• Krátkometrážní

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Veľmi, veľmi originálne pozeraníčko plné experimentálnych postupov a satirických odkazov. Vyzdvihnúť samozrejme musím najmä scenár, réžiu a herecké výkony, ktoré boli veľmi presvedčivé a správne nadsadené. Aj napriek tomu, že Being John Malkowich vlastne veľmi inovatívne dielo neodkázal som ho tak úplne prijať a na komédiu som sa smial na môj vkus primálo-bral som to ako inteligentnú frašku. Ale v konečnom dôsledku ide o pekne kontroverzné dielo... Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami ------------- 70%

Happy End (1967)

Je priam až neskutočné aký klenot dokázali českí bratia natočiť pred 50-timi rokmi. Film natočený s obrovskou dávkou inteligencie a odvahy, ale najmä dadaistickým humorom. Krásne hravé, miestami nádherný čierny humor, ktorý ma nútil k explóziám plným smiechu. Akurát záver mi prišiel mierne nedotiahnutý, ale to je minimálna chybička krásy Videl som 1x v originálnom českom znení ------- 90%

Conan (2010) (pořad)

Najlepšia talkshow s najšpecifickým humorom aký existuje. Conan O´Brien je neskutočný týpek...

Poslední pokušení Krista (1988)

Úchvatné majstrovské dielo, myšlienkovo neuveriteľne hutné, spracovaním hypnotické. Willem Dafoe ako Ježiš, ktorý je súperiaci sám so sebou, so svojimi démonmi, ako Ježiš, ktorý je človekom. Film, ktorý bol podľa mňa absolútne nepochopiteľne zaradený na čierny index v Cirkvi. Hoci (už)nie som veriacim, tento film je dokonalý výklad Ježišovho života... Videl som 1x v českom dabingu ---------- 100%

Carol (2015)

Ťažko hodnotiteľný film, pretože po technickej, hereckej, či réžijnej stránke ide o veľmi sugestívne dielo, ktoré ma atmosférou vtiahlo a najmä v prvej polovici veľmi zaujalo. Herecké výkony Cate Blanchett a Rooney Mary maximálne uveriteľné a precítené, je vidno, že do úloh zapadli úplne presne. Prakticky za celý čas som ani nemal čo vytknúť, či vyčítať, skutočný problém nastal až v momente, na ktorý som pochopiteľne dlho čakal. Prvá lesbická scéna. Aj napriek tomu, že kamera bola nádherná, v pozadí hralo príjemné husľové sólo a z celej scény išiel vzrušujúci lesk, pochopil osm, že medzi Carol a Terese nie je žiadna skutočná chémia, ale existuje len vo vykonštruovanom scenári, ktorý sa okrem lesbického rozmeru v oblasti milostných príbehoch nijako nelíši. Všetko je to obalené do pekného, podmanivého lesku, dlhé citlivé pohľady, časté cestovanie poskytujúce priestor premýšľať, všetko pekne na poriadku až napokon nemáte žiadne skutočné emócie ani vlastný vzťah k postavám. Veľká škoda. Okrem iného mi vadili aj mužskí hereckí predstavitelia, na ktorých štúdio viditeľne ušetrilo. Premárnený potenciál, ktorý sa hrá na intímny art, ale na rozdiel od Dievčaťa z Dánska (2015) nič skutočne intímne a nové neprinesie. Veľká škoda, film edit je veľmi pekný... Silnejšie 3* Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami -------------------- 65%

V hlavě (2015)

Určite jeden z najlepších animákov. Vidieť toto ako dieťa pravdepodobne som úplne nadšený, teraz som len nostalgicky dojatý a úplne spokojný. Určite jeden z najprepracovanejších scenárov za posledné roky, krásne.... Videl som 1x v českom dabingu (podarenom mimochodom) ------------------- 85%

Ex Machina (2014)

Komorné, mrazivé a originálne. Veľmi depresívny film zapodievajúci sa otázkami AI. Natočený s veľkým dôrazom na inteligenciu.Po technickej či hereckej stránke výborné. Fil vuyužíva navyše veľmi atypickú brutalitu, nevime ju nejako priblížiť ale s ničím podobným som sa doteraz nestretol, veľmi špecifický prvok. Takisot vyzdvihujem výborný zvuk, efekty a najmä hudbu (!). Prakticky vytknutí sa tu dá uplatniť minimum, možno sa mi úplne nepáčil záver (resp. ma neuspokojil) ,,Sessions" mi prišli až príliš stručné vzhľadom na zvyšok filmu, ale to sú len drobné chybičky krásy. Ex Machina patrí rozhodne k tomu o dosť lepšiemu v roku 2015... Videl som 1x v českom dabingu -------------- 85%

Spotlight (2015)

Veľmi, veľmi potrebný film plný dialógov a úvah. Záver mi nechal otvorené ústa dokorán. Zarážajúce. Jendým slovom zarážajúce. Fantastické obsadenie a herecké výkony v jednom emočne nenútenom a o to výpovednejšom filme. Za posolstvo si to toho Oscara zaslúžilo rozhodne! Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami ------------ 90%

Oscar 2016 (2016) (pořad)

Nespal som takpovediac celú noc. Od 1:00 som pozoroval americky preafektovaný Red Carpet, ktorý bol len suchým divadielkom pre bulvár a nezachraňovali to ani pokusy moderátorov o nejaké krátke interview, ktoré boli tak stručné a prázdne, že sme sa ani nič nedozvedeli (Jedine Leo Di Caprio sa zdržal a v rozhovore dal niečo ako ďakovnú reč - bez toho aby bolo jasné či vyhrá). Okej ale prežil som. Keď to po politických kecoch Marka Ruffala o 2:30 stredoeurópskeho času konečne začalo nestačil som sa diviť ako trápny a samoúčelný bol úvodný monológ hostiteľa Chris Rocka (trápnosť sa s ním ťahala celý večer ako celý program vďaka asi 50-tim reklamným brejkom, ktoré Amíkom zarobili slušné zisky), ktorý sa rozhodol špárať sa v téme rasizmu a jediné čo docielil bolo, ž bol rasistický sám. Skoro v každom poďakovaní, každom vyhlasovaní, pomaly v každom nástupe sa medzi riadkami niesla politická propaganda, každý si hovori svoj názor na fungovanie sveta a na americké prezidentské voľby... Či už republikánske alebo liberálne postoje, všetko to bola len fraška, pozlátená preafektovaná komerčno-popkultúrna trápnosť, ktorá bola korunovaná extrémne zlými prekladateľmi na stanici ČT2, ktorých neprofesionalita ma neskutočne iritovala. Čo sa týka samotných ocenení som spokojný so 6 Oscarmi pre Mad Maxa (zaslúžil si sošku aj za Vizuálne Efekty určite), s Oscarmi za ženské herecké výkony (najmä výhra Alicie Vikander, ktorá ako jedna z mála mala ďakovnú reč bez politicko-sociálnych názorov) a za ocenenie hudby Enrica Morriconeho, ktorého reč a objatie s Johnom Williamsom bolo ozdbou večera. Páčila sa mi aj prezentácia zosnulých filmových osobností, ktoré nás opustili v roku 2015, to bola príjemne emotívna časť. S cenou za najlepší snímok pre film Spotlight nemôžem nesúhlasiť, ale priznám sa čakal som skôr Revenanta alebo Mad Maxa (ne-nominácia Dánskeho Dievčaťa v tejto kategórii považujem za urážku britského filmu). Výhra Alejandra Gonzálesa Iňarritu za réžiu (Revenant) už druhý rok po sebe ma z dôvodu antipatie k tomu človeku ani trochu nepotešila, osobne som dúfal v Georga Millera (a čo nominácia Toma Hoopera?)... A napokon.. s výhrou Leonarda Di Capria spokojný tak isto nie som, pretože v tomto ročníku boli výkony Michaela Fassbendera (Steve Jobs) a najmä Eddieho Redmayna (Dánske Dievča) emočne hutnejšie a podstatne precítenejšie. Leovi to proste dali kvôli bulváru, v minulosti mal lepšie úlohy, nemali v roku 2013 uprednostniť Matthewa McConaugheya a Jareda Leta a Oscar mal právom patriť jemu. Takto bol ukrátený Eddieho pozoruhodný výkon, ktorý bol nielenže precítený, ale každopádne si vyžadoval aj dávku odvahy... Záverom dodám, že tohtoročné Oscary boli jedno veľké skalmanie... O 6:15 som konečne išiel spať a po štyroch hodinách spánku som začal písať túto rádoby ,,recenziu"... Úprimne verím, že v budúcnosti sa na Oscaroch budú riešiť filmy a nie politika...Svetový mier! (ako by povedali hollywoodske celebrity)