• Krátkometrážní

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Bizarní události, zmatené okolnosti, pověstný absurdní typ humoru a nejrůznější situační vtípky dělají z Rozpuštěného a vypuštěného milou a nápaditou krimi komedii od dvojice Svěrák - Smoljak, která je sice ve stínu slavnějších děl tohoto tvůrčího tandemu, ale za shlédnutí určitě stojí. Vyniká zejména inspektor Trachta v podání Jiřího Zahajského a zmatený otec Rudolf Hrušínský.

San Andreas (2015)

Katastrofické filmy jsou podle mého názoru jedny z nejlepších v tom 'lehkém' filmovém pásmu, tedy tím, u kterého se může divák odreagovat a pokochat se vizuální destrukcí, což mnohdy pomáhá, co si budeme nalhávat. A koho ze současných hollywoodských sympaťáků obsadit do hlavní role neohroženého zachránce než Dwayna Johnsona!? Když se k tomu připočtou 9/10 vizuální efekty, 1/10 originálnost, 5/10 reálné ohrožení v nejbližší době a 10/10 Alexandra Daddario, vychází z toho San Andreas na hodně dobré 3*

Žena ve vodě (2006)

Shyamalan už je léta v tvůrčím úpadku, kdy už rezignuje na atmosféru, chytrý příběh nebo dobré herce. Lady in the Water je pak právě tím filmem, u kterého to všechno začalo. Od té doby zatím nic nového a chytrého co by se alespoň trochu podobalo jeho dřívějším snímkům nenatočil. Paul Giamatti prostě nemůže hrát nic jiného než přitroublého žida (v tomto případě dokonce koktajícího) a Bryce Dallas Howard je prostě zafixovaná jako něžná, milá, hodná a neškodná naivka, což se naštěstí snažil vyvrátit jak Von Trier, tak ona sama v novém Jurském parku. Zaplivanej obytnej komplex, oživlá čínská povídačka a desítky wtf momentů. Od toho, že tomu všichni věří až po to, že z těch 70 milionů z rozpočtu stály cgi efekty asi 10 korun.

Nájemník (1976)

Smazaný komentář č. 2. Opravdu odporný, vizuálně vyloženě hnusný film, i když s dobrou myšlenkou.

Devátá brána (1999)

První komentář se mi smazal takže ve zkratce: Polanski režisér top, Polanski scénárista - průměr, Depp v devadesátkách - super, Frank Langella - super, Emmanuelle Siegner - to samý. Zábavná blbost na dlouhý večer.

Vybíjená (2015)

"Tady je to jak u Suchánků!" Retrospektivní pohled na vztahy ve třídě jednoho gymnázia z před 25 let prostřednictvím třídního srazu a několika scénkovitých flashbacků, to vše občas až nápadně se podobající náladě druhých Sněženek a machrů. Tak předně, vůbec bych si nemyslel, že se dá zfilmovat krátká a nepříliš dějová Vieweghova povídka až takhle relativně slušně. Chápu, že to samé nemůžou říci lidé, kteří nemají rádi nebo dokonce opovrhují Sokolem, Suchánkem a Genzerem, jenže mě docela zabavit dokáží, podobně jako zde.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Edgar Wright se dá svým způsobem označovat za jakéhosi vizionáře co se týče moderního odlehčeného filmu, ale Scott Pilgrim rozhodně za až tak velký zázrak nepovažuji. Jistě, po vizuální stránce a co se týče detailů jde o mimořádně vymazlený film, jenže základní dějová linie je nebetyčná pitomost. Nedokážu si představit za jakých okolností by mě bavilo sledovat nějakýho zvláštního outsidera v boji proti bandě expřítelů v honbě za vysněnou holkou. Zvlášť když hraje hlavní roli takovej nesympatickej budižkničemu, kterej mi teda sledování celýho filmu dost znepříjemňoval. Na druhou stranu to zase na 3* zachraňuje sympaťačka Mary Elizabeth Winstead, kterou můžu v jakékoliv barvě. Toronto si radši do budoucna spojím s jinými filmy.

Vrchní, prchni! (1980)

Jedna z vůbec nejproslulejších československých komedií se zřejmě životní rolí Josefa Abrháma, jehož legendární Dalibor Vrána si získává fanoušky i po pětatřiceti letech od uvedení filmu.

Kulový blesk (1978)

Vynikající komedie o nevídané a rekordní dvanáctinásobné směně bytů v hluboké normalizaci pod vedením jako obvykle skvělého Rudolfa Hrušínského, s oblíbeným spolupracovníkem dvojice Smoljak-Svěrák, Josefem Abrhámem, a legendární otravnou bábou Miladou Ježkovou. Největší akce v dějinách stěhování dopadla na výbornou a nejlepší pasáží filmu samozřejmě už navždy zůstává návštěva vymazleného domu samotného Ladislava Smoljaka.

Apocalypto (2006)

Začátek konce mayské civilizace není zdaleka hlavním tématem Gibsonova prozatím posledního režijního počinu. Apocalypto se totiž soustředí na daleko prostší události. Na vzájemnou rivalitu mezi jednotlivými nesourodými mayskými frakcemi / kmeny, které se nebojí využívat prostředků nejpřízemnějších a nejničivějších. Však se také děj odehrává na začátku 16. století, kdy mezi Mayskou civilizací dochází ke kulturnímu úpadku a taky se blíží období návštěv prvních conquistadorů. Ze začátku se film sice trochu táhne, ale fyzické konfrontace jsou dostatečně syrové, zapomenutý mayský jazyk zajímavým ozvláštněním a svou roli hraje určitě i fakt, že Apocalypto nemá v žánru takřka žádnou konkurenci, což přispívá k atraktivitě, i když je samozřejmě absence podobných filmů nešťastná. Spolu s prostřední částí filmu, která se odehrává v blízkosti proslulé Kukulkánovy pyramidy, se také tempo filmu výrazně stupňuje, což vlastně ukončí až příchod závěrečných XYZ, kteří znamenají perfektní tečku za mimořádně povedeným filmem.