• Thriller

Nightmare Cinema (2018)

Ze všech povídkových horrorových filmů, kterých jsem viděl už spoustu, je tenhle určitě v nadprůměru. Příběhy mají slušné tempo a ani jeden není vyloženě slabý. Jen ten propojovací (The Projectionist, režie i scénář Garris), s mihnuvším se Rourkem, je úplně zbytečný, ale to tak bývá u povídkových filmů vždycky. 1(The Thing In The Woods, režie i scénář Brugués): Začíná se na nevážnou notu, hororová parodie/komedie, ale s několika hezkými momenty (třeba "rozštěp" hlavy) a obsahem dost členitým i bohatým na celovečerák. Kombinace slasheru a invaze parazitického šmejdu z vesmíru, to můžu. 2(Mirari, režie Dante): Slušná psychárna, vhodná ke zhlédnutí před plastickou operací obličeje. Kdo by při ní nevzpomněl na Dentistu? 3(Mashit, režie Kitamura): Můj oblíbený japonský zběsilec tentokrát ne snad přímo zklamal, ale nenaplnil moje očekávání. Že by léčba dětského traumatu scénáristky z pobytu v katolické internátní škole? Nebo vyřizování si účtů s neoblíbenou katolickou církví? Chaotické, nepřesvědčivé, trikově slabé. Ale šukačka kněze s jeptiškou pobavila. 4(This Way To Egress, režie Slade): Černobílá cronenbergovská psychedelie, asi nejhorrorovější povídka z celého filmu, s temnou a hutnou atmosférou, kterou bohužel kazí dva otravní fakani. 5(Dead, režie i scénář Garris): Nevěřte mrtvým, i kdyby to byla vaše matka. Tedy pokud chcete zůstat naživu. Obsah drsný, ale natočeno přitom vcelku decentně, ve stylu softhorrorů pro mládež.

Nikdo nepřežije (2012)

Myslím, že tenhle způsob filmu by erudovaní filmoví kritikové označili odborným výrazem "námrd". Ano, tohle je prosím prvotřídní thrillerový námrd, nic tak výrazného jsem na obrazovce už dlouho neviděl. Evansova postava je samozřejmě z říše fantazie (tím myslím že vyumělkovaná, nerealistická), některé scény šly určitě natočit líp, některé jsou absurdní (Evansova schovávačka ve vyvrhnutém trupu), několik věcí mi příliš nevonělo (divná představitelka Emmy, jedny silikonové cecky), ale celkově jde o tak neotřelé osvěžující béčko, že všechna drobná negativa v návalu diváckého nadšení pomíjím i promíjím. Pro mě zatím nejlepší film od zběsilce Kitamury.

There's Something Wrong with the Children (2023)

Nešikovně vystavěný scénář, nudný, pomalu se rozbíhající děj, nadprůměrně nesympatické postavy, respektive nesympatičtí herci (hlavně obě užvaněné ženské), neoriginální zápletka. A klady? Na úvod mě navnadili Sisters Of Mercy a v závěru potěšila mačeta v klíční kosti, jinak naprostá ztráta času, další sterilní pseudohorror s dětičkami.

Hra naslepo (1993) (TV film)

Můj nejoblíbenější replikant v roli na tělo, tedy coby nevypočitatelný psychopat Shell se zlověstným pohledem. A nelze mu nefandit, protože proti němu stojí párek mimořádně odpudivých měšťáků. Flundrovitá panička Rebeka, s duchoprázdným pohledem a bez špetky hereckého talentu, a její nesympatický židovský hazbend s myším obličejem. Samozřejmě že to dopadne tak, jak to v Hollywoodu dopadnout musí, ale i jinak jsem chvílemi docela trpěl. Třeba pokaždé, když se Rebeka pokoušela Shella naoko svádět a když on jí furt meldoval jak jí miluje, to byly fakt těžkotonážní trapárny. A celý závěr se mi zdál takový nějaký narychlo spíchnutý, popravdě takový dost blbý, hlavně co se jednání Shella týče. No jo, ale kdyby se filmy točily podle zákonů logiky, tak třeba tenhle by vůbec nevzniknul, že jo. Takže neremcám, je to holt VHSkový videobéčko z kraje devadesátek.

Downrange (2017)

Ani tragické výkony zúčastněných "herců" a "hereček" mi nezabránily v kvalitním diváckém zážitku. Exploaťák jak má být, žádné dlouhé nudné předehry, žádná velká psychologizace postav, žádné vysvětlování střelcovy motivace, prostě sadistický psychopat v hejkalovi, výstřel za výstřelem a postupné přibývání zářezů na sniperově pažbě. Film jednoduchý, přímočarý, za pár babek, se záživnou atmoškou, s několika roztomilými brutalitkami a s jednou takřka meditativní scénou s vlkem (nebo snad velkým kojotem?). A nadmíru mě potěšil závěr. Víc japonských režisérských zběsilců do Hollywoodu, sím.

Play Dead (2022)

Tedy tou dějovou zkratkou, kterou se zdrogovaná dívčina ocitla z ulice rovnou v márnici, si to scénárista s rejžou hodně ulehčili, by mě zajímalo, jak by se s takovou nebetyčnou hovadinou popasovali beze zkratky. A i jinak je scénář k Play Dead nadprůměrně retardovaný i v rámci jeho žánru, těch absurdit a pitomostí je v něm tolik, že by to vydalo na delší traktát. A Chloe, s tím jejím skautským dobrosrdečným ciferníkem třídní šprtny, že by se tahala s pouličním gangstanegrem a že by pro svého vypatlaného bratra riskovala kejhák tak blbým způsobem a že by se z ní nakonec ještě vyklubala taková chladnokrevná a drsná bitch?? Ho hó, tak to leda v hodně béčkovým bijáku. Ale co, nebudu lhát že mě to nebavilo... Bavilo! Ve všední den po práci naprosto pohodový a zábavný večerníček. A za finále s tekutým dusíkem musím zaokrouhlit nahoru, nedá se svítit.

M3GAN (2022)

Po tom všem humbuku okolo jsem tedy čekal větší odvaz. Inu že je něco hitem v US není moc vypovídající informace. Na můj vkus málo odvážné, málo morbidní, málo krvavé, málo "úchylné", příliš středoproudové, to třeba takový Chucky je trochu jiná liga. Trikově je ovšem Megan zmáknutá perfektně. A je to moc pěkná panenka, mít podobu o pár let starší, mohla by se vyrábět i jako "hračka" pro dospělé pány.

The Price We Pay (2022)

V tom filmu je strašlivá spousta nelogických až absurdních momentů, režie je místy nešikovná, kamera v podzemí asi dvakrát třikrát předvádí podivné rušivé cuky, postavy nejsou příliš přesvědčivé... Ale nemůžu si pomoct, je to přesně ten druh pokleslého lobotomizovaného krváku, jaký miluju. Když jsem přemýšlel jestli tři nebo čtyři hvězdy, bral jsem v potaz hlavně filmové klady, kterými jsou třeba: vivisekční vyjímání orgánů, dvě hezké holky (i když blondýna v červených šatech toho moc nepředvede) a hlavně obludné nelidské monstrum Jodi, v civilu víc než dvoumetrový svalnatý chlap přeoperovaný na ženskou; tahle bestie by v nějakém úchylném béčku hravě utáhla hlavní roli, tak snad ještě dostane šanci, vždyť podobné anomálie jsou dneska v módě.

Čung_E (2023)

Tohle určitě nebyl levný film, jeho výprava i triky jsou prvotřídní, interiéry i exteriéry z blízkobudoucího světa jsou podařené a vizuálně působivé. O to víc zamrzí, že příběh je plný nízkého melodramatického patosu i hereckého šaškování některých postav, jak je bohužel ve východoasijských filmech obvyklé. Mrzí mě ten promrhaný velký tvůrčí potenciál a tolik wonů na tak slabé sentimentální scífko, které mi do pár dnů beze stopy vyšumí z hlavy. A ještě do hlavní role obsadit tak nevzhlednou ženskou. Tedy teď myslím tu zrůdně opižlanou doktorku-dceru, ne vojandu-matku, ta byla náhodou chic. Škoda, že se scénář radši víc nezaměřil na onu dějovou větev, ve které měla sloužit jako předloha pro real sex doll.

Tři tisíce let touhy (2022)

Stárnoucí chlapi se zhusta rajcují směšnými fantaziemi, ve kterých se do nich zabouchnou mladé krásné holky. A stárnoucí ženské se zase opájejí romantickými fantaziemi o vysokých, svalnatých a dokonale empatických džinech, jako třeba zjevně pí autorka literární předlohy (personifikovaná charmantní a nestárnoucí Tildou). Dokud děj zůstával v orientu a vyprávěl příběhy a la 1000 a jedna noc, potud jsem neměl námitek a náramně si ho užíval, moc hezká podívaná. Ale od té doby, co se profesorka s údajně vyvanulými tužbami náhle změnila v tokající slepičku s vlhkýma očima, šel příběh postupně do kopru. A londýnské finále už působilo málem jako retardovaná červená knihovna a agitka na multikulturalismus a ekologii. A taky mi pilo krev, že při scénách ze současnosti s velkým počtem zúčastněných lidí (přednášky, letiště), měl každý druhý na hubě stylovou roušku. Takže to asi zároveň měla být agitka pro přizdisráče na nošení roušek. Poslední třetina filmu tak předchozí dvě třetiny nekompromisně zařízla, škoda.