Mata Hari (2017) (TV film)

Slušný dokument. Trochu jej sráží snaha po poněkud bombastickém vyznění v úvodu ("nikdo na to nepřišel, ale my to dokážeme"), naopak závěry jsou střízlivé a hodnověrně vyznívající. Celkový dojem: 80%

Dovolená v éře páry (2018) (pořad)

Tahle "dokureality" by byla skvělá, kdyby její tvůrci neměli neustálou potřebu ji čímsi "obohacovat". První cca dva díly jsem si vážně užil. Postupem času bohužel čím dál víc převládají prvky, které činí z účastníků spíše poněkud přehrávající herce než "autentické" dělníky. Ještě bych jim uvěřil tu stávku, byť řeči "když nám nezvýší plat, můžu jít jinam", vyznívají poněkud nepřesvědčivě a hloupě. Ostatně, nekonečné diskuse jsou po mém soudu i čistě divácky vůbec nejslabší částí celého seriálu. I bych pochopil snahu přiblížit takové dobové aspekty jako jsou národnostní třenice, volby či hilsneriáda (klidně by se to ale obešlo i bez nich), co mi ale vážně vadilo, to byla celá zápletka se směnkou, s černým jezdcem, výstupy věštkyně a Františka a jiné podobné nesmysly... Vážně by sama práce a běžný život v 19. století nestačily? Bylo nutné z toho za každou cenu dělat jakousi šou s kriminální a snad dokonce "mysteriózní" zápletkou? Škoda. Potenciál to rozhodně mělo, ale méně je i v tomto případě daleko více... Celkový dojem: 65% Zajímavé komentáře: Marze

Robin Hood - Sedm chudých rytířů (1984) (epizoda)

Upřímně, ta pointa se symbolem který si templáři nesmí nechat vzít je trochu naivní, nesedí tam i některé další detaily a fakt nemám rád anglickou latinu, která zní asi tak, jako kdyby mě člověk v hubě ořechy ;o) ale jinak to není vymyšleno špatně.

Robin Hood (1984) (seriál)

Seriál, který je nutné sledovat zhruba mezi 12 a 15. rokem života ;o) Pak si ho člověk nejvíc užije. Jistě by se mu dalo i leccos vytknout. Je ale fakt, že od té doby žádná podobně silná seriálová adaptace nevznikla. Vlastně je z podivem, že to dnes televize nedávají. U náctiletých by nepochybně uspěli, přestože v tom nejsou žádné počítačové triky a všechny použité efekty jsou doslova dřevní... Ještě pár slov k historické hodnověrnosti. Středověké reálie to nezobrazuje špatně, navzdory tomu, že to je dost fantasy a že hoodovský mýtus v současné podobě formovalo především romantické 19. století a logicky tedy přejímá všechny tehdejší historické stereotypy, včetně typického a středověku zcela cizího nacionalismu. Dost nadbytečné mi ovšem přijdou všechny ty téměř obsesivní satanistické vsuvky, které už nepatří ani do romantického 19. století, ale náleží spíše až století dvacátému. Kdyby to bylo v jednom dílu, ještě to pochopím, pokud je to pomalu v každém druhém, dost to nudí... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek99

Železný věk (2018) (seriál)

Na první pohled opulentní šestidílný dokument je ve skutečnosti tak stručný, že (například) téměř pomine postavu Albrechta z Valdštejna, z bitev třicetileté války zmíní pouze velmi malou část, také o dalších kontextech do značné míry mlčí. Snaha představit nejen politické dějiny a osudy mocných, ale také prožitky obyčejných lidí je velmi sympatická a chvály hodná... Celkový dojem: 80%

Modrý závoj (1941)

Herecké výkony slušné, výprava taktéž. Je znát, že český filmový průmysl byl na počátku čtyřicátých let prakticky ve své nejlepší formě. Slabinou filmu je ovšem krajně nepravděpodobný děj. Doslova šustí papírem je tak romantický, jak to jen vůbec lze. Celkový dojem: 65%

Historie bombardování. Od Guernicy k Hirošimě (2016) (TV film)

Obrazově skvěle působící dokument je žel natočen dosti tendenčně až manipulativně. Je samozřejmě pravda, že plošné bombardování bylo z vojenského hlediska poměrně neúčinné, nemluvě o tom že tohle bezprecedentní ničení postihlo miliony nevinných lidí, zničilo nesmírný počet cenných historických staveb i výtvarných děl a opravdu tu není složité mluvit o válečných zločinech, dokument ovšem zároveň zamlčuje či minimálně nezdůrazňuje mnohá další fakta, protože se prostě nehodí do "vypravěčova narativu". Stačí zminit například neskutečně tuhé boje o Okinawu, fakt že SSSR vstoupilo do války s Japonskem až 8. srpna 1945 a to právě na naléhání spojenců atp atd. Skutečně objektivní dokument by nutně musel vyznít daleko méně jednoznačně. Historikové či vojenští teoretikové dodnes neumí na otázky po úspěšnosti bombardování za druhé světové války jednoznačně odpovědět, autor dokumentu v tom má ovšem "naprosto jasno". To samo o sobě o mnohém vypovídá... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: flanker.27, Mallinali, A.D.1959

Dědeček automobil (1956)

Film s obrovským kouzlem, zvlášť, pokud jej člověk poprvé viděl někdy v deseti letech jako já ;o) Alfréd Radok zde osvědčil své režijní kvality mírou vrchovatou. Je ale také zjevné, že Radokova poeticky nadsazená a současně dosti úsečná režie rozhodně "není pro každého". Děj v žádném případě není doslovný a divák si musí mnohé domýšlet. Ve filmu se také velmi málo mluví, přičemž v něm zároveň zaznívají různé evropské jazyky, s titulky pouze u důležitých vět... Někomu může vadit, že víc než příběh historických strojů je to vlastně dosti romantický příběh dvou mladých zamilovaných lidí. Důraz na internacionálnost přitom zajímavě kontrastuje s tehdejší realitou "zadrátovaného" totalitního Československa. Totéž se ostatně týká i té bezstarostné atmosféry... Novodobé zarámování po více než šedesáti letech už tolik nevyznívá svou ostentativní moderností. Zajímavá přitom je určitá podobnost s mladším Zemanovým Baronem Prášilem. Ten je zarámován a vyprávěn vlastně velmi obdobně. Téměř se zdá, že zde musí být přímé ovlivnění... Celkový dojem: 80% Nenápadný filmový skvost.