Jmenuji se Emily (2015)

Zaujímavá írska "tínidžerská" dráma o Emily milujúcej svojho otca a mamu . Bola pekná, na svoj vek primerane inteligentná a múdra. To ako "zotrela profesorku literatúry hneď na prvej hodine v cudzej škole bolo výborné (ono je to vďaka scénaru samozrejme ale sadlo to) Rád som sledoval jej tiché mudrovanie a vnútorný hlas o vode smrti "faktoch" živote. Piaty bod má film za vynikajúce pesničky ved si len vypočujte aspoň túto, alebo hoc aj túto

Ten, který přežil (2015)

zaujímavá myšlienka, a scenár len mi nejde do hlavy, predstava, že človek preživší apokalypsu , sa dobrovoľne rozhodne pre samotu. No ale to by potom nenatočili takýto film s vynikajúcou atmosférou ticha lesa a skrytých myšlienok.

Planeta Země po vymření lidstva (2008) (TV film)

scifi dokument doplnený počítačovými efektami . Z filmu nebolo zrejmý zánik ľudstva, či postupný alebo naraz. Venoval sa viac rastlinnej ríši menej živočíšnym druhom a už vuobec nie hmyzu a mikroorganzmom. Ale v celku pozeratľné. Film je dostupný aj na YUTUBe

Poslední vlak (2006)

posledné dni pred Osvietčinom, vo vlaku bez vody s kýblami výkalov a umierajúcimi ľudmi. Príliš depresívne, príliš smutné.

Bláznivý (2001)

Po Dočasnom domove ďalší film s podobnou tématikou. Tento však podstatne tvrdší krutejší. Práca vychovávateľov a psychoterapeutov v takom zariadení je nesmierne náročná. Mne niekedy pripadala málo účinná, keďže tam chodili 17 roční tínidžeri, ktorí museli v zmysle zákona v osemnástich zariadenie opustiť.

Rituál (2006)

u Nicolasa som predsa len zvyknutý na iné filmy a postavy. Touto prapodivnou mysterióznou zlátaninou (naviac s príšerným slovenským dabingom) komerčné televízie urážajú snáď aj priemerného diváka pižamovej panelákovej society :(.

Dočasný domov (2013)

Po slovenskej kauze o dianí v domove Čistý deň, dobre mi padol tento film. Dočasný domov bol domovom pre deti - teenedžerov neprispôsobivých väčšinou postihnutých nejakou minulosťou. Zaujímavá práca vychovávateľov ktorí mali hodne na vrch nad ostatným personálom (vlastne tam ukázali len akéhosi nepodareného riaditeľa obklopeného papiermi). Mladá vychovávateľka Grace bola osobou s až nadprirodzenou empatiou voči chovancom domova. Pričom sama mala postihnuté detstvo (asi preto tak dobre rozumela chovancom) Bola nesmierne sympatická. A vôbec ... film na mňa pôsobil sviežo a zaujímavo.

Dítě číslo 44 (2015)

slabunké pozliepané tak nejak divno s dôrazom na činnosť KGB ... neviem ... som sklamaný taká americká nepodarená zlátanina a napodobenina Dánovho červeného kapitána.

Kahaani (2012)

Vo filme vidno snahu indickej kinematografie priblížiť sa akčnosťou napätím ale aj zápletkom k americkým thrillerom. Zčasti sa im to aj podarilo, pokiaľ si človek zvykne na nesmierne preľudnenú Kalkatu, spôsoby a prejavy polície a Indov vôbec. Nechýbala ani klasická indická sentimentalita, vrátane hudby. U mňa poctivé tri a pol bodu (bližšie ku štyrom). :)

Nová země (2011)

celkom kukateľné dobrodružstvo položené na historických podkladoch, drsnosť severu zimy ... ľudia ocitujúci sa v krajných možnostiach existencie. Kladne hodnotím aj slušnú výpravu filmu, trochu mi tam vadilo to prepojenie organizovania objavnej cesty s "republikou" (Holandsko som vždy pokladal za královstvo) a naviac organizácia výpravy pod rúškom vedenia evanieickej cirkvi ..