• Krátkometrážní

Partička (2011) (pořad)

Jelikož jsem milovník přesně takovéto zábavy, a i když tady spousta lidí naoko takovouto "pokleslou" zábavu nenávidí, věřím, že je to jen přetvářka. Že chtějí vypadat jako strašně moc chytří a na výši, šašci. Suchánek s Genzerem nejlepší český baviči!!

Pařba v Bangkoku (2011)

Tři mušketýři opět ve víru velkoměsta s pěknými pár promile v krvi, tentokrát však vyměnili Las Vegas za Bangkok. Co však tvůrci nevyměnili bylo vše ostatní a hle, ono to opět funguje! Aby měl Hangover II trochu originality, tak ho vybavili trochu drsnějšími vtipy a scénami, což samozřejmě také pomohlo, stejně jako to, že všichni herci v čele s opět skvělým Cooperem, Galigianakisem a Jeongem neskutečně válej. Trojce by už lehčí obměna pomohla, do třetice na chlup stejně by to asi nefungovalo.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Dalo by se říci, že druhá série karibických Pirátů nezačala špatně. Film malinko zabrousí do reality prostřednictvím obávaného piráta Černovouse. Barbossa se nám přidal na stranu Britů a ještě se do toho výrazně zapojují nenapravitelní kolonizátoři Španělé. A zapomenout se nesmí samozřejmě na kapitána Jacka Sparrowa, který se jako vždy motá mezi všemi zúčastněnými a snaží se vše urvat pro sebe. Ačkoliv se to tu zase spoustě lidí nelíbilo, já si přišel na své a mohl jsem se spokojeně kochat kvalitní režií, malinko utahaným dějem a jako vždy spoustou vtipů. Jisté oživení přináší mořské panny a hlavně nová hlavní ženská role v podání Penélope Cruz.

Policejní divize Rampart (2011)

Škoda, Rampart sice není úplně rána mimo, ale přeci jenom mohlo dojít vzhledem k potenciálu k daleko lepšímu výsledku. Příběhy o sebedestruktivních jedincích mě většinou docela baví, zvlášť to mohlo platit, když zde policistu z LAPD hraje výtečný Woody Harrelson. Nakonec z toho bylo spíše zklamání, přičemž jsem se mimo Woodyho docela těšil i na pořádné vedlejší role, jenže ty byly také dost na nic. Přesto ta atmosféra má něco do sebe, takže za tři.

PSH Videodrome (2011)

Já si osobně rap jedu dost a v poslední době zvlášť ten český. Penneři Strýčka Homeboye jsou potom pro mě naprostí otcové rapu v Česku, kterým jejich postavení už nikdy nikdo nevezme. PSH Videodrome jsem před lety prošvihl, ale nakonec jsem ho, díky bohu, našel. Krátký dokument o začátcích, jednotlivých deskách, členech i fellácích (Indy, DJ Wich, James Cole, Hugo Toxxx, Matěj Ruppert, Sifon, LA4...) mi dal přesně to, co jsem chtěl a nic míň, díky!

Půlnoc v Paříži (2011)

Totální zásah do černého předvedl Woody Allen v podobě dokonalého výběru lokace pro svůj další film. Paříž byla vždy úžasným městem plným života a umělců, kterým právě v tomto filmu vzdává Woody hold. Půlnoc v Paříži je díky své fantastické zápletce originální záležitostí, která je nejen nápaditá a místy velmi vtipná, ale je i hodnotná co se týče uměleckých a kulturních hodnot, čímž si mě opravdu získala, jelikož právě tento typ umělců, kteří ve dvacátých letech v Paříži tvořili, mám velmi rád. Owen Wilson je v hlavní roli překvapivě příjemný, Rachel McAdams s Marion Cotillard tradičně krásné, Adrien Brody vtipný a Tom Hiddleston zaujme účesem. I kdyby by tento skvělý snímek nebyl tak kvalitním, za jména jako Zelda a Scott Fitzgeraldovi, Ernest Hemingway, Pablo Picasso, Gertruda Stein, Salvator Dalí, Luis Buñuel a mnoho dalších, tak bych o těch 5* stejně docela vážně přemýšlel. Woody Allenovi se tak podařilo v podobě Půlnoci v Paříži stvořit svůj nejlepší film od.. no od Match Pointu a navíc se tak trochu obávám, že už bude mít hodně těžké ho překonat. Óda na Paříž v úžasném Woodyho ztvárnění.

Reagan (2011)

Tak tento jednoduchý dokument mi udělal moc příjemnou radost, protože Ronald Reagan je pro mě tím vůbec nejlepším mužem, který kdy zastával úřad prezidenta Spojených států a jeho názory jsou v drtivé většině v průniku s těmi mými. Také forma, kterou byl životní příběh 40. prezidenta vyprávěn, mi docela sedla. Rozhovory s lidmi z jeho blízkého okolí i s těmi, na které měly jeho rozhodnutí ve funkci přímý dopad, to vše na pozadí Studené války a dalších kauz. Oceňuji také správně pojatou nezaujatost a vybírání si názorů z obou táborů.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Dominic Torreto a Brian O'Connor povolali pro svou zatím největší akci ty nejlepší ze všech předchozích filmů. Tomu odpovídá i samotná kvalita celého filmu, který je rozhodně nejlepší ze všech Fast and Furious a je jen otázka, jestli se mu šestý díl dokáže alespoň vyrovnat. "Kladná" strana je tedy nejsehranější a lepší, než kdy byla. Ta záporná je trochu upozaděná, to ale vyrovnává strana třetí. Americká tajná služba v čele s agentem Hobbsem, kterého bravurně ztvárnil Dwayne Johnson. Justin Lin předvedl, že nic není nemožné, proto se rozhodl rozproudit takový akční masakr, že zničil polovinu Ria de Janeira. A konečně, závěrečná scéna po titulcích slibuje, že už šesté pokračování této mimořádné série bude mít rozhodně co nabídnout.

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Měla to být Strachova předehra k Urbanově Sedmikostelí, vznikla z toho ale neuvěřitelně zprasená blbost. Takovéto knihy se přece pro televizní obrazovku musí adaptovat zásadně jiným způsobem. Byť je Santiniho jazyk z Urbanových starších děl asi jednou z těch lépe a snadněji natočitelných, Strach to prostě nějakým normálním způsobem, aby se na film dalo koukat, nedokázal. Tím jen potvrdil mou dlouhodobou teorii, že prostě není dobrým režisérem, vypravěčem možná, ale režisérem ne. Je to vlastně takový Troška pro lepší lidi. Postavy v čele s vážně špatným Davidem Švehlíkem a ještě horším Markem Taclíkem se chovají prapodivně, divák jejich motivaci nerozumí, což se projeví především v chování všech tří osudových žen - to je teprve maglajz. Jediným, kdo snese jakési alespoň trochu přísnější měřítko, je dnes trojnásobný exministr Martin Stopnický, pro něhož však kunshistorik Roman Rops nebyl bůhvíjakou hereckou výzvou, v této poloze je tradičně poměrně jistý. Santiniho jazyk je filmem tak unylým a blbým, že ten, kdo jej vlastně vůbec dokoukat nepotřebuje, jej jistojistě musí vypnout zhruba již po první půlhodině, osobně bych mu déle taky nejraději nevěnoval. Snad nejhorší na tom je, že všechny ty obrazy toho nádherného prostředí, ve kterém se film odehrává, jsou vlastně skoro úplně zabité.

Scrat's Continental Crack-Up: Part 2 (2011)

Scrat's Continental Crack-Up: Part 1 byl dokonalý, právě proto bylo pro Scrat's Continental Crack-Up: Part 2 velmi těžké se mu alespoň přiblížit.