tompaulman

Tomáš Pavelka

Irsko

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 24.10.2020  15:55

Po dlouhé době povedená korejská komedie, ve které si tvůrci pohrávají s myšlenkou, co kdyby politici byli ke svým voličům a k novinářům naprosto upřímní? Musel jsem se smát při představě, jak by asi vypadaly tiskovky Andyho Bureše… Na filmu jsem ocenil, že si celou dobu drží stejnou (dobrou) úroveň a nesnaží se narušovat průběh zbytečným kombinováním žánrů nebo citovým vydíráním. I ten styl humoru mi sedl. Prostě pohodová komedie na víkendové uvolnění. Bonus pro západního diváka je vhled do korejských volebních kampaní, které z našeho pohledu probíhají v některých ohledech až komickým způsobem.

• 19.10.2020  22:20
    Sado (2015)

Zajímavý příběh z korejských dějin, který mi byl až dosud neznámý. Jsem ale přesvědčený, že jeho zfilmování by dopadlo líp, kdyby nebylo tak zbytečně přecitlivělé. Ty účelově ubrečené scény dokázaly zkazit už tolik jinak dobrých korejských filmů.

• 18.10.2020  14:01

Mám rád Zhang Yimou i Zhang Ziyi. Potenciál jejich spolupráce je velký, a dobře toho využili v Cestě domů. Jenže když máte plytký příběh, jakkoliv talentované obsazení je k ničemu. První cca třetina ještě vypadá slibně, příběh se zajímavě rozvíjí. Ale už během ní začne všechno být průhledné a čím déle film ubíhá, tím více nudí. Závěrečné scény jsou tak otravně kýčovité, že mě nezajímaly osudy postav, bylo mi lhostejné, jestli někdo umře, hlavně aby už najely titulky. Ale musí se nechat, že vizuální stránka si po celou dobu drží vysokou úroveň, jaká je typická pro ostatní Zhangovy filmy. I ty bojové scény, jakkoliv jsou nesmyslné, byly mistrně nasnímané. Krásné barvy, scénérie i kostýmy ale samy o sobě nedělají dobrý film. Celkové hodnocení tady na ČSFD je nesmyslně nadhodnocené, já jsem váhal mezi ** a ***.

• 16.10.2020  22:27
    Ruk Kong Rao (2017)

Další z thajských filmů odehrávajících se v zahraničí. Tentokrát sledujeme příběhy tří párů ve třech světových metropolích. Bohužel mi dva z nich nebyly vůbec sympatické, a tudíž mi bylo úplně jedno, jak se jejich příběhy budou rozvíjet. Celkový dojem nevylepšuje ani fakt, že film je plný romantických klišé.

• 26.6.2020  22:27

Jeden z nejnadhodnocenějších filmů na ČSFD. Herecké výkony jsou otřesné. I sám Moore mi nepřišel o nic lepší než Lazenby. To přehrávání je tak neuvěřitelné, až mě to zmátlo, jestli náhodou nesleduju nějakou parodii. Příběhově taky celkem nuda, nad vodou to drží jen několik málo dobrých scén.

• 16.6.2020  21:28
    Nakrmte někdo Phila (TV seriál) (2018)

Většinou hodně zajímavé cesty za jídlem se sympatickým průvodcem.V každém díle jsem se dověděl něco nového a našel jsem něco, co mě překvapilo. Jediné slabší epizody byly v Londýně a v Dublinu. Na druhou stranu, muselo být těžké něco natočit v zemích, které nejsou zrovna pověstné gastronomií, kde k obědu žerou sendviče, a kde si jako přílohu k risottu dávají umaštěné smažené brambory :D

• 11.6.2020  23:01

Mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbí ta hlavní myšlenka, nakupovat a nekonzumovat zbytné věci, které nám nepřinášejí přidanou hodnotu. Vždycky mi to přišlo jako samozřejmost, přesto mě tento "dokument" přiměl přemýšlet nad tím, jestli v tom šatníku přece jenom nemám příliš mnoho triček a košilí. Zajímavý byl i koncept 333. Ale ta forma nebyla úplně nejšťastnější. Je tam moc filozofických, motivačních, rádoby hlubokých sdělení. K tomu nesouvisející pasáže, například když tam jedna ženská, názorově zjevně hodně vlevo, prezentuje myšlenky o tom, že bychom si všichni měli být rovni. To vše na úkor nějakých praktických ukázek, nebo rad, jak na takový minimalismus přejít, jak ho žít, jak v něm zůstat, jak se rozhodovat zda něco koupit nebo ne, atd. V podstatě všechny důležité pasáže filmu by šly vtěsnat do 15 minut, bylo by to krásně minimalistické a nebyla by tam ta zbytečná omáčka. Hodnocení zaokrouhluju nahoru díky dobrému tématu.

• 17.5.2020  23:01

Tento film se objevil v několika seznamech nelepších vietnamských filmů. Teď, když jsem k němu konečně našel titulky, chápu proč. 1) Zajímavé téma odstraňování min po konci vietnamské války 2) Normální, přirozené herecké výkony. Jaký krásný kontrast k současným vietnamským filmům plných afektovaného přehrávání 3) Napětí 4) Pohled do tehdejších poměrů ve Vietnamu - vztahy seveřanů a jižanů, obnova venkova, životy bývalých vojáků... Za mě spokojenost.

• 3.5.2020  23:37

Celý film na mě působil nepřirozeně. Postavy jako by četly dialogy z knihy, většinou ale s mdlým výrazem, bez emocí. Ani jedna z hlavních postav mi nebyla sympatická. Fuiji byl otravný svým neustálým dolézáním, v normálním životě by nikoho nezajímal a byl by poslán do patřičných míst. Ichie byla celkově nudná. A ubíhalo to pomalu. Nad vodou to drží dobrá kamera a několik málo vtipů.

• 22.4.2020  22:59

Jednoduchá konverzační záležitost s pouhými dvěma postavami, které se náhodně seznámí a stráví spolu den. Na Vietnam to není úplně typický film. Má dost indie nádech. Takový ten film, co se promítá na festivalech v malých sálech s hipsterským publikem. Skoro nemá příběh, nese se v pomalém tempu a je hodně kecací. Což mi trochu vadilo. Herci opravdu málokdy zavřou pusu na víc než 3 sekundy, kvůli čemuž jsem celý film sledoval dolních 10% obrazovky a často mi unikl obraz. Nese se to v podobném stylu jako korejské filmy od Hong Sang-soo, ale jelikož obě postavy zpívají a hrají na nástroje, je to celé proložené hudebními vložkami, z nichž některé jsou originálně a vcelku zábavně zpracované. Na to, jaký je to styl, to uběhlo překvapivě rychle, ale podruhé bych se na to nepodíval.

• 30.3.2020  23:33
    Doggystyle (2001)

LOL, tohle je na ČSFD? Dostal jsem to na VHS k Vánocům, když mi bylo 15, a už tehdy mi to přišlo špatný.

• 22.3.2020  23:11
    Samurai Champloo (TV seriál) (2004)

Pokud mě nezaujalo ani tohle, když soundtrack dělal můj oblíbenec Nujabes (budiž mu země lehká), tak mě nezaujme žádné anime.

• 20.3.2020  23:59
    Párty Hárd (2019)

Jehovova pomsta nebo Máma má raka byly amatérské lowcost filmy, ale nakonec měly i myšlenku a nic nepředstíraly. Párty Hárd předstírá vyšší úroveň (první režisérů promítaný v kinech?), ale humor je většinou primitivní, herecké výkony špatné a závěr přestřelený. Nebudu se tvářit, že jsem se u toho vůbec nesmál, ale celkový dojem byl pod očekávání, zvlášť když přihlédnu k místnímu hodnocení.

• 15.3.2020  17:14
    Mutant (2006)

Takové chytřejší Sharknado s větším rozpočtem.

• 12.2.2020  21:53
    L. H. (studentský film) (2013)

Extra hvězda za nostalgii, jelikož jsem tenhle případ sám zažil. Dodneška si pamatuju na zavřený pánský WC v přízemí a na vyvěšený vzkaz správce budovy. Na rozdíl od filmu, který se natáčel na Žižkově, se ale skutečný příběh odehrál v budově na Jižním Městě. Scénáře se podle mě měl ujmout Martin Pohl, tohle je téma přesně pro něj :D

• 31.12.2019  18:23
    Love: Yêu (2015)

Film o životě dvou kamarádek a jejich rodin se snaží zachytit mnoho podob lásky - neopětovanou, neúspěšnou, lesbickou, kamarádskou, lásku rodičovskou a rodinnou... Toho klišé, které zmiňuje Davered, tady byla hromada, ale to je ve většině romantických filmů. Mě spíš nesedla forma. Nemám rád filmy, ve kterých hraje každou chvíli písnička, zvlášť pokud je to nějaký sladký pop. Vyrušovalo mě to od příběhu, který sám o sobě nebyl tak špatný.

• 25.12.2019  19:15
    Les lásky (2019)

Nenudil jsem se u toho, ale vypadalo to jako kompilace režisérových předchozích filmů. Suicide Forest, Noriko's Dinner Table, Love Exposure, Cold Fish (to hlavně), Why Don't You Play in Hell zkombinované pod jednou společnou zápletkou do dvou a půl hodin. Všechno už jsem jakoby viděl a myslím, že ten film je vhodný maximálně jako úvod do Sonovy tvorby pro někoho, kdo s ní není obeznámen.

• 15.12.2019  21:56
    Furie (2019)

Na jedné straně béčkový příběh a béčkové hraní, na druhé straně celkem zábavné fighty a dobře odsejpající děj.

• 2.12.2019  23:07

Asi to není nejlepší film co se týká herců, scénáře a tak podobně, ale je natolik zábavný a originálně podaný, že mu dám 5 hvězdiček. Rozesmála mě úplně první scéna a smál jsem se až do konce závěrečných titulků, u kterých hraje luxusní písnička. Tohle natočil někdo hodně kreativní a zároveň střelenej. Zahraničním divákům, kteří dostatečně neznají dotčené prefektury, ale lehce unikne spousta vtipů a narážek vycházejících z místních reálií. Mezi tyhle diváky patřím i já, ale naštěstí jsem to zkoukl se znalkyní, která mi za běhu doplňovala mezery ve vzdělání.

• 24.11.2019  00:05

Silné 3*. Je to především romantická komedie, a to velmi zdařilá. Té romantiky je tu tak akorát a celá je podaná spíš s nadsázkou, s dostatečnou dávkou odlehčujících vtipů. Herci moc nevynikali, a když už, tak směrem dolů, ale nevadí. Film rychle uběhnul a já se dobře bavil, navzdory klasickým čínským titulkům ve stylu "půl sekundy ti na přečtení dvou řádků musí stačit, vole". Má to dokonce i nějakou myšlenku. Můžete celý život litovat, že jste něco neudělali, ale netušíte, jak by se váš život vyvíjel, kdybyste to udělali.

• 1.9.2019  00:09

Irsko je mým domovem už pátým rokem, přesto byl tohle jen třetí místní film, který jsem viděl. A je to škoda, protože zatím všechny byly briliantní. Tuhle energickou jízdu na vlně soulu ze 60. a 70. let jsem si obzvlášť užil, je to hudba podle mého gusta a ve filmu neuběhla snad ani jedna minuta, během které by něco nehrálo (no dobře, pár jich bylo). Sice poslouchám hlavně rap, ale tyhle hity posloužily jako základ spoustě pozdějších rapových klasik. Ale zpátky k filmu. Hudba, mimochodem velmi dobře zahraná i zazpívaná, je sice jeho středobodem, ale velké plus dávám i za povedený humor, plný skvělých hlášek a bizarních situací, to vše umocněno klasickým irským slangem. Škoda toho konce, kdy se všichni začli chovat jak feckin' eejits, ale možná to tak u hudebních skupin chodí. I tak jsem film dokoukal v dobré náladě. Pro mě byl zajímavý i tím, že ulicemi na některých záběrech chodím denně do práce. Pobavilo mě, jak se za 28 let nezměnily. Dokonce i ty vlaky jsou pořád stejné :D

• 25.6.2019  00:34

Hrozně přeplácaný akčňák.

• 8.5.2019  21:53
    Šaraku (1995)

Poprvé jsem vydržel koukat do půlky a pak jsem usnul. Druhý pokus jsem absolvoval po dvojitém espressu a stejně se mi u toho chtělo spát. Zaprvé mě tolik nezajímá kabuki ani historie japonské malby. Zadruhé tam bylo moc postav, několik z nich velmi podobných, takže jsem se často ztrácel v tom, kdo je kdo. Zatřetí to bylo pomalé a zbytečně dlouhé. A začtvrté titulky stály za prd. Prostě jsem se u toho nudil a už ani nevím, co mě k tomuto filmu přivedlo. Jediné, co můžu vychválit, je vyobrazení doby, převážně kostýmů, ale i kulis. To ale na zabavení na dvě a čtvrt hodiny nestačí.

• 15.4.2019  00:12
    Senkocu (2018)

Rodinné drama, které se odehrává na malém ostrově Aguni v prefektuře Okinawa. Zde se po letech schází rodina, aby provedla tradiční rituál, při kterém omyje kosti jejich matky čtyři roky po její smrti. Jak jednotliví členové přijíždějí na rodný ostrov, atmosféra v rodinném domě začíná houstnout. Byl to pro mě první film, který mi poskytl náhled do života a kultury na Okinawě. O tom, že se někde v Japonsku exhumují ostatky předků a následně omývají, jsem neměl tušení. Dobré bylo i vykreslení postav, z nichž každá měla svůj jedinečný charakter, a vztahů mezi nimi. V tomto mi film trochu připomněl Koreedův "Still Walking". A jelikož režisér je komik, tak si neodpustil celý film prokládat humornými situacemi. Nutno říct, že povedenými, protože hned jednomu z prvních vtipů jsem se smál ještě 5 minut potom (sex!). Celkově to na mě působilo jako pohodový film, což bylo dané i příjemným venkovským prostředím a oním humorem. Zajímavost: skladbu "Warabi Gami" v závěrečných titulkách zpívá Koja Misako, která si ve filmu sřihne jednu z vedlejších rolí. Stejná skladba, ale v jiné interpretaci, se dříve objevila i v závěrečných titulkách seriálu "Youkame No Semi".

• 11.4.2019  22:50

Typická kecací záležitost ve stylu předchozích režisérových filmů. Tentokrát se mi ale zdál trochu slabší a váhal jsem mezi 2 a 3 hvězdičkama. Dějová linka s mužskými postavami byla příjemná, místy i vtipná. Naopak příběh ženských postav byl o ničem a měl jsem pocit, že by se nic nestalo, kdyby byl úplně vypuštěný. Srandovní byl ten sníh, který během jednoho dne dvakrát napadl a roztál, ale filmu s takto nízkým rozpočtem to nemůžu vytýkat.

• 10.4.2019  23:13

Cílová skupina jsou spíš děti. Efekty byly asi ještě horší než v Sharknadu, ale film překvapivě rychle uběhl a já se při něm ani nenudil. Přitom to vůbec není můj styl. Takže zasloužené 3*

• 26.2.2019  23:50

Nekonvenční, barevné, kreativní a hlavně vtipné! Žánry tady na ČSFD jsou úplně mimo. Fantasy možná trochu, mysteriózní ne, thriller taky ne, romantický taky ne. Je to hlavně komedie, a to dost povedená.

• 16.2.2019  18:23

Tenhle příběh jedné zvláštní rodinky, která žije na samotě ve vietnamských horách, nebude lehce stravitelný pro každého diváka. Je surrealistický, úchylný, depresivní a plný symboliky a nejednoznačných scén, kdy nevíte, zda se jedná o realitu, fantazii či sen. Musíte si u něj hodně domýšlet a přiznám se, že ne vždycky jsem pochopil, co chtěl autor říct. Každopádně to není typický vietnamský low quality film a musím u něj kromě kamery ocenit i výkon herce, který velmi autenticky zahrál hlavní postavu, retardovaného kluka.

• 13.2.2019  22:48

Příjemná, odlehčená romantika o pomalém sbližování dvou odlišných lidí, kteří spolu kvůli nedorozumění jsou donuceni bydlet. Je tu několik dobrých vtipů a v jedné scéně se dokonce octneme v kině na českém filmu (sorry za spojler!), ale zároveň mě film nezaujal ničím, kvůli čemu bych si ho za pět let pamatoval. Problém byl nejspíš i v titulkách, které stály za prd a celý překlad byl zjednodušený, často vynechával. Mluvím o anglických, slovenské jsem nezkusil.

• 10.2.2019  22:41
    Hausu (1977)

Totální úlet. LSD na kameře.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7