• Krátkometrážní

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Skutočne brutálne. Myslím, že geniálne stvárnený profil sadistického psychopata by dokázal nejednému divákovi privodiť pár bezsenných nocí. Zase jeden na čsfd extrémne podhodnotený snímok.

Evoluce (2011) (studentský film) odpad!

Tento študentský film je vážne neuveriteľne naivný a povrchný. Akoby niekto mohol do 12 minút zhrnúť výklad teórie evolúcie versus stvorenie človeka Bohom? No vidím, že sa to dá, absolútne bez hlavy a paty nerešpektujúc žiadne logické argumenty, či do konca ani realitu, ktorú vidíme na vlastné oči. Ako je možné, že sa autorovi zdá pravdepodobnejší vznik ženy z mužského rebra, ako vznik plaza z ryby, ak videl obojživelníka? Evolúcia je podložená toľkými dokazmi, že kam sa na ne hrabe viera. Pochopím, že kedysi za starých čias, keď sme ešte žili v jaskyniach a vedľa do stromu udrel blesk, povedali sme si, že je to vyššia moc, nazvali ju Bohom a bežali obetovať nejaké neviniatko. Triasli sme sa po nociach strachom až sme si z neho nasrali do gatí a tak sme sa tým nechali ovládnuť, že sme ho začali nazývať všemohúcim a modliť sa k nemu. Áno, píšem, že to chápem-v tej dobe sme na tom boli s rozumom a vedomosťami primerane na to , aby sme si niektoré javy vysvetľovali, ako zázraky a dokazy existencie Boha, ale prečo sa týchto bludov držia niektorí jedinci ešte v dnešnej dobe, keď už máme vedomosti, ktoré práve takéto javy nie len vysvetlia, ale niektoré aj názorne predvedú. To, že v evolúcii chýbajú medzičlánky ju nespochybní, evolúcia je viditeľná aj bez medzičlánkov, stačí použiť logické myslenie. Napriek tomu ja osobne som nevidela jediný dokaz existencie Boha. A to ani v múzeu a ani v kostole. Ak bola táto zlátanina študentovou domácou úlohou, byť v koži učiteľa prvého stupňa základnej školy, bola by som nadšením bez seba z toho ako malý prváčik tápa a objavuje a premýšľa . Obávam sa však, že toto bolo dielo minimálne stredoškoláka a tu by ma napadlo jediné- kde sa stala chyba, že sa jeho duševný a intelektuálny vývoj zastavil na úrovni toho prvého stupňa základnej školy.

Baader Meinhof Komplex (2008)

" Ľudia u nás len nakupujú a žerú, nenapadne ich zamyslieť sa...inak by s tým museli niečo robiť! " Áno, tento citát z filmu presne vystihuje súčasnú spoločnosť. Preto napriek tomu, že nemám zbrane rada a preferujem nenásilné metódy presadzovania politických názorov, dokážem pochopiť aj členov RAF a ich konanie. Je smutné, že sme sa podieľali na vytvorení spoločnosti, v ktorej už rozumná argumentácia a protesty formou demonštrácií nie sú orgánmi moci akceptované. Preto je pochopiteľné, že jedincom, ktorí roky vynakladajú úsilie a snažia sa niečo zmeniť legálnou cestou, pričom neustále narážajú len na ignoráciu a aroganciu, dojde na koniec trpezlivosť a siahnu po radikálnejších sposoboch boja. Každopádne obdivujem členov RAF už preto, že zasvetili svoje životy niečomu v čo verili a boli ochotní obetovať doslova všetko. Nebyť ľudí ako oni, tak ešte stále pretrváva otroctvo a ženy sú považované za menejcenné. Neschvaľujem vraždenie, taktiež je mi jasné, že niektoré akcie neboli práve dotiahnuté k dokonalosti, aj tak je však obdivuhodné, aká malá skupina ľudí dokáže vyvolať revolúciu! Sloboda prejavu nesmie byť obmedzovaná a každý jedinec by mal byť schopný vytvárať si vlastný názor a bojovať za niečo v čo verí, inak z nás nezostane nič iné, než bezduché bábky ktorých motúzikmi manipuluje štát.

Cujo, vzteklý pes (1983)

Celý film je postavený na jačaní matky a jej ratolesti, toľko k napatiu. Niekoľko úplne zbytočne strávených dní v pokazenom aute kvoli neschopnosti pani Donny, ktorá nie len že za nič nestála ako manželka, ale ešte ani ako matka. Svojho syna nechala dospieť až na hranicu medzi životom a smrťou než sa odhodlala k záchrane jeho života a rozhodne sa jej to nepodarilo vďaka jej schopnosti resuscitovať. Otecko mal geniálne načasovanie, povedzme si pravdu- ani jeden z nich príliš rozumu nepobral. Najviac ma fascinovalo to, že Cujo napriek tomu, že besnota postihuje aj mozog zvieraťa a dosť rýchlo progreduje, bol stále veľmi sústredený a trpezlivo čakal na svoju korisť. Celkový dojem z filmu je veľmi rozpačitý a rozhodne si ho už v budúcnosti znova nehodlám pozrieť.

Láska a smrt (1975)

Toto geniálne dielko nastoluje a rieši hneď niekoľko závažných otázok v ľudskom živote, tým však nemyslím, že ich aj vyrieši. Odpoveď na všetko by bola tak strašne zamotaná a komplikovaná a večne v konflikte s morálkou a sebaúctou, alebo náboženským presvedčením...no nič nie je jednoduché! Bavila som sa dokonalo a určite si doprajem aj second look :)

Experiment (2010)

Skutočná podstata človeka sa ukáže vtedy ak mu dáte kompetencie. Pocit moci preválcuje aj svedomie. Spoločnosť založená na mocných a tých čo sa podrobia je odsúdená k zániku.

Raději vidličky než nože (2011)

Celosvetová produkcia prekračuje spotrebu, zvieratá sa vaznia a masakrujú po miliónoch mnohokrát úplne zbytočne. To čo budeme jesť už nezávisí od ročného obdobia, či zemepisnej šírky, alebo úrody. V dnešnej dobe máme obrovskú možnosť voľby. Keby sme prestali chovať jatočné zvieratá a transportovať ich stovky kilometrov myslím, že by sa planéte a ovzdušiu tak odľahčilo od hromady toxických látok produkovaných práve týmito veľkochovmi, že by nebol veľký problém z času na čas si dopriať aj nejaké exotickejšie potraviny, ak už vážne musíme byť tak náročný a nestačí nám jesť aby sme žili, ale žijeme, aby sme jedli.. každopádne je živočíšna strava silne preceňovaná a naopak jej negatívne dopady na náš organizmus pri nadmernej spotrebe je cielene bagatelizovaný. Celá živočíšna výroba je obrovský biznis- to predovšetkým a tak sa aj pristupuje k jeho produktom, ktoré sú nám vnucované nenormálnym sposobom či už na bilboardoch a pútačoch, alebo v televíznych reklamách. Nedajme sa manipulovať, utvorme si vlastný názor a akceptujme aj morálne aspekty našich skutkov, každá minca má dve strany.

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Jakubisko je geniálny, skvelo vyberá námety, hercov aj prostredie. Vytvára dokonalo snovú atmosféru, akoby z iného sveta a čo sa týka hlášok-ja som viac než spokojná. Je to slovenská klasika, beriem ho tak aj keď je koprodukčný, ako veľa Jakubiskových snímkov. Tento je jeden z mnoha, ktoré milujem:)

Jako zabít ptáčka (1962)

Celá naša spoločnosť je ovládaná krátkozrakými, veľakrát nezmyselnými zvykmi, ktoré zmeniť je niekedy nadľudský výkon. Nielen preto, že sú pre tých, ktorí ich dodržiavajú a presadzujú pohodlné, ale aj preto, že tí, ktorí s nimi nesúhlasia sú buď príliš ustráchaní, alebo príliš pohodlní niečo s tým urobiť. Byť povodcom zmeny chce odvahu, úsilie, vytrvalosť...Smutné je, že sa ľudia riadia pričasto porekadlom "Nehas čo ťa nepáli". Akákoľvek odlišnosť je prijímaná ešte aj v dnešnej dobe veľmi neochotne až nevraživo. Je smutné ako človek lipne na stáde - hlavne z neho nevybočovať, rasou, názormi či životným štýlom. Rasizmus je jedným z najhorších zločinov v histórii ľudstva. Tento snímok sa snaží očami malého dievčatka interpretovať nezmyselnosť rasovej nenávisti a ľudského pokrytectva tak nevinne, ako toho len može byť dieťa schopné. Myslím, že každý z nás určite v detstve zažil pocit, že dospelí vlastne vobec nie sú tak múdri, dobrí a spravodliví, ako sa nám to snažia predstierať. Myslím, že toto dielo bude stále aktuálnejšie, pretože sa netýka len rasizmu, ale aj toho, aký svet pre naše deti budujeme a koľkým sklamaniam z našich vlastných zlyhaní ich ešte vystavíme.

Edoshův Kurník - Romantičky (2012) (hudební videoklip)

Tak neviem osobne dotyčného o ktorom sa v songu spieva nepoznám, ale tento sposob pseudo-muziky a pseudo-feminizmu ma nejako necháva chladnou, alebo možno maximálne na mojich perách vykúzli pobavený úsmev :) Dnešné puberťáčky sú obzvlášť nasrané:D