71 (2014)

Vitajte v Belfaste, roku pána 1971, kde každý s každým kolaboruje a kde každý s každým vyjebáva. Kde vládne chaos, ktorý pár ľuďom vyhovuje a preto sa ho snažia za každú cenu udržať. Vitajte vo svete, kde sa za hrdinstvo považuje zastrelenie neozbrojeného a kde nemôžte veriť absolútne nikomu a vaša smrť je len otázkou času...

Rozzářit hvězdy (2014)

Dobrý básnik musí žiť tým, čo píše. Dobrý básnik musí žiť tak, ako keby každý deň bol jeho posledným. A hlavne, dobrý básnik musí umrieť mladý, aby sa mohol stať legendou. Dylan Thomas všetky tieto kritéria do bodky splnil a teraz je už len na nás, aby sme si k nemu našli cestu...

Enderova hra (2013)

Tak toto militaristicko-pacifistické sci-fi sa tak úplne nepodarilo. Zrejme to bude tým, že absolútnym kráľom tohoto žánru je Haldemanova Večná vojna. Snáď sa niekedy dožijem sfilmovanej verzie aj tejto knihy.

Spalující touha (1999)

"Šoustání všechny chmury zahání". Schnitzlerová predloha rozhodne nie je dokonalá a ústredná dvojica Cruise + Kidman tiež nie. Bohužiaľ. Toľko očividnej práce, ktorú Kubrick na tomto filme spravil potopili priemerné herecké výkony dvoch hviezdičiek akčných filmov. To už to rovno mohli odohrať Bruce + Demi...

Elysium (2013)

Snáď jediným plusom tohoto filmu je to, že si Blomkamp zobral na paškál sociálnu nerovnosť a migráciu chudobných ľudí do vyspelejších zemí. Tu sa však všetky plusy tohoto diela končia. V prvom rade je ten film len nezáživná nuda. V druhom rade premisa rieši iba jeden z problémov chudobných obyvateľov na Zemi. Vďaka dostupnej lekárskej starostlivosti sa totiž preľudnenosť a s ňou idúci hlad a nedostatok práce nijako nevyrieši! Práve naopak! Ak predĺžite priemernú dĺžku ľudského života a vyliečite chorých, ktorý by boli inak odsúdený k smrti, či neplodnosti, nenastane nič iné, len taká "menšia" populačná explózia gigantických rozmerov. "Blomkamp, preboha, čím si to premýšľal?!!"

Post Coitum (2004)

Neviem, čo ma na tomto filme sralo viacej. Či tá mizerná tanečná hudba, alebo rovnako mizerné herecké výkony protagonistov, ktoré idú podľa mizerného scenára a k tomu všetkému sú ešte aj mizerne zrežírované.

Na život a na smrt (2013)

Takže tu pre zmenu máme SEAL-ov v Afganistáne. Tak fušersky a nerealisticky natočený film z vojnového prostredia som už dlho nevidel.

1944: Přinuceni k boji (2015)

Realistická ukážka toho, ako to počas druhej svetovej vojny vypadalo v pobaltí, ale i na Ukrajine. Brat proti bratovi, rodina proti rodine. Hlavne, že si Stalin a Hitler nezašpinili ruky a zbavili sa pritom všetkých, ktorý by im neskôr boli schopný odporovať. Romantická linka, ktorá pretkáva tento film vďaka bohu pôsobí ľudsky a uveriteľne.

Vlk z Wall Street (2013)

Kto by to bol do starčeka Scorseseho povedal, že na staré kolená dokáže nabrať druhý dych a natočiť takýto film? Túto 180 minútovú párty z Belfortom som si jednoznačne užíval naplno.

JFK (1991)

Film, ktorý priniesol viacej otázok, ako odpovedí. A to je len dobre. Vyzdvihovať tu nejako zvlášť Stoneovu filmársku prácu hádam ani nemá zmysel. Bolo by to nosením dreva do lesa.