Nejlepší člověk (1954)

Podařená satirická komedie s celou řadou zábavně nadsazených hereckých kreací. Už jen za onen skvělý duel paní Šejbalové a paní Svozilové si zaslouží pět hvězd!

Vražda ve vlaku (2008)

Po Mon petit doigt m'a dit a L'heure zéro další adaptace detektivky Agathy Christie od režiséra Pascala Thomase. Tentokrát sáhli francouzští tvůrci po známém Vlaku z Paddingtonu, který již byl adaptován třikrát - v roli slečny Marplové se vystřídaly Margaret Rutherfordová, Joan Hicksonová a Geraldine McEwanová. Francouzská verze postavu slečny Marplové vynechává a na její místo nasazuje méně opotřebované christieovské hrdiny: manžele Beresfordovy. Stejně jako v Mon petit doigt m'a dit je rozkošně hrají Catherine Frotová a André Dussolier, takže i přesto, že vrah vám patrně již bude známý z předchozích zpracování či samotné knihy, tato krimikomedie rozhodně stojí za vidění.

Brouk v hlavě (1968)

Typický produkt francouzského dramatika Georgese Feydaua v podání znamenitých anglických herců - verze s Brodským a Jiráskovou je ovšem (minimálně z mého pohledu) nedostižná.

Bergman a Bergman, detektivní kancelář (1984) (TV film)

Ústřední dvojka Kopecký-Hybner je skvělá, stejně jako řada dalších herců (dokonalá Laďka Kozderková), ale scénář je dost nevýrazný. Škoda, potenciál tu určitě byl...

Maryša (1935)

Čas už se na této Maryše režiséra Rovenského podepsal, ale přesto se jedná o pozoruhodný snímek. Scénář se většinou poměrně přesně drží výchozího textu, což je jedině dobře - proč měnit něco tak dokonalého? Rovenského režijní vedení také není nijak nekonvenční, ale přesto tu najdeme moc pěkné nápady: například podbarvení slavného finále Rozářiným zpěvem písně Okolo Hradišča je velice působivé. Ve chvíli, kdy Vávra pije otrávené kafe, zní verš "nevěděl šohajek, že falešná jsem." Vhodně zvolení herci napomáhají velice příznivému celkovému dojmu - obzvlášť Štěpničková a Vojta jsou ve svých rolích famózní.

Pravda o Charliem (2002)

To, že se jedná o remake skvělé Šarády, by mi vůbec nevadilo - nové zpracování starší látky dalo ostatně mnohokrát vzniknout skvělým filmům, knihám či divadelním hrám. Jenže Pravda o Charliem je mizerným filmem nejen v porovnání s Šarádou, ale dokonce i sama o sobě. Vzhledem k jejím tvůrcům je to docela překvapující...

Báječní muži s klikou (1978)

Dechberoucí výtvarná stylizace, krásné herecké výkony, nostalgie čišící z každého záběru a řada roztomilých gagů na straně jedné - na straně druhé však bohužel stojí nevýrazný scénář. Přesto je z tohoto filmu nádherně cítit láska ke kinematografii, a tak je film snad pro každého filmového milovníka nezbytným doplňkem sbírky. Skvělá je jedna z mála hlavních rolí skvělé Blaženy Holišové, stejně jako dokonalá paní Fabianová. A za pozornost stojí také pěkné grotesky, z nichž obzvlášť "Tragedie v Boulognském lesíku" mě dostala do kolen.

Černá kniha (2006)

Naprosto nadhodnocený snímek - holandský odboj v popkornovém balení. Velkým omylem je především scénář, plný zběsilých náhod a neuvěřitelných zvratů. Mnohem lepší "netradiční" obraz odboje podává Melvillova Armáda stínů, kterou tímto vřele doporučuji.