Bláznivý příběh Robina Hooda (1993)

Vydržel jsem to pár minut. Zoufale nevtipné, trapné, infantilní. Cary Elwes se mi tady svým pitvořením brutálně protiví. (390.)

Utopenec na útěku (1998)

Po místy trapném AGENTU WC40 určitě zlepšení. Řada momentů stojí za zhlédnutí, například Nielsenova návštěva rybářského obchodu. A až budu nutně potřebovat zbraň, vím, kam sáhnout... (389.)

Dotek Medúzy (1978)

Jako malý jsem zhlédl scénu s hroucením katedrály s prostřihy na Morlarovo EEG a měl jsem co dělat, abych to ustál. Po mnoha letech jsem v trafice narazil na levné DVD (tenhle film vlastně stál na počátku mé sbírky), ale jaksi mě to nepohltilo. Po opakované projekci jsem k tomuhle filmu přece jen cestu najít dokázal. U závěrečných scén se už sice nebojím, ale i tak pro mě Medúza zůstala slušnou kriminálkou s mysteriózními prvky a řáckou atmosférou. "Já jsem člověk s mocí stvořit katastrofu." (388.)

Učitel tance (1994)

Skvělý Martin Dejdar v roli člověka, který se v jednom z nejdepresivnějších prostředí dokáže starat o zábavu a nakazit své souputníky optimizmem. Dojemný a hezký film. Václav Vydra jako pacient s vyoperovanými žebry mě v myšlenkách ještě dlouho pronásledoval. (387.)

Sněhurka a jak to bylo dál (1989)

Film Sněhurka a jak to bylo dál obrovským způsobem doplácí na značku, kterou se snaží rozvíjet. Mezi původní disneyovskou Sněhurkou a sedmi trpaslíky a tímhle snímkem leží neuvěřitelných padesát let, během kterých se animovaný film proměnil takovým způsobem, až se mezi oběma Sněhurkami prakticky vytratila jakákoliv formální kontinuita - a z toho důvodu se nedivím, že studio Walta Disneyho mělo z tohohle pokračování doslova noční můry a házelo tvůrcům klacky pod nohy, jak jen to šlo. Takže Sněhurka a jak to bylo dál je animovanou trestí osmdesátých let a sama o sobě funguje docela dobře, ale jako pokračování velké legendy prostě neobstojí (jak bychom se asi dnes dívali na nové pokračování Bena Hura?). Takže jako typický produkt doby je tenhle film vydařený ve vší té ulítlosti (Matka Příroda je - jak tu kdosi napsal - opravdu "hodně alternativní") a osmdesátkové syntetičnosti (jedna z písniček mi připomněla pohádky z československého socíku) a závěr působí opravdu hororově, jenže kdyby tohle viděl Disney, asi by se hodně divil, co se s jeho milovanou Sněhurkou stalo za padesát let. Na závěr bych snad jen dodal, že ač jsem tenhle film viděl včera zhruba po dvacetileté pauze a spousta scén mi vyskakovala zaprášená z paměti, na Vejra jsem za tu dobu stihl asi zapomenout nadobro. (386.)

Nikdo není dokonalý (1998) (pořad)

Zábavný pořad, který stojí především na neznalostech českého národa, i když je jasné, že někteří respondenti odpovídali schválně špatně, aby pobavili. Na některé hlody asi nikdy nezapomenu, třeba na to, že učitelem národa byl Stalin. I u těch "historek z natáčení" se dalo docela dobře pobavit, pokud si ale tvůrci vzali do parády vhodné tváře - nejlepší epizody byly se Zdeňkem Izerem. "Z jakého materiálu je zemská osa?" "Z pískovce." (385.)

Oko (2002)

Ovlivněn komentáři o tom, že je OKO děsivější než ŠESTÝ SMYSL a KRUH, skoro jsem se bál vložit tento film do přehrávače. Čekal jsem infarktové lekačky, ale dočkal jsem se pár mírně děsivějších scén, kdy mi přeběhl mráz po zádech. (Mimochodem si myslím, že nejděsivější lekačky jsou ty, které dokážete vytušit, ne ty "z ničeho nic".) I od té často citované scény ve výtahu jsem čekal více. Ze scénáristického hlediska mi přijde OKO nezvládnuté: řešení problému s posmrtným klidem dárkyně se mi zdá podivné až úsměvné a uprostřed filmu se nachází několik nepěkných zkratek. A závěr v koloně? Nezapůsobil na mě ani trochu. Ovšem abych jen nekritizoval, OKO disponuje skvělou hudbou a atmosférou. Nejspíš jsem od tohohle filmu čekal příliš, nebo jsem jen nebyl dobře naladěn. Škoda. "Neviděla jste moji záznamovou kartu?" (384.)

...a zase ta Lucie! (1983)

Druhý díl je stejně dobře koukatelný jako první. Největší říz má profesor klavíru. (383.)

Bathory (2008)

Čekal jsem průser, ale dočkal jsem se docela slušného filmu, který vyniká především vizuálním zpracováním (kamera) a výpravou. Často kritizované vyprané kostýmy mi vůbec nevadily a asi bych si jich ani nevšiml. Bojové scény tak akorát, Anna Friel skvělá, snové scény dobré. Od dvojice mnichů jsem čekal trapnosti, ale kupodivu mi ve filmu nijak nepřekáželi. Co jsem nepochopil, bylo rozdělení filmu na tři části. V seriálu to asi své opodstatnění bude mít, ale tady mi to přijde zbytečné. Udělení dvou hvězdiček by film neprávem sráželo, na čtyři hvězdičky se jedná o poměrně slabý filmový zážitek. Tři a basta. "Kam čert nemůže, tam nastrčí katolíka." (382., srpen 2008)

Účastníci zájezdu (2006)

Sledoval jsem v autobuse cestou ze zájezdu a místy jsem nic neslyšel, takže hodnotím s rezervou. Nenašel jsem ve filmu žádnou nosnější myšlenku a všechno se točí kolem "toho jednoho". Pamela je neskutečně vlezlá a otravná, oproti tomu Jolana sympatická (není mi jasné, proč se považuje za ošklivou). Max si přijel odpočinout od ženských, ale neví, do které z přítomných tří blondýn zasunout. Film mě nepobavil a ani nijak zvlášť neurazil, ale za vyčpělost tématu nemůžu dát víc než dvě hvězdičky. Za pozitivum považuju, že pár hlášek zlidovělo. (381.)