Svatba ve třech (2005)

Každý romantický film většinou končí nádhernou svatbou. Tento svatbou začíná, což je zvláštní a netypické. To nebude jen tak, tady se určitě stane něco nečekaného. A stalo. Lesbická témata nebyla nijak častá a nikdy nebyla výsadou romantických filmů. Doba už uzrála na to, aby se to změnilo. Snímek si drží svůj standart veselého vyprávění, kde není daleko ani ke skvělým vtípkům. Herecké výkony hlavních představitelek jsou až k neuvěření uvěřitelné. Vyprávění nikam nevybočuje a stále se drží společenského problému, který je reálný a který může kohokoliv postihnout. Reakce na danou věc jsou klidné, což skoro budí úsměv, ale řešení přirozené. Snímek je tedy neurážející, klidný a odpočinkový. Nehraje si na veledílo a nese sebou tak trochu i poselství. A možná to byl i záměr.

Zlomyslný apríl (2008)

Thriller označující se jako horor. Proč? Takový žánr má úplně jiná specifika. Snímek je ryze televizní, tudíž zpracování jinak zajímavého námětu bude zcela střízlivější, než jaké by mohlo být u filmu určeného pro kina. Atmosféra je pozvolná, místy nudící a bohužel předvídatelná. A to výslednému dojmu velmi kazí. Až tedy na konec. Ten jsem opravdu nečekal. Jedná se o remake, ale protože jsem původní snímek neviděl, nemohu hodnotit. Je však jisté, že po shlédnutí film vyšumí a ztratí se z vědomí v nenávratnu.

Sledge (1970)

Poctivý spaghetti western bez bázně a hany. Snímek má energii, švih a hlavně to, co se od spaghetti westernu očekává. Divoké přestřelky, zvraty a prach mezi zuby. Pro mě vcelku neznámý počin, který se od ostatních přeci jen trochu liší. Je v něm vidět americký vliv na koncepci vizualizace a pojetí. A to výsledku krapet uškodilo. Přesto se rozhodně jedná o velmi zdařilý rodokapsový film s hrdinou, který se jen tak nedá a docílí svého cíle.

Pacient č. 14 (2004)

Což o to, námět není zrovna špatný, ale tvůrci nedokázali vyzdvihnout veškerý potenciál, jaký se zde vyskytuje. A tak výsledek vypadá značně dětinsky a nepřesvědčivě. Jakýsi tajný program vlády vrátí hlavní postavě ztracený sluch a ejhle, ona slyší lidské myšlenky. Jenomže právě ty shazují veškerou přesvědčivost. Jeden by nevěřil, jak jsou lidé v myšlenkách ukecaný. Snímek si v žádném případě nehraje na veledílo. Naopak vypadá televizně a ponuře. Klidný thriller, kde se toho zase až moc nestane. Po alespoň náznaku dramatu či akce aby se vyhlásilo pátrání. Na jedno shlédnutí stačí. Pak se radši podívám na ulici, jak si nějaký potulný pes honí vlastní ocas. Chytí ho a nebo ne?

40 dnů a nocí (2012) odpad!

Stačí napsat pouze Asylum, a tím je řečeno vše. Stupidita všeho možného byla opět povýšena do neskutečných monstrózních výšek. Stále nechápu, jak takové scénáře plné nelogičností a absurdit může někdo schválit k natáčení. Veškeré scény, dialogy, speciální efekty či herecké výkony jsou na úrovni amatérského nadšení a touhy udělat nějaký biják. Proč se ale do toho pouští studio, které na to nemá patřičný rozpočet? A nechápu televize tohle vysílající. Vysílací práva budou zřejmě nízká, ale sledovanost si tím přeci zvýšit nemohou. Radši se podívám na Červenou Karkulku, než si vymývat mozek takovou hrůzou. Kilometr hluboko zakopat a zalít betonem.

Speciální jednotka (2011)

Námět tohoto příběhu tu byl už mnohokrát. Dá se však z toho vůbec ještě něco vymáčknout? Tentokrát se o to pokusili francouzští tvůrci, a není to zase až tak zlé. Novinářka unesena fanatickým Talibanem, kterou letí zachránit speciální francouzská jednotka. To se podaří, ale za cenu spousty mrtvých na obou stranách. Rychlá a roztřesená kamera, rychlý střih, toto všechno se tu prezentuje. Akčních scén tu je dostatek a svoji dynamikou ohromují. Nádherné scenérie, citové záležitosti. Viditelně tu šlo hlavně o tu akčnost, takže se moc zbytečně nekecá a jde se rychle kupředu, což občas vyvolá určitou zmatečnost. Vlastně je to takový francouzský vlastenecký film, což dokazuje závěrečný titulek. A vůbec to není na škodu. Vznikne něco podobného i v Česku? Asi těžko.

Noc žraloka 3D (2011)

Teenagerský pohodový horůrek, který vystačí i na nedělní odpoledne ke kávě. Nízký rating, v Česku nevhodné do 12 let, neslibuje krvavou podívanou, ani šokující žraločí útoky. Neoriginální námět má sice pár chybiček, ale jinak se nejedná o špatnou záležitost. Krásná děvčata, krásní mládenci, krásná příroda, a do toho všeho padouši a hladovějící žraloci. To vše ve 3D podívané. Nepovedla se však animace onoho žraloka. Takhle některé scény vypadají dosti křečovitě. O veledílo se nejedná, ale jako letní odpočinková podívaná vystačí. Jen u toho moc nepřemýšlet.

Strážci pokladu (2011) (TV film)

Dobrodružný, ale přeci jen více konverzační televizní snímek o archeoložce hledající poklad za pomocí jakéhosi vatikánského agenta. Nakonec, s ryze televizním rozpočtem, se tu nic megalomanského očekávat ani nedá. Koukatelné to však je. Jisté nelogičnosti v ději se objeví, ale nevím proč, nějak mi to nevadilo. Chválím využité přírodní scenérie, které dodávají po vizuální stránce svoji autenticitu. I tak se jedná o tuctoví TV film, který díru do filmového světa neudělá, ale když nebude po ruce nic jiného, proč ne.

Na útěku (1996) (TV film)

Televizní snímek nevypadá zase tak špatně, jak by se mohlo zdát. Styl vyprávění, a vůbec celého filmu, silně připomíná 80. léta. Netlačí se tu na pilu a udržuje si rytmus a atmosféru po celou stopáže. Dramatické chvilky aby divák pohledal, ale u takovéhoto typu filmů to nepřekvapí. Prostá nijak zajímavá televizka, kterou řadím k průměru.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy. Kdo by je neznal. Klukovské dobrodružství, jaké si už dnes nikdo ani nedokáže představit. Román 'Záhada hlavolamu' je výborná napínavá četba, která neskončila zrovna šťastně a tak později vznikla i další dvě pokračování. Knížky byly tak vyhledávané, že se po tom tehdejší Československá televize rozhodla sáhnout a zfilmovat. Kvůli velké obsáhlosti to však nebyl úkol jednoduchý. Tvůrci se rozhodli pro zamíchání prvních dvou dílů dohromady. Tedy skoro. Z druhého dílu 'Stínadla se bouří' si vypůjčili tajemnou postavu Široka a začlenili ho do příběhu prvního, čímž naprosto zlikvidovali ono kouzlo literárního počinu. Kdo to četl ví, že když tajemný M, tedy Tleskačův mistr, upustil do podzemní kanalizace hlavolam Ježka v kleci, byl to právě Široko, který ho později vylovil. Dále naopak zcela vynechali noviny Rychlý šípů -TAM TAM- a dobře známé Bratrstvo kočičí pracky. Ale tak už to u filmování prostě bývá. Že by se televizní seriál nepovedl se říci ale nedá. Chlapecké dobrodružství a určité tajemno příběh zachovává. Kazí to jen dospělost některých herců. Černobílý obraz dobře skrývá studiovost, ale na druhou stranu to zase prozrazuje ozvučení. S tím si měli zvukaři více pohrát. Jedná se o první zpracování a na dobu vzniku se dá přivřít oko. Děj ubíhá plynule a místy napínavé sekvence skutečně upoutají. Jeden by jim takové dobrodružství i záviděl.