• Krátkometrážní

Zbouchnutá (2007)

Sám od seba by som si to róóóózhodne nepustil ani nepozrel, tak ale keď to dávali v krčme, čo už môžem narobiť... Tak som pil a pozeral. Čím viac som bol opitý, tým to bolo horšie. Ja sporadicky takéto Hollywoodske výplachy nemusím. Neprišlo mi to vôbec vtipné a jediné na čom som sa zabával boli komentáre, ktoré sme tomu nakladali s kamošmi. Keď už nič viac, tak aspoň s tejto stránky som si to relatívne užil.

Útok trojhlavého žraloka (2015)

Jáj, ľudia, to bolo tak zlé, že si to ani neviete predstaviť. Raz za uhorský rok sa dostanem k televízií a aj to si musím pozrieť takýto nehorázny odpad. Bolo asi 10 hodín večer, len tak si prepínam a zrazu na nejakej Maďarskej stanici vidím Dannyho Treja ( známy z filmu Machete, Machete Kills či z reklamy na Mountfield). Na toho herca mám takú svojskú slabosť takže prečo nie, tv program hovoril, že sa film volá 3 Headed Shark Attack, hmmm to som nevidel, iba 2 Headed Shark Attack a to bola tiež riadna kravina. Ale už keď pritom sedím, samozrejme si to pozriem. Toľko zlých filmových substancií som nevidel takto pokope už veľmi dávno. Pasujem túto s*ačku za najhorší film roku 2015. Chápete? Partia mladých ľudí si vyjde na dovolenku do prímorskej oblasti, kde ich začne loviť troj-hlavý žralok, Ktorého zobrazujú pod hladinou iba dvomi animáciami. Doprava a doľava. Animácia CGI efektov je hrozná.... Najhoršia na svete, neprirodzená, ale však tam boli iba dve!!! To sa nemohli troška viac posnažiť? Asi nie. Do polovice filmu takmer nikto z partie neumrie, až na posádku vojakov z druhej lode Dannyho Treja, ktorý si sám na seba spravil nepeknú paródiu. Keď mu na čln skočil žralok a on doňho vystrieľal všetok zásobník, vytiahol mačetu a odsekol mu hlavu... Jasné, že to nebol koniec, narástli mu ďalšie tri ale ide o ten princíp. A potom tento nesmrteľný tvor zabíjal aj na súši, taký bol šikovný. A to vznikol z odpadových vôd. Partia sa dostala na ostrov ale rozhodla sa, že sa vráti na more, tak nasadli do dvoch člnov. Jeden bol za chvíľu zničený aj s posádkou piatich ľudí. Žralok na nich skočil a všetko to vybuchlo. Z druhej lode sa jedna ženská rozhodla, že ich zachráni, hoci všetko vybuchlo a horí... IQ na bode mrazu. Ďalšiemu zase odhryzol žralok ruku. Ranu neobviazali, tam kde bola ruka odťatá ale proste iba chceli zastaviť krvácanie, pričom bolo všetko mäso vonku. Samozrejme sa ten chlapík heroicky obetuje bez zmyslu. No a nakoniec, ich inteligencia stúpne o milión IQ a prídu na to, že keď trojhlavý žralok vznikol zo smetí, tak tie smeti ho aj zabijú.. Náhodou boli na smetiarskej lodi, aj také niečo asi existuje, a tak povyhadzovali smeti na hladinu, ktoré žralok nakoniec zjedol a aj záhadným spôsobom zomrel. Hlavné postavy to síce nevideli ale asi svojej teórií verili natoľko, že spokojne odišli.... Koniec. Ďakujem aj Maďarskej stanici za skvelý dabing... Tak z chuti som sa nezasmial pri žiadnej komédií už véééééééééééééééééééééééééééélmi dávno...

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Na záverečnú časť trilógie Mad Maxa som sa na internete nedostal k veľmi, do nebies spievajúcim, recenziám a názorom, takže sa mi do toho dvakrát nechcelo. O to viac ma prekvapila príjemná zábava, ktorá je po tej technickej aj filmárskej stránke dokonca, v niektorých bodoch, lepšia ako kultová dvojka. Samozrejme to má svoje muchy ako príbeh, ktorý sa nechytal na predošlé pokračovanie ale rozhodne to bola nesmierna zábava. Skvelá akcia, dych berúce kaskadérske kúsky, všadeprítomný prach a skvelé charaktery. Je pravda, že tie deti a kvázi vtipné vsuvky si mohli odpustiť. ale rozhodne to nerobí hanbu, tak ako jednotka. Spokojnosť.

Sanatorium na věčnosti (1973)

Jozef: Ja nezodpovedám za svoje sny... Policajt: Ale zodpovedáte! Poľská verzia Imaginarium Dr. Parnassa, iba o vyše 30 rokov staršia. Asi tak. Neviem prečo, ale Poliakov v kinematografii fakt nemusím. Po sklamaní monumentálneho poetického sci-fi On the silver globe, som si veru trikrát rozmyslel, či sa pustím do ďalšieho experimentálneho kúsku z Poľska. Síce som sa dotlačil, ale mal som to radšej nechať tak. Opäť, nápad, myšlienky perfektné. Je to riadne psycho. Mindfuck ostrý ako britva ale to spracovanie ma nesmierne nudilo. Neviem či to bolo tou kamerou alebo tým jemne socialistickým nádychom (hoci tam nebolo absolútne nič, čo by podporovalo režim) Nahota, sexualita, mentálne nezdravé správanie, nelogické a iracionálne konanie, nezmyselné prechody z jednej scénky do druhej. strata času a priestoru, no v podstate je tu všetko to, čo ma priťahuje na týchto filmoch (okrem násilia) Ale predsa som počas tých takmer 2 hodín nudil. Nie a nie tomu prísť na chuť. Hlavná postava Jozef, prichádza do Sanatória, navštíviť svojho mŕtveho otca. Necudná sestrička a doktor mu v zrúcaninách povedia, že jeho otec je aj nieje mŕtvy. Udržiavajú ho v umelom spánku a možno sa s odpočinkom s toho dostane. Jozef sa cez svoje sny nejako dostane do svojho domu.. Vojde do pivnice, ktorá je vlastne kantína židov, kde spolu popíjajú a kšeftujú. Keď tam otca nenájde, zájde za jednou krásnou necudnou ryšavkou. Vlezie jej pod posteľ a dostane sa do nejakého mesta.. A takýmto mindfuck štýlom je to spracované od začiatku až po koniec. Doteraz nerozumiem tomu ako ma to nemohlo zaujať. Dokonca to bolo pekné aj s toho estetického hľadiska... Žiadne hrozné, šedé boľševické farby, ale nádherné pestré..

1984 (1984)

Slávny román 1984 od Georgea Owella z roku 1949, bol režisérom Michelom Radfordom, tak, povedzme, symbolicky nakrútený v roku 1984 a dokonca som sa dočítal, že niektoré udalosti v knihe, ktoré sa diali v určený dátum, sa aj v skutočnosti nakrúcali v ten kalendárny deň. Rozhodne chvályhodné od tvorcov. O tejto knihe a samotnom filme som počul tony a tony chváli, vyzdvihovania do nebies a o kultovosti tohoto sci-fi ani nebudem rozprávať... Ale holt, nikdy som sa k nemu nedostal až teraz, a môžem povedať hneď na rovinu, že som mal troška väčšie očakávania ako som výsledne dostal, ale rozhodne je tu pár zaujímavých momentov o ktoré sa s vami podelím. Už len to podstatné jadro a myšlienky, ktoré spisovateľ obalil príbehom, naznačujú, že to mal chlapík nesmierne usporiadané v hlave.. Nie to, že predbehol svoju dobu o XY desaťročí ale mám taký pocit, že ešte aj tú našu. V hlavnej úlohe sa nám tu predstavil John Hurt (Alien, Elephant Man) Zasadený do povojnového sveta, ktorý nieje rozdelený do štátov alebo nebodaj nejakých menších mocností ale do troch obrovských civilizácií Východ, Západ, Juh ( V snímke majú vlastné názvy) Každý z nich má extrémne totalitný režim, ktorý v sebe zahrňuje, tak absurdnú cenzúru a kontrolu, že to vyzerá ako CCCP v 70´s a 80´s na tretiu... Vyššie sféry sa snažia potlačiť všetky emócie, ktoré oslabujú jednotu spoločnosti. Zničiť nukleárnu rodinu a úplne odstrániť náznak sexuality. Z tohoto začarovaného kruhu nieje možné ujsť. Hlavná postava začne mať intímny pomer z jednou z jeho "súdružiek" v jeho hroznej práci.. A očividne sa im to páči. Na tajnáša chodia do lesa, zničené mesto nieje zrovna najromantickejšie miesto, až ich takto raz načapajú. Do tohoto momentu mi prišiel film tak trocha fádny, akoby som to všetko už videl niekde inde. Prišlo mi to tak troška ako STALKER od Andreja Tarkovského (Jeden z mojej top 10 všetkých filmov čo som videl) Myšlienky super ale ostatné mi neprišlo geniálne, ale podotýkam p x-krát, je to dobré. Keď však prišlo na mučenie a psychický teror, ktorý sa snažil donútiť hlavnú postavu aby uverila zločinom ktoré nespáchala ale mala ich priznať, tak mi až krv stuhla v žilách. Niečo podobné sa robilo aj za komančov ale toto je fakt drsné. Za moment sa zo silného chlapíka, ktorá je proti režimu, stala troska, trpiaca Stockholmským syndrómom. A toto pokračovalo, kým všetkému neuveril. Smutné ale aj také veci sa diali. Skvelí herecký výkon. Na Oscara,

Nahý oběd (1991)

Na moje prekvapenie, ide o celkom príjemný a pohodový mindfuck, oblečený v noir šate. Nevyrve vám to mozog z hlavy ale ako hovorím, je to stále poctivý mindfuck, s ktorého vám iracionalita deja nedá vysvetliť nič, pretože je to tak absurdné, že iba čumíte a hltáte ďalšie scénky. Takže, príbeh sleduje patálie jedného deratizátora. Jeho manželka objaví silné drogové účinky jedu, ktorý chlapík používa na zabíjanie švábov. Proste si to roztopí a pichne do žily ako heroín. Takto si všimne, že mu z jedu dosť ubúda a u nich v práci to dostávajú na prídel... Po čase mu už nechcú dať ďalšie dávky. Jeho kamoši mu dajú echo a za chvíľku objaví svoju ženu ako si to pichá. Samozrejme aj on je riadne namočený do drog, takže to vyskúša a tu sa začína riadny mindfuck. V práci ho zhabajú policajti a zavedú ho na stanicu aj s tým práškom. Vysvetľuje im, že ide o jed na hmyz ale oni tomu neveria ale dajú mu šancu. S tašky vytiahnu obrovského švába a položia do prášku. Odídu zo slovami, pokiaľ "zomrie, tak mu veria". Obrovský šváb však začne rozprávať z otvoru na bruchu, že je s tajnej vyšetrovacej organizácie a on je jeho agent v utajený.. Prikáže mu nech zabije svoju ženu. On z cely ujde a zhodou náhôd, nechcene svoju ženu zabije, tým splnil plán. Polícia po ňom pátra, takže odchádza na tajné miesto interzone, kde sa opäť stretáva zo švábom ktorý sa vytvoril z písacieho stroja. Dostal príkaz, nech všetko zdokumentuje. Písanie na švába pôsobí erotgénne, vzrušuje ho a dychčí, keď na ňom hlavná postava píše. Celé to tajné miesto je obsadené homosexuálmi a šváb sa ho stále snaží presvedčiť, nech sa preorientuje aj on, bude to mať jednoduchšie. Po čase i uvedomí, že je závislý na droge, ktorá v skutočnosti neexistuje ale bojí sa prestať, pretože absťáky sú silné. Hovorím, celé je to padnuté na hlavu ale o to s toho mám lepší a intenzívnejší zážitok. Najdrsnejšia scénka bola, keď si to rozdali dvaja buzeranti, s čoho bol jeden iba prezlečený za človeka, v skutočnosti to bola obrovská stonožka. Nepríjemný pohľad na takýto sexuálny styk. Všetko to čo napísal, brali jeho kamaráti v realite ako neskutočne dobré a pútavé sci-fi, ktoré musí vydať ako knihu. Snímka sa objavila v realite veľmi málo krát.. Možno to boli tri flashe. Takže celé to bolo zachytené, akoby sa snímala iba hlava pod vplyvom drog. Zaujímavé.

Lidská stonožka 2 (2011)

Jediné plus ktoré som na tomto celom našiel, bola kostra a samotná myšlienka filmu. V podstate ide o pokračovanie v alternatívnom svete (teda akože vo svete našom, s porovnaním prvej časti) Kde je jednotka vlastne iba film a len tak náhodou sa jednému psychopatovi, tak zapáči, že začne snívať o vlastnej stonožke. Tentoraz nie však o spojení "iba" troch ľudí, ale rovno dvanástich. Avšak je to nesmierne tupý film, asi jeden z najtupších aké som kedy videl. Tvorcovia vyslovene urážajú diváka, tým, že im naservírovali toľko nelogickosti, chovanie sa ľudských postáv z IQ nižším ako slimák a nereálnych mučení. Ako, zase..... Uznávam a netvrdím, že bola jednotka postavená na realite, to nie, ale veci ktoré sa dejú tu, už zastavujú fungovanie mozgu. To by som mohol prvú časť rovno nazvať reálne vyzerajúci snuff. Hanblivý, depresívny, z detstva traumatizujúci (Vlastný otec ho znásilňoval) postarší muž, ktorý pracuje ako nočný vrátnik na parkovisku, začne mať divné chute po zhliadnutí ľudskej stonožky. Po čase mu to nedá, prenajme si skladisko a s parkoviska začne unášať ľudí. Toto trvá niekoľko dní, možno aj týždňov. Záznam s kamery si nikto nepozrie, ani unesených ľudí nehľadajú, unesený ľudia sú priviazaný lepiacimi páskami a ani raz sa nepokúsia ujsť... Čudné a zároveň tupé. Tak, ale herca do hlavnej úlohy vybrali famózneho .. Ten je tak škaredý a odpudivý, že to snáď ani nieje možné. Rozhodne to bolo drsnejšie a zvrátenejšie ako jednotka, o to tu šlo. Avšak takúto operáciu by od bolesti nezvládol pri zmysloch určite nikto.. V jednotke ich aspoň doktor umŕtvil novokaínom a vyzeralo to viac menej uveriteľne, ale tuto ich iba omračoval páčidlom, na čo sa prebrali za pár sekúnd. Nebolo to príjemné sledovať, ale rozhodne som s toho nemal tak zaťažujúci vnútorný pocit ako z jednotky. Keď si to porovnám z jednotkou (čo vlastne robím celý čas) Príde mi, že každá časť je v niečom lepšia a v niečom horšia, takže to hodnotím viac menej na rovnako.

Žraločí tornádo 3 (2015) (TV film)

Konečne je to tu!!!! Môj najočakávanejší, najhorší film tohoto roku je vonku! tretie pokračovanie monumentálnej s*ačky, ktorá nemá vo svojej zetkovej kategórií absolútne žiadneho súpera, nám opäť predstavuje tornádo plné krvilačných žralokov. V prvej časti ničili Los Angleles, v druhej devastovali New York a v tretej sa pustili rovno do Washingtonu DC... Opäť sa stretávame s tými istými hercami, ktorý sú na úplnom dne... Hlavná postava Ian Ziering, v minulosti známy zo seriálu Beverly Hils 90210 alebo Tara Reid, hrala v Big Lebowskom či v Prci, prci, prcičky nám predvádzajú ako sa správne nehrá. Chlapci s produkčnej spoločnosti SyFy, známy snímkami ako Super Shark, Aztec Rex, Mega Shark vs. Crocosaurus, Ghost Shark, Avalanche Sharks, Mega Shark vs. Mecha Shark, Dinocroc vs. Supergator či Poseidon Rex, (podotýkam, že som všetky videl.... Taký som masochista), si po prvej časti uvedomili, že to bolo tak zlé, tak veľmi hrozné, že sa to ľuďom naozaj páčilo. Tak druhú časť poňali naozaj parodicky.. Bolo to také sebareflexívne, že som sa naozaj bavil.. A nevadili mi tie otrasné herecké výkony, ešte horšie efekty a proste všetko zlé od produkcie, po upratovačku, ktorá to po nich upratovala. Trojka išla v šľapajách dvojky... Už to nebolo také vtipné ale stále sa bolo na čom smiať.. "žralokonádo" bolo tentoraz tak obrovské, že by to pohltilo polovicu Ameriky, takže jediná možnosť ako to zastaviť bolo povolať si ďalšiu filmovú trosku Davida Hasselhoffa a z vesmíru to zničil nejakým laserom. Môže byť. Ale inak je to hroznéééééé...... Neskutočne zlé, ale niektoré vtipné momenty stáli za to. Napríklad ako sa jedna z postáv chcela obetovať,ale po pár krokoch jej nejaký žralok vždy odkúsol nejakú končatinu, najprv nohu potom ruku a tak sa nakoniec odpálila nosom, . Alebo koniec, kde si hlavná postava spravila vo vesmíre, z obrovského žraloka modul na pristátie a tam dokonca jeho žena aj porodila decko. Avšak najväčšie prekvapenie bol samotný záver, ktorý sa skončil tak, že na tú ženu ktorá porodila v žralokovi (Tara Raid) na konci spadne kus z raketoplánu a zrazu sa zjavil nápis, nech fanúšikovia hlasujú na nejakej sociálnej sieti, či má postava prežiť do nasledujúcej časti alebo nie... Pretože sa chystá štvorka... Oh hell no!!!!

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Tak, ako sa mi nepáčila prvá časť, ktorú som si po tohtoročnom hite Mad Max: Fury road, zopakoval, tak sa mi naopak dvojka úplne zapáčila a vtiahla ma celého, do svojho deja. Je to, to správne prašné postapo, plné pachu, potu a spáleného benzínu... Ono by som to, s mojej strany, mohol nazvať bezpochyby nostalgiou... Môj starý otec je poľnohospodár, ktorý vlastný mnohé rozličné stroje, a cez leto, ako malý fagan, som sa stále popri ňom obšmietal, Väčšiu radosť ako chlapcovi na dedine, dovoliť jazdiť na traktore alebo kombajne si neviem ani len predstaviť.... Nesmierne ma zaujali mnohé krkolomné kaskadérske kúsky, Pri niektorých som si nebol istý, či nejde o nejakú figurínu alebo napodobeninu, aj keď si nemyslím že v ´81 by boli figuríny tak vierohodné. Rozhodne ma priťahoval celý ten kult okolo toho. Vojnou zničený svet v ktorom sa pomaly ale isto míňajú zásoby. Také tie detaily ako keď sa Max oháňal dvojhlavňovou brokovnicou skoro pól filmu a nakoniec sa zistilo, že nemá náboje a aj ten jeden dobrý čo nájde, mu nakoniec zlyhá, sú veci ktoré si nesmierne všímam a na hocijakej snímke ma zaujímajú.. Nič horšie nemôže byť ako podceňovanie inteligencie diváka... S takých Hollywoodskych brakov pľujem síru. Ohromný bol aj soundtrack.. Taký ten monumentálny ako v Barbarovi Conanovi. Lesné rohy duneli ako keby z Mordoru práve vychádzala armáda škretov. Troška ma zamrzelo, že tu bolo mnoho zaujímavých postáv a charakterov, ktoré by si zaslúžili možno viac priestoru a troška hlbšie sa dostať do ich vnútra. Lebo veru, bolo s čoho vyberať.. ale rozhodne to nebolo niečo, čo by mi pokazilo nejako extrémne zážitok. Takto to divák iba pozerá a sleduje ako umierajú zaujímavé postavy bez nejakého citového či morálneho nadviazania. Normálne som dostal chuť si pozrieť nové remake-pokračovanie Fury road.. Road Warrior je bezpochyby jeden z najlepších zbesilých akčňákov z 80´s. A veru..... Bral by som Maxovu V8 Ford Falcon...

Leviatan (2014)

Ide o Ruskú existenciálnu drámu, ktorá je chladnejšia ako psí čumák. Ruský film, ktorý sa poňal veľmi osobito a vskutku znázorňuje presnú predmestskú sociálnu štruktúru tohto kraja. Keď si predstavíte Rusko, čo vás napadne? Vodka, zima, neohrabaný báťuškovia, ešte väčšia zima a ešte viac vodky?.... No, tak všetko to, tu máte bez servítky a s nosnou dávkou sebareflexie a prirodzene vyzerájuceho sveta, naservírované... Ale rozhodne to nieje všetko. Patrí to k tým smutnejším drámam, ktoré na človeka vplývajú psychicky negatívne. Divák počas sledovania neucíti nič iné iba to, že ide o nesmierne realistické podanie medziľudských vzťahov chudobnej rodiny, ktorá sa dostane do konfliktu s vyššími mocnosťami. Ako to býva v živote zvykom, nech je pravda na hocijakom mieste, ten ktorý má peniaze má aj pravdu. Je to smutné ale je to tak a žiadna spravodlivosť na toto nieje dostatočne objektívna. Je to veľmi chladná vzorka s ktorej by ste si radšej vytrhali vlasy, než sledovať rozklad jednej normálnej rodiny, na molekuly. Naozaj skvelo zahraté postavy, ktoré reflektujú životné udalosti, ktoré sa nám bežne stávajú v živote a sú väčšinou negatívne. Jednému by sa ani nechcelo žiť po pozretí tohoto kúsku, A pri tom to má príbeh veľmi jednoduchý.. Chlapíkovy, ktorý má na krku decko a manželku, si chce miestny starosta privlastniť jeho dom aj z pozemkom, ktorý vlastný jeho rodina po niekoľko generácií. Zavolá si na pomoc svojho brata, advokáta z Mosky. Spolu sa im podarí nájsť na starostu mnoho špiny z minulosti.. Už to vyzerá nádejné, keby si brat nezačal ľúbostný vzťah z jeho ženou..... A už to ide dole vodou. Silný audiovizuálny zážitok, to sa mi popri Rusoch nestáva. Rozhodne bola nominácia na Oscara zaslúžená