Popely (1965)

Nebolo jednoduché sa prehrýzť celým týmto eposom, potreboval som na to až štyri rôzne dlhé fázy. Príbeh je rozdelený na oveľa viac kapitol, dokonca pomenovaných, takže už od začiatku je možné byť v obraze, čo sa bude diať. V živote Olbromského sa toho stane dosť, rodina, ženy, lásky, vojna, všetko pochádza z prachu a popola a nakoniec sa na to aj premení. Filmárska dokonalosť tu pre mňa nie je v košatom príbehu, ale skôr v prevedení. Kamera berie tak detailné zábery, že ani v dnešnej trikovej dobe by sa tomu len tak nedalo vyrovnať, napríklad jazda na koni, bežiace zúrivé psy z detailu, dlhé tanečné scény alebo aj tie bojové. Film sa často mení na muzikál alebo až baletné predstavenie buď s krásnymi ženami alebo s vojakmi s bodákmi, ktorí tiež predvádzajú svoj druh baletu. Vojna tu nie je remarqueovsky špinavá a blatistá, ale čistá, uhladená a disciplinovaná. Aj by si film zaslúžil štyri hviezdy, keby ma o niečo viac bavil. Zostane pre mňa len dobrým filmom, ktorý už druhýkrát nepotrebujem vidieť. –––– Kto sa sedliakom narodil, sedliakom musí zostať. Aj keby celú zem obišiel. Každá cesta vedie do tej istej roboty, na panské.

Pelle Dobyvatel (1987)

Pelle odmalička túžil byť dobyvateľom, ale pri tej biede mu zostáva byť len pozorovateľom. Ako švédsky emigrant v Dánsku nemôže nič, len sledovať cudzie a svoje osudy na farme hrôzy, kde osud nešetrí absolútne nikoho. Jeho nádherný vzťah s otcom je vo filme dokonale vykreslený, tu bola dĺžka filmu úplne namieste. Silné štyri hviezdy. –––– Starnem. Ale ty si mladý, Pelle. Ty si ešte môžeš podrobiť celý svet. –––– Treba sa len hádzať a prevracať, povedal úhor, keď bol na panvici.

Svět pod hlavou - Dvojboj (2017) (epizoda)

Psychologický rozbor Klementa z minulého dielu pokračuje. Ale pribudne aj reinkarnácia legendárneho subótnika v trochu inom chápaní s obkladačkovým a ešte jedným nečakaným problémom. Konečne došlo aj na skutočne drsnú partiu, a mafia to nie je. –––– Ta ženská fakt divně mluví. – Protože je Francouzka. Všichni Francouzi takhle mluví. –––– Historie našeho okresu je složitá, a zůstali tady po ní všelijaký stopy. Je to slavná historie, ale my po ní pátrat nebudeme, protože nám jde o pokrok. Vo naši lidi. –––– Možná bychom měli spíš říkat sovětská ruleta.

Trvalá dovolená (1980) odpad!

Viacerí filmári dávajú svoj pohľad na život v New Yorku do filmu, buď zhora na smotánku alebo zdola na spodinu. Tento Jarmuschov pohľad sa vymyká úplne všetkému a asi som ho ani nepotreboval vidieť. Bez príbehu to mám s filmami ťažké, keď ani netuším, čo mi turista, čo má trvalé prázdniny, chcel povedať. Po celý čas hrozná monotónna hudba a divné zvuky, aby bol zážitok dokonalý.

Rváčův deník (1995)

DiCaprio už v takom mladom veku nasadil do filmu vážny pohľad na drogy, hoci sa mi najskôr zdalo, že film bude o veselých stránkach basketbalového života a štúdia na katolíckej škole. Možno je tu toho až príliš, keď sa do sto minút dostalo okrem basketbalu a drog aj zneužívanie, smrť, nezištné priateľstvo, náznak vzťahu s matkou. A tak mám na konci nejaký pocit nekompletnosti myšlienok a možno práve stavom delíria bolo venované priveľa času. –––– Poprvé jsem viděl smrt. Obličej měl hubený a vrásčitý. Místo vlasů jen šedé skvrnky na lebce. Vypadal na šedesát let a bylo mu šestnáct. Nemohl jsem pochopit, jak byl vyhublý. Mnohem hubenější než v nemocnici. Bylo to, jak když před vás položí kostru někoho, koho jste znali. –––– Vyprávěl jsem vám o tom, jak jsem poprvé vzal heroin?

Prípad krásnej nerestnice (1973)

Táto rozmarná kriminálka je v mnohom na svoju dobu netradičná. Žena ako vyšetrovateľka, módna prehliadka so zváračmi, téma zlatokopky so švajčiarskym boháčom. Budovateľstvo a falošný feminizmus sa celkom stráviteľne pomiešali, dokonca aj s akčnou Emíliou. Nečakané rozuzlenie mi z toho urobilo celkom solídne krimi. Citát s kosťou a obalom mám v pamäti ešte od detstva: To je kosť! – Na obal pozeraj, nie na kosti! –––– Všetky nitky vedú k zváračom. –––– Je lepšie, keď človeka ľutujú, ako keď mu závidia. Keď mu začnú závidieť, je s ním amen.

Volare - La grande storia di Domenico Modugno (2013) (TV film)

Úžasne pohodový film, rovnako ako Medugnov život, keď si typicky južanským spôsobom nerobí z ničoho problémy. Vôbec mi nevadilo, že hudba mi nič nehovorí, talianskym textom nič nerozumiem, ale niečo z tej hudby ide, nejaké to južné slnko. Hlavný hrdina je bezkonkurenčný, ale aj poľská herečka ako jeho Franka dala filmu veľa. –––– Zapni ma, Mimi!

Návrh (2009)

Priemerné a predvídateľné až to nie je pekné. Najlepšie na filme je úplne nahá Sandra Bullock.

Tajemství ztracené archy (2008) (TV film) odpad!

Roztrasená kamera je tu asi jeden z tých menších problémov. Takýmto spôsobom by sa určite nemalo slovenským distribučným názvom parazitovať na názve kultového filmu z minulého storočia.

Do Říma s láskou (2012)

Typická Allenovka, odlišná len tým, že je dvojjazyčná, Taliani naozaj hovoria po taliansky, Američania po anglicky, a aj španielčina sa mihne. Chaotický, z veľkej časti nezmyselný príbeh, ale príjemný film s atmosférou Ríma a talianskou hudbou. Woody si tu zobral na paškál novinárov, že by z neho mal aj Trump radosť, a ich vytváranie celebrít z ťulpasov. Pri tom opakovanom rannom budíku som sa cítil trochu ako v Kameňáku, ale sem to skutočne patrilo. Krátko sa objaví aj Ornella Muti a jej úsmev je aj v šesťdesiatke krajší ako od Mony Lisy. –––– Jsem obyčejný ťulpas. A ty jsi ťulpasova žena. –––– Přitahuje mě spíš muž prožívající muka existence. –––– Řím znám nejlépe já, ne ten strážnik nebo někdo jiný. Odtud vidím všechno. Římany, studenty, milence na španělských schodech. Je tu ještě spousta příběhů. Tak příště...

Časové pásmo bylo změněno