• Krátkometrážní

Život po životě (2010)

Mám rád Eastwoodovy filmy. Tohle však pro mě byla ze skoro všech aspektů dosti monotónní depka, i když někde tady byl účel, tudíž výš nehodnotím. Je ovšem fakt, že jsem díky konci cesty autobusem neviděl posledních 5 minut. Edit: No, před nějakou dobou jsem viděl konec a zároveň ne 80% od začátku filmu. Dokážu přijmout, že se Clint pokouší smířit se stářím. A jeho obvykle nenuceně podané emoce. Ale nejspíš to působí na mě nepřirozeně a nepříjemně. Asi takhle - vždyť jde o smrt a umírání… Konec je v pohodě. Odstřel si film nezaslouží, ale tempo jsem nevstřebával dobře. A to musím brát v potaz.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Kostra námětu jak z Neon Genesis Evangelionu a první polovina je zábavná. Potom jen ultrahlučný epileptický mišmaš, ze kterého se hlavně po jízdě autobusem pěkně zatočí hlava.

Madagaskar (2005)

Trochu nostalgická doba, kdy hromada lidí podlehla hypu výborných trailerů a časem se zrodily čím výrazně lepší sequely. A přiznejme si, že vzestupná tendence série je zejména u animáku rarita. Z prvního dílu vyčnívají jen lulz scény s tučňáky, bez nich jde jen o animák, který se křečovitými gagy snaží zakrýt melancholickou povahu filmu, navíc s nestydatě vzhledem k obsahu useknutým koncem.

Lví král (1994)

Nejlepší posmrtná nepixarovská disneyovka. Že v tom není špetka disneyovské klasiky? Hmm, myslím, že je to jedině dobře, princezen a princů lidského druhu už bylo několik. Trochu Disneyho tu samozřejmě cítit je, jinak by to asi nebylo vůbec vhodné pro děti. Ale oproti jiným je jaksi... skutečnější. Mnohem. A to se cení. Bylo už v nějaké jiné disneyovce opravdu tolik vyobrazeno trauma, vražda, hladomor a tyranie? Myslím, že ne. Netřeba říkat, že Timon a Pumbaa byli mí nejoblíbenější kreslouni (snad si pamatujeme i jejich seriál, kde se potkali i s lidmi) než přišli na svět tučňáci z ze série Madagaskaru. P.S. Myslím, že se na film mohou dívat bez ostudy i dospělý a přitom film nepotřeboval žádné popkulturní narážky (zdravím Lilo & Stitch), má svou tvář. P.P.S. Všechno drama mezi Lvím králem a klasickým japonským Tezukovým Kimbou (nebo Leem) se dá pochopit, ale je nepodstatné. Oba snímky jsou inspirovány jakousi africkou legendou či fiktivním příběhem (už je to nějaký pátek, kdy jsem o tom četl), tudíž vykrádání vzhledem k dialogům s Disneyho společností vyloučeno. A vůbec, která kompletně animovaná celovečerní disneyovka má originální příběh (neberu v potaz díla typu Goofy na výletě) a není mutací předlohy?

Svéráz národního lovu (1995)

Výborná a nedoceněná komedie, kde se Rusové snaží karikovat svou národní hrdost. Je ovšem třeba se dívat v originálním znění s titulky, to české hodně kazí, zejména dialogy s mladým finským reportérem (a Skákal pes místo Ievan Polkky - WTF???!!!), a tím pádem by muselo hodnocení spadnout o tři nebo čtyři hvězdy dolů. Ale takhle já nehodnotím a jsem navíc rád za možnost se dívat v originále. Zároveň podle mě ze série nejlepší, poněvadž více vychvalovaná dvojka nemá v sobě tu poetiku a metaforu, navíc byl až na některé opravdu brilantní situace ve srovnání s jedničkou trochu prázdná a unavená (a viděl jsem ji v originále taky). Každopádně medvídě a policista ve mě budí záchvaty smíchu pokaždé.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Přiznejme si to, většinu takových lidí (rolí) ze seriálu ve skutečném životě bychom potkat nechtěli, ale Charlie Sheen i přes svou nebezpečnou náturu ve skutečném životě dokáže spolehlivě pobavit. Též malý vychytralý vyčůraný Jake alias "půlchlap", který opravdu měl dostat v seriálu více prostoru ve prospěch rozmítání bratrského vztahu mezi Charliem a Alanem, kolize byly často neskutečně vtipné a to i jiné mnohé přepadající hlášky, z nichž mnohé jsou na skutečné záchvaty smíchu. Jen ta Candy mě někdy docela štvala, tady tvůrci zašli trochu daleko nebo aspoň proboha méně epizod s ní. A z vychytralého Jakea se postupně stává neuvěřitelný debil a časem to přestává být vtipné. Po nechvalně proslulém vyhazovu Charlieho Sheena a nahrazení Ashtonem Kutcherem se postupně vytrácí cit pro realističnost i vtip, i když to ještě asi sezónu a půl funguje. Jde to podle námětu "dva chlapi, kteří žijí spolu a lezou si na nervy, ale nedokáží bez sebe žít." o_0 Ale ještě to docela baví. Dostalo mě, že z Alana se stal "ten zlý" (trochu s nadsázkou). Předposlední série, kde odpadá i Jake, už je úplně jiný seriál, není to Dva a půl chlapa, ale "Dva pals žijící spolu a jedna homosexuální neteř". ...která je volně kopií otce, ale Sheena holt nahradit nemůže. A vlastně ještě ten kluk, ale to je jedno... Celá habaďůra s Jeffem Strongmanem je však jeden velký trapas. Poslední dvojdíl používal mnoho trefných a vtipných dvojsmyslů (scény s Arniem vedou), útok na Sheena po právu, ovšem děj je neuzavřený a úplné finále je jen výsměch divákům. Vím, že "winning" Chucka Lorra na konci přeložili špatně, ale i tak. Končím. P.S. Po době mě dost udivuje, že zdejší průměrné hodnocení vlastně neklesá, ale naopak stoupá(!). Většina postav jsou vlastně morální dno snad kromě Charlieho dvou stálých holek (ani ten Walden není svatoušek, spíš naopak) a dalo se to brát s nadsázkou, bavit se nad tím. Nebudu ovlivňovat hodnocení, ale dnes už mě to nebaví. I když za pár dlouhých let možná zase bude...

Star Trek (1966) (seriál)

Taw awld iz nat a volid kriticizm *trollface*

Batman (1966) (seriál)

Klasická hraně-cartoonová adaptace slavného komiksového superhrdiny, která se stala kultovní právě pro svou ironickou špatnost. Adama Westa musela hodně role poznamenat (cameo v tBBT, starosta ve Family Guy, popř. Catman ve Fairly OddParents), nedávno však zemřel. Taky záleží na náladě, s jakou se díváte, Joker vypadá víc nevinně než původní Ronald McDonald.

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Klasická česká hořká parodie na Julesa Verna a adaptace Karla Zemana se vším, co je pro mistra Lipského typické. K tomu snad nebí co dodat.

Vlk z Wall Street (2013)

Jako vulgární komedie jde o výborný počin. Z dramatického hlediska zdaleka tolik ne, ale myšlenku se do podvědomí diváků podle mě dokázalo natlačit víc než dobře. Film se nesnaží nuceně vyobrazit Leovu roli jako hrdinu a i kdyby to někdo nepochopil, časem mu to během filmu dojde. Jízda autem pod vlivem drog je nereálná, přestřelená a hodně lulz. Jsem každopádně rád, že jsem viděl originál s titulky, v českém dabingu by to neustálé "fucking" muselo hodně haprovat. Ale myslím, že se ten film nebude líbit mnohým ženám.