokud ČFTA chce, nechť tedy zvítězí konzervatismus. Ale nemohu se zbavit pocitu, že v roce 2005 vznikly v Česku zajímavější a originálnější filmy, které by si zasloužily větší pozornost od akademiků.

Krátký film o zabíjení (1987)

Již první záběry s jemným zeleným filtrem na mrtvou krysu a oběšenou kočku za zvuků nervy drásající hudby předznamenávají velice silný, sugestivní zážitek. Temná atmosféra socialistického Polska diváka bez milosti vtáhne do filmu a nepustí ho, dokud se nespustí titulky a romantická hudba, která působí uklidňujícím dojmem po "krutém" příběhu.

Blitz Wolf (1942)

Naprosto geniální parafráze na Disneyovskou pohádku o třech prasátkách, kde se Adolf Vlk pokouší dobýt Pigmánii :) Spousta vyvedených a trefných vtipů činí z tohoto kratšího animovaného filmu jeden z nejlepších počinů z oblasti propagandy.

Irma Vep (1996)

Rádoby duchaplnost, která je v podstatě o ničem a nenabídne nic jiného než nudu.

Falešné vztahy (2001)

Jenom další film o homosexuálech a imigrantech s jasným humanistickým poselstvím, jehož největším problémem je nevyrovnaný a slabý příběh. Po odhalení milence jsem měl pocit, jako kdyby film ztratil veškerý dech a neměl už o čem dál vyprávět. Trvalo dlouho než opět trochu probudil můj zájem a i tak je výsledný dojem velmi rozpačitý. Srovnání s Almodávarem je mimo mísu, tématicky se možná hodí, filmařsky je ale Öztepek někde úplně jinde.

Batman začíná (2005)

Mnohem víc se mi líbí temné pojetí Tima Burtona, než akčnější Nolan, který sic boduje některými hezkými scénami podpořené skvělou hudbou i přesvědčivými herci, ale jako celek je to spíš průměrná popcornová zábava. A ten příběh... ehm. Samozřejmě, že od filmu jako je Batman začíná neočekávám nějakou realistickou podívanou, je to nadsázka a já k tomu tak přistupuji, ale story o jakési tisícileté sektě šířící po světě svoji spravedlnost prostřednictvím různých katastrof se mi jeví jako už příliš přitažená za vlasy.

Schindlerův seznam (1993)

Velká škoda toho závěru, který sevíruje přílišný, a hlavně zbytečný, patos a kýč. Spielberg jednoduše nedokázal skončit v pravý čas, což zamrzí, neboť jinak se jedná o jasnou pětihvězdičkovou záležitost :/

Samuraj (2003)

Pro diváka zvyklého na euroatlantickou kinematografie určitě poněkud bizarní podívaná. Pokud však přijmete Kitanovy pravidla, čeká vás plnohodnotný filmový zážitek okořeněný příjemným černým humorem. Kill Bill? Cožeto? :) P.S.: český dabing na videu byl jeden z nejotřesnějších, jaký jsem kdy slyšel, téměř by se to dalo klasifikovat jako zločin.

Restart (2005)

Velice příjemný závan svěžesti v českém filmu. Julius Ševčík se nebál natočit film v moderním stylu a podařilo se mu to, aniž by sklouzl ke kýči či stupidnostem (jako třeba Brak nebo Chooking Hazard). Scénář, přiznávám, sice není z nejlepších a styl vyprávění, kdy se nejdřív odehraje představa hlavní hrdinky a až pak skutečnost, nemusí sednout každému, mě se to však líbilo a rozhodně jsem se nenudil. No a konečně po seriálových tzv. "hereckých objevech" přišli mladí, noví, neokoukaní herci kteří umí hrát doopravdy. Na závěr snad jen, že jsem zvědavý na další díla začínajícícho režiséra Ševčíka.