• Thriller

Parchanti (2018)

Bohužel tohle není ten druh východoasijské řežebné akční krimi jaký mám rád, tzn. vážný, temný, krvavý, nemilosrdný, tedy na "korejský způsob". Tohle je středoproudová krimi se šaškujícími, pitvořícími se a "vtipné" kousky předvádějícími dvěma hlavními hrdiny... totiž grázlíky, kteří ale (jaké překvapení) samozřejmě v jádru žádní zlosynové nejsou, ale jsou to grázlíci s charakterem a vlastně i porozumění vzbuzující sypaťáci a oběti nespravedlivého společenského systému, kteří jen prostě měli v životě smůlu. A ten hodnější z obou chlapců má dokonce milou a starostlivou dívku, která je s ním a stojí stále při něm z nějakých naprosto nepochopitelných důvodů. Takže klasická přitroublá limonáda pro mládež. Naštěstí tenhle slabomyslný konstrukt trochu vylepší nečekaný twist ca dvacet minut před koncem, díky kterému tahle limonáda přece jenom trochu zhořkne a zčerná, i když limonádou stejně zůstane.

Neznámý (2020)

Po mém nedávném diváckém potěšení při 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, jsem potěšeně sáhl po dalším rumunském filmu. Ale dostal jsem jen pozérskou hříčku o jednom schizoidním a asociálním psychopatovi, který je shodou okolností (tedy vlastně díky scénáristovi) zároveň i policajtem. A abyste se dozvěděli, o co vlastně ve filmu doopravdy go, musíte čekat přes sto dlouhých minut, než vás konečně vezmou tvůrci na milost. Ale namísto aspoň jakés takés divácké katarze se u mne dostavil spíš jen takový nepříjemný pocit, že dvě hodiny mého života jsou definitivně v hajzlu a tenhle film za to fakt vůbec nestál. Dám nakonec druhou, protože objektivně se mu jistá interessantnost a místy i existenciální naléhavost upřít nedá, ale subjektivně to byla nudná onanistická ptákovina a po jednom použití letí okamžitě do koše.

Never Back Down: Revolt (2021)

Námět i scénář jsou ještě o třídu slabomyslnější, než náměty a scénáře podřadných akčních videobéček, která jsem z důvodu nedostatku kvalitnějšího materiálu sjížděl v devadesátkách na VHSkách. A akce je v tomhle bezmála devadesátiminutovém filmu ca pět sedm minut čistého času, zbytek jsou bolestivě blbé dialogy. Vlastně i střih je občas dost podivný, nebo mi to aspoň tak přišlo. Za zmínku stojí asi jen zajímavá hlavní herečka, která má fakt něco do sebe, a pak možná ještě kolektivní vražda smrt zabití nabušeného sadistického dozorce kombinovanou metodou skalpel + topení. Tedy topení jako topení, ne jako topení. Ale chápu, že někoho podobné mozkovýplachy můžou bavit stejně zvráceně, jako třeba mě neustále baví šablonovité vyvražďovačky všeho druhu, nebo levné oddechové scifárny.

Superhost (2021)

Nemám ani tak problém s tím, že z praštěného thrilleru se postupně vyklube praštěná moralizující satira. Má to tempo, dobře zahrané postavy a objeví se v tom i Barbara Crampton, moje oblíbená horrorová ikona. Určitě mě to víc bavilo než nebavilo. Jen je mi ten virtuální svět všelijakých youtuberů a vloggerů a influencerů zkrátka úplně cizí a nezajímá mě.

Supernova (2000)

V žánru béčkové scifárny mě není těžké divácky uspokojit. Hluboký vesmír, kosmická loď, mimoprostorové skoky, nebezpečný a téměř nezničitelný mutant, naprosto uspokojivá výprava i triky (je rok 2000 prosím). Navíc herecké obsazení je vynikající, zvlášť ústřední duo Bassett & Spader je prvotřídní. Scífko stokrát záživnější a zábavnější, než 95% namachrovaných šablonovitých blockbusterů. A vtipný fakáč na utržené robotově ruce směřuju s potěšením ke všem, kteří tomuhle oddechovému skvostu dávají míň než tři hvězdy.

Milion malých střípků (2018)

Viděl jsem už dost filmů o feťácích i alkáčích, poznal jejich prostředí i trochu osobně, no a můžu tedy naprosto zodpovědně prohlásit, že tohle byla asi ta největší sračka, jakou jsem o feťácích a alkáčích viděl. Pozérská, vyumělkovaná, nasládle patetická, od reality odtržená, s postavami plochými jako prkno. Pí rejžová by se měla napříště radši držet točení pseudoeroťáků pro staré panny, a ne se pouštět do témat, která přesahují rámec její mentální kapacity. A o čem že to tedy v kostce je? A bacha, tohle bude spoiler jako kráva. No, je to o protivném a nesympatickém cápkovi, který do sebe pere všechno na co přijde a kterému jeho brácha zařídí léčení. Brácha ho má totiž moc rád. Rádi ho mají i felčaři v léčebně, i terapeuti, i zřízenci, i pacoši, ženský i chlapi, všichni mu vycházejí vstříc a chtějí s ním kámošit a chápou ho a snaží se mu pomoct, ačkoliv on se neustále chová jako vzeklá hysterická pipina. A pak se i zamiluje do ještě větší blbky než je on sám a doktoři kvůli němu změní i pravidla špitálu a on se taky začne měnit a jeden pacoš mu chce říkat synu a adoptovat ho a to už jsem fakt blil z týhle trapárny, nic tak blbýho jsem totiž už dlouho neviděl. Jedinej důvod pro tenhle film kterej mě napadá je ten, že rejžová se chtěla pokochat pohledem na cápkovo dlouhý péro, který ho ve filmu nevím proč nechala dvakrát vytáhnout. A to je asi tak všechno, co bych k tomu řekl. Jedna slabá ne za trapnýho Thorntona, ani za nepřesvědčivou Lewisku, ale za labilního homouše Ribisiho a schizouše Dastmalchiana, tyhle dvě postavy mě aspoň trochu bavily.

The Courageous Heart of Irena Sendler (2009) (TV film)

Na televizní film slušná výprava, dobré rižské exteriéry, celkově kvalitní filmařina a určitě jeden z těch povedenějších filmů o šoa, i když působivosti třeba takového Pianisty nedosahuje. Může za to hlavně přemíra polopatismů a šablonovitých "dojemných" scén. Ty polopatismy bych ještě toleroval, jakožto užitečnou berlu pro diváka problematiky neznalého. Ale namísto srdceryvnosti a patosu bych uvítal víc faktografické konkrétnosti, která by děj učinila realističtějším, tedy i působivějším. Aspoň tedy já jsem bohužel zůstal jen na povrchu. No a když už byl děj situovaný do Varšavy, rád bych aspoň v ulicích viděl polské nápisy, a ne třeba zhůvěřilosti jako "BAKERY", což mě fakt znechutilo.

Dnes v noci v lese nikdo nespí 2 (2021)

Naši severní bratranci opět zaperlili. A i když druhý díl venkovské mutantské zabijačky nemá už takové grády jako jednička (hlavně kvůli poněkud rozpačité poslední třetině), stále se jedná o nadprůměrně zábavný a nápaditý kousek. Opět perfektní kamera, skvělé postavy (vede duo domobrany, které jako kdyby vypadlo z nějakého Kaurismäkiho fláku o buranských podivínech), několik skvělých gagů i hlášek, no a taky jsem poprvé viděl něžné milování bradavičnatých mutantů, hovořících jakýmsi dialektem klingonštiny. Romantické. A poslední scéna dává šanci na další díl, budu se (snad zase za rok) těšit!

Není čas zemřít (2021)

Série s mým oblíbeným Bondem Craigem skončila pátým dílem. A kvalita téhle pentalogie je bohužel sestupná (5 - 5 - 5, Spectre 3, a teď pouze 2). A nebo se mi to snad jen zdálo, že je v tomhle Bondovi výrazně víc telenovelické vaty a nízkého patosu na úkor záživnosti a akčnosti? A když už nějaká akce je, působí často úsměvně, jako třeba Bondovo norské extempore, ve kterém vyhazoval z cesty jedno auto za druhým. Jako obvykle mě nezklamaly dechberoucí scenérie exteriérů (mch. ty nádherné jihoitalské jsem viděl naživo), oceňuju něco jemného humoru a několik stylových momentů (třeba Bondův výstřel od boku v tunelu v 2h20min, evokující úvodní titulkovou klasiku), ale jinak se jedná o Craigův bondovský podprůměr. A co mě dorazilo nejvíc, byl závěr. A nemyslím teď ten magaretardovaný doják na konci s holčičkou, hadrovým panákem a spoustou slz, ale fakt, že Craigův Bond v něm nosí kšandy typu "X". Protože já úplně nesnáším kšandy typu "X", všechny moje kšandy jsou kšandy typu "Y". Takže tak. No a pevně doufám, že kámoš v práci kecal, že ústřední roli v další sérii o agentu 007 má ztvárnit onen výjimečně neestetický exemplář negroidní mužatky s účesem typu "mikrofón" a olbřímí vyšpulenou zadnicí.

Hideout (2021)

Na prvotinu neznámého poloamatérského rejži i scénáristy jde o vcelku sympatický počin. Jasně, neprofesionalita a scénáristická, režisérská i herecká nešikovnost z toho chvílemi přímo křičí, ale zároveň musím i leccos ocenit: Na film z kategorie B- se tu najde i pár působivých okamžiků (hlava medvěda na zdi, had z břicha), několik docela slušných triků (extrakce kulky, nůž v oku), hrají v tom dvě zajímavé holky (a jedna i nestandardně hezká (Sarah)) a celkově mě film zkrátka i přes nadprůměrně dlouhou stopáž určitě víc bavil než nebavil a představoval jsem si u něj, že točit takovéhle nenáročné brakové oddechovky musí být docela fajn koníček. Samozřejmě že na druhou stranu je ve filmu spousta triků vyloženě směšných (otevřené zlomeniny) až úplně mizerných, nepřekvapí ani obvyklé debilní chování postav, přehrávání ochotnických herců (hlavně mužská část hereckého ansámblu stojí leda za žmolek ze zadku), děj je občas trochu absurdní a prkenné herectví tomu všemu nepřidá. No a konkrétně jedna scéna je fakt blbá, a to když jedna osoba přetáhne druhý osobě igeliťák přes hlavu, a ta, i když má volný ruce(!), tak jima jenom máchá a dělá "uhhh! uhhh!" namísto toho, aby do něj prstama lehce propíchla díru. Ale i přesto zaokrouhlím nahoru, z téhle levné amatérštiny na mě dýchlo filmařské nadšenectví, láska k žánru a zároveň taky chovám silnou náklonnost k podobným nekomerčním menšinovkám.