• Krátkometrážní

Sebevražedný oddíl (2016)

Úmyslně jsem si počkal až na director's cut, protože politice DC comics v nově rozběhnutém universu příliš nerozumím, a tak jsem si nechtěl nechat zkazit zážitek a nechat se ochudit o přidané scény. Ve výsledku jsem tak byl velice potěšen a spokojen, protože jsem již k filmu samozřejmě přistupoval se znalostí všech jeho obecných nedostatků. K hercům. Margot Robbie měla narozdíl od Jareda Leta výhodu, že její ztvárnění Harley Quinn se dalo srovnávat pouze s komiksovou předlohou a to co na plátně předvedla bylo na komiksového Oscara! Nejlépe zahraná ženská komiksová postava, jakou jsem kdy viděl. Lepší než všechny Catwomen dohromady! V současnosti nejlepší hollywoodská herečka co do poměru herecký um a vzhled. Naprosto mě její Harley Quinn uchvátila. Druhý v pořadí, o kterém se však z logických důvodů mluvilo daleko více, byl Joker Jareda Leta, který byl velkého screentimu opravdu ušetřen, což v konečném důsledku nemusí být vůbec problém, protože by se do příběhu stejně nijak více nehodil. S jeho hereckým výkonem nemám sebemenší problém, pravý jokerovský šílenec, jen zase o trochu odlišnější od Ledgera a Nicholsona, což je naprosto v pořádku. Deadshot Willa Smithe byl taky super. Will je sympaťák, stejně jako jeho postava. Paradoxně asi nejlidštější ze všech v celém filmu. Tím, který mě však překvapil snad ze všech nejvíce, byl Jai Courtney, protože ten byl až doteď jedním z nejméně sympatických herců současnosti. A hle co dokáže jedna komická role! Zbytek týmu k sobě ladil také celkem obstojně a i Cara Delevingne se se svou nelehkou rolí popasovala jako kdyby byla herečkou. Že se ve výsledku Ayerovi Suicide Squad nepodařilo na 100 % je omluvitelné, já se bavil a líbilo se mi to. --- Na druhé shlédnutí bych upravil máloco, Suicide Squad se mi přes zjevné nedostatky líbí, jen ta Delevigne je fakt docela slabá...

Inferno (2016)

Jak je Inferno Dana Browna mnohými označováno za možná nejlepší část příběhů o Robertu Langdonovi, tak filmové zpracování, jehož dvou předchozích dílů jsem fanouškem, mě na první shlédnutí poněkud zklamalo. Ronu Howardovi jsem věřil, ale příliš se mu tentokrát adaptace nepodařila, na čemž má silný podíl i slabý scénář Davida Koeppa. Naopak po herecké stránce mi přišlo, že si Tom Hanks s Felicity Jones sedli dobře. --- Nádherná Florencie.

Černý Petr (1963)

První Miloš Forman a již tak vyspělý a dospělý. Takoví režiséři se nerodí každým rokem. Ladislav Jakim aka Lil Jeremy Renner. Film ve své podstatě definující Československou novou vlnu.

Johanka z Arku (1999)

Válku, která málem znamenala konec Francie ještě předtím, než se z ní stihla stát mocná koloniální supervelmoc, zvrátila heretička, náboženská fanatička a bludy trpící stihomamka. Milla Jovovich předvedla sice heroický výkon, ale zvláštně napsaná a prudce nesympatická Johanka celý dvouapůlhodinový filmový kolos utáhnout nedokáže. Karel VII. Johna Malkoviche jí příliš nepomůže, Faye Dunaway už vůbec ne. Dustin Hoffman možná trochu. Vysoce nadpůrměrné a příjemně brutální jsou však vojenské scény, i když ten příběh není nic extra. Dokoukat se to s lehkými pocity nudy a chvilkové konsternace dá. Škoda, že se to Bessonovi tak rozsypalo v rukou.

Účastníci zájezdu (2006)

Viewegh je vděčným autorem k zfilmování, přesto mi přišlo trochu líto, že se Vejdělek nepokusil natočit Účastníky zájezdu trochu méně poplatně a se všemi vieweghovskými úchylárnami, ale i tak šlo o dobře adaptovanou předlohu. Největší problém totiž tkví v naprosto tragickém výběru herců pro hlavní postavu Maxe a hlavní ženskou postavu Jolanu, protože jakýsi Ondrej Kovaľ a podprůměrná Anna Polívková, která nabíc dostala možnost zahrát pouze tu outsiderskou část své literární předlohy, prostě na své role nestačí. Na druhé straně se výběr herců až překvapivě dobře povedl u Pamely, Denisy, Irmy, Jolaniny matky a především Ignáce. Trochu zamrzí absence Hynka se Zuzanou.

Polytechnika (2009)

Neuvěřitelně silný film vystavený trochu překvapivě na velice slabém ústředním motivu. Zvláštní antifeministická posedlost vedoucí k úžasně zfilmovaným "akčním" scénám ze školy, které nutí neustále zatajovat dech. Je to jednoduché, Denis Villeneuve umělskvěle režírovat ještě předtím než začal být slavný, k čemuž mu v tomto případě pomohl silný námět postavený na skutečných událostech z prosince 1989 v Montrealu. Střední stopáž navíc pomáhá intenzitě.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

"Co by tomu řekli lidi?" Velkým tajemstvým filmového úspěchu není natočit co největší filmový opus s nejsložitějším scénářem, někdy stačí k mimořádnému úspěchu i jednoduchý scénář o pár stránkách a mimořádná atmosféra krásných a v mnohém osvěžujícíh šedesátých let. Mladé panenské dívky na dívčím internátě s převážně dívčím prostředím v úžasné krasojízdě pod taktovkou mimořádného Miloše Formana. Prekoitální svádění a rozpaky Hany Brejchové vrcholí v geniálním finále s Josefem Šebánkem a Miladou Ježkovou. Vladimír Menšík také naprosto v pořádku. Skvělá záležitost.

Semestr (2016) (seriál)

Vynikající obraz doby. Postava Anny Linhartové již od začátku na zabtí, na druhé straně všechny ostatní sympatické a jejich motivace a jednání uvěřitelné. Skvělé grafické a technické zpracování.

Vyšehrad (2016) (seriál)

Z Vyšehradu se stala nekontrolovatelná virální lavina. Štáfek je borec jak při režii, tak především v hlavní roli, Kolečko je z toho také na hony cítit. Nemám co bych dodal, když si takový sranda seriál žije s takovým úspěchem vlastním životem, není co řešit. --- Po prvních dílech ale velmi klesající tendence.

Hoří, má panenko (1967)

Vynikající a prvotřídní komedie z hasičského prostředí, která vynikajícím způsobem využila nové československé filmové vlny v šedesátých letech. Formanova poslední domácí krasojízda. Krásný záznam jednoho z nejbizarnějších plesů, které kdy může člověk vidět.