Aladin (2019)

Guy Ritchie je sice frajer, ze vohnul (a nejspis opakovane) Madonnu, ale jeho filmova / reziserska kariera mi teda moc nesedi. Toci filmy nezajimavy a divny, snad jen s vyjimkou Sherlocka Holmese. Jeho Aladdin pusobi spis jako pracka penez nez prevedeni klasickeho Disney filmu do hrane podoby, a z hercu krome Willa Smitha (jehoz filmy taky silne osciluji okolo prumeru) se uz pak nepodarilo zaplatit nikoho zajimaveho. Ve filmu se porad hodne zpiva, pribyla tam nejaka sluzka (to aby mohl Dzin zasunout) a zaverecny vyvrcholeni filmu je od originalu trochu odlisne, coz by ale za normalnich okolnosti nemuselo byt nutne na skodu. Moderni Aladdin musi ale oslovit moderne smyslejici divactvo a tak se dockame zvratu v arabskem svete skutecne nevidaneho - sultanem se stane Jasmina. Uz mi tam v ramci zenske emancipace chybela asi jenom scena, jak v zaveru filmu Jasmina Aladdina naklada gumovym penisem zezadu jako tomu bylo treba v Deadpoolovi... jinak animace i efekty docela dobry, i kdyz to CGI tancovani ala Bollywood trhalo oci i s obocim..

Aladin - Jafarův návrat (1994)

Ona uz charakteristika "direct to video" dava tusit, ze to zazrak nebude, a bohuzel opravdu nebyl. Kvalitativni skok v animaci, kdy sablony porad jeste odpovidaji puvodnimu filmu, ale v pohybu uz to pak tak nevypada a uz to neni ani tak propracovany. Dobre lze hodnotit pouze prevrat otravnyho Papoucha v dobraka a samozrejme absenci jakyhokoliv zpivani.

Aladin (1992)

V dobe premiery Aladdina mi bylo 5 let a s hruzou jsem zjistil, ze ackoliv jsem doma mel hracky na motivy tohoto filmu (dokonce si i pamatuju, ze byl v Happy Mealu od McDonalds), tak jsem ho vlastne nikdy nevidel. S uvedenim hranyho filmu jsem se rozhodl tuto chybu napravit a opet musim vysmeknout Disneymu poklonu - od skutecne zacatku typu Snehurka, Pinocchio, Dumbo, Bambi a ja nevim ceho jeste az do cca druhy Fantazie prisel se skoro kazdym filmem velkolepy pribeh, atraktivni a hlavne moderni animace a skvela rodinna zabava. Djin v podani Robina Williamse skvelej bavic, cemuz dopomaha i ten filmovy vizual - jsou to vterinovy detaily ktery mi vykouzlily usmev na tvari i dneska jako starymu chlapovi. A ta nadcasovost - uz v roce 1992 nas Disney pred Aladdinem varoval jakozto nuzakem kradoucim chleba. 25 let po varovani se nam po Evrope prohani takovych Aladdinu uz miliony a misto chleba si ted privlastnujou nase socialni jistoty.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Cernochuv tata je bilej jak stena, i tak by se dal jednou vetou shrnout pribeh novyho Pokemon filmu. Pokud to trochu rozvedu pro ty, jez vahaji - animace je perfektni, je tam spousta pokemonu a ruznych odkazu na serial, takze Pokemon fandove si prijdou na svy. Postavy, resp. herci a herecky jsou povetsinou sympaticky, s vyjimkou jednoho dementa v klubu (Watanabe tam bohuzel ma jen malej stek, coz je skoda) a dialogy mi prisly vtipne napsany. Zklamanim byl pro me ale pribeh a jeho rozuzleni - aniz bych spoiloval, tak mi to proste do sveta pokemonu nesedlo a cely mi to prislo jako totalni picovina. Akcni sekvence v puli filmu byla divna (vypadalo to jak z nejakyho end-of-the world movie) a zaverecna bojovka dala vzpomenout na Avengers nebo Transformers. Nevadilo mi modernejsi pojeti Pokemonu a jejich sveta, ale preferoval bych neco tradictejsiho vzhledem ke znacce, nez film ala superhrdinove a nesmysly.

Trainspotting (1996)

Trainspottingu jsem se v minulosti zamerne vyhybal, protoze me film o fetacich nezajimal. Dneska uz se jedna o uznavany film, prestoze se v nem vlastne dejou porad jen nepristupny veci. Krome pichani heroinu a uzivani dalsiho fetu tu vidime odhaleny kozy, kundy a curaky, sex s nezletilou, mrtvyho novorozence, excesivni nasili psychopata Begbieho a ruzny podvody a kradeze. Nevim, jestli by bylo mozne takovy film jeste dneska natocit, ale nektery sekvence byly vlastne zabavny. Rozhodne je dobre film videt v originalnim zneni, protoze Skotove takhle skutecne mluvi / zni a je to utrpeni a zabava zaroven. Nehralo mi to prilis do noty, z Begbieho obcas opravdu trnulo, ale kvalita (a s ni souvisejici kontroverznost) se filmu uprit neda. Za me osobne lepsi prumer.

42 (2013)

Co jsem prisel na Novy Zeland, zacal jsem se zajimat o sporty, ktery u nas moc popularni / dostupny nejsou - rugby, americky fotbal a nove taky baseball. O baseballu se u nas skoro vubec nemluvi, ale v americe je to jeden z nejstarsich sportu a z americkych filmu casto srsi ruzny odkazy na nejaky vyznamny hrace, jejichz jmeno jsme nikdo nikdy neslysel. Kdyz jsem zacal s baseballem, tak skutecne nekdy v dubnu se hralo a vsichni meli dres s cislem 42 - ted uz konecne vim, proc a kvuli komu to vlastne bylo. Mam tyhle sportovni filmy rad a pokud mi sednou herci a pribehova linka, tak nemam duvod tomu nedat plny pocet. Herci mi sedli, nigga tu buzeraci ustal (ve filmu jednou rozmlati palku, ale prej je to vymysleny pro potreby filmu) a pravem je to hrdina baseballu.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Mam Disneyovky rad, i pres jejich zjevnou hyperkorektnost, ale tohle me mistama az odpuzovalo. V prvni rade se mi nelibily ty celkem verne zpracovany ostrovani, coz je mozna ovlivneno tim, ze tady na Zelandu s nima ziju a vydrenejch z nich zrovna nejsem. Moana mela ty typicky pysky, naopak Maui byl zase mohutny prase (ne ze by jejich zensky nebyly taky mohutny)... to maly prase bylo celkem roztomily, ale po uvodu zmizi a zustane tam jen blbej kohout. Cetl jsem si o tech daberech a hodne z nich jsou Novozelandani a prekvapilo me, ze predstavitelka Moaniny babicky (Rachel House) studovala herectvi na Prazsky filmovy skole :). Ale jinak zpatky k filmu - hodne se tam zpiva, coz bylo dost otravny, animace "zaporaka" naopak super - celkove asi prumerny film, kulturne to slo totalne mimo me.

Strážci Galaxie (2014)

Nebyl sem z toho az tak odvarenej, jak jsem doufal, ale na druhou stranu ten leckdy hranicni humor nepusobil kycovite jako ten v Deadpoolovi. Nejvtipnejsi byl jednoznacne Rocket a pak asi ten mini groot.

Hačikó - příběh psa (2009)

Jedna o jeden z nejsmutnejsich a zaroven nejobdivuhodnejsich pribehu, ktere napsal sam zivot. Kdo u toho (= puvodniho filmoveho zpracovani, popularnejsiho americkyho remaku nebo jenom u skutecnym pribehu psa Hachiko) neuroni slzu nebo neciti urcitou litost je bezcitna kurva.