Slaxx (2020)

"THESE JEANS ARE LITERALLY GONNA SAVE MY ASS." ----------- Keď som tak zhruba 15 rokov dozadu sledoval epizódu Bunda III seriálu Tři kamarádi a Jerry, v ktorej sa snažili dostať do kina na mládeži neprístupný film o vraždiacej bunde, ktorá zabije každého, komu skríži cestu, kto by bol povedal, že sa o takmer dve dekády dočkám niečoho podobného aj v "realite" – vraždiace džínsy. A aké to vlastne je? Presne rovnako také isté hovno, aké by sa dalo očakávať a predpokladať. Hviezdu dávam za rifle tancujúce k indickej hudbe a za splnený "detský sen." A keď už sme pri nich, v tomto smere mi zostávajú už len dva – film (hoci predpokladám, že aspoň jeden taký už existuje) o skupine tínedžerov, ktorých postupne zabíja domovník (viď ep. Corey je už hodinu mŕtvy), no a film o diablovom záhradníkovi menom Mitch, ktorý vo svojom malom rodnom americkom mestečku zabíja svoje obete motykou (ep. Desivé veci). Súdiac podľa tohto filmu, zrejme stačí len počkať a raz všetko bude. --- "Thank you for shopping at CCC and making better tomorrow today!" --- (x)

Romeo musí zemřít (2000)

Práve som sa zamiloval do Aaliyah, respektíve už dnes popoludní, keď som počúval jej album One in a Million. Škoda len, že rovných 20 rokov neskoro. (x)

Matroš (2015)

"IF NEIL DEGRASSE TYSON WERE WRITING ABOUT ICE CUBE, THIS IS WHAT IT WOULD LOOK LIKE." ------------ Matroš oplýva komplexnou znalosťou histórie hudby, respektíve teda jedného jej žánru a etapy, viac než ktorýkoľvek film/seriál, aký som videl. A to je dosť čo povedať, nakoľko v posledných rokoch vychádza Snowfall, ktorý má nepochybne jednu z najlepších hudobných zložiek obdobia, o ktorom pojednáva. Či za to môže fakt, že exec. produkoval Pharrell Williams, resp. Sean Combs, je otázne, Dope však priniesol výsledok v nespochybniteľnej forme. A ako sa filmárom podarilo nechať ovracať, očúrať a vyzliecť supermodelku z Victoria's Secret, to mi je normálne záhada. Dal by som aj za štyri, posledných 10 minút bráni. Famuyiwaovu tvorbu však budem do budúcna sledovať. --- "You're not any less of a man, if you don't pull the trigger. You're not necessarily a man, if you do." --- (x)

Jay-Z: Americký raper (2004)

"I HAVE THE BEAT THAT DESCRIBES THIS MOMENT, ACCURATELY." ----------- V poslednej dobe som sa dosť venoval Carterovej tvorbe – rozumej (mimo iného) počúval album Magna Carta dokopy 7x za dnešok a včerajšok – a toto padlo neskutočne vhod. Ak pominieme koncertnú porciu dokumentu, zostane nám bezprecedentný prístup do štúdií a procesu vytvárania skladieb definujúcich obdobie po konci zlatej éry hip-hopu, prístup do miest, kde náhľady vo väčšej dĺžke nebývajú poskytované. Fade to Black priniesol mnoho zapamätateľných "scén," či už moment, kedy legendárny Timbo Timbaland vytiahne beat ku 'Dirt off Your Shoulder,' alebo keď Ye a Jay počúvajú už 50 rokov stále tak isto šialene chorý zvuk skladby 'Funky Worm' od Ohio Players, alebo keď Pharrell práve vyrobil beat a s úžasom & úsmevom na tvári volá Hovovi, nech ihneď príde do štúdia, lebo má beat, ktorý znie ako finále filmu Carlitova cesta, čo skalným instantne pripomenie koniec filmu Scarface a Horlivosť v súvislosti so skladbou 'Illest Motherf**ker Alive' z opusu Watch The Throne. Tipujem, že pre istú cieľovú skupinu lepší zákulisný pohľad ako Fade to Black nie je. Možno len toto, čo nemalo mať 3 minúty, ale minimálne 300! (28.2.2021) (8.1.2024) "One day you're cruisin' in your 7, next day, you're sweatin', forgettin' your lies, alibis ain't matchin' up, bullshit catchin' up, hit with the RICO, they repo your vehicle, everything was all good just a week ago, 'bout to start bitchin', ain't you? Ready to start snitchin', ain't you?"

Dementia (2015)

"SO DO YOU WANT ME TO TAKE YOU OUT IN 3 MOVES OR 5?" ---------- Gene Jones. Áno, to je ten, čo hral istého starého pána alias predavača v malej zapadnutej texaskej čerpacej stanici v tej legendárnej, ikonickej scéne – mnohými právom považovanej za jednu z najlepších scén vôbec – z filmu Táto krajina nie je pre starých, kde jeho výkon môže byť rovný s tým Bardemovým. Maroš mi dnes posunul Sväté tajomstvo, kde Jones vo vedľajšej roli stvárnil akože Jima Jonesa z Jonestownu. Po bližšom pohľade na jeho hereckú filmografiu som dospel k záveru, že pozrieť jediný film, kde má Gene hl. rolu, je prosto povinnosť. A je to práve on, kto na pleciach ťahá ťarchu celého tohto scenáristického braku a iba vďaka nemu sa Dementiu oplatí vidieť. Resp. každému tomu, kto je zamilovaný do vyššie uvedenej scény a Jonesa v nej vidí herecky rovnocenného Bardemovi. Friendo?

Boeing 747 v ohrožení (1996)

"I HOPE THERE'S A GOOD MOVIE ON THIS FLIGHT." ------------ Paradox. Čistokrvná poctivá 90-ková akčná nálož s chuťou trileru a so všetkými prvkami a rukopisom, ktorý robí všetky 90-kové akčné filmy 90-kovými. Paradox spočíva v tom, že tu nevadia. Majster strihu Stuart Baird sa mimo strižne posadil aj na režisérsku stoličku a debut to je veru vydarený. Dokázal vybudovať konštantné napätie bez potreby neustálej akcie. A že majstruje strihu bolo znať – jemné, ladné, presné strihy a prechody. Kamera viac než solídna, vie ako a čo snímať a snáď ani jediný záber nebol mimo. K tomu prislúcha aj desiatka tzv. "establishing shots" (vážne by ma zaujímalo, či má tento termín slovenský ekvivalent, no ako poznám slovenčinu, isto nie), ktoré dopĺňajú perfektnú prácu kamery. Goldsmithova hudba neprekvapí a zaváňa štandardom žánru daného obdobia. Prekvapí ale Kurt Russell, Seagal a ešte viac Leguizamo. Štyri hviezdy sa "takýmto" filmom nedávajú, tu to však inak nešlo. Genialita. (27.2.2021) (17.5.2023)

Coronation (2020)

"CHINA HAS THIS VERY CLEAR VIEW THAT ONCE YOU LOSE CONTROL THEN CHAOS FOLLOWS." ------------ Weiwei sa nikdy nebál kritizovať Čínu, jej stranícky drobnohľad mal odjakživa v paži a cenzúru sa mu vždy podarilo obísť a produkt vydať. A tak, ako tu potvrdil svoju disidentskú pozíciu, ešte silnejším spôsobom ju upevnil o pár mesiacov neskôr v dokumente na tému tlaku Číny na autonómnosť Hongkongu – Cockroach. Weiwei tu vďaka vyneseným záberom dobrovoľníkov vytvára portrét jedného uzatvoreného mesta a života v ňom počas januára 2020. Nebudem klamať, pohľady na vyľudnené veľkomestá a metropoly boli vždy pohladením pre moje oči. Fotky prázdneho New Yorku boli orgazmom (x / x / x) a predstava tých čínskych o to orgazmickejšia. Vďaka Weiweiovi to už predstava nie je. Coronation ich má požehnane a utilizuje ich ešte lepšie – statické a pomaly plynúce zábery z výšky s hudbou podobnou štýlu Nine Inch Nails. Už len vidieť to vlastnými očami a všetko je dokonalé. Videozáznamy z wuchanských jednotiek intenzívnej starostlivosti sú zrejme predpokladám ultra-raritka a taktiež cením dlhé zábery na to, ako sa doktori pripravovali na vstup do jednotky, ako sa obliekali a zobliekali z ochranných odevov a aká bola celá procedúra a bezpečnostný protokol okolo toho, keďže ja a môj (drblý) mozog funguje na báze konštantného pýtania sa "aké by to asi bolo" a "ako by to asi vyzeralo," kde "to" znamená čokoľvek predmetné. Coronation mi v tomto smere značne vyhovel. Dokumentov o COVID-19 bolo a bude ešte dozaista hodne veľa a žiadny z nich sa sledovať nechystám, kým nebude aspoň rok až dva "po všetkom" a doku bude môcť tým pádom poskytnúť komplexný pohľad na celú ´"udalosť" aj s patričným odstupom, no tu som musel spraviť výnimku, nakoľko mi bolo jasné, že viac ako o víruse samotnom sa Weiwei pustí do kritiky režimu. Pre širšie chápanie dnešnej Číny by sa hodil niekoľkohodinový dokument, ktorý by nebol celou stopážou len o Ujguroch, no taký asi nevznikne, takže v rámci možností aspoň toto – Ai Weiwei on China in 2020. --- "It has no roots to stabilize itself because it has no nongovernmental organizations, just the government." --- (8.2.2021) (23.2.2021) (25.2.2021)

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

"WHEN I WANNA SHOP ONLINE AND I START TYPING AMAZON, AMAZINGCOLLEGESLUTS.COM POPS UP..." -------- Stretávka chutí rozhodne najlepšie, pokiaľ je divák skalným fanúšikom prvých troch dielov série a zvyšné spin-off filmy neberie ako (nutné) zlo, ale skôr ako nevyhnutný a prirodzený vývoj a smerovanie, a o to viac zachutí, ak ich aj napriek dosť kolísavej kvalite rád. Bonusovým bodom zohrávajúcim najdôležitejšiu úlohu v "precítení" Stretávky je nostalgia a pohľad späť na zidealizovanú minulosť v porovnaní s nie tak prívetivou prítomnosťou plnou zmien nedobrovoľných, neodvrátiteľných, čo je svojim spôsobom aj alfou a omegou tohto filmu. Skĺbiť všetky tieto faktory v plnom rozsahu znamená len jedno – že Reunion je potom istým spôsobom dokonalým filmom. Generácia odchovaná a reprezentovaná cez Animal House nepochopí, generácia z čias blízkych Projektu X možno pochopí, no generácia vyrastajúca a reprezentovaná, ale aj síce nevyrastajúca, no vzhliadajúca k sérii American Pie (prípadne Road Trip či NATM), pochopí a precíti kompletne. Tak, ako zrejme tvorcovia mienili. --- (29.5.2022) Dvojhodinové lamentovanie nad prítomnosťou s neskrotnou túžbou vrátiť spať staré časy a konečným uvedomením, že ide o nemožnú vec. Za mňa najkrajší filmový nostalgický pohľad na minulosť. --- ♪♫ / ♪♫ (x / x) (x) (x) (x) (x / x / x / x / x / x / x / x) (10.9.2017) (21.2.2021) (26.10.2021) (29.5.2022) - "I think one of those guys was Kara's babysitter. You know, the one that looked like Adam Sandler."

Prci, prci, prcičky: Spolek Beta (2007)

Písal sa zrejme rok 2008. Alebo 2009. No alebo 2007. Sebito žil krásny život bez počítačov, internetu, online skazenosti a nástrah moderného sveta. Keď si si chcel pozrieť nejaký konkrétny film, čakal si buď na to, kedy ho v lepšom prípade o dva roky po premiére uvidíš v telke, kúpil si si ho v Tescu za pár drobných, alebo si požiadal kamaráta s dobrou dušou a technickou vymoženosťou širokopásmového pripojenia, aby ti ho stiahol a pacol na digitálny dátový nosič! Keď už si ale chcel neslušný obsah, musel si buď čakať, kým odbijú dve hodiny v noci a TA3 sa prepne z televízneho spravodajstva na erotický režim, kde škaredé osoby stoja pred obrazovkou hore bez a dávajú ti stupídne kvízové otázky a v pozadí hrá hudba ako z nemeckého porna 90. rokov, alebo si odblokoval rodičovský zámok mládeži neprístupných kanálov (legendárny Private Spice) tým, že si si šikovne uvedomil, že heslo k tomu musí proste byť len dátum narodenia jedného z nich, čo aj bol... ALEBO si sledoval neskoršie spin-off filmy zo série American Pie. A už zrejme všetci vieme, kam toto smeruje... Hovorím teda kamarátovi, vo vyššie uvedených rokoch, reku hoď mi voľáke filmy a wrestling. Obratom za pár dní som dostal TNA Wrestling, Majstrov hazardu, SWAT, Taxi 4 a Spolek Beta... No a takto som spoznal ságu American Pie a takto som vyriešil, s prihliadnutím na okolnosti, nedostatok explicitného materiálu, dokým neprišli aj do mojej domácnosti nové technológie. No čo ti poviem, ťažké, drsné časy... K filmu som toho veľa nepovedal, všakže? Veď čo by sa aj dalo... V rámci série katastrofa, v rámci spin-offov pravdepodobne najlepšie, ako samostatne stojaci film – totálne hovno. A ten chytrák, čo vymyslel slovenský distribučný názov, by si mal ruky privrieť medzi dvere a zárubňu. Alebo pozeral príliš veľa krát Animal House... (x / x / x / x / x / x / x / x) --- Seru do nádržky / Julia Schneider <3 / (9.9.2017) (17.2.2021) (23.9.2021) (2x19.5.2022)

Velmi nebezpečné známosti (1999)

"I ASSUME YOU'VE COME HERE TO MAKE SOME ARRANGEMENTS." --------- Slávny román "Les Liaisons dangereuses" od de Laclosa bol sfilmovaný už niekoľkokrát (s blahom si vždy spomeniem na Formanovu dokonalú delikatesu Valmont). V tomto prípade dostal úplne nový kabát, zamenil intrigy francúzskej aristokracie v 18. storočí za moderný New York. Film som videl dnes poobede a neprešlo ani pár hodín a pozerám ho znova. Primälo ma k tomu sledovanie pilotného dielu nedokončeného seriálu, ktorý mal slúžiť ako sequel. S tým súvisel aj hlavný spúšťač – jeho záverečná scéna, kvôli ktorej som si proste Cruel Intentions musel pustiť zas. Magnetizujúca prehliadka hereckých schopností Sarah Michelle Gellar, kde už mi aj superlatívy príde zbytočné používať. A ostatní, nech sa snažili akokoľvek, vedľa SMG vyzerali herecky druhotriedne. Okrem nej bolo o vizuálnu stránku filmu aj inými prvkami – opulentný Jaguar XK140 z roku 1956 brázdil newyorské ulice, ulice metropoly, ktorá poslúžila ako exteriérová kulisa, honosné, noblesné sídla sa zase postarali o interiéry. V závere, ktorý mohol byť aj lepší, rezonuje skladba "Bitter Sweet Symphony" od Verve, ktorá k celému priebehu pasuje a za príbehom dáva "bittersweet" bodku. Čo viac dodať? Asi len, že replay čoskoro... (x)