Logorama (2009)

Každopádně skvělý nápad a ani příběh, který nás provede světem log a značek není vůbec špatný. Řikám si kolik asi museli dostat za všechnu tu reklamu, i když spousta firem tam není vykresleno podle jejich marketingové režie. Například vykreslení klauna z mekáče jako největšího padoucha v příběhu mi přijde velmi trefné. Přiznám se, že většinu log jsem neznal, ale o to větší radost jsem měl, když jsem nějaké poznal. Celý snímek navíc hýří vtipem, který není servírován jako na podnose, ale divák ho občas musí sám objevit. PS: Díky uživateli BugHer0 za překlad.

Východ slunce (1927)

*POZOR komentář obsahuje SPOILERovité prvky* Nebavilo. Jak není v němém filmu sranda, tak mě to prostě nebaví. Přestože zde je pár pokusů o vykouzlení úsměvu na tváři diváka, na mě to nefungovalo. Zaregistroval jsem je, ale nezasmál jsem se. Chápu, že tenhle film není groteska. Celou dobu jsem si řikal jakou to bude mít asi pointu? Ta musí být náramná, když jsou z toho všichni paf. Bohužel i ta mě zklamala. Kdyby to nedopadlo dobře, tak bych byl ochoten ještě přihodit tu jednu hvězdu, jelikož by z toho byla dobrá tragédie, jenže takhle to sklouzlo k čistokrevné romantice a ta není šialkom mé kávy. Bohužel, pro mě asi platí když němý film, tak jedině Chaplin nebo Buster Keaton.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Tak poslední díl je asi opravdu nejlepší. Konečně je to za mnou. Abych pravdu řekl, tak jako největší slabinu celé trilogie vidim její stopáž. V tento moment pochybuju, že se ještě někdy cíleně na Pána prstenů kouknu. Možná za pár desetiletí z nostalgie. Bohužel jsem se nedokázal vcítit do atmosféry. Nedokázal jsem pochopit proč se tolik nadělá s jedním prstenem. Třeba kolem toho Arabely se tolik nenadělalo. Musím přiznat, že několik postav mi bylo sympatických, Sam, špičkující se Grimli s Legolasem či Eowyn. Ale třeba Aragorn, či Frodo mě moc nezajímali a dokonce jsem se přistihl, že když visel Pytlík nad lávou vykřikl jsem: "Spadni!". Já prostě nebudu LOTR fanatikem, přesto však dokážu ocenit kolik musela celá trilogie musela dát práce a její vizuální stránka je prostě úchvatná. Skoro bych řekl, co záběr - to umělecké dílo.

Princezna Nevěsta (1987)

"Čekám tady totiž jenom proto, abych tě zabil." - "To by mohlo být překážkou v rozvoji našeho vztahu." Já čekal nějakou "pěknou" pohádku a ono se z toho vyklubalo tohle. Příběh je docela dobrej, ale o ten konec konců moc nejde. Taky musím přiznat, že při posouvání děje jsem se občas na okamžik nudil. Jenže když nebyl děj posunován, tak jsem se bezvadně bavil. Dokonce jsem se párkrát opravdu od srdce řechtal. Humor stojí na hláškách, které bych přirovnal klidně i k mistrovi Monthy Pythonovi. Zkrátka tohle není pohádka, tohle je jedna z těch lepších parodií.

VALL-I (2008)

"Definuj candrbál." - "Candrbál. Společesnká událost plná veselí a tance." Tak tomuhle filmu nejde nic vytknout. Film je jedinečný prostředím, ve kterém se odehrává. Přestože ve Vesmíru už bylo okolí mnohem barvitější, ponurost zdevastované Země se mi zdála v animáku celkem neobvyklá, ale mě se to líbilo. Příběh taky nijak nezaostává. Nemá dle mého názoru žádná výrazná hluchá místa. Navíc WALL-E nabízí snad všechno co může film nabídnout smutek, smích, romantiku, akci a možná i víc a přesto to není žádný eintopf. Ale ten bonus, který mě donutil k maximálnímu hodnocení je skrytý v neuvěřitelné roztomilosti WALLiho, EVY a dalších robotků. Jednoznačně film pro děti, který hodně myslí i na jejich dospělácký doprovod. Prostě super kombinace!

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Z filmu jde znát, že na kostýmech a animacích se nešetřilo. Jenže zpracování mi hodně připomínalo Létajícího Čestmíra, což mi k filmu, tady tak vysoko hodnocenému, moc nesedí. Nesedlo mi ani obsazení. Jo, jsou zde velikáni - Kopecký, Pešek, ale mě bavil snad jen Rudolf Hrušínský. Děj mi přišel taky jako slátanina, i když to nakonec celkem dávalo smysl, přesto bych čekal buď dobrý příběh nebo více vtipu na úkor příběhu, jenže zde jsem se opravdu zasmál jen hláškám Rudolfa Hrušínského. Takže za něj a za honičku ve stylu grotesky dávam 2*.

Obec B. (2002) (studentský film)

Nádherná sonda do venkovského života se vším všudy. Z každého záběru na vás dýchá ironie. Nejvíc markantní je to u faráře, který slouží mši pro 3 lidi a zatím na stadionu jich sedí 4 tisíce. Docela mě překvapilo, že i po roce 2000 měli ještě starostové a představitelé města potřebu obhajovat své činy z dob komunismu. Myslím, že pro českého diváka je to zajímavý pohled, ale já bych doporučoval nahodit titulky a vyvézt na západ od nás, aby viděli co bylo v našem fotbale možný.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Chápu, že před více než 40 lety lidé hltali každý šroubek, každou hvězdičku, každý elektronické uprdnutí. Jenže v dnešní době už vizuální stránka není to co by mě mohlo u filmu ohromit, resp. vizuální stránka je důležitá - důvod proč dávám 2* - ale je ještě něco důležitějšího a s tím jsem se u Vesmírné odysey nepotkal. Mám na mysli děj. Je až neuvěřitelné jaké málo dokázal Kubrick natáhnout na více než dvouhodinovou stopáž. Režisér se zde ukazuje jako mistr zdlouhavých záběrů. Tento film beru jen jakousi ukázku umu modelářů a tvůrců filmových efektů, dále pak přehlídku různých tlačítek, hejblátek, blikátek a elektronických pípátek. Dokážu si představit, že před 40 lety bych se z tohohle filmu posadil na zadek, bohužel postupem času jeho síla vlivem technického pokroku vyčpěla a to co dělá z filmu stálici se zde nenachází. Přiznávám, že posledních 20 minut jsem jel ve zrychleném přehrávání. Po nahlédnutí do diskuse jsem pochopil, že síla filmu by se měla skrývat v jeho filosofickém pojetí. Vzhledem k tomu že filosofie není můj šálek čaje, nic se na mém hodnocení nemění. Radši se postavím do řady komerčních diváků, kteří film nepochopili a odsoudili, než do řady lidí, kteří film nepochopili a stejně mu dají vysoké hodnocení. Pak je zde ještě jedna řada, ale ta v mém případě nepřichází v úvahu.

Rašómon (1950)

"Možná je dobrota sama pouze jen zdání." Čemu má člověk věřit? Každej člověk je jinej a s tím jsou jiné i jeho příběhy. Člověka soudí zase jen člověk. Já na tohle filosfování nejsem, ale kupodivu posledních 10 minut mě donutilo k zamyšlení. Jen nechápu, proč k těm závěrečným deseti minutám musela vést tak dlouhá cesta. Snímek vypráví jeden příběh, avšak ve 4 verzích, které se v ničem podstatném podle mého názoru nelišily. Tím pádem na mě už padal zmar a vlastně už poslední verze mě nebavila, ba i iritovala.

Avatar (2009)

"Tady si asi odřeme lak." Forma jednoznačně vítězí nad obsahem. Neviděl jsem Avatar ve 3D, ale stejně jako třeba u Star Treku mě dostala vizuální stánka snímku. Navíc ani nápad a námět není vůbec špatný. Co však hodně kazí dojem filmu je celkem dost prvků hodících se spíše do béčkových filmů. Mám na mysli hlavně hysterické výlevy, silácké fráze a sem tam i nějaká ta nelogičnost - kdy například při závěrečné bitvě najednou dokážou modráci prostřelit šípem přední sklo bitevního letounu i přes to, že do té doby se šípy jen odrážely. Dal bych 3*, ale film zachraňuje strhující poslední 3/4 hodina, která mě dokázala přilepit k obrazovce a to je podle mě jeden z nejdůležitějších úkolů filmu. Proto zvyšuji na 4*. Přesto, abych pravdu řekl, dvojka mě ani moc nezajímá.