Dallas 63 (2016) (seriál)

,,Byl jste ve válce v Koreji ?'' - ,,Ano'' - ,,U jaké jednotky?'' - ,,MASH, 4077''. Opět jsem Kingovy podlehl a opravdu se za to nestydím. Vynikající minisérie s Jamesem Francem v hlavní roli učitele, jenž dostane od svého přítele Ala, který má vzadu v bistru místnost s králičí norou, možnost změnit minulost Spojených států na počátku 60. let, konkrétně překazit atentát na JFK. Dostane rady a materiály a skutečně se vydá. Podaří se mu to? Uvidíte. Můžu říct, že se vše bude odehrávat v naprosto úžasných dobových kulisách, s vynikající, také samozřejmě dobovou, hudbou a s přesnými herci. Scénář je navíc chytrý (v rámci žánru mystery) a každý díl dokáže skvěle vygradovat a obzvlášť absolutní finále, které bylo nadmíru krásné. Navíc atmosféra mi přišla trochu Lost, to bude tím JJ. 80%

Pevnost Boyard (2016) (pořad)

Velmi příjemné překvapení. Nečekal bych, že se budu u primáckého pořadu docela bavit. Pozorovat celebrity mezi hady, mouchami a dalšími hezkými zvířátky nebo jak se snaží prolézat všelijakými klaustrofobními místy je velice škodolibá zábava, ale k popukání. Původní Pevnost Boyard příliš neznám, ale vím, že se mi nelíbila už jen tím, jakou stopáž měla. Tady kdyby nebyly opět a stále reklamy a všelijaké kecy v kleci kolem a neustále úchylné záběry na plazi či pavouky, tak je to příjemná hodinka a čtvrt s docela příjemnými lidmi - soutěžícími, kteří sice vřískají a chovají se jako děti ve školce, ale neměl bych jim to za zlé. Připomínku bych měl zase k Liboru Boučkovi, k němuž se lépe vyjádří někdo povolanější https://www.stream.cz/porad-ludka-stanka/10010050-nejotravnejsi-postavy-televiznich-obrazovek . Opravdu tu žádný jiný moderátor není? A pak ještě Jan Rosák jako otec Fouras. Musím říct, že mi to přišlo jako taková verze Riskuj na cestách, ale zase Rosák je známý svým velmi spořádaným projevem a to je dobře, ale vadily mi nepříliš náročné otázky - hádanky na úrovni první třídy. Každopádně s potěšením musím říct, že očekávání na bodu mrazu naprosto přebila realita, která není vůbec hrozná. 60%

Zapomenutý čert (1964) (TV film)

Nemohu si pomoci, ale u mě vyhrávají Dalskabáty z roku 1976, byť třeba Václav Lohniský jako Piškitl byl skvělý nebo Skopečkovo podání Trepifajksla bylo o trochu lepší a umírnénější než Moučkovo. Přesto je to jedna z těch lepších pohádek. 60%

Já, Mattoni (2016) (seriál)

Rutinní a Karlovarskými sponzory hojně zaplacená historická reklamní sága o někom, jehož příběh je možná zajímavý, ale myslím, že u nás nalezneme větší a složitější postavy dějin. Porovnání s První republikou je nasnadě a vyjde to téměř nastejno, Mattoni se odlišuje jenom profesionálnějším natočením, vlivem obrovského rozpočtu, i lepšími herci, z nichž prakticky nikdo nehraje špatně, ale přechody mezi obdobími se mi nezdají šťastné, kupříkladu když má David Švehlík nebo Tatiana Vilhelmová hrát dvacetileté a pak i téměř padesátileté. No nevím.. Popravdě se celý seriál utápí v docela fádních a konvenčních zápletkách, u kterých se hezky usíná, což souvisí s tempem, které je velmi rozvláčné a příběh navíc často vyznívá nechtěně (nebo chtěně?) vtipně a nemá daleko do teskné telenovely či pohádkového příběhu. Leč nerad, tak musím říct, že 120 milionů probenděné, ale na druhou stranu může býti i hůře. 40%

Rapl - Nástřel (2016) (epizoda)

Včera tu byla Mordparta a dnes Rapl. Otázka zní: Jsou tyto dvě kriminálky srovnatelné? Řekl bych, že spíš ne. Mordparta trochu jako severská detektivka vypadala, jenže Rapl jakoby jí přímo byl. Podobný pocit jsem měl naposled vloni při Mamonu. Vynikající záběry Krušnohorské lokality Jáchymova, které navozují správnou depresivní a špinavou atmosféru a vlastně celá kamera je temná a vyhrává si se stíny, mlhou a tmou naprosto špičkově. Navíc vidíme vynikající casting. Všechny postavy jsou typologicky naprosto skvěle obsazené a nikdo není navíc. Především Hynek Čermák jen pokračuje v tom, co v Cirkusu Bukowsky započal. Kuneš, svérázný, sebevědomý, trochu cynický a správně drsný policajt vlk samotář, je jednou z nejlepších postav, které tu někdo napsal a hlavně zahrál. První případ, což je oproti CB rozdílné, že se jedná o uzavřené případy, pojednává o dealeru drog, jehož někdo odstřelil právě, když odcházel z vězení. To co narozdíl od Mordparty funguje je scénář. Zápletka je dramatická a ponechává diváka až do konce v napětí, využívá trochy humoru, jsou tu přesně fungující flashbacky a hlavně se scénáristé snaží vyhnout přehnaným klišé. 4 hvězdy jsou jen tak na rozjezd. Tenhle seriál rozhodně to nejlepší teprve přinese. 80%

Mordparta - Nevěsta (2016) (epizoda)

Po Vinařích je Mordparta vizuálně nejhezčím dílem Primy, ale samotný obsah není skutečně ničím strhujícím. Navíc po Případech 1. oddělení není snad už možné u nás natočit podobnou kriminálku. Mordparta je od tvůrců Případů, takže je nasnadě srovnávat. Bábkův šéf není Hanušův slizký hajzl, Bartoška, byť je to skvělý herec, ale zde nevýrazný a svými praktikami vůči dceřinému příteli připomínající Roberta de Nira ve Fotrech, není Polívka, Kotek, ze všech nejuvolněnější, není Stach, Batěk, drsňák, není Blažek a ten, co hrál patologa (rozhodně) není Ondřej Malý plus Markéta Plánková jako povinná ženská postava. Toť postavy, přičemž tu chybí vůdčí osobnost, kterou, výše zmíněná kriminálka, měla v podobě O. Vetchého. Co se týče děje. Zápletka typu milostný trojúhelník otec - syn - dívka, do toho nějaký ten podivín a nasraní rodiče, už tu v několika variacích byl, proto se scénář dá označit jako naprosto konvenční, což podporuje až přespříliš výrazná (půlka prvního dílu) soukromá složka postav, o kterou by ani tak nešlo, pokud by se v ní řešilo něco normálního, což splňuje pouze Bartoškův soukromáč, jinak obrovsky rušivý element děje. No rád bych se mýlil, ale doufám, že se to zase nezvrhne v nějaký seriál telenovelového typu, což by u naší komerční dvojky nebylo rozhodně překvapením. Uvidíme, co přinesou nasledující epizody. 40%

Nebezpečné vztahy (2016) (pořad) odpad!

Nevím co tím Barrandov chce zase říct. Chce kopírovat Áčko nebo Saunu ? Jenomže tyhle pořady byly svým způsobem autentické a dalo se jim věřit. To co se děje zde je velmi špatně secvičené ochotnické divadlo, které uvádí vševědoucí Honza Musil. A o co šlo: Rodiče, kteří neví, co se svým pubertálním synem, který se uzavřel do bubliny, se hádají s jeho dívkou, jež vypadá jako šmoula, studující medicínu a hádají se opravdu závažně (třeba o marihuaně) :D :D. Navíc diváci v publiku jsou opravdu rozhořčení z této debaty... a především asi dobře zaplacení. HAHA. Jsou věci, co se musí vidět, proto se podívejte, co je u nás možné. Musím říct, že hranice bizarnosti se opět posunula. Barrandov forever. Teď už jen závěrečná otázka: Tchyně nebo Nebezpečné vztahy ? Ano otázka z jiné dimenze. 0% P.S. Pokud se v závěru ukázalo, že všechno byla jen komedie, tak se velmi omlouvám a beru všechno zpět.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Nedoceněné a dost možná nepochopené, protože si téměř každý myslí o tomto filmu, že se jedná o komediální hláškující stroj. Nikoliv. Tenhle film davá příklad lidské deprimovanosti a pokrytectví. Aktéři prověření a znechucení životem se ocitají v obrovsky nostalgickém a hořkém setkání, kde dochází k životnímu zúčtování. Ano opakuje se, moralizuje, ale to je naprosto v pořádku, neboť to má účel a ukazuje postavy v celé své nepříjemné kráse. Prostředí zasněžených Krkonoš působí navíc dostatečně stísněně a melancholicky a tyto atributy podporují divákův zážitek. Režisér Tauš se dokázal vzepřít všem nepříjemným okolnostem během natáčení a dokázal vytvořit výborný film (na to, že ho koprodukovala Nova až překvapivě), i přestože nedokázal ukočírovat některé herce a musel se vypořádat s Kateřinou Neummanovou, tak natočil asi nejlepší film s tagem - generační výpověď. 80%

Celebrity s.r.o. (2015)

Což o to nápad je to vcelku zajímavý, ale celé to chce být crazy a někdy až příliš. Skoro celý film se odehrává okolo natáčení jednoho nekonečného seriálu, vlastně to, co vidíme zde spíš připomíná ještě o mnoho horší jihoamerické telenovely, jedné televize s Clavinem (na druhou stranu bych raději uvítal ArginMax, protože Radima Uzla by šlo určitě nějak vtipně zakomponovat, dokonce by mohl i říct nějaký vtípek o vibrátorech, takhle zbyl jen ten rudý ďábel s tajemný hlasem). Jsou tu herci, je tu režisér Hromský Jiří Mádl, který pobaví takřka vždycky, je tu rekvizitář Filip Kaňkovský alias Voříšek, který taky pobaví, i když hraje typ postavy, které normálně hraje Lukáš Langmajer a je tu producentka Vilma Cibulková, která hraje na hranici teatrálnosti a často až za hranicí nějaké parodie, ale budiž. Tohle jsou asi tak nejzajímavější postavy tohoto snímku. Robert Jašków jako mafián Šneček nebo Křeček mě nebavil, Monika Horváthová mě nezaujala a Andrea Kerestešová se všude musí, alespoň na chvíli objevit v podprsence, což už nemůže nikoho interesovat. Celkově zde hrají herci, kteří právě v oněch seriálech hrají a parodují tak sami sebe. Scénář je evidentně bezradný. Chtěl by si udělat srandu z rychlokvaškových seriálů, ale neumí to dotáhnout do normálního konce. Pak si totiž vymýšlí všelijaké programy na ochranu svědků a kecy v kleci Holinywood a to, o co mělo jít je vlastně úplně jedno. Ještě k tomu délka 100 min je nepřijatelná. Těsné dvě hvězdy 30%