• Krátkometrážní

Grace, kněžna monacká (2014)

Pokud má někdo zájem o pohádku o tom co se dělo slavné Grace Kelly v období po svatbě, kdy se věnovala pouze charitě a rodině, je pro něj tento film zajímavým vhledem do tehdejšího monackého knížecího dvora. Pro fanoušky Grace Kelly je to však film, který pro potřebnou atmosféru potřebuje velikou míru představivosti. Když si divák dovede představovat, že se nedívá na kdysi dobrou herečku Nicole Kidman, ale na navždy mladou a krásnou Grace Kelly, jde o vynikající snímek. Bohužel však celý film až příliš leží na bedrech obličeje Nicole Kidman.

Aloha (2015)

Miluju Emmu Stone, Bradley Cooper je super sympaťák, Rachel McAdams už pro mě díky True Detective není jen hezká tvářička, Bill Murray je prostě Bill Murray a Alec Baldwin je v posledních letech v těchhle miniroličkách skvělej. Ovšem o čem byl tenhle film fakt netušim. Ani nevim jestli to celý nebyla jen recese, fakt ne.

Super 8 (2011)

Miluju tyhle "low budget" (50M) scifárny! J. J. Abrams je po právu podle veřejného mínění jeden z nejperspektivnějších režisérů současnosti, který navíc umně ve svých filmech praktikuje svou geekovskou povahu. Co se týče Super 8, tak citace z oblíbených filmů jeho učitele Stevena Spielberga jsou tak nějak takovou nutností při tomto tématu, přičemž je však film dostatečně osobitý, zábavný a z dětského pohledu sympatický. Dost cenim ztvárnění onoho tajemného návštěvníka + vyprávěcí styl, který je zde klasicky takový, že hlavní postavy vědí ze začátku to co diváci.. kuloví + ten vlak na začátku, to byly oku lahodící záběry.

Velké oči (2014)

Zarytí fanoušci obvyklých houbičkovo-LSD-trippy filmů Tima Burtona budou jistě civilností Big Eyes velice zklamáni.. i když teda vlastně mě nenapadá cílová skupina, která by mohla být z tohoto nemastného neslaného filmu nadšená. Jediným drahokamem, který prosvítá přes šedý zevnějšek je rakouský génius dnes již ve službách hollywoodského filmu - Christoph Waltz. Ostatní, včetně mé jinak oblíbené Amy Adams, je spíše zklamání z průměrnosti, přičemž závěrečné "prozření" a rozuzlení je opravdu postavené na hlavu.

Horalka (1960)

Sophia Loren se po boku netradičního Jeana-Paula Belmonda a pod taktovkou v pozdější době dobře známého režiséra Vittoria De Sicy 'prohrála' ve svém nejlepším hereckém výkonu k zaslouženému Oscaru. Poslední měsíce války v Itálii, pád Duceho, prostý venkovský pohled na devastující válku a na každodenní hrůzy v působivém stominutovém balíčku.

500 dní se Summer (2009)

„They used to call me Anal Girl.“ Velice úspěšné romantické drama, které vlastně nemá s normálním romantickým dramatem / komedií mnoho společného. Marc Webb totiž ve své režijní prvotině natočil nechronologicky vyprávěnou antiromanci s nádhernou antagonistkou a politováníhodným hlavním (ne)hrdinou. Ovšem zcela mistrovsky. Zooey Deschanel ve své pravděpodobně nejlepší roli hraje tak trochu mimo svoje všeobecné herecké zařazení a musím přiznat, že si mne těmito novými polohami naprosto získala. Joseph Gordon-Levitt je pak na romantického ňoumu jako dělaný. A do třetice cool sestra hlavního hrdiny, mladá ještě ne úplně proslavená herecká hvězdička Chloë Grace Moretz. Osudový závěr naprosto fatální, silný a zdrcující.

Spása (2014)

Vynikající minimalistický western s napůl přitažlivě evropským a napůl klasickým "Wild West" lookem, který táhne jeden z nejlepších evropských herců vůbec, na roli mlčenlivého a mstícího se zabijáka skvěle hodící se Mads Mikkelsen, a pro tentokrát nepříliš ukecaná hollywoodská herečka první ligy Eva Green. Eric Cantona taky samozřejmě potěší. Skvělá práce a nejlepší "vážný" western za posledních cca 5 let.

Zrůda (2003)

Především naprosto dokonalá, děsivá, odporná, zavrženíhodná kreace k nepoznání změněné krásky Charlize Theron stojí za to Monster shlédnout. A rozhodně nebude nic neobvyklého nebo extra zvláštního, když si za pár dní / týdnů nebudete z celého filmu pamatovat nic jiného než právě Oscarově obludnou Charlize. A před ní já smekám.

Sněhurka a lovec (2012)

Tyhlety fantasy pohádky šmrncnutý "dospěláckým" feelingem fakt nemusím. Ono vlastně z mýho pohledu moc zfilmovaných fantasy příběhů celkově nebylo nikdy natočených, vždycky mi na tom vadí buď totální dětinskost nebo právě takováhle hraná drsnost, což úplně nejde dohromady s původní cílovou skupinou příběhu o Sněhurce. Kristen je hezká holka, to jo, ale jako herečce jí to moc nejde. To Charlize je jak skvělá herečka, tak krásná ženská a je celkem pochopitelný, že na pěknejch pár milionů od Universal nemohla říct ne. No a Chris Hemsworth zde plní roli hloupého, svalnatého fešáka, kterýho by dokázal zahrát kdokoliv jiný a klidně i daleko míň slavný (polo)herec. Ani vizuální stránka mě nijak nenadchla, a tak jsem se přes dvě hodiny prakticky jen nudil.

30 minut po půlnoci (2012)

Vynikající! Jedním slovem jednoduše vynikající. Zero Dark Thirty na první pohled v rámci žánru a potenciálu nemá jedinou slabinu, více se v tom kvůli euforii, ve které díky tomu z toho jsem, hrabat nebudu, ještě bych si zkazil neposkvrněný filmový zážitek. Dva největší klady celého filmu jsou bezpochyby za a) perfektně napsaný a reálným popisem zavánějící a hlavně od začátku až do konce poutavý scénář a za b) naprosto úžasný výkon Jessicy Chastain, bez které by film mnoho ztrácel. A to vše v době, kdy Jessica rozhodně nebyla žádnou z nějak extrémně oblíbených hollywoodských hereček. Když se k tomu připojí i skvělá Desplatova hudba, poutavý akční závěr a spolehlivá režie, nevidím důvod proč nedat plný počet.