Amsterdam (2022)

Režijný návrat Davida O. Russella bolo pre mňa slušným očakávaním. Dúfal som, že sa opäť postará o kvalitný film ako sa mu už pár razy podarilo. A hoci pripúšťam, že som od "Amsterdam" čakal niečo trošku viac, tak film určite má svoje kvality. Už len fakt, že sa mu podarilo opäť dať dokopy solídny herecký tím o niečom svedčí. A myslím si, že všetci dávajú do týchto rol čo môžu. Osobne najradšej tu mám Christiana Balea, ktorý je pre mňa niekedy skoro majster prevleku. A toto je ďalšia fascinujúca charakterová rola, ktorá mu sedí perfektne. Jeho kolegovia v podaní Margot Robbie a Johna Davida Washingtona fungujú rovnako skvele. Plus majú medzi sebou aj dobrú chémiu. Priateľstvo pôsobí úprimne, no rovnako aj love story tam pôsobí skutočne. A keď tak trošku viac spoznáme život Valerie, začnú sa nám trošku bodky spájať. Myslím, že v  tom bode som už trošku cítil aké bude celkové rozuzlenie a rozhodne som sa nemýlil. No na druhú stranu sa vďaka tomu dočkáme celkom efektného finále, kde si Robert De Niro skutočne vychytí vynikajúcu momentku. A som rád, že herci ako je on sú stále ešte medzi nami. Zrežírované je to solídne, film vyzerá super, je len škoda, že ma miestami trošku nudil alebo som mal pocit, že len chodí okolo horúcej kaše. Ale som rád, že som ho videl. A teším sa aj na Davidov ďalší projekt. Dúfam, že to nebude trvať len ďalších 8 rokov. Hodnotenie: B

Sit. Stay. Love. (2021) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 18. film - "The Dog Days Of Christmas" sa ukázalo ako celkom príjemnou jednohubkou, ktorá prináša aj trošku skutočného čara Vianoc. A okrem toho tu máme aj psy, čo robí zážitok o niečo príjemnejší. No dôvod, pre ktorý tento film oceňujem o niečo viac oproti niektorým predošlým je skutočnosť, že to finále skutočne stálo za to. Vidieť ako sa napriek vplyvu všetkého dokáže niečo zachrániť a spracovať z toho skutočný zážitok bolo pre mňa skutočne príjemné na pohľad. Psy sú zlaté, postavy sú okey a obdivujem tiež odhodlanie našej hrdinky v podaní Georgie Flood. Nedá sa povedať, že ide o niečo extra a vzťah medzi našimi protagonistami je vysoko typický a klasický, ale ak ste romantická duša, tak vám to určite vadiť nebude. Takže v princípe okey film, ktorý za jedno zhliadnutie stál. Hodnotenie: B-

A Maple Valley Christmas (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 17. film - Myslím si, že najsilnejšou stránkou "Maple Valley Christmas" je skutočnosť, že film je pekne natočený a páči sa mi aj príbeh rodinnej farmy a ako s ňou fungovali. Príbeh rodiny čo robí javorový sirup a ako rôzne generácie môžu všetko vnímať z iného uhlu je tiež super. Vzťah oboch sestier je v tomto smere asi highlightom filmu. A baví ma aj to, že sa dostaneme od niekiaľ niekam. No rovnako ako mnohé iné filmy si musíme prejsť obrovskou dávkou klišé a scénok, ktoré sú nám v podstate úplne ukradnuté. Opäť vieme ako to celé dopadne aj ako sa to vyvinie a najmä tu máme hrdinu, ktorý má problémy so svojim otcom, nakoľko chce, aby bol v budúcnosti úspešný a prebral jeho firmu. A samozrejme na konci objaví čaro Vianoc a vieme ako to dopadne. Tieto "bla bla" filmu neskutočne kradli body, lebo sú vysoko tuctové, neoriginálne a najmä nepôsobia ani veľmi úprimne. Takže výsledok je okey vianočný film, ktorý ale mohol mať v sebe niečo viac. Hodnotenie: C+

Terrifier 2 (2022)

"Terrifier 2". Film, pri ktorom vraj veľké množstvo ľudí v kine omdlievalo alebo potrebovali aspoň vrecká na zvracanie. Takže uznávam, bol som zvedavý, ako to celé nakoniec bude vyzerať. Odvážne som vstúpil na hororovú pôdu tohto filmu... a nepovracal som sa, ani som neodpadol. Ale uznávam, že pri niektorých scénkach som radšej na moment zavrel oči, lebo sadizmu sa tu skutočne nekladie miera. Môžem pochváliť Damiena Leoneho, že sa mu podarilo také grafické scénky natočiť, no rovnako to miestami pôsobí, že sa snažil skutočne až tak moc, že to mohlo ísť na úkor filmu. Nemám problém s gore a násilím v hororoch, pokiaľ to nezačne pôsobiť, že sú tie filmy vysoko násilné už len preto, aby boli vysoko grafické a násilné. Lebo neviem ako inak mám zhodnotiť scénku s Casey Hartnett. To bol teda riadny masaker. Dokonca až taký, že som si uvedomil, že mi jej postavy neskutočne ľúto. Lebo to čo si musela ako postava prežiť je skutočne... moc. Tým uzavriem tému gore a sadizmus v tomto filme. Ako je na tom zvyšok? Prvý film som nikdy nevidel, no možno si ho po tomto zážitku pozriem, aby som mal predstavu čo sa udialo. Podľa všetkého však náväznosť medzi jednotlivými filmami je tak minimálna, že to zásadne fakt, že som si pozrel dvojku ako prvú neovplyvňuje. Veľká poklona Davidovi Howardovi Thorntonovi, ktorý si rolu klauna Arta užíva do takej miery, že som bol ním absolútne hypnotizovaný. Je tak suverénny, že klobúk dole. Plus ma fakt fascinuje, že je klaun, ktorý sa ale správa ako mím. Dáva to jeho postave veľmi originálny charakter. Snová scénka v úvode je skvelá... vôbec som nevedel ako sa to vyvinie a tá "Clown Cafe" skladba je tak chytľavá, že tu melódiu človek nejaký čas nedostane z hlavy. Problém s filmom sú však trošku jeho hlavné postavy, ktoré mi neprídu veľmi zaujímavé. Sú okey, a je fajn, že nepôsobia totálne stereotypne, no vo výsledku nevedia filmu nejako viac pridať. V podstate to celé stojí primárne na Artovi, ktorý si kradne každú jednu scénku. Príbehom a postavami to však moc film moc nezachraňuje. Viete kto zomrie a v podstate aj viete kto prežije. Nemyslím si, že by som niekedy chcel vidieť film znovu... napriek tomu, že mi ostane v pamäti asi navždy. Hodnotenie: B

Vánoce u jezera (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 16. film - Popravde si myslím, že keď sa spomenie Hallmark a Vianoce, tak "Christmas On Mistletoe Lake" je presne ten typ filmov, aký si väčšina ľudí predstaví. Bohužiaľ. Ak mám byť férový, tak je tu niekoľko milých momentov a malá Hattie Kragten je fakt zlatá. Len to nemôže byť všetko čo má reálne film ťahať. Vieme kam to pôjde aj ako to celé vo výsledku dopadne. Filmy tohto typu ma často unavujú zo všetkých najviac, lebo nemám pocit, že do toho všetkého prinášajú niečo, čo by sme už v minulosti nevideli a niekedy aj spracované lepšie. Dá sa na to pozerať? Áno. Ale keď budete popritom robiť čokoľvek iné, tak si uvedomíte, že ste dokopy o nič neprišli. A podľa toho to aj musím ohodnotiť. Hodnotenie: C

Vánoce na spadnutí (2022)

"Vianočná výzva 2022 - 15. film - Normálne by som asi "Falling For Christmas" dal trošku iné hodnotenie, no musím film aspoň trošku vyzdvihnúť. V prvom rade vďaka Lindsay Lohan, ktorá vyzerá, že sa konečne reálne postavila na nohy. A prináša herecký comeback aký potrebovala ("Among The Shadowsbolo totiž otrasné). Je vtipná, no súčasne vie byť aj veľmi príjemná. Baví ma tiež, že si jej postava Sierra dokonca aj zachová svoje vlastné charakterové črty. Má síce výpadok pamäte, no ten charakter je tam kdesi v hĺbke zakorenený. Nezačne sa správať úplne inak. Dáva to filmu celkom dobrú dávku komédie. Okrem toho ale aj je vidno, že sa vie snažiť. A skrz tie úsmevné momentky a humor sa ukazuje aj šarm filmu. Takže nemôžem byť na neho zlý. Ako milovník Vianoc budem zhovievavý a pošlem Lindsey domov s trošku lepšou známkou, ako by si film zaslúžil. Ale prajem si, aby jej talent bol na obrazovke viac a aby už nerobila hovadiny, ktorými by spadla opäť dole. Hodnotenie: B-

Hranice lásky (2022)

Oceňujem, že som mal možnosť vidieť "Hranice Lásky" v kine a vidieť ako vlastne toto dopadlo v rámci očakávaní. Pretože bolo vidieť, že v kine sedeli aj ľudia, ktorí čakali asi niečo úplne iné. Neviem čo im ale popis naznačoval. Alebo si mysleli, že to bude erotika na spôsobom "50 Shades Of Grey" alebo "365 dni". Možné to je. Ja som však veľmi dobre vedel do čoho s týmto projektom vstupujem a myslím si, že som sa reálne aj dočkal kvalitného filmu, ktorý ešte nejaký čas nepustím z hlavy. Oceňujem odvahu Hany Vagnerovej. Aj ako scenáristky aj ako herečky. Pretože pôsobila v tomto filme vysoko autenticky. No čo chválim najviac je asi posolstvo, ktoré som si z neho na konci vzal. Pretože skvele sa tu ukazuje, že môžeme mať zo vzťahu pocit, že všetko je medzi nami v pohode, no v skutočnosti môžeme prechádzať krízou, ktorá otvorením vzťahu môže ešte prerásť vo väčšiu krízu. Niekedy môžu určité rozhodnutia vzťah zachrániť, inokedy pochovať. Záleží v prvom rade na tom, ako to vnímajú obaja partneri. No rovnako zaujímavé je aj vidieť, ako vlastne mnohí ľudia v otvorenom vzťahu aj fungujú v realite. Každému som tieto role veril. Pôsobili veľmi úprimne, veľmi autenticky a skutočne. Je pre mňa až prekvapením, že sa v Česku natočil takýto film a dúfam, že podobných kúskov bude pribúdať. Pre mňa to nebolo až tak šokujúce ako niektorí hovorili alebo sa písalo v článkoch, no rozhodne išlo o film, ktorý zanechal silný dojem. Hodnotenie: A

Gone in the Night (2022)

Tak nejako som si vôbec neuvedomil, že som mal pred očami vlastne Winonu Ryder. Neviem ako mi toto uniklo. Nevadí. Každopádne... "Gone In The Night" nebol thrillerom, aký som si predstavoval, že uvidím. Myslím si, že najmä vo svojom finále do toho primiešal toľko premenných, až mi to prišlo celé neskutočne komplikované. A je to vlastne vôbec uveriteľné? Ja neviem. Mám z toho zmiešané pocity. No rovnako som zhodnotil, že skoro nikto nevedel do tohto filmu nejako priniesť niečo zásadnejšie. Neviem prečo vlastne chce Kath po svojom frajerovi pátrať, keď si v jadre uvedomíme, že ich vzťah vlastne dokopy až za tak veľa nestál. A možno sa bude schopná posunúť k niečomu zaujímavejšiemu a lepšiemu. Možno by to tak dokonca aj pre film urobilo skôr službu. Ak je niečo čo môžem vyzdvihnúť, tak to bude ale výkon Brianne Tju. Tá si túto rolu neskutočne užíva. A vie predať asi obe svoje stránky. Berie to tak neskutočne vážne, až je z toho celkom slušný zážitok. Inak ale neviem čo na filme nejako vyzdvihnúť. Atmosféry to malo pomenej, výsledok je pre mňa skoro úplne absurdný a ani to nevyzerá nejako extra zaujímavo. Je to pozerateľné? Áno. Ale nie niečo, čo by na mňa urobilo zásadnejší dojem. Hodnotenie: C-

Vánoční výhra (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 14. film - "Well Suited For Christmas" podľa mňa v rámci svojho príbehu funguje celkom dobre. Od prvého stretnutia našich hrdinov síce veľmi dobre vieme ako to celé bude pokračovať a čo bude ústredným konfliktom aj ako to celé dopadne, no je jedna vec, ktorú film pekne vybuduje a (pokiaľ nie ste veľmi vnímavým divákom) nemusíte si ju nevyhnutne všimnúť a pochopiť. Ale je zapracovaná skutočne solídne a dáva to filmu potrebné srdce. Môžeme si o človeku myslieť čokoľvek a môže na nás zapôsobiť dojmom, že je to namyslený boháč, ktorý skrz svoje činy reálne si len buduje nejaký imidž. No možno je pravda úplne niekde inde. Toto je to, čo na filme vysoko kvitujem. Okrem toho keď majú herci medzi sebou dobrú chémiu a film myslí aj na nejakú dávku humoru... vie si ma získať. Určite nie najlepším vianočným filmom čo som zatiaľ videl, no celkom solídny. Hodnotenie: B

Lights, Camera, Christmas! (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 13. film" - "Lights, Camera, Christmas!" vnímam pozitívne. Zatiaľ tohtoročná vianočná komediálna chuťovka. Najmä z toho titulu, že veľmi dobre využíva svoj koncept na to, aby sme sa dočkali príbehu, kde si robia tvorcovia televíznych romantických filmov srandu sami zo seba a vidíme ako sa tie klišé do filmu dostávajú a súčasne sa tak nejako postupne prepletajú aj do ich životov. Ale všetci to berú tak neskutočne vážne, až sa z toho pre mňa stal skutočný filmový vianočný zážitok. Bavilo ma to sledovať, Kimberley Sustad dala do svojej role ešte aj slušnú dávku sarkazmu a vypálilo to pekne. A vidieť Santu v parádnom červenom obleku tiež stálo za to. Pre mňa príjemné prekvapenie, uvidíme čo tento rok ešte vianočné filmy prinesú. Hodnotenie: A-