Deník Bridget Jonesové (2001)

Zatím asi nejlepší výkon Renée Zellweger, která je v hlavní roli opravdu skvělá. Potěšilo mne také to, že to je více komedie než romantické, což není moc časté. Opravdu spousta vtipných situací, kterým se zaručeně zasmějete. Pro mne osobně naprostá špička žánru.

Panika ve vzduchu (2002) odpad!

Strašně klišovité (doktor na palubě), hrozné herectví(především Kristanna Loken a Alexander Enberg v roli hackera Caina), debilní(a děravý) scénář. Při některých scénách jsem se prostě musel smát(i když jsem neměl). Jako komedie výborné, ale to nebylo účelem filmu. Musím škodolibě podotknout, že jsem rád, že si po dlouhé době mohu střihnout jeden odpad!.

Ztraceno v překladu (2003)

Banální, nudné, nezajímavé. Jediná hvězdička za povedenou scénu natáčení reklamy. Ke zbytku filmu se vyjadřuji třemi slovy v první větě.

Viktor, Viktorie (1982)

Jistě, povedený muzikál, ale postupem času už jsem z těch převleků a záměn pohlaví ztrácel přehled. A byla to chyba filmu, ne moje - přehnané.

Mistři (2004)

Na málo obydlených končinách jakéhokoliv státu to takhle opravdu chodí. Když je něco, na co může být hrdý celý stát, tak vesnice o tom pořád mluví(a na přelomu tisíciletí naši hokejisté byli v téhle situaci) - na a co teprve pokud se to může sledovat v přímém přenosu!! To jsou pak na obrazovce nalepení všichni. Jinými slovy: atmosféra vesnice je opravdu vystižena velmi věrně. Opravdu povedený scénář ještě umocňují slušní herci - Budař je skvělý jako alkoholik(co ten toho vypije...to opravdu není zdravé) a i Ornest si roli záporáka (a opravdu velké svině) evidentně užil. Na konec se musím přiznat, že jsem od Mistrů čekal něco jiného. Zklamán jsem ale nebyl. Post scriptum: naprosto běžně jezdím do vesnice s asi 600 obyvateli - může mne někdo trumfnout?:-)

Horem pádem (2004)

Nahlédnutí do současnosti se tentokráte českým tvůrcům vydařilo. Česká společnost opravdu je taková - skrytě rasistická, jdoucí na fotbal s tím, že se vyřve. Především se povedl scénář. Když jsem se dočetl, že film obsahuje 18minutovou scénu u stolu, trochu jsem bál, že to tentokrát Jarchovský přehnal, ale mé obavy byly liché(viz Pupendo a naprosto zbytečně natahovaná scén po poslechu Hlasu Ameriky). Tahle naprosto klíčová scéna je z hlediska textu opravdu maximálně sdělná a zvládnutá. Zvláštní pochvalu zaslouží fakt, že se tvůrci filmu diváka nijak nebalamutí, nelakují svět na růžovo. Skoro bych řekl, že herecké výkony jsou slabší, než bývá u Hřebejka zvykem - Musíme si pomáhat a Pelíšky byly zahrané lépe, řekl bych. Co se mi ale nelíbilo, to byly kameramanovy filtry. Zejména na začátku je jich moc a v první scéně v Austrálii je to až přehnané. To jsou ale malé zápory na to, abych upustil od maximálního hodnocení - tenhle film si ho zaslouží.

Olověná vesta (1987)

Na rozdíl od Čety(tu jsem ale ještě neviděl, takže nesrovnávám, znám jen přibližně její obsah) se film soustřeďuje i na výcvik. Instruktor Hartman je opravdu ŠÍLENEC (celá jeho role spočívá v tom, že neustále řve na vojáky - to se děje první polovinu filmu). Po přesunu filmu do Vietnamu se z filmu stává protiválečná obžaloba(scéna Vtipálka s velitelem, kterému nejde do hlavy nápis "Born to kill" na helmě a zapíchnutý mírový znak na bundě, závěrečná nucená rána). Nad tím, že film obsahuje dvě bojové scény, což je stejný počet scén, kdy hrdina a jeho jednotka potká prostitutku, mi zůstává rozum stát. Co je tedy důležitější? Tak se musím nutně ptát. Dobové vlažné přijetí je naprosto pochopitelné. Vietnam určitě nebyl selanka, ale scénář ho tak skoro líčí....

Mechanický pomeranč (1971)

Některé scény jsou zbytečně dlouhé, některé(ačkoliv jejich funkci ve filmu chápu) zbytečně násilné, charaktery mi přišly černobílé. Nepodařené, zkráceně řečeno. Nemůžu se ubránit dojmu, že se tady někdo snaží šokovat za každou cenu.. A není se moc co divit, že dodnes je toto dílo ve Spojeném království zakázáno pro veřejné promítání.

Mulit (2003)

Zachariáš má evidentně talent. Trochu delší reklama na Absolut vodku se povedla - je natočena ve stylu typickém pro indické režiséry(aspoň mi to tak přijde). Budete se smát, budete se bavit. Za to ručím!!!!!!!!

Vanilkové nebe (2001)

Někteří komentátoři píší "za zkaženou pointu o hvězdičku dolů, takže za čtyři", ale já nesdílím jejich názor. Ačkoliv jsem váhal mezi 4 a 5 *, nakonec ponechávám plný počet. Proč? Hlavně proto, že finále filmu se dá interpretovat nejen tím způsobem, jaký je vidět ve filmu, ale i minimálně dvěma dalšími. Jakými? Dám nápovědu: hledejte neobvyklou SPZ na jednom autě a pozorně poslouchejte, jak se o současné práci vyjadřuje Brian Shelby(Jason Lee - snad už konečně v mainstreamu). Též mne potěšilo vizuální zpracování. Co se týká herců, tak bez připomínek - hrají dobře. A ačkoliv je mi jedno, jak herečky ve filmech (fyzicky) vypadají, tentokrát musím udělat výjimku. Cameron Diaz to tady sluší opravdu neskutečně(jako Julia Gianni/tedy postava, kterou hraje/ nazpívala pro soundtrack jednu písničku). A jestli se ptáte, proč Crowe obsadil do role Sophie Serrano právě Penélope Cruz, odpověď je jednoduchá. Hrála stejnou roli ve španělském originálu a totožné obsazení téhle role považoval za poctu předloze.