Černí Češi (2022)

Jeden z pokusov afrického režimu a československých komunistov o záchranu detí SWAPO sa dá posúdiť až po mnohých rokoch. Niekto by povedal, že tie deti, dnes už zrelí dospelí nemajú domov, ale oni v tom majú jasno a každý si nejaký svoj domov našiel. Niekto v Londýne, niekto v Prachaticích a ďalší späť v Namíbii. Je úžasné sledovať, ako sa v pozore spieva v Namíbii česká hymna a fandí sa českému hokeju. Výborný dokument, pri ktorom sa čiernym Čechom nedá nefandiť, zostáva ale trochu trpká chuť z toho, koľkých násilné navrátenie do Afriky zničilo alebo to aj neprežili. –––– To byla daň. Měla být matkou všech, ne jenom moje. –––– I kdybych se ve světě ztratil, tu cestičku k domovu vždycky bych našel.

Room (2015)

Trochu čudný film, hlavne v prvej polovici väznenia a úteku. Ten útek bol tak nedôveryhodný, že som zapochyboval o celom filme, našťastie to druhá, psychologická polovica vylepšila. Z témy sa dalo filmovo získať oveľa viac, a boli tu už aj lepšie pokusy. Rozlúčka s izbou ale bola pekná. –––– Viděl jsem spousty lidí nejrůznějších tváří a výšek a vůní. A pořád mluví. –––– Ve světě je tolik místa. Ale času málo. –––– Mami, rozluč se s pokojem.

Navždy a daleko (1992)

Historická limonáda, kde som sa nesmel zamýšľať nad nelogickosťami a dejovými skratkami pri hľadaní zasľúbenej pôdy. No a keď som sa nezamýšľal nad tým zmýšľaním mladej slečinky, boxom a tiež boxom s koňom, tak sa to vďaka obľúbeným hercom celkom dalo vydržať. No druhýkrát si to určite nikdy nepustím. –––– Všechna půda na světě pro mě nic neznamená bez tebe.

Volodymyr Zelenskyj (2022) (TV film)

Kvalitný dokument, ktorý trochu z rýchlika prevedie diváka životom Zelenského od začiatkov ako komika s nemiestnymi vtipmi až po prezidenta štátu vo vojne. Natočené začiatkom roka 2022, takže aktuálne udalosti a celosvetový ohlas nezachytáva, ale aj tak je tam jasný koniec Zelenského ako komika a začiatok veľmi vážnej úlohy, na ktorú sa pozerá celý svet.

Marche avec les loups (2020)

Skôr ako vlkov som si užil efektné zábery krásnej krajiny. Na vlkov síce tiež dôjde, ale vlastne len ako zábery skrytých kamier. Nedozvedel som sa skoro nič, iba to, že nejaký chlapík sa vybral s kameramanom do hôr a chce pozorovať vlkov.

Frajeri a frajerky (1979) (TV film)

Naozaj trochu čudný film. Najskôr veľká láska a odrazu sú v ZOO a je z toho prehliadka zvierat. Film ukazuje vnímanie chlapčenských túžob a snov v tej dobe a to je asi všetko užitočné z tohto filmu. No ale vletieť schválne na nových bicykloch do jazera? –––– Najlepšie sú staršie, také sedemnástky, osemnástky, ktoré už fajčia. Tým nič nemusíš vysvetľovať. Zapáliš si s nimi a je všetko jasné.

Pochoduj nebo zemři (1977)

Vojnový film s prímesou romantiky, s ktorou sa to napriek modrým očiam Terenca Hilla veľmi nepreháňa. Z filmu mám dobrý pocit aj napriek trochu zvláštnej záverečnej bitke, kde sa stretla hŕstka legionárov proti asi miliónu ozbrojených Arabov a výsledok... si treba pozrieť. Dobré obsadenie, dobrá kamera a Gene Hackman zabezpečujú silný filmový zážitok. –––– Muž na pochodu umírá tam, kde padne.

Okupace (2021)

Keď sa človek dobre napije, tak aj odboj proti okupantom zorganizuje. Pokiaľ si pomôže fašistami. Teda v divadle a toto je čisto divadelný film. S dobrými divadelnými výkonmi, ale tie mi až tak celkom nestačili pri trochu jednoduchom príbehu. Trochu divná hudba, až mám z toho trošku zmiešané pocity.

Záměna (1983)

Už samotný nápad je ako z iného vesmíru, prevedenie trochu lepšie, ale aj tak sa čudujem, že sa na tom niekto ako na komédii mohol baviť, hoci aj v osemdesiatych rokoch.

Klér (2018)

Dosť ťažký film, jeden z najťažších, aké som v poslednom čase videl. Čo sa spočiatku zdá ako neškodné doberanie klerikov kvôli alkoholizmu alebo korupcii, sa vyvinie do mimoriadne silnej prepletenej drámy. Zvlášť vyčnieva zložitý príbeh z najvyšších kruhov a do nich zapleteného Bonda v sutane, ktorý má prsty asi vo všetkom. Film má tempo, hereckú kvalitu a ešte aj český dabing bol na výbornú. –––– Za kolik by to bylo bez faktury a za hotové? –––– Každý někdy bloudí, nechá se unést zlem, vyprovokovat. Církev je svatá, ale tvoří ji lidé hříšní.

Časové pásmo bylo změněno