• Fantasy

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Perfektní tečka za filmovou sérií! Bohužel se nedostavila spousta důležitých (žijících) herců a neposkytla tak rozhovory, které by bývaly mohly být zajímavé. Ale nechybělo úhlavní trio, důležité vedlejší postavy a hlavně komentář všech čtyř režisérů, kteří se na filmech postupně podíleli. Bylo vidět, jak k ní a hercům každý z nich přistupoval jinak a měl své osobité kouzlo, což bylo víceméně znát na výsledných snímcích. Líbily se mi pohledy do minulosti, na to, kde to všechno začalo a s čím vším se herci museli potýkat. Někteří tu kritizují, že je dokument příliš oslavný. Ano, je. Zbytečně se nezatěžuje nepříjemnostmi, sází na pozitivní a veselou notu, která se převrací akorát ke konci, kde se již nešetří naprosto přirozenými a upřímnými emocemi. Sám jsem měl co dělat, abych si zachoval svou neochvějnost a neronil slzy spolu s respondenty. Za mě velice zajímavé, dojemné a krásně zpracované povídání, které mně osobně úžasně uzavřelo další cestu za znovuzkouknutím všech filmů. Dozvěděl jsem se spoustu věcí okolo natáčení bez toho, aniž bych měl pocit, že by mě to jakkoliv vytrhlo z iluze fiktivního kouzelnického světa.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Už když se na scéně objevili staří známí záporáci z obou předešlých spidermanských sérií a vyprávěli své ještě známější příběhy, cítil jsem obrovské nadšení a že mi vlastně ani nebude vadit, když se tam nakonec po jejich boku neobjeví příslušní Spider-Mani (Andrew i Tobey se vyjádřili jasně a důvěryhodnou fotomontáž dneska udělá kdekdo). Líbil se mi nápad udělat z toho spíš Peterovu osobní záležitost, která vyústí až k pokusu o záchranu padouchů namísto jejich řadové eliminace. Mělo to spád, úžasné tempo, bylo to vtipné, ale místy i zatraceně překvapivé. Musím to celé ještě vstřebat, ale rovnou říkám, že větší poctu starým sériím filmů se Spider-Manem už No way home vyjádřit nemohlo - udělalo pro to maximum, obě verze zajímavě uzavřelo a já jsem díky tomu stejně maximálně spokojený. Teď jsem zvědavý, jak si Strange poradí se vším tím bordelem, co to za sebou zanechalo - protože tohle rozhodně není konec.

Med a čtyřlístek - Série 2 (2006) (série)

Jedním slovem: DOKONALOST! Méně je více a posledních 12 epizod překypovalo skvělým tempem, rozvojem postav a zvraty, které naprosto překopaly celou výslednou pointu. U první série jsem si stěžoval na to, že se některé epizody příliš soustředily na několik dějových linek a žádné z nich pořádně nerozvíjely. Druhá série toto převrátila o 360° a občas jsem měl pocit, že sleduju úplně jiné anime - což je zatraceně dobře. Bylo to vážnější, humorné vložky vybalancované a nepůsobily tolik na sílu. A opening TOP! Každá epizoda mi navodila příjemnou náladu už jen svým hudebně-uměleckým začátkem. Nejvíc se mi líbilo, že jsem se konečně dozvěděl, co měl Shinobu (a jeho bratr) vlastně za lubem a co zahrnovala jeho tajemná zmizení za ještě tajemnější prací. Hagumi se vyšvihla od ustrašené holky bez pořádného charakteru k silné ženě a i ta uječená Ayumi mi naprosto přestala vadit tím, jak se smýšlením posunula kupředu. Jak jsem řekl, jsem nakonec spokojen závěrem příběhů všech hlavních postav, které rozhodně nehrajou na vlnu ideálu, ale spíš razí motto „nevzdávat se kvůli někomu toho, na čem člověku opravdu záleží“ a stejně tak, že „nic netrvá věčně“. Druhá série Medu a čtyřlístku je nakonec tím skutečným důvodem, proč jde o moje TOP anime a zřejmě se to už nikdy nezmění.

Ben Fogle - Týden v Černobylu (2021)

Výtečný dokument, který podtrhuje historii, dopady, ale i naději spojenou s největší jadernou katastrofou všech dob. O příběh Černobylu se dlouhá léta zajímám a i když jsem se prakticky nedozvěděl nic moc nového, rád jsem si některá fakta nechal zrekapitulovat a dokonce doplnit o záběry jak z řídící místnosti čtvrtého bloku, tak i o vnitřek sarkofágu, či pár příběhů lidí, kteří na místě v době katastrofy figurovali. Vše doplněné trefnými dojmy Bena Fogla. Těším se, až se na místo podívám osobně, ale prozatím mi seriály, filmy, či dokumenty jako je tento bohatě postačily.

Rick a Morty - Promortyus (2020) (epizoda)

Děkuji! Po předchozích naprosto náhodných průšvizích završených 6. epizodou se jednalo konečně o to, co bych si od nové série žádal! Dobrý příběh, dobré dobrodružství a úžasná drzost s pomrknutím na 9/11. Že by Rick a Morty tímto povstali z mrtvých? Mohu jen doufat.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

O korejských seriálech vím, že každý rok získávají na vyšší a vyšší kvalitě a solidně drtí hollywoodskou produkci, která se naopak drží zpátky a je ve většině děsivě generická. Ale aby mě nějaký až takhle zaujal? To bych předem neřekl. Jak jsem uvedl ve svém zhodnocení prvního dílu, konkrétní hru na oliheň jsem nikdy nehrál, k nám na západ se podobné hry samozřejmě nedostaly, proto jsem se i obával, zda se nebude jednat o zástup podobně nepochopitelných her, jejichž pravidla nepochopím. Naštěstí ne! Nápad udělat z dětských her souboj na život a na smrt je zkrátka geniální. K tomu si přičtěme výtečně napsané postavy, fungující emoce a napětí, které by se mnohdy dalo krájet, a máme tu právoplatného adepta na seriál roku. Většinou se podobně proslavovaným seriálům a filmům vyhýbám, Netflix zapínám 1-2x ročně, ale tady jsem udělal výjimku a nelituju. Líbilo se mi vyobrazení klasického lidského charakteru, kdy jakmile jde o ohromné peníze, jsou mnozí schopni upustit od lidskosti a jít si za svým i přesto, že tím ukončí něčí život. Nemůžu říct, že by každý díl byl na plný počet, zejména ze začátku se našla slabší místa, ale k 7. dílu (a výš) šlo už jen o výbornou jízdu, která dokázala překvapit i ve chvíli, kdy si člověk myslel, že už přece nic dalšího nepřijde. Ohromně se těším na další sérii!

Hra na oliheň - Červená, zelená (2021) (epizoda)

Úvod mě nebavil a byl pro mě těžko pochopitelný. Nikdy jsem onu „hru na oliheň nehrál“, proto jsem se obával, že i děj seriálu nebude pro mě. První epizoda a zmýlil jsem se ve všem uvedeném i neuvedeném. Líbí se mi, jak se na nic nespěchalo, epizoda úžasně představila hlavního hrdinu, jeho život, vazby, jež má se svou dcerou a tedy i motivaci se účastnit oněch "her". Jako bonus epizoda stihla zajímavě uvést další hlavní postavy a vše završit očekávanou, ale už tam úžasně zpracovanou první hrou. Získalo si mě to a jedu dál!

Ctihodný občan (2009)

Normálně nejsem na podobná krimi-drama, ale tohle mě posadilo na zadek. Jo, říkal jsem si ze začátku, že po celkem uspokojivé, byť nijak neexplicitní scéně mučení bude následovat zbylá hodina a půl ukrutné nudy, ale opak byl pravdou. Protagonista, resp. antagonista, i když skončil za mřížemi, měl do podrobna vše promyšlené a já už se jen bavil tím, čím mě děj překvapí. A že překvapoval neustále! Je fakt, že jsem po většinu doby sympatizoval s antagonistou a držel mu palce, zatímco (ze začátku) egoistický protagonista jsem doufal, že neuspěje a skočí mu na lep. Konec byl pro mě víc než uspokojivý a byť jsem to čekal, protože takový Hollywood zkrátka je, zakončil skoro až fenomenálně tento výtečný, filmový celek. Dlouho mě žádný film tak nezaujal a nenadchl, jako právě Ctihodný občan. O to víc, že v lecčems se odrážela realita trestního práva po celém světě.

Drž hubu! (2003)

Musím přiznat, že jsem se Drž hubu! zuby nehty vyhýbal. Dnes jsem k tomu sedl, že se možná kouknu na začátek a pak si půjdu lehnout, ale nakonec se z toho vyklubal můj vůbec nejlepší filmový zážitek měsíce! Užasně vkusná a vtipná komedie, kde schéma na hlavu postaveného přátelství prostě funguje na jedničku. Krimi zápletka akorát dodala místy na zajímavém napětí a do konce jsem nevěděl, jak tahle šílenost vůbec dopadne. Žral jsem jak Depardieua, tak Rena v úhlavních rolích. Film jsem si neskutečně užil a to jinak na komedie moc nejsem.

Dr. Stone - Stone Wars Beginning (2021) (epizoda)

Skvělý začátek! Opět jsem se naučil něco nového, o co bych se normálně nezajímal - jak se vyrábí instantní potrava. Jediné, co by se mi moc nelíbilo, tak Senkuův přímočarý plán na ovládnutí nepřátelské základny - opravdu nevím, jak chtějí naložit s nedozírnými následky, které zatím berou na příliš lehkou váhu. Ale to se, předpokládám, nakonec dozvíme. Jinak super, ohromně se těším na další díly!