Icarus (2017)

Takhle se útočí na Oscara za nejlepší dokument! Icarus je výtečný a strhující dokument, jehož příběh a téma se postupem času vyvýji nečekaným směrem a ve výsledku jde o něco jiného, než na začátku, což tvoří jedinečný zážitek, který je v mnoha chvílích napínavější, než klasická dramata a nabízí bezprecedentní náhled do zákulisí vrcholového sportu.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Tohle byla katastrofa. Tomáš Vorel dokáže občas natočit povedený film a Jakub Kohák je vtipný člověk, tudíž jsem v jejich spolupráci věřil. Nicméně se mi bohužel oba dva slušně vysmáli. Instalatér z Tuchlovic je....vlastně ani nevím, co to mělo být, neboť rozhodně nejde o komedii, neboť humorných situací není dostatek a když už na ně dojde, nejsou příliš vtipné. A dramatem bych tenhle kousek určitě taky nenazval, protože ačkoliv se o vážnost často snaží, žádný z těchto momentů není dotažený a jedná se spíše o polopaté pokusy. Díky zvláštnímu, lehce asociálnímu hlavnímu hrdinovi závislém na matce by se dalo polemizovat, zda se Vorel nesnažil o českého Forresta Gumpa, ale v jeho vlastním zájmu doufám, že ne, protože v porovnání s touto klasikou by film vyzněl ještě tragičtěji než jako nedomrlé nic, kterým je.

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Před shlédnutím jsem očekával nekvalitní pokus o komedii přiživující se na populárním zombie žánru. Po shlédnutí musím nadšeně říci, že se jedná téměř o pravý opak. Skautův průvodce je neskutečně svižnou a pohodovou komedií, která se ničeho neštítí a vedle spousty vtipných situací nabízí i několik brutálních momentů, za které by se nestyděly ani vážnější zombie kousky. Krátká stopáž je rozumná a ku prospěchu věci a za celých 93 minut nedokáže snímek nudit.

V jako Vendeta (2005)

Temná vize totalitního světa je prezentováná do puntíku přesně a vtáhne ihned od počátku. Ačkoliv se příběh odehrává především v uzavřených prostorách a na pár lokacích, díky výtečným dialogům dokáže i tak prezentovat celistvý obraz svého prostředí. Hltal jsem každou minutu a nemohl jsem se vynadívat, resp. vyposlouchat Huga Weavinga, který oplývá neskutečným charizmatem i s maskou na hlavě. V jako Vendetta je výtečným snímkem, který je méně akční, než jsem čekal, ale to není vůbec na škodu, neboť většinu času věnuje budování světa a příběhu, což ve zvoleném podání zaujme a pobaví více, než sebelepší akční scény.

Zrod komiksových superhrdinů (2010)

Komiksy od DC mám hodně rád a i když něco o jejich historii vím, stále jsem měl několik mezer, které tento dokument spolehlivě doplnil a upřesnil mi fakta, která jsem již věděl. Zpovědi významných tvůrců a dalších významných lidí z DC nabízí spoustu zajímavých faktů a vývoj komiksového vydavatelství a jeho postav prezentuje chytlavou formou a uvádí je do historických kontextů, které všemu dávají hlubší vyznění. Pro fanoušky komiksů povinnost.

Sovdagari (2018)

Krátký dokument s jasným poselstvím, který ale bohužel svoje téme nerozpracovává zajímavě a tak dokáže i na ploše dvaceti minut nudit, neboť kromě toho, že se jsou v Gruzii lidé chudí a místo peněz platí bramborami se nic dalšího nedozvíme, na což by stačily minuty dvě, nebo jedna věta na Wikipedii.

Táta je doma 2 (2017)

Pokračování povedené rodinné komedie, které bohužel nedosahuje kvalit svého předchůdce, ovšem stále se jedná o celkem vtipnou podívanou. Mohou za to především skvěli herci, kerým tentokrát vévodí Mel Gibson, který má charizma na rozdávání a obohacuje jím každou scénu a pozvedává i ty slabší vtipy. Skvělých momentů je ve filmu hodně, ovšem bohužel jsou protkány větším množstvím rodinných poselství a udobřování, než minule, což tempo brzdí a navíc se jedná o klasické, již mnohokrát viděné momenty, které film nikterak neobohacují, spíše naopak. Komediální složka tedy funguje na jedničku, jen je škoda, že jí není věnováno ještě více prostoru, ale jako nenáročná zábava funguje snímek stále dobře.

Chris Rock: Tamborine (2018) (TV film)

O standup vystoupeních Chrise Rocka jsem toho slyšel mnoho a byla to vesměs obrovská pozitiva, proto jsem se na jeho nejnovější komediální kousek celkem těšil. Výsledek mě ale rozhodně nepotěšil. Rock sází ve velkém na rasová témata, což samo o sobě nevadí, ovšem způsob, jakým o nich mluví není příliš objevný a jeho přístup působí nepromyšleně, kdy z nastolených témat nevymačkává maximum a působí, jako by o nich mluvil spíše proto, že se to tak nějak čeká a ne proto, že by k tomu měl příliš co říci. Najde se pár vtipných momentů, ale často Tamborine sklouzává do vážné polohy, kdy se Rock vyzpovídává ze svých osobních hříchů, což je sice hezké, že se snaží divákům přiblížit, ovšem já od komediálních speciálů očekávám kvalitní humor a ne psychiatrickou poradnu. Tamborine je tak nepovedeným návratem na prkna, který spíše nudí, než by bavil.

Legendy zločinu (2015)

Jeden Tom Hardy dokáže pozvednout každý snímek o něco výše a tak když máte ve filmu Hardyho dokonce dvakrát, nelze jinak, než čekat zázraky. Pokud jde o Hardyho herecké výkony, nejedná se rozhodně o zklamání a zvládá hrát dvojčata charizmaticky a každého jinak, aby vynikly jejich odlišné povahové rysy. Bohužel zbytek filmu už tak kvalitní není a dostává se nám nadějného, ale nevyužitého gangsterského příběhu, který je ve výsledku spíše vztahovkou, než pořádným, brutálním nářezem, což je hrozná škoda. Proti romantické složce bych nic neměl, pokud by tvořila menší část v příběhu o převzetí Londýna, ale je tomu bohužel naopak a film tak po skvělém začátku přestává postupem času bavit a po zakončení se nelze zbavit dojmu, že to celé vyšumělo do ztracena a spíše než o kompletní film šlo o nevyrovnané stylistické cvičení.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Krásně animovaný snímek odehrávající se v pohledném vodním prostředí, které by před slédnutím mohlo vzbuzovat strohý dojem, ovšem tvůrci svět osvěžují spoustou nápadů, které dělají z každé minuty vizuální klenot. Vedle vzezření jsou hlavním tahounem herci, jejichž hlasy probouzejí postavy k životu a největším překvapením je Dwayne Johnson, který dokazuje, že zvládne opravdu všechno a že se jako herec zlepšuje s každým filmem, kdy dokáže zaujmout i bez své vlastní tváře a svalů. Dosti jsem se bál hudebních vložek, které ne uvšech filmů fungují, ale zde jsou příjemnou výplní a jsou neskutečně chytlavé. Chvílemi ke konci bohužel snímek ztrácí dech, ale většina stopáže je výborná a Moana se tak v současné animované tvorbě řadí ke špičce.