Mordparta - Převýchova (2016) (epizoda)

Tento díl se absolutně vymyká z toho, co jsme viděli v prvních epizodách. Výborná temná kriminálka jako od Agathy Christie s prvky od E.A. Poa se spoustou mrtvol, tmou a pořádně tísnivou hororovou atmosférou v nápravném zařízení. Navíc upozornění na hnus v podobě dětské pornografie a zneužívání. Také dobré obsazení Nebřenský jako ředitel výborný nebo Motloch jako doktor. Všemu dopomohla i kamera Martina Žiarana. Dost velké překvapení tedy, jen doufám, že se nejedná jen o výkřik do tmy. 80%

Teorie tygra (2016)

Šovinistický film. Řada klišé a nesmyslů, až přechází zrak a hlavně sluch. Scénář se zakládá na prostém střetu pohlaví, kdy ženy i muži jsou víceméně vykarikovaní, muž (dobro) - diskriminovaný chudák je perzekuován ženou (zlem), jež se až přespříliš stará o jeho soukromí, což muž nevydrží, začne dělat naschvály a všechno vygraduje do bizarních rozměrů. Herci hrají docela pěkně a nějaké skutečně vtipné prvky se taky najdou a paradoxně Kohák se projeví nejlépe. Film chce ale hlavně potěšit a být něco jako pohádka (tedy doufám), kde zlo nevyzraje na dobro. Hlavně nehledejte nicmoc sofistikovaného, a především realistického. 20%

Dallas 63 (2016) (seriál)

,,Byl jste ve válce v Koreji ?'' - ,,Ano'' - ,,U jaké jednotky?'' - ,,MASH, 4077''. Opět jsem Kingovy podlehl a opravdu se za to nestydím. Vynikající minisérie s Jamesem Francem v hlavní roli učitele, jenž dostane od svého přítele Ala, který má vzadu v bistru místnost s králičí norou, možnost změnit minulost Spojených států na počátku 60. let, konkrétně překazit atentát na JFK. Dostane rady a materiály a skutečně se vydá. Podaří se mu to? Uvidíte. Můžu říct, že se vše bude odehrávat v naprosto úžasných dobových kulisách, s vynikající, také samozřejmě dobovou, hudbou a s přesnými herci. Scénář je navíc chytrý (v rámci žánru mystery) a každý díl dokáže skvěle vygradovat a obzvlášť absolutní finále, které bylo nadmíru krásné. Navíc atmosféra mi přišla trochu Lost, to bude tím JJ. 80%

Pevnost Boyard (2016) (pořad)

Velmi příjemné překvapení. Nečekal bych, že se budu u primáckého pořadu docela bavit. Pozorovat celebrity mezi hady, mouchami a dalšími hezkými zvířátky nebo jak se snaží prolézat všelijakými klaustrofobními místy je velice škodolibá zábava, ale k popukání. Původní Pevnost Boyard příliš neznám, ale vím, že se mi nelíbila už jen tím, jakou stopáž měla. Tady kdyby nebyly opět a stále reklamy a všelijaké kecy v kleci kolem a neustále úchylné záběry na plazi či pavouky, tak je to příjemná hodinka a čtvrt s docela příjemnými lidmi - soutěžícími, kteří sice vřískají a chovají se jako děti ve školce, ale neměl bych jim to za zlé. Připomínku bych měl zase k Liboru Boučkovi, k němuž se lépe vyjádří někdo povolanější https://www.stream.cz/porad-ludka-stanka/10010050-nejotravnejsi-postavy-televiznich-obrazovek . Opravdu tu žádný jiný moderátor není? A pak ještě Jan Rosák jako otec Fouras. Musím říct, že mi to přišlo jako taková verze Riskuj na cestách, ale zase Rosák je známý svým velmi spořádaným projevem a to je dobře, ale vadily mi nepříliš náročné otázky - hádanky na úrovni první třídy. Každopádně s potěšením musím říct, že očekávání na bodu mrazu naprosto přebila realita, která není vůbec hrozná. 60%

Zapomenutý čert (1964) (TV film)

Nemohu si pomoci, ale u mě vyhrávají Dalskabáty z roku 1976, byť třeba Václav Lohniský jako Piškitl byl skvělý nebo Skopečkovo podání Trepifajksla bylo o trochu lepší a umírnénější než Moučkovo. Přesto je to jedna z těch lepších pohádek. 60%

Já, Mattoni (2016) (seriál)

Rutinní a Karlovarskými sponzory hojně zaplacená historická reklamní sága o někom, jehož příběh je možná zajímavý, ale myslím, že u nás nalezneme větší a složitější postavy dějin. Porovnání s První republikou je nasnadě a vyjde to téměř nastejno, Mattoni se odlišuje jenom profesionálnějším natočením, vlivem obrovského rozpočtu, i lepšími herci, z nichž prakticky nikdo nehraje špatně, ale přechody mezi obdobími se mi nezdají šťastné, kupříkladu když má David Švehlík nebo Tatiana Vilhelmová hrát dvacetileté a pak i téměř padesátileté. No nevím.. Popravdě se celý seriál utápí v docela fádních a konvenčních zápletkách, u kterých se hezky usíná, což souvisí s tempem, které je velmi rozvláčné a příběh navíc často vyznívá nechtěně (nebo chtěně?) vtipně a nemá daleko do teskné telenovely či pohádkového příběhu. Leč nerad, tak musím říct, že 120 milionů probenděné, ale na druhou stranu může býti i hůře. 40%

Rapl - Nástřel (2016) (epizoda)

Včera tu byla Mordparta a dnes Rapl. Otázka zní: Jsou tyto dvě kriminálky srovnatelné? Řekl bych, že spíš ne. Mordparta trochu jako severská detektivka vypadala, jenže Rapl jakoby jí přímo byl. Podobný pocit jsem měl naposled vloni při Mamonu. Vynikající záběry Krušnohorské lokality Jáchymova, které navozují správnou depresivní a špinavou atmosféru a vlastně celá kamera je temná a vyhrává si se stíny, mlhou a tmou naprosto špičkově. Navíc vidíme vynikající casting. Všechny postavy jsou typologicky naprosto skvěle obsazené a nikdo není navíc. Především Hynek Čermák jen pokračuje v tom, co v Cirkusu Bukowsky započal. Kuneš, svérázný, sebevědomý, trochu cynický a správně drsný policajt vlk samotář, je jednou z nejlepších postav, které tu někdo napsal a hlavně zahrál. První případ, což je oproti CB rozdílné, že se jedná o uzavřené případy, pojednává o dealeru drog, jehož někdo odstřelil právě, když odcházel z vězení. To co narozdíl od Mordparty funguje je scénář. Zápletka je dramatická a ponechává diváka až do konce v napětí, využívá trochy humoru, jsou tu přesně fungující flashbacky a hlavně se scénáristé snaží vyhnout přehnaným klišé. 4 hvězdy jsou jen tak na rozjezd. Tenhle seriál rozhodně to nejlepší teprve přinese. 80%

Časové pásmo bylo změněno