The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

Když feministky a lgbt+++ trash ničí zlaté dědictví, je zde stále záchrana v podobě Filoniho a Favreaua. Sice mam tušení že tímto se s námi Mandalorian rozloučil (nebo minimálně nás opustí příběh osamělého pistolníka co se stará o dítě), avšak pokračování v podobě potitulkového easter eggu je víc než dostačujícím potěšením.

Alice in Borderland (2020) (seriál)

Na úplných pět hvězd to není, byť se jedná o kvalitní počin z území chobotnicových úchylek. Alice in Borderland je jako každý jiná orientální produkce filozoficky prostě jinde, na což by si dost diváků mělo už dávno zvyknout. Celé to působí jako silná inspirace SAO a Log Horizon, ale originalita tkví především v tématu, které se zaměřuje na hledání tajemného "game mastera". Už teď je nad slunce jasný, že druhá serie je na cestě a já se narovinu říkám že zaslouženě.

Liberator: Operace Avalanche (2020) (seriál)

Já můžu jenom chválit. Liberátor je krásnou ukázkou toho, že i z mála jde udělat celkem hodně a nepotřebujete k tomu milioný kulisy a už vůbec nepotřebujete výpravu po celý Evropě pro dramatičnost. Hodně lidí bude samozřejmě hudrovat na rotoskopický CGI, který samo o sobě napoví, že se celý seriál točil ve studiu před green screen, ale víte co? Nevadí mi to. Umělé kulisy ladí s grafickým stylem tak perfektně, že to působí celé dost uvěřitelně na to, aby jste si divácký zážitek užili. Pokud jste hardcorový fanoušek Band of Brothers, tak vás hodně věcí na seriálu zklame (či překvapí), nicméně jde se musí pamatovat především na to, že celý seriál má grafiku podobnou oněm "propagandistickým" komixům během II. sv války.

Artemis Fowl (2020)

Děravý jak les po zásahu kůrovce v roce 2020. Přiznám se že předlohu jsem nečetl a ani jsem nevěděl že existuje, byť z mého okolí jsem pocítil jistý nával emocí po tom, co vůbec film Artemis Fowl oznámil začátky produkce. I tak je na filmu neskutečně znát, že ho měla v ruce rychlokvašná produkce. Pro mě jako člověka co univerzum vůbec nezná to byla doslova katastrofa, nesouměrné skoky v ději, které na sebe kolikrát dost nevěrně navazují nepůsobí vůbec jako celek, ale jako takový myšmaš scén. Škoda

K jezeru (2019) (seriál)

A pak že z východu nikdy nic dobrýho nepřišlo. To the Lake je čestná vyjímka, která potvrzuje že i rudopraporkový nadšenci dokážou natočit kvalitní sérii se zajímavou zápletku a showcastem, který působí skutečně "realisticky" a ne jen jako nastrčené figurky. Ano ano ano, v době Covidovy tu každý "pussy" bude brečet nad tím, že je to natočený účelově a bla bla bla, nicméně po zhlédnutí první serie s klidem můžu říct, že tomu tak skutečně není. Ona "nákaza" totiž není hlavním nebezpečím celé serie a příběh si hraje s myšlenkou nebezpečí vycházejícího od běžných lidí, až po cizostátní vměšování. Dalším podstatným rozdílem je taky to, že oproti ostatním "postapo epidemic" seriálům tu máme pohled skutečně od úplného "počátku" celého dění a není to jen xyz měsíců/roků poté. Za mě ano prosím a tu druhou sérii to doslova pokračuje.

Kouzelníci: Příběhy z Arkádie (2020) (seriál)

Oproti mnohem slabšímu 3Below si Wizards v mnoha polepšilo. Nejen že se vrátily konečně ústřední postavy Troll Hunters, ale především tu máme příběh, který rozvíjí už takhle velké universum od del Tora. O to víc váš tahle původně "starší" třešnička na dortu potěší tím, že je plánované pokračování v podobě filmu.

Země na scestí (2019)

Communists! But now in Space! Ne teďka vážně. Wandering Earth je po dlouhý době jeden z mála koukatelnějších projektu China Numba Wone, byť asi hodně lidí bude mít problém s tou podprahovou propagandou, která je z toho kolikrát cítit až nesmyslně moc. Epos o cestující planetě vesmírem je celkem obstojně dobrá myšlenka, byť sám jsem předlohu nečetl a podle názoru těch, kteří ji četli, je místy až moc obsáhlá. Ono menší drama o tom jak skupina "Vault Dwellerů" musí zachránit cestu za lepšími zítřky sice místy pokulhává, nicméně není to důvod k tomu, aby se jednalo o nějaký odpadní počin. Dávám průměr

Alex Rider (2020) (seriál)

To čím je Alex Rider měl být paradoxně na velkém plátně už před čtrnácti lety Stormbreaker, byť na jednu stranu jsem rád, že se tenhle počin zjevil v mnohem dospělejší a temnější podobě teprve teď. Po záplavě všech těch "teen" nesmyslů parodujících Jamese Bonda a jiné akční odnože, působí Alex Rider skutečně jako první z mála kvalitních serialových uvedení "teen" hrdiny v poslední době. Serial si totiž neskutečně pomohl tím, že neřeší klasický nesmysly typu "školských lásek, hustodémonovosti nebo sociálního statusu". Serial se místo toho vrhne přímo do kruté reality špionážního thrilleru, kdy na jedné straně stojí obyčejný kluk, který se mstí za ztrátu a na druhé machinace světa za oponou, která ho nekompromisně drtí. Kingsman působí oproti Riderovi jako scifi pohádka, které se těžko uvěří, kdežto tenhle serialový kousek je na uvěřitelnosti úplně jinde.

Ztracená kulka (2020)

Příjemný překvapení z Netflixovský produkce a celkově od frantíků obecně. Na to že jde o první větší počin Pierreta musím smeknout. Zpočátku jsem se bál, že dostanu nějakou francouzskou odnož rychle a zběsile, což u mě vyústí pomalu okamžitým odpadem, ale naopak jsem dostal celkem kvalitní kriminálku, která má feeling filmů jako Kurýr apod. Jediný co k tý dokonalosti chybí je prostě hudba. Skoro celý film jsem měl pocit, že se jedná pouze o dialogový němý kousek bez jakéhokoliv doprovodu.

Rugal (2020) (seriál)

Hodnotit Rugal měřítkama západního světa prostě nejde, protože si divák v první řadě musí uvědomit, že se jedná o seriál určený především pro domáci trh a zbytek Asie. Jednak se tahle skutečnost hodně odráží na scénáři, který má tendenci přeskakovat z filozofických dialogů do otevřených střetů a druhak je na celém seriálu poznat, že jsou určité tabu, které prostě v televizi ukázat nemůžou. Něco v tom smyslu že dobráci prostě zbraněma nestřílí a všechno si vyřizujou nablízko. Pokud tohle překousnete, uznáte že Rugal je na jejich domácí poměry opravdu obřím a relativně kvalitním seriálem, který by se mohl řadit hned za Train to Busan. Spíš než o akční "scifi" se jedná skutečně o roztáhlý thriller, který se snaží pomalu rozkrývat intriky a korupci.