MOST! - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Respektuji názor těch, kteří to tady posílají do odpadů či hází minimum hvězdiček, mají na něj právo, ale zdá se mi, že nečetli/neposlouchali ani jeden z rozhovorů dvojice pánů Kolečko nebo Prušinovský, a zároveň nechápou, že se jedná především o žánr komedie, nikoliv drama typu Pustina a já nevím co ještě. Každopádně myslím, že se většina dobře baví u příhod Luďana a bráchy Dáši (mimochodem s výbornými představiteli) nebo se opravdu nemohou přestat smát při zpovědi majitele hospody Edy, který se zase dokázal ztopořit. Všechno navíc podtrhuje vynikající hudební podkres. Dle mého se tvoří legenda mezi komediálními seriály, který je tak nekorektní, že se možná stane těžce akceptovatelným. Tady v tom našem zaplivaném a strašně ustrašeném rybníčku, kde diváci vyrůstali na Chalupářích, Nemocnici na kraji města, nebo Ordinaci v růžové zahradě, se totiž těchto věcí bojíme jako čert kříže.

Koptashow (2019) (pořad)

Kopta's Graham Norton Show? Proč ne. Kopta není špatný. Problém je v tom, že je to hrozně prostříhané a drasticky krátké a nepůsobí to přirozeně. Zase je ta pravda, že to je taky o hostech a jejich výřečnosti. Každopádně u těchhle show je potřeba vytrvat na nějakých 5 dalších dílů, jak se to vyvrbí. AD. a co Vám budu povídat, hnulo se to špatným směrem, který se extrémně míjí s tím, čemu chci v neděli večer dávat všanc svůj čas. 20%

Hotel Hvězdář (2018) (pořad)

Stále platí, že tohle jsou úplně zbytečné pořady, daleko užitečnější by bylo udělat kompilaci klipů samotného umělce z archivu a bylo by vyřízeno. 50% P.S. ČT je ale i v roce 2018 docela slušná, letošní ČT2 mě velmi bavila, ČT1 umí jenom Všechnopárty a jinak se veze na vlně marnosti, Nova ani Prima už na jakoukoliv zábavu rezignovala a exhibice Jaromíra Soukupa a Ringa na Barrandově netřeba komentovat a.. Už se rok co rok opakuju. Tak už stačí. PF2019

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Ono stačí jen mít cit a i obyčejná pohádka může nádherně fungovat. Bebjak zaslouží pochvalu. Casting také. A v kontextu s Kouzelníkem Žitem musím odvážnému Martinovi mírně nadsadit, protože mě těšil i tím zimním/vánočním podkresem. 70%

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Je to marné hned z několika důvodů. Scénář si vymyšlí všemožné situace, aby děj posunul směrem, který je v pohádce třeba a vznikají potom ruzné, vyloženě oslí můstky, ale dobře zavírám obě oči. Nemohu je zavřít ale nad obsazením hlavních rolí, Anna Kadeřávková má obrovskou snahu, leč jí chybí určitá přirozenost a Denis Šafařík měl pravděpodobně být novým Václavem Neckářem, ale bohužel jeho prkenný projev ho k tomu rozhodně nepřibližuje a potvrzuje to mou teorii, že by se těchto rolí měli ujmout již filmově ostřílenější herci z jiných než pohádkových rolí, kteří by s postavou mohli lépe pracovat a tvarovat, ale možná jen Zdeněk Zelenka nechtěl, aby byli tvurčí. S ostatními herci není takový problém, byť Pavel Kříž hraje všechny své role po Štěpánovi Šafránkovi úplně stejně nezáživně (s vyjímkou Korunního prince). Přesto asi hlavní problém je ten, že zde absentuje nějaký výraznější humorný prvek (čti inovativnější), a to při vší úctě, ale Pavel Liška s Tatianou Vilhelmovou se svými čerty prostě nestačí, to už jsme viděli nekolikrát. Vůbec celkově mi vadila velká obyčejnost, nebylo to ničím invenční, neviděli jsme žádný propracovaný svět, kde by vše mělo svá specifická pravidla. Jen konvenční průběh s nepatřičnými a násilně vpravenými hudebními čísly. Pohádka v současné době by měla být progresivnější, a nikoliv nudná. 20%

Lynč - Pravda (2018) (epizoda)

Když se setká 7 scénáristů bez talentu pod režijní supervizí tvůrce Walker Texas Rangera, tak vznikne Lynč. Propagadistická sra*ka. Promiňte, házím dvacku do kasičky. 15%

První člověk (2018)

Velice sugestivní, v mnoha ohledech nekonvenční, Gosling OK, Claire Foy ale lepší. Chazellovy filmy jsou neuvěřitelně smyslovým zážitkem - Hurwitzova hudba mě ještě nikdy nezklamala. Tenhle film je jedinečný především díky kameře. To co Sandgren provádí při testech Apolla a především při samotném letu, kdy s kamerou rotuje a přivádí divákovi absolutně stejně tíživé pocity jako Armstrong a spol. opravdu musely prožít. To je ten smysl kamery. Podobně jako Deakins v Blade Runner 2047, kde to ale bylo skoro to jediné, co stálo za zmínku. First Man překonává sobě podobné věci od Howarda, Cuarona o Bayovi ani nemluvě. 80%

Všechno bude (2018)

Ta očekávání byla až příliš velká. Po Rodinném filmu, který byl vynikající vším, co nabídl, tak u Všechno bude jsem postrádal gradaci a chybělo tomu jakési mrazení v zádech, možná i proto, že to není herecky příliš silný film a scénář, jakoby si pohrával s kombinací motivů Pánů kluků, Svěrákovy Jízdy a drobet z Thelmy a Louisi a zahalil jí do chladu, mlhy a špinavosti, ve které opět běhá pes (což se zdá být jakási červená nit Omerzovy tvorby, a vůbec markantní důraz na faunu) a hraje zvláštní a nadměrně nápadná hudba. 60%

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Takhle to nepůjde. Nevím, ale přišlo mi to jako kdyby si někdo loni ke konci roku řekl, že bude nějaké výročí a musí něco rychle natočit. Jenomže ono to vypadá, že minimálně více jak ten rok měli a to je průser. Vznikla psychedelická slátanina s pseudouměleckou vizuální stránkou, jejíž rozpočet je velice jasně patrný. Myslím, že je pozoruhodné, jak tvůrci vyobrazili historické vůdčí mužské postavy, tedy tvrdě pod vlivem svých chotí a je mi záhadou, co je k tomu vedlo. Toto mysterium nejspíše nejlépe vysvětlil autor? scénáře Kosatík, který nechce mít s výsledkem nic společného, neboť to nenapsal tak, jak Zdeněk Jiráský natočil. 20%

Metanol (2018) (TV film)

Opravdu lahodné a osvěžující pokoukání. Skvělý Vaculík (nečekaně :D) a Podzimková (to už je překvapení). Berkovcova kamera na hraně sebeonanie, přesto se jí dá leccos odpustit. Velice podobně nekonvenční, i když v jiném směru, jako Doubova v Modrých stínech. Zatím super.