Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Další kriminální seriál na našich obrazovkách, slovensko-český, tentokrát překvapivě koukatelný. Mezi devizy rozhodně patří slušné obsazení a výkony herců, Matěje Hádka jsem už nějakou dobu neviděl a musím napsat, že nutkání praštit ho latí po hlavě jsem tentokrát rozhodně neměl. Zmínit se musím o Zuzaně Fialové, nejen že jí to moc sluší (ňamky), ale moc mi ve své roli seděla. Ona i její postava jsou sympatické. Případy jsou bohužel trochu slabší, práce u policie holt není romantika à la Columbo, ale zpracování je dobré. Seriál se totiž vyvaroval protahovaných scén, kde si aktéři přehazují kecy jako bramboru, a díky tomu vše docela odsýpá. Vyloženě dramaticky akční sekvence nečekejte, ale rozuzlení, ke kterému díl vždy směřuje, docela funguje a nějaká honička se taky najde. To ale není pilířem, autoři sází na postavy, včetně sond do osobního života, a jejich postupnému řešení případu. I když rezervy by se našly. Hudební doprovod a podbarvení záběrů jsou trochu zvláštní, ale potešily. Já byl průměrně spokojen a výsledkem vlastně potěšen, po několika nezáživnych kriminálních seriích nedávné doby a asi miliónu telenovel přes kopírák krok dobrým směrem.

Machři (2010)

Já jsem tlensto veledílo ještě nehodnotil? Sem viděl, že to tuhle cpali v bedně. Já to viděl kdysi, taky česky (což výsledek snad ovlivnit ani nemohlo), možná u někoho na DVD? Ostatně je to jedno, protože se jedná o zoufale neoriginální a poměrně trapnou vykrádačku klasických skečů ze série Mr. Bean. Oproti originálu značně vulgárnější. Navíc Rowan Atkinson si vystačil s daleko méně aktéry v jedné scéně. Naopak tůto je pěkně barevný a má to lepší výpravu. Ehm. ... Jo a je tam nějaká zápletka vo tom, že ňáký joudové přišli na to, že jsou od patnácti pořád stejný roztomilí kreténi. Asi měli být k popukání. Tak já pukám...

Město mravenců (2010)

Dokument o různých druzích mravenců, jejich původu, rozšíření, způsobu života a chování. Na jednu stranu některé skvělé záběry, například z pohledu mravenců nebo na stěhující se kolonii, na druhou stranu hloubka podávaných informací mohla být větší, druhů mravenců více. I když se jedná o dokument původem že Spojených států a poměrně nedávno natočený, není překvapivě moc prolezlý vycpávkovýma kecama, autoři se také vyhýbají přihlouplému opakování informací pro méně chápavé.

Mexická drogová válka (2010)

Nějaká mladá perspektivní úspěšná moderní kravka z televize BBC si udělala vejlet to Mechika, dala si baštu a sfoukla při tom takydokument (v oblíbenem stylu našich komerčních televizí). Bohužel očividně s realitou a investigativní novinařinou moc zkušeností nemá a proto si prostě nasmlouvala (nebo uplatila?) kupu lidí, aby něco napovídali o tom, jak je ten svět zlej. A pak se to sestříhalo. Nechybí dramatické (zdramatizované) situace, otevřené (přibarvené) zpovědi, srdcervoucí story o mexický chudině, který zabili synáčka (doják), příběh mladých a perspektivních fízlkadetů (taky mladí, krásní a s vizí lepšího světa), (rádoby) otřesné záběry, zadostiučinění (díky naší televizi), poučení (zlý pašeráci a feťáci) a paprsek světlé budoucnosti. Bohužel nic nového a navíc stylem pasujícím na Novu nebo Primu. Ach bóže, tady taky kde-co má 70+ % hodnocení aneb buchty skoro jako od maminky (zdravím domácí bulvár).

Moje chůva upírka (2010) (TV film)

Disney fušuje do kdejakýho multimediálního odvětví. Proč ne, když to nese, což je to, co je zajímá. Ale že mi naservírujou bezmála hodinu a půl dlouhou reklamu na sérii Twilight proloženou duchaplnými hláškami jako Zítra nastupujeme na střední, konečně jsme dospěli v muže nebo Jak s ním můžeš chodit, když nemá rád Twilight?, to jsem teda nečekal. Holt už i tahle značka definitivně padá jako záruka nezávadnosti. Já vím, že věkem cílovou skupinu překračuju nejméně o dvacet let, ale to nic nemění na tom, že to je povedený mix povrchnosti a demence plný prázdných dialogů a totálních zvrat(k)ů v rámci jedné scény. Jak běhny zmalovaný sotva náctiletý pipinky, který mají mušličky ještě na čůrání (ale už asi nechtěj), řeší závažné životní problémy s nagelovanýma übercool cucákama obdobnýho věku a vlhkých snů (kterým už nestačí Anča Dlaňča). Až se nebohá Buffy obrací v hrobě. Jo a pak je tam taky nějakej příběh, ale nepodařilo se mi ho přes ty pozérský sračky a Everest trapnosti identifikovat.

Na hraně temnoty (2010)

Já sem tak doufal, že se to zhruba v půlce bude hemžit zombákama, a voni tam pomřeli jen nějaký ekoteroristi. Ale i tak to mohl bejt zajímavej film, jenže měl od všeho jen nakousnuto, takže ve výsledku to bylo dost nevýrazný. Když to srovnám s nedávno (znovu) viděným Get the Gringo, tak tohle bylo rozhodně slabší, měně výrazný, takový... pitomý. Navíc jsem si někdy od čtvrtiny začal jednotlivé scény vybavovat, takže jsem to viděl už dřív a dopadlo to, jak ta kravina s plavkama. Tohle naštěstí nebyla komedie a také kvůli konci to hodnotím o jednu hvězdičku lépe. Ale teda béčko s nekompromisně nesmlouvavým a drsně drsným drsňákem hadr. Jen to nebyla taková arkádovka, protože si to hrálo na příběh s poselstvím.

Následky přelidnění (2010) (TV film) odpad!

Kdyby kdyby. Kdyby byly v prdeli ryby, můžou se jít v Třeboni oběsit. Je vtipné, že tohle je vedeno jako dokument, ač základem je jakási (asi) kouzelná hůlka, jejímž letmým mávnutím se zdvojnásobila populace planety Země a dala tak tvůrcům možnost přemnožit své zcestné a zavádějící spekulace. Bububu! Jediné, co nechápu, když mohou lusknutím prstů udělat z každého člověka dva, proč nepoužili stejného fantaskního postupu k řešení vyfabulované krizové situace? Komentátor vytrvale, za pomoci výňatků z vymyšleného zpravodajství, straší a varuje, předhazuje scénáře a krize, snaží se vyvolat atmosféru strachu. Haha, ještě dokument o invazi kaktusů do Grónska a jsem připraven na všecha úskalí životní reality. No nic, musím končit, běžím do oblastního klonovacího střediska. Teším se, až budem zítra všichni 2x!

PIKO (2010)

Tohle bych spíš počítal mezi dokumenty než jako Drama. Nahraný scény (a navíc o dost pitomější) má kdejaká americká bulvární ptákovina prohlašující se takydokumentem, tak co? Hezká sonda do feťáckých začátků s perníkem. Tyhle pamětníky chápu, ale nápad smažit dneska, to mi přijde dementní. Je to svinstvo, už ty prožraný jazyky byl takovej signál první generaci. Nu což, každéhož masochismu věc, já bych do pika teda nešel.

Red (2010)

Tři hvězdičky, ale na rovinu říkám, že mě tam zaujala především Helen Mirren, která měla šmrnc a moc jí to seklo. Jinak šedivej průměr táhnoucí se jako sliz za hlemýžděm. Je to mainsream a trochu pitomý, proto asi kategorie Komedie. No, od druhého pokračování mě staříci a neschopnost jejich protivníků docela odradili. I jindy charismatický Bruce Willis mi tady nic neříká a moc mě celkově nebaví v rolích z poslední doby.

Román pro muže (2010)

Koryntos mou prvotní shovívavost a nadšení z Vladyky (a vláčků) ubíjí věcně a zcela přesně a já musím snížit o hvězdičku. Ano, je to slabota, takový Vieweghův standardní výkon. Za zmínku ještě stojí Donutil, jehož postava hezky zrcadlí mé osobní názory na něj. Ani slovo proti jeho hraní (pokud to nebudeme pitvat), ale nemám ho rád. Jinak viz slečna popletená, nemám k jejím řádkům co dodat...