Columbo - Rozbouřené vody (1975) (epizoda)

Ako prvá postava sa v každej epizóde na scéne obavuje vrah alebo obeť. Tentoraz to bol stratený a dezorientovaný Columbo, tak som nevedel, čo si mám myslieť. Po vražde musel byť najviac podozrivý ten, ktorý mal pripravené dokonalé alibi. Jeho príprava trvala tak dlho, že to bolo až trochu otravné, podobne aj vyšetrovanie a každý presun z miesta na miesto. Záver bol nakoniec fajn, ale nenapravil celkový dojem. –––– Máte snad nějaký problém? – Ne, panu Columbovi se ztratila žena. –––– Někdy mám pocit, že mám hlavu úplně prázdnou.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Spočiatku sa film rozohráva konverzačným spôsobom, trvá to dosť dlho, pričom technické detaily sú mimo chápania aj pre technicky orientovaného človeka, a až niekedy v polovici nastáva akcia. Samozrejme, nie je obyčajná, ale pekelná, ako prvé musí každého napadnúť stará dobrá klasika Sklenené peklo. Tu je ohňa a výbuchov viac, nájdu sa aj hrdinské akcie jednotlivcov, ale celkovo je to s charaktermi postáv poslabšie. Hrdinská je tiež americká zástava, ktorá statočne vlaje, aj keď už horí všetko vrátane morskej hladiny. Rovnako aj záver je trochu snový, trochu spomienkou na jedenásť obetí, a pri rozsahu katastrofy sa dá hovoriť o úspešnej záchrannej akcii, ale vyznie nejako do stratena. –––– Je to vrt na prd. –––– Všechno, co nám říkali, že se nemůže stát, se nakonec stalo.

Columbo - Za úsvitu (1974) (epizoda)

Veľmi zdĺhavá epizóda, dookola tie isté otázky a nakoniec príde rozuzlenie na úplnej maličkosti. Je pravda, že sa Columbo naučil pekne odpovedať Ano, pane! Ne, pane!, spí v nohaviciach, ale bez saka, no tie vtipné situácie nevyvážia nedostatok zaujímavých postáv. –––– Musíte mi prominout, to já ne, to můj rozum. Je pomalej. Trvá to, než to probere.

Columbo - Obrácený negativ (1974) (epizoda)

Na niekoľko epizód sa Columbo zameral na vraždy manželiek a nikdy nezapochybuje o tom, že prvým podozrivým je vždy manžel. Zvlášť, keď je poruke fešná asistentka. Tá ale nepredstavuje dôkaz viny, ten je nerafičený premyslene, len sa mi nezdá, že by pred súdom obstál. O to ale nejde, ide o pobavenie, prekvapenie a využitie svojského Columbovho zjavu a zjavu jeho auta, čo sa v epizóde využije naplno. –––– Promiňte pane, tady vám to auto už nevezmou. –––– Tak manžel zastřelil únosce dřív, než zjistil, kde je jeho žena? –––– Tak vy teď pracujete v přestrojení. Ó, jste chytrý, poručíku!

Krvavý trůn (1957)

Shakespeare od Japonca po japonsky v stredovekom Japonsku je slušná bizarnosť. Prvá časť až po prvý dômyselný príhovor nenásytnej manželky pekne plynie. Potom sa to ale zamotá, spomalí a do výborného záveru to treba nejako vydržať. Túžba po moci v japonskom podaní je až veľmi ukričaná a expresívna. –––– Všetci smrteľní sú márnosť nad márnosť a život je len dočasnou reťazou starostí. –––– V tomto svete musíte udrieť prvý, ak nechcete zahynúť sám.

Týden bez závazků (2011)

Vtipných filmov o slobode pre ženatých chlapov v prechode už bolo natočených dosť. Tento len strieda trápne scény s nechutne romantickými. A jedno mimoriadne nechutné kýchnutie ako neželaný bonus.

Columbo - V nouzi poznáš přítele (1974) (epizoda)

Tentoraz akčný Columbo, takmer ako Mission Impossible. A hlavne konečne nápaditý, so silným súperom a dostatočne zamotaný. Jediným mínusom je to, že scenáristi dosť zanedbávajú fakt, že čas smrti sa dá zistiť oveľa presnejšie, ako sa prezentuje. A to by Columbovi tak zjednodušilo prácu, že by sa len raz chytil za hlavu a mal by to vyriešené. V tejto epizóde sa na hlave musel škrabať veľakrát a ten záver bol stopercentný. Kto býva v ošumelom byte v pochybnom dome, bolo slušné prekvapenie. –––– Myslíte, že sa skrývá ve vaně? –––– Sedněte si. – Já nechci sedět!

Lúčnica - 60 rokov krásy (2008) (TV film)

Skutočná krása, výkladná skriňa slovenského folklóru. Aj režisér Ďurovčík si dal záležať na výbere toho najlepšieho z Lúčnice. Škoda len toho záznamu v neširokouhlom formáte. Z tancov som sa nejako viac sústreďoval na tanečnice. Ako v dokrútke povedal Karel Gott, na šesťdesiatku tie dievčatá vyzerajú veľmi dobre.

Posledná hodina (1987) (TV film)

Korupcia v médiách, aká aktuálna téma. Aj takáto stará inscenácia dokáže zahrať na aktuálnu strunu, pritom pobaviť vďaka výborným výkonom Satinského a Hubu. Koľko takýchto podnikateľov typu Bocsan dnes skrýva svoje kauzy Protar, o ktorých sa dozvieme iba ak omylom. –––– Ostaňte tu, od telefónu ani na krok a pripravte sa na mimoriadne vydanie! –––– Neznášam ľudí, ktorí odmietajú peniaze. Lebo im nerozumiem. Desia ma!

Vojna a mír IV: Pierre Bezuchov (1967)

Na predchádzajúce diely som si nedokázal nájsť čas, tak mi ku kompletnosti určite niečo chýbalo. No aj keby som to celé vydržal, nemohol by som udeliť svojho súkromného oskara. Román je vraj ťažký a podobne aj tento film so svojimi mnohými odbočkami od deja, lyrickými pasážami a dlhými príhovormi rozprávača. Rusi si odchod napoleonovho vojska od Moskvy patrične filmovo vychutnali, ale skutočný pocit veľkofilmu som nejako nepociťoval, možno len kvôli príliš malej obrazovke. –––– Spojí-li se špatní lidé tak, že tvoří sílu, pak musí čestní lidé udělat totéž. Je to velmi prosté.