• Krátkometrážní

Batwoman (2019) (seriál)

Tenhle seriál mě ze všech Cw potěšil nejméně. I přes hrozný pilot (chápu, proč feministické hlášky typu, Batman should be a woman odradíly většinu diváků), se to zezačátku drželo na docela dobré vlně. Samozřejmě je tu zase řada typických Cw klišé a nelogičností, jako např. zkušená bojovnice Batwoman nemá šanci, proti nějaké teenage holce s nožíkem, nebo případ, kdy Kate mohla chytit zločince jedním úderem (nebo i pouhý batarang), ale místo toho se ze srdce rozhodne, že raněný pár vteřin nemůže počkat (čímž zase dává zločinci šanci, aby opět propukly vraždy). Takhle bych mohl jít dál a dál, někdy je to fakt na hlavu. Je jasné, že to musí natáhnout na 42 minut, proto je formule Batwoman-prohraje-pak-dostane-povzbuzující-proslov-díky-kterému-vyhraje ideální. Obsazení je hrozné. Nevyžaduju bůhvíjaké výkony, ale jsem rád, když má každá postava nějaký účel. Ale vlastně mi stačí 2 věci - sympatický hrdina a hlavní nemesis. Ani jedno se zde nepovedlo. Ruby Rose se snaží vypadat co nejvíc drsně (teda batmanovsky), ale chová se jako naštvaný buldok. Herečka Alice sice umí hrát, ale má strašně groteskní scénář, a co mi vadilo nejvíce, je její nadužívání. Nemůžete dát hlavního záporáka série, do každé epizody, přičemž skoro v každé druhé proti Kate bojovala. Je to strašně repetitivní. S tím jejím scénářem mi také připadala jako parodie na Jokera. Jacob Kane to uměl zahrát, ale má strašně stupidní scénář, ať už jako angry dad nebo policajt, co dá všechno do toho aby chytil Batwoman (kde už jsme to asi viděli??), ale aby dokázal chytit pár zločinců, k tomu mu nevystačí ani komando o 100 mužích (...a ženách :) ) I přesto, že mu Batwoman několikrát pomohla, jí pořád vyhlašuje válku, a to už je po chvíli strašně otravné. Jediný herec, který se mi zalíbil a má celkem fajn linku je Luke Fox (doufám, že bude v budoucnu Batwing). Hrozné obsazení, s cringe scénářem a nudným záporákem (ale Hush se mi líbil) nedá dohromady skvělý seriál, hodný nástupce Arrowa. I přesto se na příští sérii těším, a to hlavně kvůli přeobsazení hlavní hrdinky (což samozřejmě musí být zase lesba... :D), možná vyhodí i Alice, a zajímá mě, jak z toho vybruslí, když se vše točilo kolem rodiny Kane. 40%

1917 (2019)

Na tento film jsem se hodně těšil, a nebýt koronavirové pandemie, nenechal bych si to ujít v kině. Tam by to byl o dost silnější zážitek, i přesto jsem neváhal hodit tak vysoké hodnocení, které si film zaslouží především za skvělou kameru, která po nespočet minut bez střihů přejíždí válečné území ať už po stovky metrů dlouhé zákopy, rozběsněnou řeku nebo vybuchující bitevní pole (škoda, že money shot dali do traileru). U Sama Mendese jsem si zprvu nebyl jistý, nejdřív mě zklamal Skyfallem a pak potěšil Spectrem, tohle je ovšem zase trefa do černého. Hlavní role se ujali celkem neznámí herci (asi jediná podobnost s Dunkirkem), mimo ně také potěšili Cumberbatch, Mark Strong, Madden, Firth a překvapivé cameo - Scott. Nemůžu ocenit jen vynikající kameru, pochvalu si jistě zaslouží i tvůrci kulis (vytvářející ony dlouhé zákopy, či hořící letadla), kostýmů (kteří museli obléct nespočet ''vojáků'') a i make-up artisty, kteří měli hafo práce s líčením zraněných a tvorbou mrtvol, kterých bylo v tomto filmu také nadměrný počet. 90% P. S. Málem bych zapomněl na soundtrack Thomase Newmana, taky palec nahorů.

Trojí hranice (2019)

Rozhodoval jsem se mezi 3 nebo 4 hvězdami, protože to má ale tak nabité obsazení, dám lepší variantu. Snad všichni tito herci jsou mými oblíbenci z jiných akčních snímků (Batman, Star Wars, King Arthur, Oberyn - Mandalorian, Tron), zde se mi nejvíc zamlouval Oscar Isaac. Mimo obsazení, příběh není špatný, ale postrádá to určitý náboj, kdy bych to možná popsal jako anticlimatic, jelikož hlavní akce je v půlce filmu. Jsem rád, že se nejedná o film s happyendem, i přesto mi konečné rozhodování postav připadalo přeslazené a nelogické. I tak je toto důkazem, že Netflix umí dělat nejen skvělé seriály, ale i filmy, s pestrým výběrem hollywoodských herců.

Powers (2015) (seriál)

První série nezaujme špatnými a levnými efekty. Ani záporák není nijak extra zábavný zachraňuje to skvělý výkon Sharlta Copleye, který je díky bohu v hlavní roli, takže je focus soustředěn na něj. Taky jsem rád za Rko, ne kvůli levné krvi, ale hlavně díky f-bombám, které tu Copley chrlí ostošest, a já bych je taky chrlil kdybych byl ve světě vraždících superpadouchů (kecám, dělám to i teď :D). Druhá série mě naopak bavila od začátku do konce, je zde více superhrdinů, více propletených linek a postavy jsou o dost lépe napsané. Škoda, že to po tak skvělém výkonu zrušili. S1 = 60%, S2 = 100%

Až na krev (2007)

Film navnadí hned na začátku hororovým soundtrackem, kdy jsem si říkal, že to bude hodně drsný a špinavý film. Ale mýlil jsem se. Jde jen a pouze o ropu. Mělo by se to jmenovat There Will Be Oil, protože krev se v tomhle filmu skoro vůbec neobjeví (možná tak čtvrtina litru, o zabíjení tu ale vůbec nejde). Ovšem mimo to, že mě zmátl název, jsem si tenhle film dost užil. Oblíbencem byl (už zase) Paul Dano, který se plně ponořil do role šíleného kněze, a když ve filmu lítají facky ze všech stran, musel jsem se zasmát. Daniel Day-Lewis rozhodně není pozadu, spíš jsem překvapený, že se ve filmech současnosti moc nevyskytuje.

Maják (2019)

Režisér zvolil sakra dobře, udělat snímek černobílým, k ponuré atmosféře na majáku u rozběsněného moře tomu dodává starobylý leč mrazivý nádech. Je fajn vidět Pattinsona v jiné roli než nudného upíra, královské místo mu tu však bere Willem Dafoe se svým starojižanským nářečím (''went mad, he did") a krásně řvoucím hlasem (kdy křičí nonstop klidně 10 minut), a ačkoliv jsem mu rozuměl asi jen čtvrtinu z toho co řekl, i tak to na mě zapůsobilo. Celý film je hodně ponurý a psycho, což je zrovna styl, který mi vyhovuje. Co mi bohužel uniklo bylo nesčetné množství metafor (homosexualita dvou hlavních postav, mytologie či jiné erotické narážky). I přesto, že jsem byl předtím skeptický, tak se teď docela dost těším na Pattinsonova Batmana, protože zde dokázal, že umí hrát a vybírat si i dobré filmy a režiséry.

X-Men: Nová generace (2017) (seriál)

Kdybych nevěděl z jaké stanice tento seriál pochází, defnitivně bych tipoval Cw, protože je to naprostá melodramatická telenovela. Ačkoliv se to hlásí k X-Menům, je tu jen pár zajímavých mutantů (Polaris a Stepford Cuckoos), ale ti jsou docela upozaděni, a seriál se soustředí na rodinku smutných nových postav, kteří mají grimasy typu výraz na umření. Efekty jsou alespoň na úrovni, ale jinak je každý díl to samý - anti-mutantský zákon stíhá rodinu a povstalce od domu k domu, které se pokaždé povede utéci, alespoň do doby, než je znovu najde. Druhá série se alespoň více soustředí na Hellfire Club, ale s ním se to také neustále vleče, kdy svůj tajemný plán vypustí do světa až v poslední epizodě.

Ztraceno v překladu (2003)

Je to poměrně sranda sledovat Billa Murrayho se svým polomrtvým výrazem, absolutně ztraceného v Japonsku, kde točí vtipné japonské reklamy, ale aby to utáhlo celý film? Asi ne. Zachraňuje to Scarlett Johansson, avšak i ta tu celkem nemá smysl, mimo eye-candy. Občas se zasmějete, ale jinak hledáte význam tohoto tichého filmu a čekáte až to skončí.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Rozhoduju se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale kvůli dobře napsanému scénáři a poměrně sympatickým postavám si to zaslouží dobré hodnocení. Na druhou stranu jsem si to neoblíbil jako Discovery, jejíchž tým je o dost sehranější a je tam mnohem víc akce. Asi se nemůžu považovat za Trekkieho, protože se mi Star Trek začal líbit až s příchodem nových filmů (kde kralovali Pine a Karl Urban se svěžím elánem), proto jestli měla tahle série obnovit nějaké krásné vzpomínky, tak to šlo mimo mě. Patrick Stewart není špatný herec, ale má mírné nevýhody, kdy nevěřím, že ve svých 80. letech bude moci dělat nějaké akrobatické akční kousky (ne, že by měl být Star Trek akční, ale úplně bez napětí by neměl být), což ho docela znevýhodňuje. Aspoň je tu Elnor, který je tu jediný fyzicky zdatný. Zkrátka bych byl radši, kdyby zdejší posádka podnikala mise, což dělá Star Trek Star Trekem, místo toho tu máme protáhlou záchranu s nic-moc posádkou. Jsem zvědavý na příští sérii.

Richard Jewell (2019)

Clint Eastwood životopisné filmy prostě umí a Jewell není výjmkou. Mě možná zaujali Rockwell, Jon Hamm a Olivia Wilde, ale Paul Walter Hauser podává překvapivě dobrý výkon a jsem rád, že se Hollywood nebojí obsazovat obézní herce (ikdyž je to podle reálné skutečnosti, avšak i tak je známo, že některé životopisné filmy upravují vzhled/život postav, aby se líbily veřejnosti).