• Krátkometrážní

Černí baroni (1992)

Tohle je snad ten nejsrandovnější film české kinematografie, a byl jsem fakt překvapen, kolik vtipných scén jde vydolovat z etapy českých dějin, kdy bylo takřka povinností oslovovat všechny ''soudruhu.'' Ani nemůžu jmenovat oblíbenou scénu, protože jich bylo tolik, a když se to napíše, tak to vůbec nezapůsobí, prostě si to musíte pustit (hned jak jsem to dokoukal, už jsem plánoval, kdy se na to podívám znovu). Navíc tolik ikonických es (Donutil, Vetchý, Kraus, Vydra, Landa, Rösner a samozřejmě Javorský, jako legendární vojín Jasánek). Prostě to i sesazuje z trůnu Dědictví, a jsem smutný, že takhle dobré filmy už dneska nevznikají. Na druhou stranu jsem ale zatraceně rád, že nevznikla dvojka - Černí Baroni po dvaceti letech, ten popis děje (nebo název) je prostě otřesný, a dopadlo by to úplně stejně, jako všechny pokusy o sequely úspěšných komedií. Prostě jeden perfektní film, mi úplně stačí.

Spider-Man 3 (2007)

Jedná se definitivně o nejvíce podceňovaný Spider-Film, ale naopak o spektakulární zakončení trilogie. Jako malý kid, jsem prostě zbožňoval tu akci, a i teď se mi líbila na 100 % (zejména bitva se Sandmanem v podzemí, byla dost brutální). Film skvěle ukočíruje tři padouchy, a ani jeden mi nepřipadal ochuzen, ani obsazenými herci, či scénářem. Jako jo, dost mě štve, že museli vytvořit osobní konflikt mezi Sandmanem a Pavoukem (protože Bena by vždycky měl zabít jen obyčejný lupič, stejně jakože rodiče Bruce Waynea zabil Joe Chill, nikoliv Joker). Koluje to hodně nenávist okolo přídavku storyline Venoma, ale já si užil jak Tophera Grace, tak i Maguireho frajerské chování (ten tanec je třešnička na dortu, která mi dodnes připadá neobvykle cool, a rád bych to někdy zkusil). Tenhle rok jsem se pomalu prokousával Raimiho trilogií, a teď hurá na No Way Home!

Poslední souboj (2021)

Hodně těžko se hledají chyby, ale pět hvězd tomu prostě nemůžu dát. Atmosféra a kulisy středověku jsou vytvořené do detailů, obsazení hlavních postav je perfektní (mě osobně nejvíce bavil Affleckův playboy), a finální duel je prostě nádherně napínavý a brutální. Ale film je rozdělen do tří částí/pohledů, které jsou na 90 % identické, občas někdo řekne o pár vět navíc, nebo se zachová trochu arogantnějc. Možná to bylo tím, že jsem to sledoval napůl v polospánku, ale zkrátka bych to zkrátil na část ''the Truth,'' a byl bych o dost víc šťastnější, že nesleduju pořád to samé.

Utržený ze řetězu (2005)

Je potřeba pochválit především dvě věci: akci (kterou může závidět kdejaký dnešní hollywoodský blockbuster a Jet Li je v takové formě, že ani nepotřebuje stunt double) a Morgana Freemana (netřeba komentovat). Co mě ale zklamalo, je aspekt rodinné lásky, kdy Danny the Dog na začátku brutálně pozabíjí tucet mafiánů a o 15 minut později se učí jak správně jíst polívku. Jako jo, choval se opravdu jako pes, ale měl jsem z toho fakt smíšené dojmy, kdy v jednu chvíli se to tváří jako akční thriller a v druhou jako rodinná komedie. A tyhle žánry fakt nejde kombinovat.

Podzemní železnice (2021) (seriál)

,,The first and last thing my mama gave me... was apologies.'' Nejlepší, nejděsivější, nejsmutnější, nejkrutější, nejvíce dojemný a tragický seriál, jaký jsem kdy viděl. A i přesto, že mi bylo snad po každé epizodě do pláče (i přesto, že jsem kámen, co skoro nikdy nebrečí), tak jsem sakra rád, že jsem ho viděl (a to jsem ho málem přeskočil). O otrokářích v Americe 19. století jsem něco matně slyšel, ale vůbec jsem neměl ponětí, čím vším si samotní otroci museli projít. Upalování, bičování, znásilnění, různé formy násilí a zostuzení, hladovění, nucený sex (za přítomnosti kontroly - breeding - aby se otrokáři narodil potomek, využívaný pro práci), prodej potomků a řada dalších zvěrstev, které mě naprosto šokovaly, jak jsme se takhle mohli zastavit v evoluci lidského rozvoje. Nelze moc kritizovat herecké výkony (dle mého názoru byli všichni perfektní a na hlavní postavě bylo prostě navždy poznat, že je mrtvá zevnitř), navíc je zde většina spíše neznámých herců (mimo Edgertona se v jedné epizodě ještě mihne Will Poulter; jsem ale asi jediný, kdo sem přišel jen kvůli nějakému týpkovi z Kryptonu). Je to poměrně zvláštní, ale v žádném případě to není myšleno rasisticky, protože nejvíce zaujaly výkony bílých otrokářů - čímž především myslím Joela Edgertona. Rozhodně to není kvůli barvě pleťi, ale zkrátka je to primárně výhoda při hraní antagonistů, zkrátka všichni milují padouchy (rooting for the bad guy), přičemž jejich herci si můžou roli o dost více užít a navíc jsou mnohdy součástí těch nejnapínavějších scén, což přispívá k oblibě (a taky Edgerton... je Edgerton). I přesto, že je po celou sérii Edgerton na lovu hlavní postavy, zachovává si určitou moralitu, a má prostě charisma. Takže, ne že bych mu fandil, ale je prostě fakt, že epizody, kde jeho postava není, jsou dost nudné (jsou bohužel tři). Prvních šest epizod je non-stop jízda, a obzvláště Georgia a North Carolina - to jsou naprostá jatka. Je neuvěřitelné, jak někdo může tak krásně natočit, takovou nechutnou éru naší historie. Seriál je adaptace knihy, a jak mě to dostalo do kolen, tak vážně uvažuju nad četbou originálu. A krásné na tom je také to, jak vás některé scény dokážou vyděsit, či znechutit bez toho, aby bylo ukázáno grafické násilí, zde žádné hektolitry krve nečekejte, i přesto se ale dostaví shock effect. Jedná se snad o nejvíce šokující seriál, co jsem viděl, takže se na něj definitivně ještě podívám, a vážně jsem nečekal, že z otrokářské Ameriky jde vydolovat takové napětí. Trochu kritiky: mrzí mě, že některé epizody byly tak dechberoucí a nastavily laťku tak strašně vysoko, že ty trochu pomalejší byly trochu upozaděny, či působily až trochu nudně. Jedná se především o epizody 7, 8 a 10 - kde bez přítomnosti napínavých scén za přítomnosti otrokářů, vás to zkrátka ''nebaví.'' Ostatní epizody jsou ovšem bez chyby, a užíval jsem si ten terror od začátku do konce. Za skvělý zážitek je také potřeba poděkovat božímu soundtracku - Genesis a Caesar's Theme si budu pouštět ještě hodně dlouho.

Skála (1996)

Tohle byl film, na který jsem se nadšeně koukal s nejlepším kamarádem na základce. A ještě si pamatuju, jak jsem se zděsil, když na začátku jednomu nešikovi zkape obličej. Po (cca) 10 letech jsem si řekl, že si dám recap a u kapající scény se připravoval na nejhorší. Ale ty efekty jsou tak staré, že jsem se neubránil vášnivé explozi (...smíchu). Jo, přidám se k ostatním, a řeknu, že tohle je nejlepší Bayův film, i přesto že je místy dost cheesy (ale za to může Cage!). Sean Connery má skvělý přízvuk a jsou zde i docela překvapivé zvraty. Ale některé scény jsou prostě fakt směšné, a to si nejsem jistý, že byl účel (spoiler: vojáci jsou takřka připravení vyjednávat, když z ničeho nic ze stropu (??) spadne cihla).

Scény z manželského života (2021) (seriál)

Je celkem překvapivé, kolik toho jde vyždímat ze dvou herců a takřka jedné místnosti, kde je scéna situována celou epizodu. Duo Isaac a Chastain perfektní, ani si nemůžu vybrat koho mám radši za herecký výkon, či koho ''nemám rád'' kvůli chování jejich postavy. Nemůžu říct, že mě to bavilo, protože dva lidi, co se hádají, to nelze nazvat zábavou. Ale některé části definitivně nastavily dost depresivní dojem, z pocitu, že se tohle u nás stává na denním pořádku. Neodpustím si trochu statistiky - v ČR každé druhé manželství končí rozvodem. A to je dost děsivé, pro ty, co se těší na manželství.

Nepřátelé (2017)

To divošské intro nastavilo perfektně mrazivou atmosféru, že moje očekávání o tomto filmu vystřelila ihned hodně vysoko. Hvězdou je samozřejmě Bale, jehož Joe je v jednu chvíli fakt velký bastard, kterého chcete nenávidět, jindy to zase směřuje k tragickému charakteru, kterému byste ''trochu'' té divočiny odpustili. Poněkud se mi ale nelíbil způsob exprese jeho postavy napříč filmem. Zezačátku je několikrát popisováno, jaký je to krutý člověk, který mnohdy spáchal více zvěrstva, než nepřátelští Comanche, ale jeho brutální nátura nikdy nebyla nijak ukázána. Naopak napříč cestou se čím dál více polidšťuje (kdo by taky nemohl, vedle Rosamund Pike), a ke konci filmu je až láskyplný, což bylo pro mě trochu ochuzení jeho zpočátku krásně špinavého vykreslení charakteru. I přesto je na co se dívat, není to typický hrdinský western, a vždy se najde něco co překvapí (radil bych nevybírat si oblíbence, protože si u nikoho nemůžete být jisti, že to přežije do konce filmu).

Resident Alien (2021) (seriál)

Ano, humor je zde hodně silly, a místy až šíleně stupidní, ale Alan Tudyk to umí prodat tak perfektně alienózním způsobem, že jsem se fakt hodněkrát zasmál, a dostkrát i nenuceně. I přes Tudykovo parádní grimasy je mojí oblíbenou postavou ''The Big Black'' jehož černošský způsob vyjadřování je přesně to, co dnešní doba potřebuje. 85%

Zhan lang 2 (2017)

Byl jsem překvapený, že mě to i přes všechno dost bavilo. Snad nikdy jsem neviděl nic víc béčkovitějšího než tenhle akčňák. Smál jsem se fakt hodněkrát, a to ne kvůli nějakým chytrým vtipům, ale tenhle film se prostě dokáže tvářit tak blbě, že vás svou trapností fakt rozesměje. Od úvodu, kde je (pocitově) pěti minutová ukázka bojového umění pod vodou (!!!) až po závěr, kde je souboj stylu Mortal Kombat akorát mezi hlavním hrdinou a tankem. Dělá mi starosti fakt, že tenhle film je jedním z nejvýdělečnějších (teda alespoň v Číně), protože bych ho definitivně nechtěl řadit do stejné kategorie jako Avengers. A Franka Grilla chci prosím vidět v inteligentnějších filmech (s jeho charismatem je tenhle film pod jeho úroveň). 50%