REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Začnu tím, co se povedlo. Fantastická kamera, opravdu fantastická. Nejenom dlouhé záběry na krajinu, ale i bojové scény, kdy není výjimkou, že se jednu chvíli kryjete s lovci před šípy a ve střihu jste na hřbetu koně s útočícím indiánem. Úplně se mi vybavily FPS hry (střílečky z pohledu první osoby), jako divák to prožíváte naplno. Druhá věc. Film má dvě a půl hodiny, je vcelku pomalý a přitom nemám pocit, že bych se nudil. Scenář svou základní osou zlý čin - cesta za pomstou - pomsta není nějak nový, ale hlavně v rámci té cesty má neuvěřitelně moc nápaditých věcí. Proč to teda není 100 %? Protože tu je klasické americké klišé, které začal už Tanec s vlky, tedy schéma hodný indián a zlý běloch. A pak momenty, kdy si myslím, že to s týráním Glasse scénárista přehnal a v reálu už by byl hrdina tuhej, jako nikdo druhej. Jako celek to beru jako tuze povedený film, jen dodávám, že je to vyloženě na kino.

Všichni moji blízcí (1999)

Skvěle obsazené a skvěle zahrané, historicky věrné. Na druhé straně taky poněkud předvídatelné a bez vyloženě výrazné story.

Stará puška (1975)

Na tenhle film jsem byl hodně natěšený, a po zkouknutí musím teda říct, že mi není jasné, z čeho že jsou tu všichni tak nadšení. První část - ta civilnější, v podstatě až do masakru doktorovy ženy a dcery - mi přišla koukatelnější než část s pomstou. Té už se totiž věřit nedá. Doktor, který chodil před válkou čas od času střílet sojky, tu chodí po hradu a likviduje četu vycvičených vrahounů od Wehrmachtu (nebo možná od SS, už se nepamatuju). Odpustil bych to filmu ve stylu Rambo do pekla a zpět, ale ne kousku, který se tváří, že je vlastně úplně vážný.

Návštěvníci (1993)

Tenhle film mám rád. Jean Reno a jeho sluha jsou naprosto boží středověcí primitivové, kteří se s ničím nemažou.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Výborná uvěřitelná krimi série podle reálných případů, z nichž většinu dokonce i pamatuju.

Akcia Edelstein (1986)

Bohužel, tenhle pokus o Jožo Bonda nevyšel.

Zkáza krásou (2016)

Samotný film je působivý, byť si mnohdy lacině pomáhá - v momentech, kdy neumí pořádně odvyprávět reálný příběh - nesouvisejícími archivními záběry a tklivou hudbou. To ale do dokumentu nepatří. Druhou věcí je, že řadu důležitých momentů, jako je smrt matky, sestry a nemoc otce, přejde jen vlastně namátkou. Se zpožděním a po načtení pramenů vidím i faktografické chyby, které překvapí u filmu, na který měla HT 15 let a fůru peněz z dotací. Celkově za samotnou Baarovou 5*, krásná a působivá žena. Za práci HT 2-3*. Celkově 4*. Ale neberte to zle, jako celek mě to v kině poměrně bavilo.

Svědectví mrtvých očí (1971)

Jako krimi by to mohlo být i živější. Jako drama, navíc obohacené o pohled do života tehdejší smetánky typu šéfů PZO a jejich poradců, to je dost dobré. Adamíra s Budínovou to hrají výborně a celé je to docela představitelné. Byl jsem tímhle kouskem docela mile překvapený.

Tři bratři (2014)

Už ne, prosím. Zejména Klus. Já samozřejmě znám původní asi čtvrthodinovou verzi, kde zpívají a hrají děti. A moc nerozumím, proč se z toho snažili Svěráci udělat film na hodinu a půl a ještě ke všemu s Klusem.

Láska rohatá (2009) (TV film) odpad!

Úpadek od dob Čertů, s nimiž nejsou žerty, je bohužel vidět úplně ve všem. Nejhorší je asi scénář, kde se střídá nuda, plytkost a nelogičnost (ze tří čertů potrestán jen jeden? A ještě ten jediný pravý?). Hned za ním jsou herecké výkony. Strašnější než prkenná Pauhofová byla ještě ta druhá služka, co vypadala trochu jako Bočanová před 40 lety. K humoru: určitě by pomohlo přidat i jiný prvek než Mádlovu vadu řeči, asi spojenou s mentální retardací. Shrnutí: Bočane, Bočane, tudy fakt ne.