Osvícení (1980)

5 hviezd ale nie 100% a rozhodne nie kvôli Kubrickovi. Možno to dokázal z hercov na place dostať ale film skutočne stojí na trojici Nicholson, Duvall a Lloyd. Oni mi ten film celý predali. Samozrejme, snímka má fantastické obrazy a jednotlivé scény ale ako celok mi to k dokonalému zážitku nestačí. Tu ale vidím problém už v samotnej predlohe, tú som síce nečítal, ale King asi nie je celkom moja šálka kávy aj napriek tomu, že Shawshank považujem za najlepší film kinematografie. Dokonca aj nezhody medzi Kubrickom a Kingom nasvedčujú o tom, že snímka mohla vyznieť o dosť inak. 90%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Kedy už konečne ochranári dinosaurov pochopia, že ich treba všetky zlikvidovať? Alebo chcú nebodaj autori napodobniť príbeh Planéty Opíc a nechať ľudstvo zotročiť dinosaurami? Tento film tomu tak trochu nasvedčuje, jediný rozdiel je ten, že opice vás nechcú zabiť, dinosaury áno. A práve kvôli tejto naivnej dejovej linke to zabíja potenciálne obrovský blockbuster. Fakt som zvedavý, kam to tvorcovia posunú v tretej časti....bojím sa však, že to bude ešte väčší bizár ako posledné Rýchlo a Zbesilo.

Spalovač mrtvol (1968)

Neskutočne nadčasový film, kedy si v druhej tretine uvedomíte, o čo ide a tretej už len ostávate s úžasom a zároveň nechuťou. Hrušinský v démonickej podobe blázna a psychopata, zaslepeného rastúcou hrozbou z Nemecka. Je až choré, ako sa podarilo precízne a po častiach dopracovať k finálnemu výsledku. 100%

To (2017)

Neviem, asi som čakal po tom neskutočnom hype väčší nárez. Samozrejme deťom uveríte strach v jednotlivých scénach, no prišlo mi, že tam toho až toľko nebolo. Osobne som sa bál možno tak 2x počas celého filmu. Ďalšou zbytočnosťou je prestrelená dĺžka filmu a čo je najhoršie, že teraz človek musí čakať vyše roku na pokračovanie a na to, či sa to niekam rozuzlilo a ako dopadli jednotlivé linky. Takto to bolo skutočne len useknuté v polke. 65%

Mission: Impossible (1996)

Nemôžem si pomôcť ale celý film má dokopy 3 scény o dĺžke asi 5-10 minút, ktoré stoja fakt za to. Zvyšok je neuveriteľná vata. Žiadna energia, herci nepresvedčivý a jediný kto za to stojí je Cruse. A to už je čo povedať, keď chválim herca čo má len ksicht.

Halloween (1978)

Fenomenálny horor/slasher, ktorý obstál aj zubu času. Samozrejme, pokiaľ ste už nejaký ten horor videli, nezľaknete sa vyslovene lakačiek. Avšak atmosféra funguje bezchybne a práve táto snímka položila veľa základov pre ďalšie horory v nadchádzajúcich rokoch. 95%

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Jednotka bola celkom priemerný film s dobrým hlavným hercom. Toto je priemerný film, ktorý však má skvelých hercov a perfektnú chémiu medzi nimi. Tvorcovia vedeli ako sa ku tejto látke postaviť z pohľadu dnešného diváka. Keby to malo o pol hodinu menej, mohla to byť fakt šupa. Ale aj tak 75%

Tiché místo (2018)

Najlepší horor za posledných 39 rokov! Čo v preklade znamená, najlepší horor od prvého Votrelca. Dokonca by sa dalo povedať aj o čiastočnej inšpirácii pri práci s monštrom. Originálny nápad a ešte originálnejšie podanie. Celý film je takmer bez dialógov a keď už nejaký nastane, oplýva emóciami. Žiadne hluché miesto a silný kandidát na Oscara hneď v niekoľkých kategóriách. 100%

Rudá volavka (2018)

Francis Lawrence si natoľko obľúbil Jennifer Lawrence, že jej po štyroch filmoch Hunger Games, ktoré natočil, dal možnosť hrať v Červenej Volavke. V tom by problém nebol, ak by ju napísal iný scenárista a zrežíroval by to Martin Campbell za čias Casína Royale. Vtedy by sme sa možno dočkali zrodu potenciálne novej série. Takto sme sa dočkali jednotvárnej, priemernej, typicky americky pojatej krimi-drámy z obdobia studenej vojny, ktorá vyniká len dobrými hercami. 60% PS: Dobrými hercami nemyslím, že dobre hrajú, ale že sú všeobecne považovaný za dobrých. Pretože aj v tejto sfére je film veľmi zúfalý a najviac zaujme postava herca, ktorý akoby z oka vypadol Putinovi.

Muž, který zabil Dona Quijota (2018)

Prvá polovica filmu za 100% zvyšok je zmätená, nepochopiteľná a scenáristicky nezvládnutá fraška. Možno za to môže aj ten hype, ale skrátka to nebolo dobré.