Rozsudek smrti (2007)

Tak konečně něco, co mě trochu potěšilo. Sice to ze začátku vypadá jak další veselý pohodový film, ale když se Kevinu Baconovi po rodinné tragédii zrodí v hlavě nápad, ještě netuší, jak se to všechno vymkne z rukou. Ale stejně si nedá pokoj. Takže za něj plus. Další velké plus patří kameře, některé záběry jsou parádní. Příkladně ty dvě minuty při honičce v garážích bez jedinýho střihu. Taky se mi líbilo, jak první polovina dobře graduje, za přispění dobré hudby. Předlohu jsem samozřejmě nečetl, takže neposoudím, jak dobrá byla, ale snímek se docela povedl. Přiznávám, nebyl to nejskvělejší film na světě, ale jsem ochoten mu odpustit ty různé drobné kiksy za které bych jiné pomluvil. I přes ně je to totiž dobře natočený. Nemám co dodat, snad jen že váhám mezi třemi a čtyřmi... No uvidíme po příštím shlédnutí.

Smrtící zásnuby (2006) (TV film)

A teď tu máme (pro změnu) film původem z Kanady. Zase. A hlavní zápletka je (pro změnu) šáhlej záporák na cestě za pomstou. Zase. Jako já chápu, že ti herci musí někde hrát, ale točit variace pořád na to samé? Tohle jsem viděl v tak asi pěti dalších snímcích javorového původu a to jsem jich moc neviděl. Co to tam v tý Kanadě chlastaj? A navíc to takhle flákat, kdyby si alespoň dali pozor mezi jednotlivými záběry. Nebo snad doufali, že si těch chyb nikdo nevšimne? Viz třeba osmnáctá minuta. Ona někdy vzdáleně tam je snad vidět i snaha, na nějakým tom detailu, ale je to totálně zabitý. Jediné, čím tohle snad dokáže pobavit, je humor mimoděk plynoucí z toho, jak je to pitomý. Třeba když Abby říká své dceři, že je jako byla Sally. Ta byla fakt blbá. Nebo když ta samá (mentálně postižená) dcera zmíní, že v restauraci dostanou určitě místo pro postižené. Můžem' si založit firmu ... Lodě a krevní testy. Haha. Ale jinak je to brak za jednu upocenou hvězdičku.

Sokyně (2006) (TV film)

Já nevím, ale kdybych já slyšel a pak i viděl své mrtvé příbuzné, kteří mi radí a podsouvají nějaký ptákoviny, tak bych se asi výjimečně hlásil někde na klinice. Ale naše hrdinka ne, ta se nenechá odradit a dál se nese na vlně svojí debility. Šmarjá, teď si představte, že takhle pitomý lidi vopravdu existujou. Ale ono to nekončí jen u Alice, která je rozhodně největší kráva z celýho filmu. I všechny ostatní postavy jsou vice či méně otravné a omezené. Brr. A pokračuje to dál, páč nemoc zasahuje i (některé dost hloupé) dialogy a (téměř celý) scénář. No bylo to fakt dost špatný. Jak tak sleduju ty televizní cajdáky na odpoledne, tak mě to přijde navíc všecko na jedno brdo. Taková napůl červená knihovna a napůl rádoby dramatické rádoby silné příběhy takových normálních blbečků ze střední třídy ve zpracování à la Krajní meze. Tedy levný po všech stránkách. Dokonce i tu hudbu snad kopírujou jeden od druhýho. Tohle jsem si měl nechat ujít...

Svádění (2005)

Film plný poučení. Nejen z úst hlavní hrdinky se dozvíme světonázor na snad úplně všechno. Jací jsou bohatí, jací židé, jací studenti, jaká rasa je nejlepší, jak mají muslimové zapadnout, jaký to je se psem, tajemství hloupých, chytrých, šoubyznysu, rodiny... a mnohé, mnohé další. Prostě samé rady do života. Film je označen za komedii, což je štěstí. Nejen proto, že si tvůrci ušetřili potenciální problémy se zákonem. Když nad tím totiž přemýšlím, tak ta komediálnost - absurdnost, parodie, nadsázka až fraška - přehlušují a téměř zcela odstavují tu část dramatickou. Takže drama to povětšinou není. Film se ve výsledku celý vlastně točí především kolem sexu. Takže tu navíc nenajdete ani žádná obnažená těla. Je zajímavé, kam si troufají dialogy oproti ztvárnění na scéně. K pozitivům patří celkem zajímavý hudební podkres a kompozice několika málo scén. A James Woods. Příjemné také bylo, že i při stopáži přes sto minut mi délka přišla subjektivně poloviční. Ale výsledek je i tak jen průměrný.

Směr smrt (2006) (TV film)

Ty televizní koniny se kolem mě míhají a já je nestíhám hodnotit a komentovat. U téhle slabší kanadské variace na film Falling Down se ale pozastavím, protože výsledek na mě působí hrozně rozpolceně. Na jednu stranu jsem na něm našel několik zajímavých věci, na stranu druhou je vše zhatěno některými neuvěřitelnými kiksy. Například hned zápletka jako taková měla potenciál, ale vykreslení charakterů bylo děsně ploché. Forma s převažující retrospektivou, kterou je příběh vyprávěn, je atraktivní a nabízí zajímavé možnosti, ale větší část stopáže je jen tupé vyměňování si replik, protože výrazný herec tu není, dramatizace se nedaří a divák nebyl vtažen. Nebo kamera a střih, ty mají v některých úsecích dobré nápady a vyprávění oživují, jinde se nenajde žádná invence. A co nejhorší, i na vzdory levné produkci se vše podařilo obstojně zvládnout, avšak scénář svými nevysvětlitelnými záhadami (asi proto je v popisku napsáno "Tajemný a napínavý thriller") všechno kazí. Docela škoda. Jako epizoda do The Outer Limits možná, ale takhle to za víc než za dvě nebude.

Na hraně temnoty (2010)

Já sem tak doufal, že se to zhruba v půlce bude hemžit zombákama, a voni tam pomřeli jen nějaký ekoteroristi. Ale i tak to mohl bejt zajímavej film, jenže měl od všeho jen nakousnuto, takže ve výsledku to bylo dost nevýrazný. Když to srovnám s nedávno (znovu) viděným Get the Gringo, tak tohle bylo rozhodně slabší, měně výrazný, takový... pitomý. Navíc jsem si někdy od čtvrtiny začal jednotlivé scény vybavovat, takže jsem to viděl už dřív a dopadlo to, jak ta kravina s plavkama. Tohle naštěstí nebyla komedie a také kvůli konci to hodnotím o jednu hvězdičku lépe. Ale teda béčko s nekompromisně nesmlouvavým a drsně drsným drsňákem hadr. Jen to nebyla taková arkádovka, protože si to hrálo na příběh s poselstvím.

Pavučina lží (2014) (seriál)

Hele, mě se fakt asi nejvíc líbí, jak mi nejdřív někdo povídá o tom, kdo dělal kde co a pak mi zahrajou, jak si to autoři představovali. Případně mi vysvětlí jak to chápat až po té hrané vložce. Jinak je to normální pěkně utahaná fraška s trapnými pokusy o dramatizaci, ve které pobaví ponejvíce, jak se tam každej vytahuje. Měl jsem strach, ale neomdlel jsem! Nebo jak jsou někteří aktéři, které samozřejmě představují o milión let mladší a krásnější herci, naprosto tupí. Třeba ten, jak nejříve říkal, že upadla, pak že se oběsila a pak že jí udělal vikingskej pohřeb... Celkem dost slabej modernblábol, kterej ani tu svou podbízivou formu naleštěnýho prdu nijak extra neprodává. Jo a taky je to studnice mouder typu dokud tam žil, byl v sousedství nebo rad do života stylu měla jsem hrozný strach, protože jsem nevěděla, co se děje. Jedna hvězdička za sondu, jaký poplašený stádo ty lidi jsou.

Film o seriáli Tajné životy II (2016) (TV film)

Je moc dobře, že tenhle dokument vznikl, protože dramaturg se tam přiznává k pokleslým důvodům, proč vznikla druhá série. Budu jeho slova překládat od jedné minuty pěti vteřin: Dokončením první série náš život překvapivě neskončil. Ale co teď? Budova televize plná pochybných scénářů a něco se natočit musí. Na to je rozpočet. Tak sme přežvejkali to samý ještě jednou. Už to mělo ostatně nějakou sledovanost, tak se dá očekávat, že vykázaný čísla budou dostačující. Ostatně, pozná vůbec někdo z těch troubů u televize, když budeme točit pořád dokola to samý? Přidáme tam milión postav se svými problémky a všechno to bude takovej maglajz, že nic, díky bohu, nevynikne. Natož abychom se dostali k podstatě. Takže nás nikdo nebude moct žalovat. Dál už tohle, jako ostatně druhá řada oproti první, nic navíc oproti dokumentu o první sérii neříká.

Tajné životy (2014) (seriál)

První série se mi docela líbila. Zpracování nebylo sice nijak výrazné, ale byly tam zajímavé charaktery, některé moc dobře zahrané. Měl jsem navíc pocit, že atmosféru přibarvují i ty skoro všudypřítomné exteriéry s podmračenou oblohou a dobrá hudební kulisa. Celkově tak, až na obsesi mostem Apollo, mě to bavilo a možná bych uvažoval o čtyřech hvězdičkách. Bohužel měl ale někdo pocit, že by měla vzniknout i druhá řada a navíc měl kupu bezva nápadů. Jako například zařadit pěkné barevné záběry, které budou prokládat tu telenovelu zástupu nových postav. Nějaká křeč invence by se tam sice našla, ale zvrhlo se to přesně v to, co konec první série naznačoval. Lépe řečeno, celá první řada balancuje nad hranicí telenovely a bohužel druhá přepadla přes okraj. Navíc mnohé z nových i starých postav jsou nejen ploché, potažmo vyčerpané a zrecyklované (jejich příběhy nebo rovnou celé postavy), ale také (asi jako bonus) jsou mnohé z nich otravné. Nemluvě o tom, že tam pořád někdo někomu vyhrožuje zavoláním policie... Škoda. Nechám tři a budu věřit, že další chytrolín s nápadem už se nenajde.

Vojtěch (2015)

Chudák Vojtěch. Mohl být hlavní hrdina ve skvělým bijáku, jenže to nějak nemělo náboj. Ne že bych se nudil, to naopak. Samotného mě překvapilo, že mě film s takovým obsahem a při takové stopáži nikdy definitivně nenechal vypadnout z kola ven. Na druhou stranu ale o nějakém výletu do nebeských výšin se taky mluvit nedá. Docela potěšili postavy a jejich ztvárnění, nejvíc pobavil ten Vojtěchův nezbednej kamarád Laco, kterej uměl vykouzlit z cigára dudlík. Tedy alespoň to tak v té scéně kvůli střihu vypadalo :) Našly by se tam tedy i jiný dobrý momenty a Horkýže slíže byli vtipní jako obvykle, ale přece jen to na drama nebylo vlastně dramatický skoro vůbec. A po stránce humoru to bylo spíš taková ta úsměvná komedie než haha komedie. Někdy vypadající zbytečně příliš levně, v ostatních případech je vizuální stránka nenápaditá. Prostě průměrná šedá, tady tedy spíše modrá, myš.