• Krátkometrážní

Jih proti Severu (1939)

Nie je to tak dávno čo som mala možnosť si opäť pozrieť túto skvelú klasiku nad klasiky, ale dodnes vo mne zanechala hlbokú stopu.Má dej a chytí takmer každú vekovú kategoriu. Je to tá najúžasnejšia vec akú som kedy videla.Som zamilovaná do tematiky "juh a sever".Tento film pohladil moje očakávania. Scarlett je na jednej strane nesmierne rozmaznané protivné dievča, na druhej silná žena, ktorá prežíva dni vojny ako najlepšie vie. Chráni svojich blízkych a aj ľudí, ku ktorým je povinná niečo cítiť. Rhett. Och Rhett! Do jeho charakteru som sa doslova zamilovala. Zlý aj dobrý, milý aj drzý. Je to práve ten typ "zlého chlapa" na aký ženy letia. No a príbeh? Nemusím sa ani vyjadrovať, ako na mňa zaúčinkovalo to prostredie,dialógy,vznešenosť a kultivovaná drzosť doby. Vojna, nádeje a dezilúzie. To všetko sa pomiešalo a vtiahlo ma do deja. Koniec možno nebol taký, ako romantické duše očakávajú, no podľa môjho názoru to lepšie skončiť nemohlo.

Slunce, seno, slanina (2013) (pořad) odpad!

Ja tých nešťastných Bučkovcov asi aj tak trochu chápem.Televízia JOJ sa nahánaním za vyššou sledovanosťou neštíti ísť aj cez takýto tretotriedny projekt.Ale ak im to prinesie želaný a očakávaný úspech,prosím - proti gustu žiaden dišputát.A Bučkovci to je kapitola sama o sebe,kedže už mali tú možnosť sa strápniť v 1.sérii v 2. nemajú čo stratiť.Skôr naopak môžu len získať. Ak sa osvedčí formát Jojka zhrabne prachy za sledovanosť - ak taká ovšem bude..a môžeme sa tešiť na ,,hlavných hrdinov" v dalšom pokračovaní.Tak to dúfam,že nie :D JOJ+Bučkovci=podarená dvojka. To len tak na okraj.

Navždy spolu (2012)

Príbeh je pre mňa o to silnejší,že nejde len o fantáziu scenáristov,ale že je to niekto reálny a tento príbeh sa skutočne stal.Nesie v sebe potenciál brnknúť na citlivú strunu divákovi,no nemyslím si,že na mne niečo takéto zanechalo emočnú stopu.Celý príbeh si ide po svojej poctivo vyšlapanej cestičke,ani o krok necúvne,ničím neprekvapí,neokorení...Tvárim sa nezúčastnene.Dráma,ktorá nesie v sebe potenciál,no žialbohu žiadny neponúkne.A je to škoda.Samotný záver ma až tak neprekvapil,už som čo to tušila..Veľká vdaka patrí tvorcom,že ponechali záver bez tradičného holywoodskeho happyendu,ktorý býva neodmysliteľnou súčasťou romantických príbehov.Ale ved čo by sme už od skutočného príbehu chceli,že?!

Pach krve (2003)

Tento horor som mala možnosť vidieť v škole pred XY rokmi na našej školskej projekcii.A musím skonštatovať,že to bolo veľmi originálne,jedinečné,malo to desivú atmosféru,napätie a vôbec všetko čo pravý horor má mať.Lenže s odstupom času a s každým dalším pokračovaním to dospelo u mňa do takého štádia,že už mám po krk zmutovaných primitívov,čo behajú po lesoch a vraždia ľudí.Dalšie nasledujúce časti (výnimku tvorí Wrong Turn 4) sú pre mňa len silené,maximálne nudné napodobeniny,ktoré nemajú už čím prekvapiť a čo ponúknuť.Jednotka je proste jednotka s piatimi hviezdičkami.

Pýcha a předsudek (2005)

Z nenávisti vznikne láska tak silná, až to trhá srdce.Toto bolo úplne podľa mojich predstáv - poučné,zábavné,romantické.Skvelý pán Darcy bol roztomilý.A Elizabeth,ktorú hrala sympatická K.Knightley a jej občasná drzosť (na tú dobu dosť nevídaná ženská črta), jej tvrdohlavosť a neoblomnosť. Pri počúvaní názorov a hlášok čo lietajú medzi Elizabeth a pánom Darcym a iných postáv budete mať slzy v očiach...Ostrovtip hlavnej hrdinky a vznešenosť jej "vyvoleného" je zaručeným receptom na romantiku.Je tu pútavo zobrazený život na anglickom vidieku v 18. storočí. Tak pútavo, že občas ľutujete, že ste sa nenarodili v tej dobe.Je to typický romantický príbeh,je to príbeh o boji,láske a jemnosti zároveň! P.S.A milé dámy, po vzhliadnutí budete chcieť každá stretnúť svojho pána Darcyho ;)

Husk (2011)

Nie som zástancom duchárskeho žánru..A to je možno škoda,ale nepomôžem si.No ale i napriek tomu je až neuveriteľné ako sa tvorcom podarilo vykresliť mrazivú atmosferu kukuričného poľa a v ňom tajomný strašidelný dom až mi mráz behal po chrbte.Po tomto zážitku sa budem pozerať na obyčajné kukuričné pole celkom inými očami.

Saw: Hra o přežití (2004)

SAW je mrazivý thriller a som za to, že ak sa k nemu budete vracať znova a znova v dostatočnom časovom odstupe, tak vás strhne znova a znova =) Myslím si, – a síce, že pri jeho prvom vzhliadnutí si nevšimnete mnoho detailov, ktoré dotvárajú jeho genialitu, zameriate sa skôr na dej a akčnosť...Pri druhom či ďalšom videní si všimnete viac detailov, narážok, slovných hračiek. Milovníkov krimi thrillerov režisér priam nabáda pozerať „prerušovane“, vracať sa v kapitolách naspäť, potvrdzovať si svoje „zistenia“, vychutnávať si prepracovanosť deja do detailov. A ak si tú námahu dáte, potom Vás tento thriller zaručene strhne =). Ste hodený priamo do centra udalostí a tipujete, hádate, kalkulujete, nachádzate nové dôkazy, napádajú vás nové a nové teórie a keď si už myslíte (rovnako ako hlavné postavy) že TO máte, tak..BUM! A ste na začiatku.Nič nie je také, ako sa zdá na prvý pohľad. Perfektne spracovaný námet, zápletka aj rozuzlenie, ktoré by ste na začiatku absolútne nečakali. SAW je skvelá „hra“ s postavami, udalosťami, dejom a v neposlednej rade aj so samotným divákom...Režisér je ako kocúr, ktorý sa s pohráva s myšami - nami divákmi priam neskutočne =).A ak by bolo k dispozícii 10 hviezd, dala by som ich bez váhania.

Úkryt (2002)

Premyslený,sofistikovaný,rafinovaný a bezpečný..takmer.Taký je úkryt.

Alyce Kills (2011)

Nie som si istá čo presne chcel autor týmto snímkom povedať.Myslím,že sa nevyjadrím až tak špatne ked zhodnotím, že sa tu vystriedalo viacero žánrov.Ak by sme to hlbšie rozobrali a išli do detailu mohli sme tu vidieť psychologickú drámu,cez krimi zápletku,postrehla som tam aj mierny náznak duchariny a malo to aj špecifický prvok hororu a to krv.Ale ako horor mi to rozhodne neprišlo ako je uvedené v popise.Celý čas sa tam nič podstatné vlastne nedeje,hraničiace s nudou,až s nutkaním posunúť dej dopredu.Celé mi to prišlo ako keby autor potreboval všetko podstatné vtesnať do posledných 20 minút.Ak sa vám podarí prelúskať celým filmom za vašu trpezlivosť budete náležite odmenení v podobe krvavých orgií.Ja som vydržala a tam sa teda diali veci.Jednoznačne pre mňa nečakaný záver.Ale aj napriek tomu toto celé hodnotím ako jednu globálnu kravinu,i ked nie až tak nezmyselnú a nereálnu.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Chytí vás hned od začiatku a už po prvých minutách som bola vtiahnutá do deja.Nečakala som to, čo prišlo, no prišlo to a ešte ako rýchlo. Skvelý horor. Dejom sa nesie taký tajomný opar, zvláštnosť, temnota. Nerozumiem tomu ako to tá francúzska filmová ,,kuchyňa" spravila, ale proste to tam dostala. Dôležitá je psychológia postáv, takže ak máte radi "duševne nezdravé" postavy, tak toto je to správne. Aj koniec vás nakoniec prekvapí tak, že sa tomu až potešíte, že nie je všetko zlato, čo sa blyští...