Atlas mraků (2012)

"Nejlepší film roku 2012. Vizionářské dílo, které bude plně doceněno až za dlouhá léta." Já říkám, že VELKÝ VIZIONÁŘSKÝ KULOVÝ! Pětihvězdu rudou si nicméně zaslouží za to, jak diváka zpitomí, což je krásně vidět ve mnoha wannabe-erudovaných komentářích tohoto československého blogísku. Ve filmu není použito nic nového; žádný nový nápad, nový trik, nový postup, všechno už někde bylo. Ale tady je to najednou a zauzlovaný tak, že člověk jenom zírá na plátno (pravda, většina lidí jsou ňoumové a čuměj spíš na nějaký to LCD) a řiká si, že tohle ještě nikdy nikde neviděl. Je to klam, je to lacinej efekt, ale protože to funguje, dávám fullhouse.

Argo (2012)

Víte, chtěli jsme vám dát pět hvězdiček, ale když vy na konec dáte tak idiotsky natočenou honičku aut se startující sedumčtyrysedmou...

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Kromě Hansela, kterého hraje Jeremy Renner s konstantně roztomilým výrazem vykoupaného štěňátka, má celý film podobné koule, jako tento skvost. Je zajímavé, že tvůrci se nebojí sekání končetin, porcování těl a propichování hlav, ale sex je jen naznačený (Minu chci za ženu, ale nejdřív jí musím udělat bazén). Asi kulivá přístupnosti pro novodobé ekouvědomělé politicky korektní děti, které si z toho odnesou ponaučení, že nemaj žrát perník ve velkém, nemaj šukat, ale když se navzájem perou, musej až na krev. (Anebo za to může nějaké nařízení EU?)

30 minut po půlnoci (2012)

Celý skoro dvě hodiny jsou jen taková ochutnávka oťukávka: vymyšlená sexy zrzka, co nešuká, pojí dohromady různý "střípky mozaiky", je tam krev, moč, výkal, jídlo, pot, pití, šourek (naznačený), obojek, vodítko, ženská naivita, rivalita mladí vs. staří, zvuk stíhaček (někdy podivný), zvuk aut, zvuk větru, tu a tam minimalistická hudba, tu a tam ukázaný nějaký to mučeníčko, hladoví makakové, nějaký výbuchy (dobře nazvučený), nějaký to střílení (SKVĚLE nazvučený!) hezký obrázky měst a hor... V podstatě taková reklama na Pakistán a celý jsem to jakž takž pochopil až napotřetí po ne úplně malém gůglení souvislostí. Ale pak následuje TA akce. Prý to měl být původně psychologický film pouze o frustraci vyšetřovatelů při neúspěšném pátrání po UBL, což by asi ve výsledku byla děsná nuda, zvláště ve srovnání s The Hurt Locker/Smrt číhá všude. Celé se to (údajně) přetočilo, když (prý) Amíci UBL našli a zabili. No i kdyby nenašli a nezabili, tak dokonale uvěřitelně (pro nás laiky) natočenou akci jsem dosud neviděl. Věřím, že tak nějak to asi probíhá, i když představení Black Hawků se stealth modifikacemi určitě nebylo tak michaelbayovsky teatrální. Jakožto fanda do letectví si pamatuju, jaké haló?! a cožé?? způsobily snímky ocasního rotoru dosud neznámé stealth helikoptéry rozbité o zeď UBL sídla v Abbottabádu. A tenhle prvek pro mě osobně znamená hvězdičku navíc, takže ve výsledku je to pětihvězda s balkonem s výhledem na veliký ovocný a kořenný souk v nějakém fiktivním karáčském hotelu.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Původně to měl být nový akční film s Čakem Norysem, ale když si Čak přečetl scénář, uznal, že je to i na něj moc debilní. Tudíž naprosto nechápu, co přesvědčilo Bruse Vyliže. Možná hodně nul. Protože Brus sám nejspíš vycejtil, že je to celé jeden velký omyl, vynechal i svou obvyklou hlášku Yippee ki-yay, motherfucker! Teda nevylučuju, že ji tam někde potichu utrousil, ale v celém tom zmatku se to ztratilo. Mirka napsala, že: >>"Někdo ty šmejdy musí zastavit," velí Willis. Ano, ságu je třeba zastavit. A ne-li, tak ať proboha už nemá McClane další utajené děti.<< Pokud se nepletu, nemá on se ještě usmířit s manželkou? Na každý pád z původních tří hvězdiček jsem jednu ubral a je mi to moc líto. Vážně je. Wannabe čtyřhvězda, jakou sliboval trailer, se tak proměnila ve spací box 4x2 metry, jaký mi přidělili ve 4hvězdičkovém hotelu Pawlik ve Frantových lázních letos v zimě. Zatímco tam to bylo k nasrání, tady je mi to akorát děsně líto.

Terapie láskou (2012)

>>Dad! I mean, the world's hard enough as it is, guys. It's fucking hard enough as it is. Can't somebody say, "Hey, let's be positive? Let's have a good ending to the story?"<< Pohádka pro bezcitné cyniky (není to hyperbola?). Nejdřív se neznaj, pak se poznaj, pak znaj a sou na sebe vostrý a děsně jakože obhroublý a jedovatý, běhaj za sebou a před sebou, pak vedle sebe, táta má Cadillaca DeVille (nebo je možná mámy; za auto plus jedna hvězdička), pak je to trošku Patryksvejzý a Ženyfrgrej z dyrtydentu -- a na konci si šťastně seděj na klíně (teda ona jemu), táta shrábne prašule a otevře si restauraci Vesmírná Therapy nebo takovou nějakou, celý je to trošku About a Boy, a bezcitný cynik je na chvilku naměkko a chce bejt potrhle zábavnej cvok ze scénáře, jako tihle dva. Pravda, chvílema jsem se bavil představou, jak si to Katniss Everdeen aka Raven aka Mystique rozdáva s celym kanclíkem, a věřím, že jednoho dne nám dopřeje i FFFullfrontal, ale prozatím se spokojme s výstřihem, nákřáplym Hlasem a tím, že ta holka umí hrát neuvěřitelně uvěřitelně. A všichni kolem ní jakbysmet. Na rozdíl od Elizabethtownu to není film, který by mě opět vytáhl do Států, ale dávám tomu poctivou pětihvězdu s balkónem fountain view v The Address Downtown Dubai.

Let (2012)

Stručně řečeno, na začátku je to Bič Olbřímípyj, z nějž je na konci napravený Bič Svobodnýčlověk. Je snad ve způsobu použití jména nějaká rasy se týkající symbolika? Půl rudé hvězdy za to, že Denzel fakt umí hrát tyhlety role tatíků, na nichž si osud, pardon, pámbu (it's in The States you know) zkouší, kolika rozdílnými způsoby si lze s někým vytřít prdel (od diváka to vyžaduje přijmout koncept boha vytírajícího si prdel černými lidmi), půl rudé hvězdy za nepřehnaně ale furt dost efekně nasnímanou leteckou nehodu (ne však realisticky, je to podobná kravina, jako v Trosečníkovi - natočená tak šikovně, že plebsu nedojde, JAKÁ kravina to je), půl rudé hvězdy za tu zrzku Nicole (Kelly Reilly), o níž bych se fakt rád dozvěděl, jak nakonec v životě dopadla, když měla Biče v lochu (pokud to bylo na konci titulků, dozvím se to až z dyvydy, páč jsem musel jít čurat) a zbejvajíci rudá půlhvězda za Biglebowskiho, pardon, Sobchaka Johna Goodmana ve skvělý kreaci Bičova kámoše-dealera. Možná by se snesla ještě půlhvězda za letadlo s trupem DC-9, křídlem CRJ1000, interiérem MD-80 (nádherný 80's style) a supermoderním glasscockpitem v jednom, ale tu lze podle úhlu pohledu přidat i odebrat, takže nulička, že. !SPOILER! Byl tam na začátku fullfrontal, asi i opakovaný, ale já se soustředill na Biče (fakt). !KONEC SPOILERU! No a taky tam byly pěkný songy (celkem tři, myslím), ale za to se rudé hvězdy nedávají. Kolem a kolem, mít to lepší konec, tj. nějaký to cynický lived happily ever after, nebyl by to takovej adept na odpad, ale jako morální agitka to je protivný jak Forrest Bump. Pardon, Gump. Slabá dvouhvězda někde v Novosibirsku, tj. blyštivá na webových fotkách, ošuntělá ve skutečnosti.

Mupeti (2011)

Nějak si ani pořádně nepamatuju, o co v tom šlo, protože Muppeti. Kdyby tam nezaznělo ManhaManha, dal bych tomu čtyřhvězdu, ale takhle je to fullhouse s výhledem na runway. Určitě je v tom schováné i nějaké morální ponaučení o přátelství a chamtivosti a tak. "The question is: who cares?!"

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Praha tam hraje Moskvu. LOL. Střelba do Vltavy. LOL. Jeřáb tahá auto z Vltavy stoje mezi trolejovým vedením. LOL. Pavel Kříž. LOL. Kousek od Burj Khalify je tržiště. LOL. Atomovky. LOL. Ekouvědomělý BMW. LOL. Ale koho tohle zajímá, když si potřebujete jen tak pročistit mozek v režímu idle? Herecký obsazení tomu dodalo čerstvý koule (Pattonová a Renner) i vtip (Pegg), Cruise je furt stejně cool a především není moc času se nudit a ani moc času přemýšlet, což je výhoda především pro ty upocený mudrlanty, co maj urputnou potřebu urputně přemýšlet u každýho filmu a urputně oduševněle ho analyzovat. Takový standardní tříhvězdový Ramada Inn s free wifinou na pokoji někde u dálnice.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Měl jsem chuť vyspat se s Juanem Antoniem a násadou od lopaty análně znásilnit Douga. Možná, že Woody tohle zamýšlel, takže jsem mu to sežral i s navijákem. Ty nezajímavý ženský jsou tam beztak jen do počtu - Vicky je wannabeuvědomělá budoucí mamina, Christina umělecky fotí s nataženejma rukama nějakym ultrazůmem (jako důsledek barvy vlasů nejspíš) a Maria Elena je tam jen proto, aby tam byla Penelopa. Alfička Spider a letadlo v bouři jsou body navíc. Soundtrack funguje skvěle v autě na dálnici. Poctivá čtyřhvězda s minibarem.