Superman/Batman: Apokalypsa (2010)

Akční komiksový animovaný příběh, kde společně vystupují dvě nejznámější postavy vydavatelství DC Komiks: Superman a Batman. Tentokrát řeší problém v podobě Supermanovi sestřenice. Silný příběh nenechá na pochybách a zvlášť když je doprovázen hudbou, jakoby se jednalo o hraný velkofilm. Jen ta animace je velmi jednoduchá. U televizních seriálů jsem si na to už zvykl, ale u takového filmu bych přeci jen uvítal animaci daleko plynulejší. A tak poněkud kratší stopáž není vůbec na škodu. Děj plný silných slov, soubojů a vůbec hrdinských činů pro všechny fanoušky superhrdinů.

Bonnie a Clyde (1967)

Snad nejznámější zločinecká dvojice všech dob ve filmovém zpracování, která se oprostila od životopisného vyprávění a zaměřuje se pouze na jejich skutky a stíhání policií. Zkrátka vznikl obyčejný akční snímek. Natočeno je to však zručně a velkolepě. Dobová auta jsou pastvou pro oči hlavně dnešním sběratelům. Road-movie plná různých přepadeních, honiček a přestřelek dává vcelku atmosferický filmový zážitek. Až mě zamrzelo, že jsem těm hlavním postavám vlastně fandil. Dnes již klasika, která určitě nestárne.

Vikingové (1958)

Ze své doby další klasika tentokrát se zabývající životem Vikingů. Kirk Douglas a Tony Curtis si tu střihli dva nevlastní bratry, kteří mezi sebou bojují o trůn a (jak jinak) o ženu. A dosti se vyřádili. Většina historických snímků vzniklých v 50. a 60. letech minulého století mají spolu hodně společné. Ohromnou výpravu, nádherné kostýmy, do detailu vypracované kulisy, velké množství komparzistů a hlavně nádherné scenérie téměř v každičkém záběru. Jen ty válečné scény již dnes vypadají dosti ponuře. Dle dnešního pohledu už vadí absolutní absence krve a trochu tý brutality, ale to ke klasice prostě patří. Takhle se to zkrátka dříve natáčelo. Kultura Vikingů a některé jejich zvyky jsou do děje zakomponovány, takže se nejedná jen o bohulibý jednoduchý počin jen tak pro něčí zábavu. Atmosféra snímku se drží po celou stopáž ať se děje, co se děje. Což nebývá zrovna zvykem. Snímek považuji za povedený a rozhodně se nemusí za co stydět. Od ostatních se ničím nevymyká a tak nijak nevybočuje.

Urychlovač zkázy (2009) (TV film) odpad!

SYFY a další jejich ponuré dílo, které svojí zhovadilostí uráží snad i amatérské filmaře. Nejen že speciální efekty nestojí za nic, že nelogické situace provázejí celý příběh, že mnohé herecké výkony nemají s herectvím nic společného, že snímek nemá žádné napětí, ani nějakou atmosféru, on už totiž ten scénář je jaksi na pováženou. Malá partička chytrolínů, kteří zřejmě spolkli všechnu moudrost světa, zachraňují svět. Jóó, když mi bylo osm let, taky jsem si takhle s kamarády hrával. Rozdíl je jen vtom, že to nikdo nenatočil a televize to nevysílají.

Čtyřicet pušek (1957)

Černobílý westernový snímek svým klidným vyprávěním poukazuje na klady a zápory této doby přesně tak, jak jsme od tohoto žánru zvyklí. Nějaké divoké přestřelky se tu nekonají a ani se nevynášejí jakákoliv ostrá slova. Dokonce je příběh občas doprovázen jednou písničkou, kterou zpívá jedna z postav. Celkově vyprávění příběhu vyznívá melodramaticky a tak dnes už zřejmě moc pocty nedostane. Jedná se tedy o klasiku, která mnohé nenadchne svojí malou akčností. Scénář je typický na svou dobu a tak tedy jako klasika potěší jen ty opravdové filmové nadšence.

Kurýr (2002)

Akční thriller, kde se výborně blýsknul Jason Statham. Na počátku příběhu se nejdříve seznámíme s hlavní postavou a s tím co a jak dělá. Ten si poté převezme další zásilku, a jelikož poruší vlastní pravidla, dostane se záhy do ohromných problémů. Tak takhle by to mělo vypadat. Žádné přetvářky, žádná nuda, žádné zbytečně natahované skeče. Příběh se pomalu a plynule vyvíjí a to až do naprosté excelentní akční jízdy, která svým adrenalinem nenechá vydechnout. Statham opět prokázal že nato má a že akční film není pro něj nic neznámého a cizího. A my v současnosti máme alespoň jednoho pořádného akčního herce, který se nenechá zahanbit nějakými levnými odtrhovačky.

Špinaví, prohnilí lumpové (1988)

Vskutku nenáročná pohodová komedie o dvou podvodnících z rozdílných sociálních vrstev, které spojí jedna sázka. Výzva pro herecké umění Stevena Martina a Michaela Cainea. Skoro by se dalo tvrdit, že je to natočeno až v rodinném stylu. Zde se setkává americký a britský humor a nikterak se to nesráží a nespadá do unylosti, či trapnosti. Na vtipné situace se násilně vůbec netlačí. Vše se tu volně odehrává a nechává humorné situace poklidně vyplynout. Po náročném dni je snímek na odpočinutí velice vhodné.

Super Mario Bros. (1993)

Kdo by neznal PC hru 'Super Mario'. Veselá lákavá hra, na které kde kdo vyrůstal. Popularita neušla ani filmovým tvůrcům a tak se rozhodli natočit podle ní film. Mě hlavně zajímalo, jak si poradí s příběhem, protože hra vlastně ani žádný nikdy neměla. Jen se postupovalo kupředu, skákalo a sbíralo body. Do hlavní role byl obsazen Bob Hoskins a výběr to byl dobrý. Dle své vizáže se hodil nejlépe. No, a jak to nakonec dopadlo celkově? Vznikla komediální třeštěná taškařice, jakých už bylo natočeno spousty. Chvílemi se mi i zdálo, že se to až přehání a že to padá do nechtěné trapnosti. Dennis Hopper jako padouch byl skvělý. Docela ho byla pro takový snímek škoda. No, pokus to nebyl špatný, ale přeci jen to mohlo být daleko lepší.

Fast track: no limits (2008)

Jednoznačně se jedná o Mockbuster, ale podle mého názoru zase ne tak špatný. Evropský filmový rukopis je zkrátka jiný než ten americký a tak rozdílů je více než dost. Německý štáb ani kopírování neskrývá. Poznáme tedy i spoustu spojovacích článků s jistou americkou sérií. Atmosféra spálených gum, či hřmot motorů se drží po celou stopáž. Zrovna tak i tempo a sportovní duch. Pravda, trochu mi v příběhu chybějí policisté prohánějící účastníky pouličních závodů, ale na druhou stranu se přeci jen nějak odlišit musí. Ne, tento snímek nezatracuji, ba právě naopak. I když jistojistě nedosahuje amerických kvalit, přesto své určité kouzlo má. Hlavně to evropské a to mi nikdo neupře.

Bastardi 2 (2011)

Pokračování na české poměry poněkud zvláštního snímku se už veze po jiné koleji. Není už tolik vulgární jako ten předchozí, ale zato je temnější a i dokonce akčnější. Tomáš Magnusek tentokrát pojal příběh téměř gangsterským stylem. Také se tu objeví nové postavy. Snaha o téměř akční film je bohužel ovlivněn malým rozpočtem, což je na výsledku velice znát. Po vizuální stránce se tu prostě opět projevuje ono češství. No jo, ale když je nízký rozpočet, kouzlit se hold moc nedá. Bohužel se Tomáš Magnusek nevyvaroval chyb, kterých se dopustil už minule. Scénář opět není dostatečně propracovaný. Hodně se tu na všechno spěchá a nic tu není pořádně rozvinuto. U některých herců a hereček viditelně akční scény nesednou a tím se snižuje jejich věrohodnost. A tak i zde je mnoho chyb a nedokonalostí. Přesto se dá snímek hodnotit jako pozoruhodný a obdivuhodný. Takové téma si zpracovat dosud nikdo netroufl a tak díky za něj.