Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Dobrodružný
  • Horor

Zajímavosti k filmům (310)

Dannyho parťáci (2001)

Postavy Virgila (Casey Affleck) a Turka (Scott Caan) Malloyových odkazují na film Kmotr (1972), ve kterém se vyskytuje postava Virgila Sollozza, přezdívaná Turek. Caanův otec James si navíc v Kmotrovi zahrál Sonnyho Corleone.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Když byla vydána rozšířená verze Společenstva Prstenu na Blu-ray, podstoupil film při digitální modernizaci také barevné korekce. Nejvíce je to znát u scény přechodu Caradhrasu, kdy má původně bělostný sníh namodralou barvu. Někteří fanoušci tyto změny kritizovali.

Krtkova dobrodružství (1963) (TV seriál)

Během let se měnili skladatelé i hudební pojetí Krtečka. K úvodnímu filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957) napsal orchestrální hudbu Jaroslav Křička. Pozdější krátké filmy měly několik skladatelů, z nichž nejdéle spolupracoval Miloš Vacek, který hudbu obohatil o použití elektronických nástrojů. Když byl Krteček v 70. letech 20. století vysílán jako Večerníček, skládal k němu hudbu Vadim Petrov, který je s Krtečkem spojen nejvíce. Jeho spolupráce s Milerem trvala přes krátké filmy až do poloviny 90. let, kdy byly natočeny nové večerníčkovské díly. Posledním skladatelem byl Jiří Strohner, který používal především syntezátory imitující tradiční hudební nástroje.

Dracula (1992)

Drákula (Gary Oldman) zmiňuje, že pod jeho hradem protéká řeka Argeș. Ta sice protéká pod Drákulovým „skutečným“ hradem Poenari v Karpatech ve Valašsku, nicméně autor předlohy Bram Stoker a stejně tak autoři filmu umístili děj na sever Transylvánie do okolí města Bystřice (Bistrița).

Dracula (1992)

Vlad Napichovač (Gary Oldman) je líčen jako vládce Rumunska. Jedná se o zjednodušení. Rumunsko jako takové vzniklo až v 19. století spojením Valašska a Moldávie, ke kterým se až v roce 1918 připojila Transylvánie, v níž se odehrává část děje tohoto filmu. Napichovač byl ve skutečnosti valašským knížetem.

Dracula (1992)

Přístav Varna se nenachází v Rumunsku, ale v Bulharsku. Na území Rumunska se nikdy nenacházel.

Bez vědomí - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Vlajka na britské ambasádě je vyvěšena vzhůru nohama. Šikmý červený pruh, pozůstatek staré irské vlajky, by měl v levé horní části přiléhat k žerdi.

Krtkova dobrodružství (1963) (TV seriál)

Vzhled Krtka i ostatních zvířat se během dlouhých let výrazně měnil. V úvodním filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957) je řada zvířat vyobrazena přibližně tak, jak vypadá ve skutečnosti, v dalších epizodách se jejich podoba již dětsky schematizuje a vzdaluje realitě. Samotný Krtek měl původně ocas, který v 60. letech 20. století pozbyl. V 80. letech má krtek již výrazně nižší čelo a větší oči, což je paradoxní vzhledem k tomu, že krtek oči nepotřebuje a má je zakrnělé. Myška má ve filmech z let 1988 až 1994 šedou srst místo obvyklé hnědé. Proměnou prošel i zajíc, který má do 70. let jasně oddělenou hlavu od zbytku těla, zatímco od filmu Krtek ve městě (1982) má jen mírně se zužující krk. Největších změn doznal ježek, jemuž se mění obličej a tvar i barva bodlin (z černé na šedou a modrou).

Premiér (2019) (TV seriál)

Seriál se do 24 hodin po svém uvedení na TV Barrandov dostal na 1. příčku žebříčku nejhorších seriálů na ČSFD, kde se mu podařilo sesadit soap operu Mladí a neklidní (od r. 1973), která si ji držela řadu let.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Je známo, že se ve filmu nachází celá řada anachronismů. Některé se týkají i pojmenování klíčových institucí. Rudá armáda, o které se ve filmu mluví, byla již v roce 1946 reorganizována a přejmenována na Sovětskou armádu. NKVD již neexistoval a jeho místo zaujalo MGB.

Rabín Jákob (1973)

Tóra se v synagogách čte průběžně celý rok po určitých úsecích. Část, kterou musí Datel (Louis de Funès) předčítat, neodpovídá ročnímu období, ve kterém se film odehrává.

Ryanova dcera (1970)

Ke konci filmu se vyskytuje střih, kdy se zapadající slunce změní v rozžehnutou zápalku. Tento střih zrcadlí scénu ze začátku filmu Lawrence z Arábie (1962), kde je na začátku použit střih s proměnou sfouknuté zápalky ve vycházející slunce. Oba filmy, které mají společného režiséra Davida Leana, se navíc odehrávají za 1. světové války.

Rédl - Děs (2018) (epizoda)

Záběry v televizi krátce před novoroční půlnocí, kdy skončila československá federace, obsahují logo, které Česká televize používala až později. Projev Jana Stráského, předsedy federální vlády, a Michala Kováče, předsedy Federálního shromáždění, odvysílala tehdejší F1 bez loga.

Nekonečný příběh (1984)

Český dabing, se kterým byl tento film uveden a s nímž je v zemi spojen, místy pozměnil vyznění originálu. Hrdina Atreyu (Noah Hathaway) je v české verzi v prvním pádě Átrej, z Falkora (Alan Oppenheimer) se stal Falko, z Jižního orákula se vinou patrně špatného odposlechu stalo Sandonoriko („Southern Oracle“). V klíčovém momentu filmu, kdy má Bastian (Barret Oliver) pojmenovat královnu Fantazie, zakřičí „Moonchild“, tedy „Měsíčnice“, v českém dabingu to ale je „maminko“.

Willy Fog na cestě za dobrodružstvím (1993) (TV seriál)

Pokračování populárního seriálu Willy Fog na cestě kolem světa (od r. 1981) se setkalo s kritikou diváků kvůli vloženým písničkám, které údajní vyznívají „infantilně“. Tyto písničky se nicméně vyskytovaly i v původním seriálu, z česky dabované verze však byly vystřiženy.

To (2017)

Ani do této adaptace Kingova románu se nedostala nejkontroverznější scéna předlohy – sex mezi dětskými hrdiny při cestě z podzemí.

Reklama

Reklama

Reklama