Insomnie (2002)

Výborná komorní kriminálka s atmosférou, zajímavě podanou zápletkou a dobrou psychologií postav. Všechno to podtrhává dobré obsazení pod vedením oduševnělé Nolanovy režie + snad ještě lepší Pfisterova kamera. A pokud vás tohle nezaujme, tak se aspoň můžete spolehnout na to, že na scénu v mlze nezapomenete. Top 10

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Čekal jsem, že druhý díl bude zábavnější a svižnější než jednička, ale tohle... tohle je zasraná MONUMENTÁLNOST!! Akční scény naprosto přesahují rovinu ostatních Hollywoodských stříleček, efekty bez chyby, hudba na mě působí úplně stejně jako tenkrát při prvních projekcích Pána Prstenů (Howard Shore nemá ve světě filmových skladatelů ani naprosto žádnou konkurenci), atmosféra je místy opravdu neuvěřitelně temná - na výlet do Temného hvozdu nadšení prvňáčci asi jen tak nezpamenou - a pokud mám mluvit o nějakém roztahování do třech dílů, tak řeknu, že je mi to, i naproti tomu že Tolkienův Hobit je pro mě literární špička, úplně buřt, protože jsem si na knihu za celých 161 minut nevzpomněl. Musím říct, že jsem se bál, kam až to dojde, ale film je useknut naprosto dokonale. Jo a ještě... Benedict Cumberbatch a jeho Šmak jsou snad nejdokonalejší filmová... VĚC tohoto roku. Výsledek - ještě daleko lepší než Neočekávaná cesta, která byla úžasná.

Savage (2013) (amatérský film)

Scénář: Jáchym Šidlák

Insidious 2 (2013)

Hodně lidí už to tady napsalo, ale já si to stejně neodpustím: Díky skvělému scénáři je tohle ten nejdůkladnější a nejopodstatněnější sequel (nebo možná prequel, spíš oboje), jaký jsem kdy viděl, a to nemluvím jen o hororech. Přebírání v minulosti rodiny Lambertových je, naproti své složitosti, podáno naprosto logicky a srozumitelně. Atmosféra a tajuplnost Zásvětí se dostává ještě o několik levelů výš, než v jedničce, a zjištění o Staré paní (jak to s ní doopravdy je) mi tedy na první pohled připadalo dost... zajímavě vyřešené - samozřejmě, kdo by takovouhle proměnu čekal, no. To bych hodnotil jako maličkou a jedinou mezírku ve filmu, kterou jsem našel. Jinak... mistrovsky natočená práce s bezchybnými akčními scénami, hereckými výkony a výše zmiňovaným scénářem. 95%.

30 dní dlouhá noc (2007)

Tak... nechápu jak tohle mohl natočit stejný člověk, který stál za Twilight, ale docela se mi to líbilo. Konečně někdo z upírů dokázal udělat cool bytosti a hnusáky zároveň, což je asi ta nejlepší kombinace (pokuď teda nejste emo nadržená bisexuální holka se slabostí pro skryté arijce). Herci dobří, úplně klasická vyvražďovačka to taky nebyla, takže 75% by si to určitě zasloužilo.

Gravitace (2013)

Když pět minut po skončení filmu diváci sedí a drží hubu, je to značka kvality. Ale když hudba ztichne přímo uprostřed filmu a nekřupne ani zrnko popcornu, poznáte že Cuarón získal pár nových fanoušků. Už první, možná tak patnáctiminutová scéna bez jediného střihu vás přesvědčí, že se nejedná o tak úplně klasické sci-fi, jako spíš metaforické drama a rádoby survival story s hlubším významem, které nepozná jen tak nějaký náctiletý kritik (kterým mimochodem jsem, ale whatever). Potom je vážně NUTNOSTÍ užít si film ve 3D, pokud ne, přicházíte o možná nejlepší transfromaci příběhu do tří rozměrů, dodávající tomu všemu opravdovost a fascinující vizualizaci emocí (ano, to poslední je kravina, ale myslím to vážně). Čeho jsem se trochu bál a neměl z toho dobrý pocit, bylo přirovnání k děloze a miminu, ale Cuarón to zvládl tak nějak jinak než jsem čekal a schoulená Sandra Bullock nakonec působila docela pěkně. Abych jen nechválil, byly momenty, kdy jsem se trošku divil, kam až to zašlo, proč jako štěká? Možná že až se na to podívám podruhé, trochu víc to pochopím, ale stejný zážitek už asi neprodělám, přece jen 3D na velkém plátně nic nepřekoná. 90%

Antikrist (2009)

Exploitation a extrémy nějak zvlášť nemusím a nevyhledávám je, a Antikrist je přesně ten typ filmu, který bych si nikdy nepustil. Kdyby ho teda nerežíroval ten magor Lars. Nakonec jsem nedostal tak úplně to, co jsem čekal - film se v prvních dvou třetinách tváří jako klasické úchylné Larsovské drama, ale od momentu útoku na koule se to otočí v... v já nevím co. Nevím jak tomu říkat. A jelikož já na takové věci nejsem tak úplně zvyklý, musím říct, že mě to dostalo (a jo, u amputace vítečeho jsem odvrátil oči a měl chuť vypnout televizi a odejít). Ale vydržel jsem to a kdyby mi to nepřivodilo týdenní depku a zkažených pár dní, možná bych za to byl i rád. Každopádně - už si to nikdy nepustím a pokusím se na to zapomenout, ale Trier mi dokázal zapříčinit takovou depku, že tomu 5 musím dát.

La cara oculta (2011)

Poprvé ve svém životě souhlasím s verbalem. Ta první část je opravdu nechutně natahovaná, nudná a ničím nezajímavá čirá demence, která dostane grády teprve až po momentu překvapení. Od té chvíli už La Cara oculta migruje mezi psychologickým dramatem a mystery thrillerem a to tak, že brilantně. Konečný dojem tak na 70%.

Misery nechce zemřít (1990)

Knihu jsem dočetl asi půl dne před shlédnutím filmu, nevím jestli je to tím, ale tohle mi nepřijde jako dobře adaptovaný scénář. Filmu chybí hodně scén, které se mi líbily, hlavně ty ke konci (tma ve sklepě, sekačka, David a Goliáš), a to mě naštvalo asi nejvíc, tzn., že delší stopáž by vůbec neuškodila. Abych nebyl za hamouna, tak některé pasáže jsou naopak natočeny výborně, třeba Paulův útěk z pokoje i ta poslední bitka. Zkrátka - na film bych se asi díval jinak jako neznalec předlohy, neříkám, že je špatný, naopak je to jedna z celkem povedených kingovek, ale kniha u mě vede na plné čáře. 70%

Alois Nebel (2011)

Chjo. Já chápu, jak to Luňák asi myslel, a vím, proč to je takové, jaké to je, ale i když ta forma na první pohled uchvacuje, po čase už přestane být zajímavá (a mně osobně byla už po půlce vážně proti srsti) a tím se zhroutí asi jediná zajímavá stránka tohohle filmu. Neříkám, že to špatný film, ale je to hodně daleko od mého šálku. 40%