• Romantický

La Pierre de l'attente (1991)

Klasická tranovina. Story která by se dala natočit do pětiminutové stopáže je roztažená na 20 minut a proložena různými detailními a dlouhými záběry. Komu sedí ostatní Tranovy filmy, bude spokojen. Nechybí ani jeho manželka Tran Nu Yen Khe, která hraje ve všech jeho filmech. Škoda, že film skončil někde v půlce příběhu. Jinak na YouTube je to k mání s krkolomně přeloženýma anglickýma titulkama.

Nụ Hôn Thần Chết (2008)

Příjemná oddychovka s jednoduchou zápletkou a pár kýčovitýma romantickýma scénama, u které se člověk chvílema i zasměje.

Ao lua ha dong (2006)

Podle mě jde o nejlepší vietnamský film společně s When the Tenth Month Comes a Nostalgia for the Countryland. Moc pěkně natočený dojemný příběh o rodině, které osud přichystává překážky jako chudoba, válka, smrt, ale která se přes tyto překážky dokáže přenést díky vzájemným láskyplným vztahům a silným poutům. Obdivoval jsem tu odhodlanost matky udělat cokoliv pro lepší život a budoucnost svých dětí. Jsou zde také zachyceny dvě významné události v historii Vietnamu, mezi nimiž se děj odehrává - vyhlášení nezávislosti na Francii a válka s Amerikou. Film byl v době vzniku s rozpočtem přes 2 miliony USD nejdražším vyprodukovaným snímkem ve Vietnamu a na jeho kvalitě to je v porovnání s jinými vietnamskými filmy znát. Jediné, co mi zkazilo dojem ze sledování, byly záběry z bombardování na konci, které jako by se do filmu omylem dostaly z nějakého propagandistického videa. I tak dávám zasloužených 5*

Runaway (2010)

Spousta úžasných záběrů s krásnými barvami. Moc dlouhá baletní scéna, jinak by to bylo za plný počet.

Ossakhan yeonae (2011)

Opravdu zábavný film s nezvyklou kombinaci žánrů komedie-horor-romantický. Son Ye-jin je úžasná jako vždy, Lee Min-gi ji skvěle doplňuje, děj je poutavý a natočeno je to briliantně.

Keurosing (2008)

"Keurosing" je drama přesně podle mého gusta. Téměř od začátku jsem ho hltal se zatajeným dechem a ve výsledku na mě udělal opravdu silný dojem. Zaprvé díky skvěle zvládnutým rolím herců, a především díky působivému příběhu, který se skutečně stal. Při pohledu na tenhle film si člověk uvědomí, že drtivá většina "problémů" co řešíme jsou nesmysly oproti tomu, s čím se musí vypořádávat lidi v jiných částech světa.

Vůně zelené papáje (1993)

Ano, film je opravdu hezky natočený se spoustou detailních záběrů a pestrých barev, a díky tomu se na něj příjemně kouká. Ale aby mě film opravdu bavil, měl by mít děj, a ve Vůni zelené papáje se nic moc neděje. Nebýt té pěkné kamery, tak bych možná hvězdičku ubral. Nemůžu si pomoct, ale Tran Anh Hung je přeceňovaný režisér.

De Mai Tinh (2010)

Je to už pár měsíců, co jsem tenhle film viděl. Podíval jsem se na něj proto, že měl na netu poměrně dobré hodnocení. Možná je chyba v tom, že romantické komedie celkově moc nemusím, ale i v tomhle žánru jsem viděl spoustu lepších filmů. Ani si zpětně nemůžu vybavit scénu, kdy bych se opravdu zasmál. Zženštilá gay postava mi byla od začátku nesympatická, děj jsem dokázal správně odhadnout po cca 20 minutách. Hvězdičku dávám za nostalgii, kterou ve mě film vzbudil, neboť některá místa v něm jsem navštívil a mám na to jen ty nejlepší vzpomínky.

Krush Groove (1985)

Mám rád klasický rap. Na interpretech v tomhle filmu jsem vyrůstal, ačkoliv je film stejně starý jako já. Nicméně v porovnání s podobnými filmy z tohoto období jako Wild Style nebo Beat Street je Krush Groove o něco slabší. Zmíněné filmy se snažily zachytit životy nadšenců do různých elementů hip-hopu, přičemž dokonale vykreslovaly špinavou atmosféru New Yorku v době, kdy se hip-hopová kultura držela v undergroundu a nesměle z něj začínala vystrkovat růžky. U Krush Groove mi ta atmosféra chybí. Film je spíše předváděčka několika rapperů a skupin. Většinu jeho stopáže zabírají jejich vystoupení, ať už v klubu, ve studiu nebo třeba v restauraci. Na můj vkus se moc přibližuje muzikálu (viz třeba scéna, kde Fat Boys začnou rapovat ve škole a rázem se kolem nich rozpoutá mejdan tancujících studentů). Ale i tak je to příjemná hodinka a půl strávená u klasických rapovek.