Bejval sem slavnej (2022)

"I Used To Be Famous" je vo výsledku veľmi príjemnou netflixovskou dramédiou, ktorú síce viete odhadnúť od začiatku do konca, ale zase si vie svoje momentky lepšie vychytať a dať do toho väčšiu dávku srdca, než bežne tento typ filmov dokáže. Dôvod je najmä priateľstvo medzi Vinniem a Steviem, ktoré pôsobí od začiatku do konca veľmi úprimné. A druhý je ten, že Vinnie je veľmi sympatická postava. Ed Skrein mu skutočne dokázal dať veľmi príjemnú povahu. Nejde o skrachovanú hviezdu, ktorá ostala zatrpknutá a nasraná na celý svet v kombinácii s problémami s alkoholom. Nie. V jadre je to obyčajný človek, ktorý sa dočkal svojho veľkého momentu, no potom s myšlienkou, že chce robiť niečo iné upadol do zabudnutia a snaží sa dostať opäť späť. A keď uvidí u Stevieho talent a začnú spolu komunikovať a spravia novú kapelu a všetko toto... funguje to skutočne veľmi dobre. Pretože je vidieť, že Vinniemu úprimne na Steviem záleží. Ako som povedal, príbehovo to veľa nového nepovie a dočkáme sa veľkého množstva scénok, ktoré poznáme, ale to priateľstvo medzi našimi protagonistami a celá atmosféra v skupine muzikoterapie sú pre mňa dva dôvody, prečo tento film funguje lepšie, než by možno fungoval normálne. U mňa prijemné prekvapenie, ktoré musím oceniť. Hodnotenie: B+

Úsměv (2022)

Po tom ako som videl trailer som vedel, že "Smile" nemôžem vynechať. Tento horor sa razom ocitol na zozname mojich očakávaní, pretože pôsobil ako film, ktorý sa reálne bude snažiť nás vydesiť a priniesť niečo, čo som ešte v minulosti nevidel. A v mnohom môžem potvrdiť, že presne to sa stalo. Na úvod ešte veľký obdiv voči Caitlin Stasey, ktorá v role Laury absolútne excelovala. A nakoľko si myslím, že toto neskončí ako jeden film (hoci ťažko povedať, či by to malo šancu priniesť ešte niečo nové) tak bol by som skutočne zvedavý na jej príbeh. Na to čím si ona prešla, keď ju to monstrum trápilo. Lebo pôsobila na mňa absolútne presvedčivo. Treba však dodať, že Sosie Bacon v hlavnej role funguje rovnako dobre. Dokonca som si ani neuvedomil, že som už dievča v niečom kedysi videl. Ale teraz si ju asi budem všímať o niečo viac. No čo môžem povedať? Mrzí ma síce, že sa film snaží o veľké množstvo skákačiek, no na druhú stranu sú aspoň spracované solídne a fungujú. Atmosféru to má, a hoci si to berie trošku elementy z iných filmov, aspoň to nemá moment, kde by som prevracal očami alebo to nepôsobilo samé o sebe zaujímavo. Mrzí ma inak aj záver. Alebo teda keby to celé skončilo falošným záverom, hodnotil by som vyššie. Potom však príde druhý, skutočný záver a ten z toho urobí trošku sklamanie. Lebo to čo sa odohralo predtým mi prišlo oveľa zaujímavejšie. Možno to mohlo byť ešte o niečo silnejšie, no v rámci hororov ide podľa mňa o lepší počin, než mnohé iné, ktoré sme tu už v minulosti mali. Takže možno to nie je najlepší film roku, ale hodnotím s úsmevom. Hodnotenie: B

To nic, drahá (2022)

To, že všetko nebude tak idylické ako sa na prvý pohľad zdá nám bude jasné už od prvých momentov filmu. "Don´t Worry Darling" bol presne ten film, na ktorý som v kine čakal už nejaký čas a potreboval sa dostať opäť do filmovej nálady. Nedá sa povedať, že by som počas septembra nemal niekoľko filmových zážitkov, no dokopy som chcel vidieť niečo, čo by vo mne vzbudilo záujem o to vidieť viac. Florence Pugh je absolútne excelentná a celá ta atmosféra toho prostredia je vynikajúca. Priam cítite, že niečo v tom všetko nehrá, že to všetko musí mať nejaký skrytý význam a chcete len vedieť, o čo vlastne ide. A dáva to aj otázku, že či je spoločné šťastie skutočne to, čo vlastne je vo vzťahu to absolútne najdôležitejšie. Pretože ako môžeme byť vlastne všetci úplne šťastní? Ako to docielime? O niečo podobné sa pokúšal aj film "Held" no myslím, že Olivia Wilde na to išla ešte o niečo lepšie. Chcel by som to nejako povedať, no išiel by som do veľkých spoilerov. A tým sa vždy snažím v komentároch vyhýbať. Dáva to každopádne správnu otázku o tom, čo je vlastne vo vzťahu najdôležitejšie. Šťastie? To samozrejme dôležité je, no rovnako je to aj o vzájomnej dôvere. A láska nevie vždy všetko zachrániť. Najsmutnejšie mi ale príde, že vo filme sú momenty kedy mi bolo Jacka skutočne ľúto. A keď pochopíte všetky detaily a uvidíte realitu, ten priestor na súcit tam z mojej strany rozhodne bol. Je ťažké tento film komentovať bez spoilerov, no odporúčam ho vidieť. Možno to mohlo byť ešte silnejšie, no nebudem sa sťažovať. Za mňa silný a kvalitne natočený film, ktorý dokonca prináša aj jednu veľmi uspokojivú smrť postavy. Uznávam. Hodnotenie: A

Kancl doma (2022) (TV film)

"Out Of Office" je tak trošku iným štýlom komédie. Nemá potrebu sa na niečo hrať a rovnako sa nebojí urobiť nejaké veci, ktoré by asi v inom projekte neprešli. Neviem či ich tu ale budem spomínať. Každopádne o zábavu som mal miestami skutočne postarané. Už od prvého pracovného pohovoru, ktorý je skutočne zaklincovaný skutočne nádherným výstupom, ktorý nemá chybu. A je to pre mňa veľmi predstaviteľné. Postavy sú okey, má to niekoľko dobrých momentiek, príbehovo to ale miestami pôsobí trošku strateno a neviem čo vlastne chce film povedať. Je to taký zvláštny mix všetkého možného v jednom hrnci. No čo film pre mňa robí slabším je naša hlavná hrdinka, ktorá nie je zrovna veľmi sympatická. A viem, že musí prejsť určitým prerodom, no v jadre som mal v istom bode pocit, že jej cieľom je robiť životy druhých mizerné. A fakt som tomu úplne nerozumel. Ale tie dobré momentky vedia zakryť tie negatívne. A vychádza mi z toho nakoniec celkom okey komédia, ktorú by som odporúčal vidieť aspoň raz. Hodnotenie: C+

Bullet Train (2022)

David Leitch sa rozhodol trošku zmixovať niečo zo svojho "Deadpool 2" a okoreniť to trošku štýlom Quentina Tarantina. A výsledkom sa stal "Bullet Train". Film, ktorý môžem bez výčitiek svedomia označiť za skutočný akčný klenot. Deje sa tu toho veľa, jetu veľké množstvo skvelých postáv, film má veľké množstvo talentovaných hercov a absolútne som nevedel kam to celé pôjde. A kráľom tohto filmu je pre mňa Brad Pitt, ktorý to celé poňal tak neskutočne vážne a úprimne od srdca, že všetky scénky s ním sú absolútne perfektné. Je vidno, že sa dostal do situácie, v ktorej byť nechcel a obklopený ľuďmi, ktorí mu postupne začnú ísť po krku. A on so svojim šťastím v nešťastí sa hold ocitne v strede konfliktu a jediné čo chce je nájsť nejaký chrám a dostať sa do nirvány. A vôbec sa mu teda nedivím. No nielen on robí tento film skvelý. Joey King ukazuje svoju trošku psychopatickú stránku a ide jej to veľmi dobre. Je tu taký anjelik na zabitie. Aaron Taylor-Johnson a Brian Tyree Henry sú tiež vynikajúci. Ako dvojica Tangerine a Lemon ma vždy pobavili, mali kopec dobrých hlášok a najmä ako sa Lemon snaží nájsť svoj "disel". A nebudem to vysvetľovať pre prípad, že ste film nevideli. Finále je skvelé, zvrat je výborný, akcia je plynulá a skvele sa na ňu pozerá a okrem toho je to komédia, ktorá pobaví a dá tomu správny nádych. Neviem čo by som filmu mohol vytknúť. Užil som si ho naplno. A myslím, že som nebol sám. Hodnotenie: A

Veselé stránky (2022)

Ako komédia "Funny Pages" reálne funguje iba vtedy, keď sa venuje svojej téme. "Funny Pages". Keď mám možnosť vidieť tie malé vtipné komiksy, ktoré Robert kreslil. Pretože z nich pre mňa plynul skutočný humor filmu a dával nám možnosť vidieť jeho ohromný pozorovací talent. Všetko ostatné je pre mňa buď nezaujíamvé alebo neskutočne trápne. Celý film sa totiž venuje len tomu, že presviedča jedného týpka, aby vylepšil jeho talent. Lenže reálne mám pocit, že to v sebe nemá absolútne žiadneho ducha. Žiadny reálny humor, a skôr to filmu dodáva trošku nepríjemný tón, ktorý sa z neho nevie vytratiť. Najhoršie ale je, že ani samotný Robert mi neprišiel veľmi sympatický a jeho dôvody dokopy nedávali pre mňa moc zmysel. Tento film mal byť podľa mňa o niečom inom. Možno to vyrovnávanie sa so smrťou učiteľa mohlo prebiehať nejakým iným štýlom... možno sme ho mohli vidieť kresliť viac a nejakým spôsobom dospieť k nejakému rozumnému finále, ktoré by tomu dalo nejaké srdce. Lebo to bolo odtiaľto doslova vytrhnuté z hrude. Hodnotenie: D+

Kde zpívají raci (2022)

Olivia Newman sa ukazuje ako šikovná režisérka a prináša nám príbeh, ktorý nepoznám, no o to viac ma dostal. Možno mohol byť vo finále trošku zaujímavejší a možno sme nemuseli mať scénky až do večnej staroby, ktoré tej dojem trošku posunuli niekam inak, no všetko ostatné hodnotím veľmi pozitívne. "Where The Crawdads Sing" je pre mňa filmom, ktorý svoju nasilnejšiu stránku dal niekam, kde som to vôbec nečakal. A tou je krása. Je to skutočne veľmi krásny film na pohľad. Vyzerá to nádherne, celý ten močiar má svoju úžasnú atmosféru a obdivujem našu hlavnú hrdinku Kyu, ktorá roky žila na tom mieste úplne sama, no bola schopná prežiť, naučiť sa tam existovať a využiť to na maximum. A pôsobí to na mňa uveriteľne. Okrem toho Daisy Edgar-Jones je skutočne skvelá. Po "Fresh" je toto ďalší film, v ktorom ukazuje svoj talent a opäť ma svojim výkonom presvedčila. Príbeh skrýva v sebe niekoľko prekvapení a je fajn, že som neustále hádal čo sa vlastne stalo. A vzniklo niekoľko teórií. Možno aj preto by som bol radšej, keby to koniec moc nerozmazával. Lebo som radšej, keď si môžem sám v hlave nejako predstaviť výsledok celej situácie. Pochváliť ešte musím aj úžasného Davida Strathairna. Je absolútne excelentný vo svojej role a dal do toho absolútne maximum. Celkovo si myslím, že postavy robia tento film silnejším, než by možno bol normálne. Pretože to celé pôsobí veľmi ľudsky a ukazuje aj typické ľudské vlastnosti, ktoré vidíme aj dnes všade okolo nás. Ide pre mňa o skutočne krásny film, ktorý stálo za to vidieť a môžem len úprimne odporúčať. Hodnotenie: A

Tři tisíce let touhy (2022)

"Three Thousand Years Of Longing" je pre mňa celkom fascinujúci film. Námet je vcelku originálny, má to niekoľko veľmi zaujímavých vizuálnych momentov (hoci niektoré efekty sú celkom ľahko viditeľné), no hlavne to skvele dáva dokopy príbeh, ktorý ukazuje, že správne želanie v realite asi neexistuje. Môžeme mať predstavy ako si zlepšíme život, môžeme po niečom skutočne túžiť, no keby sme to dostali, vlastne sa náš život môže dostať do ohrozenia. A presne toto sa snaží džin v podaní Idrisa Elby vysvetliť Tilde Swinton. No rovnako chce, aby niekto aj dané želania využil, pretože nechce ostať navždy zamknutý vo svojom väzení. Najlepší moment si pre mňa film vychytil v prvej tretine, keď načierame do džinovej histórie. Keď zistíme, že bol bratrancom kráľovnej zo Sáby a keď sa dozvieme príbeh o Šalamúnovi trošku inak. A jeho magická lutna bola pre mňa skutočne nádherná na pohľad, plus vydávala nádehrnú melódiu. To je pre mňa najlepšia scénka filmu. Možno je to na môj vkus miestami trošku moc filozofické, no nenašiel by som asi moment, kedy by som zhodnotil, že už ma to nebaví a prial by som si niečo viac priamočiarejšie. Alebo niečo, čo by malo nejakú jasnú kostru a nepôsobilo len ako vizuálny artový film, ktorý sa snaží byť hlbší, než je v skutočnosti. Podľa mňa sa v ňom nachádza veľa skvelých a veľa ľudských momentov. A istým spôsobom sme ako ľudstvo boli vždy rovnakí a robili presne tie isté veci, ktoré robíme aj dnes. Možno už nie v takom množstve ako kedysi, no intrigy a podvody, klamstvá a všetko toto fungujú aj dnes. Zaujímavý film, pri ktorom ešte vzniká aj jedna zaujímavá otázka. Bolo to celé skutočné, alebo sa to dialo v jej hlave? Nech si na to odpovie každý sám. Hodnotenie: B

DC Liga supermazlíčků (2022)

Keď je Liga spravodlivých v nebezpečenstve, je treba povolať ešte väčší kaliber. Niekoho, kto bude schopný našich hrdinov zachrániť a dostať ich z celkom nepríjemnej situácie. Budú to Avengeri, kto zachrání svojich najväčších konkurentov? Nie. Miesto toho sa do záchrany sveta pustí Supermanov pes Krypto a niekoľko ďalších domácich zvierat z útulku, ktorí pomocou oranžového kryptónu získajú superschopnosti. "DC League of Super-Pets" podľa mňa nie je nejakým super výnimočným filmom, no na druhú stranu je to podľa mňa niečo, čo ocenia mladší diváci. A samozrejme aj milovníci animákov. Je tu niekoľko dobrých vizuálnych gagov, postavy sú sympatické a je treba povedať, že náš zloduch Lulu je podľa mňa dobre spracovaná. Dokonca by som mohol povedať, že jej aj istým spôsobom rozumiem. Ale pokiaľ od toho čakáte niečo dospelejšie, myslím si, že v prípade tohto filmu trošku narazíte. Za najlepší moment považujem fakt, že najobľúbenejšou hračkou Krypta je gumený Bruce. Čo tak neajko asi asj odzrkadľuje, aký vzťah majú vlastne medzi sebou Clark s Brucom. Je to vtipné. A potom je tu ešte jedna scénka, čo mi zapasovala a to je rozhovor medzi Kryptom a Aceom. A aby som bol celkom úprimný, tak Kevin Hart mi tu ako hlas pre neho vysoko pasoval. Animácie sú pekné, akcie je tu dosť, atmsoféru to má a myslím si, že v jadre to prináša pohodový príbeh pre celú rodinu. Takže v kľude do toho. Títo miláčikovia sú tú chvíľku vášho času zaslúžia. Hodnotenie: B

Pinocchio (2022)

Ja sa k tomuto filmu neviem postaviť tak negatívne ako všetci milovníci animovaných filmov, ktorých sledujem. Nemôžem povedať, že ich myšlienkovým pochodom nerozumiem, no ja to celé nevidím tak čierno. Mám dokonca pocit, že sa stáva akýmsi veľkým trendom hejtovať hrané remaky od Disney. Je pravda, že málokedy v sebe skrývajú niečo, čo ich robí iné oproti originálnom (sem by som dal asi jedine "Cruella", "The Jungle Book" a "Christopher Robin") no nemal som nikdy ani pocit, že by sa tvorcovia vôbec nesnažili. Podľa mňa sa úprimne snažia, aby z toho niečo vyšlo. Aby to dokázalo vrátiť kúzlo originálu. A možno prebudiť aj zvedavosť ohľadom pôvodných filmov. Každopádne zarábajú veľa peňazí. Takže... aké sú vlastne moje dojmy z filmu "Pinocchio"? Nemôžem povedať, že by som bol s výsledkom nespokojný. je tu niekoľko vecí, ktoré sa mi úprimne páčili. Ako napríklad priateľstvo s dievčaťom Fabiana, ktoré s Pinocchiom viac komunikuje prostredníctvom svojej bábky Sofie. A pôsobí to veľmi úprimne. Viem si predstaviť, že by tomu Pinocchio uveril a dokázal fungovať. Okrem toho to niektorým scénkam dáva trošku nový kabát. Ako fakt, že tentokrát príde aj do školy. A chce urobiť to, čo od neho Geppetto chcel. Ale potom sa veci odohrajú trošku inak. Rovnako "Pleasure Island" vyzerá vynikajúco a celé to má tú atmosféru miesta pre deti, no súčasne aj istú hrozivosť. A funguje to. Dokonca aj scénka s dlhým nosom tu má trošku iný význam, ktorý funguje. A záver? Pre mňa zaujímavé ostať s tým zvláštnym pocitom. Neprezrádzam čo sa stane, no tentokrát to Robert Zemeckis vymyslel trošku inak. Problémy sú však veci, ktoré poznáme a videli sme. Tak nejako sa opakujeme. Charaktery sú okey, ale nemám pocit, že by nejakým spôsobom pridávali filmu. A potom je tu ešte časť s veľrybou, ktorá je na mňa tak trošku moc. A ten dizajn v tejto verzii fakt nefunguje. Tie efekty tomu nepridávajú. A keď už je reč o efektoch, Figaro vyzerá príšerne. A tiež je to film s veľkou dávkou "easter eggs". V Geppettových hodinách je toľko Disney referencií až neviem či je to milé alebo trápne. Som rád, že som videl túto verziu, ale nebude to asi novodobá klasika. Ale ten čas s filmom neľutujem. Hodnotenie: B-