Hellraiser (2022)

Moje prvé stretnutie s touto sériou ma úprimne navnadilo, aby som si pozrel staršie filmy. Minimálne prvé dva. "Hellraiser" 2022 mi príde ako skutočne fascinujúci film. Nemal som tušenie kam to bude smerovať, pohltilo ma to svojimi nápadmi a vizuálmi a rovnako aj nápadmi, ktoré sa tu dostali. Nenudilo ma to, bavilo ma to sledovať a ku koncu som si prial, aby sme sa dočkali aj niečoho ďalšieho. Takže dúfam, že to nebude stopka pre túto sériu. Jediné čo mi trošku vadí sú naši hrdinovia. Alebo ľudské postavy celkovo. Neskutočne ma nezaujali. Prišli mi vysoko tuctové, nudné a stereotypné. A najmä nie ani ten typ postáv, ktoré ma v hororoch baví sledovať. Na druhej strane mám aspoň pocit, že Odessa A´zion konečne neskončila v absolútne tragickom filme a prijala aj niečo, kde viac môže ukázať zo svojho talentu a nebude vo filme, ktorého sledovanie bude čistá frustrácia. No som zvedavý na staršie tituly. Uvidíme, kedy sa k nim dostanem, ale vidieť toto pre mňa stálo za to. Hodnotenie: B+

V/H/S/99 (2022)

Už je to tradícia, že v prípade, V/H/S filmov zhodnotím všetky jednotlivé poviedky zvlášť a následne udelím finálne hodnotenie... tak nebudem to meniť ani v prípade najnovšieho "V/H/S/99". Film, ktorý síce nie je veľkým posunom oproti minulému "V/H/S/94", ale mal v sebe aspoň pár momentov, ktoré skutočne stáli za to. Začíname poviedkou "Shredding", ktorá ma teda nejako výrazne nezaujala. Nudné postavy, nie veľmi zaujímavý koncept a jediné čo to robí aspoň trošku zaujímavé je záverečné zombie finále. Takže celkom nuda, dúfal som, že sa to zdvihne. Hodnotenie: C- Posúvame sa do druhej poviedky "Suicide Bid", kde máme hrdinku pochovanú v rakve zaživa ako sorority test. Tento príbeh je skvelý. Výborne buduje atmosféru, je nepríjemne klaustrofobický, buduje sa to počas celého času až do absolútne skvostného záveru a finále pôsobí ako solídne zadosťučinenie. Hodnotenie: A. Pokračujeme ďalej s "Ozzy´s Dungeon", ktorá je vo výsledku celkom okey. Úvod je super a dobre navnadzuje atmosféru, stred mi príšiel trošku komplikovaný, no funkčný, no záver som absolútne nepochopil. Alebo... pochopil, no prišiel mi nie najlepšou voľbou pre príbeh, ktorý sme tu mali. Okey, ale nič extra. Hodnotenie: C. Ďalej prichádza poviedka "The Gawkers", kde sledujeme partiu chalanov, ktorí stalkujú novú susedu. Možno som bol počas celého času s príbehom okey, no záver to posúva do skutočne fascinujúcej roviny, ktorú som vôbec nečakal. Susedov si očividne nenavyberáme a mali by sme dávať pozor, či náhodou nemajú nejaké tajomstvo, ktoré nechceme spoznať. Hodnotenie: B A na záver prichádza "To Hell And Back", ktorá je podľa mňa druhou najlepšou poviedkou v tejto sérii. Kvalitný nápad obohatený dobre spracovanými vizuálmi a finále, ktoré síce nepôsobí ako to čo by sme chceli vidieť, no reálne dokáže pracovať s hororovou atmosférou. Takže oceňujem. Hodnotenie: B+. Keď si to dám teda celé dokopy, vychádza mi to, že tu máme lepší film ako sme mali naposledy, no našiel by som dokopy asi len jednu poviedku, ktorá ma úprimne nadchla a tým je spomínané "Suicide Bid". Ak máte radi V/H/S/ found footage horory, budete podľa mňa spokojní. Uvidíme, čo táto séria prinesie nabudúce. Verím, že Shudder to ešte neskončí. Hodnotenie: B-

Utíkej, miláčku, utíkej (2020)

"Run Sweetheart Run" sa síce ku koncu zmení na čisto feministický film, ktorý to už ani nijakým spôsobom nezakrýva, no aspoň to nešlo cestou ako "Black Christmasa je to vo výsledku celkom stráviteľné. Možno aj z toho titulu, že film je celkom dobrá zábava. A Pilou Asbæk si užíva každú jednu scénku, v ktorej môže ukázať svoj šarm. Sú tu veci, ktoré mi nie sú úplne jasné, ako prečo má občas potrebu ukázať nám ako divákom, že nejakú scénku neuvidíme, alebo proste pokynie kamere, aby ho nesledovala, alebo sa otočila inam a podobne. Zvláštna technika, ktorá nebola vôbec pre to, aby naratív fungoval potrebná. Oceňujem ale, že film nie je stupídny, nesnaží sa vykresliť všetkých mužov ako svine a zachováva si určitú dôstojnosť, ktoré z neho robia celkom pohodovú oddychovku. A okrem toho to má aj celkom dobrú atmosféru a vie to držať napätie. Takže na jedno pozretie okey, znovu by som sa k tomu nevrátil... ale nepokazilo mi to filmový deň. Hodnotenie: C+

A Gingerbread Christmas (2022)

"Vianočná výzva 2022 - 21. film - "A Gingerbread Christmas" je pre mňa celkom príjemným prekvapením. Má to príbeh, má to romancu, ktorá je celkom príjemná a najmä to ukazuje aj vyriešenie jedného veľkého konfliktu, ktorý spočiatku na mňa pôsobil, že šanca neexistuje. Ale... aj život je plný prekvapení a niekedy sa dočkáme pomoci z tých najneočakávanejších zdrojov. To sa mi úprimne páčilo. Plus to nemá gýčovitý záver, kde by sme sa dočkali toho, čo si všetci myslíme. Naopak mám pocit, že to chceli urobiť úprimnejšie. A v tomto smere to tvorcom aj celkom príjemne vyšlo. Mám rád našich hlavných hrdinov, príbeh je príjemný a vianočné pečivo z neho dýcha na všetky strany. Čo viac si želať? Myslím si, že už len pre tie výsledné vianočné výtvory stojí za to vidieť film aspoň raz. Hodnotenie: B

Weird: The Al Yankovic Story (2022)

Daniel Radcliffe ako Weird Al' Yankovic bolo pre mňa  niečo, čo som musel vidieť na vlastné oči. A môžem povedať, že sklamaný som neostal. "Weird: The Al Yankovic Story" je totiž presne tak správne uletené ako by som si predstavil. A tak máme možnosť sledovať jeho detstvo, kde otec skoro pripravil o život podomového obchodníka, nakoľko nechcel, aby sa z neho stal hudobník. Teda... nie. Film totiž nie je reálnym životopisným filmom, ale tak ako bola Alova muzika paródie známych skladieb, tak aj jeho biografia je poňatá ako paródia životopisných filmov. A čuduj sa svete, ono to funguje. Dodáva to filmu humor a správnu šťavu a ja som sa bavil ako už dávno nie. Mrzí ma len, že tie vážnejšie momentky, to úplne vychytať nevie. Miestami sa to snaží pôsobiť serióznejšie, no práve tam film najviac zlyháva. A tiež možno sa miestami snaží byť až moc parodickým. Nechcem prezrádzať, no občas som mal pocit, že sú tu momentky, kde by už každý len pokrútil hlavou, že toto asi nie. Ale vo výsledku je to zábavné, úsmevné a funkčné. Takže to proste zjem a spravím si toast s mojou "bologna". Hodnotenie: B

Vstupenka do ráje (2022)

Od "Ticket To Paradise" som úprimne nečakal absolútne nič. Myslel som, že toto bude klasická romantická komédia, akých sme tu mali milión. Poster v tomto smere pre mňa hovoril za všetko. No keď som sa do toho dostal, nielenže som ostal príjemne prekvapený z toho ako ma film pobavil, no súčasne som si uvedomil, že keď máme spolu v hlavných rolách ľudí ako je Julia Roberts a George Clooney, tak dokážu aj staré a obohrané spraviť minimálne veľmi príjemné na pozeranie. Ich doťahovačky ma neskutočne bavili a rovnako aj snaha sabotovať dcérinu svadbu. Ale hlavne dúfam, že k takémuto bodu v mojom manželstve nikdy nedospejem, lebo tak nejako je pre mňa ťažké pochopiť ako sa môže láska zmeniť na takú nenávisť, ako tu ukazovala naša ústredná dvojica. Ako môžeme zrazu vidieť všetko úplne rozdielne? Viem, že dôvody sú rôzne a film aj nejaké časti príbehu pre nás poskytne, no je to celkom smutné ako sa láska môže vytratiť. Ale nikdy nie je všetko stratené. A tento výlet o tom presvedčí aj tých najzarytejších hejterov. Hodnotenie: B

Reindeer Games (2022) (TV film)

Vianočná výzva 2022 - 20. film - "Reindeer Games Homecoming" patrí opäť pre mňa medzi príjemnejšie filmy, než niektoré čo som videl predtým. Základ však tentokrát leží v tom, že naši hrdinovia spolu majú zaujímavú históriu a najmä krásnym záverom o riešení krížovky, na ktorej konci bude ležať poklad a celkom pekne vypracovaný príbeh. Uznávam, tam ma tvorcovia úprimne dostali. Vo zvyšku to má ešte niekoľko vtipných momentov, ktoré fungujú... ako napríklad keď si Chase vypočuje viacero kritiky na svoju osobu a kedykoľvek si hovorí, že či ešte niekto ďalší, príde na scénu nová postava, ktorá priloží. To je vtipné. Rovnako tomu pomáha aj téma "A Christmas Carol",  ktorú môžeme sledovať počas celého filmu. Nejde o niečo super silné, no dostatočne príjemné, aby som povedal, toto môžem. A nepadne do zabudnutia hneď na druhý deň. Hodnotenie: B

Enola Holmesová 2 (2022)

"Enola Holmes 2" je pokračovaním Netflix filmu, z ktorého si dokopy nepamätám skoro absolútne nič. Pamätám si, že ma to nebavilo a mal som pocit, že film absolútne nevyužíva svoj nápad ako svoju silnú stránku. Skôr naopak. Takže som k pokračovaniu pristupoval celkom opatrne. No mám pocit, že tvorcovia to tentokrát spracovali oveľa lepšie alebo sme sa dočkali lepšieho príbehu. Lebo tentokrát som sa bavil, malo to šarm a hlavne záhada bola spracovaná oveľa zaujímavejšie. Niekedy môžu byť príčinou zaujímavej záhady aj rôzne sfarbené hlavičky zápaliek. Je to tak. Millie Bobby Brown tradične dáva svoju rolu dobre a myslím si, že aj v prvom filme si svoju rolu celkom slušne užívala. Som rád, že ju to baví a hádam sa k tomu ešte aj vráti. Kvalitné detektívky ma bavia, no musia mať postavy, ktoré chcem sledovať a nejakým spôsobom ma to musí chytiť. Prvýkrát to úplne nevyšlo. Tentokrát to bolo lepšie. Do tretice všetko najlepšie? Uvidíme. Každopádne som rád, že som film videl a ako príjemnú krimi oddychovku môžem odporúčať. Hodnotenie: B

Six Degrees of Santa (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 19. film" - Jadro "Six Degrees Of Santa" je pre mňa veľmi príjemným filmom. Napriek tomu, že sa v ňom nachádza slušná dávka klišé, vo výsledku nejdú proti filmu. Pretože chápem ako sme sa do toho príbehu vlastne dostali. Je tu dokonca aj pár pamätných scénok (ako napríklad nápad o hologramovom stromčeku) a myslím si, že opäť tu máme hercov, ktorí vedia spolu hrať obe tváre. Aj keď sa neznášajú, aj keď sa majú radi pôsobia prirodzene. Hlavná myšlienka celého "six degrees of Santa" je podľa mňa pekná a funguje. A aj keď sa tu boríme príbehom, kde ústrednú rolu hrá klamstvo, bavilo ma to sledovať, lebo to má svoj šarm a láskavosť. A čaro Vianoc. Takže pre mňa jeden z lepších tohtoročných romantických vianočných filmov. Hodnotenie: B+

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Myslím si, že čo sa týka roku 2022, tak hodnotím "Black Panther: Wakanda Forever" ako najkvalitnejší Marvel film. V prvom rade krásna rozlúčka so zosnulým Chadwickom, ktorý ostane ako herec asi v mnohých srdciach žiť aj naďalej. Česť jeho pamiatke. No to nie je jediný dôvod, pre ktorý film oceňujem. Myslím si, že má v sebe dobre napísaný príbeh, ktorý je na dnešnú dobu aj veľmi aktuálny a je tu jeden vynikajúci zvrat, ktorý mi ostane ešte dlho v hlave. Nechcem ale spoilovať tak len poviem, že ide o to, s kým sa Sheri stretne vo svojej vízii. A nepoviem k tomu viac. Vizuálne je to strhujúce a efektné. Nebudem rozporovať. Možno nejde o top efekty, ktoré som videl ale sú dostatočne kvalitné na to, aby som povedal, že to stálo za to. A vidieť to v kine, ešte o to viac. Nenudilo ma to, zloduch je podľa mňa kvalitný a uveriteľný a jeho história na mňa tiež celkom zapôsobila. Vnútorne som si nejako stále ale vedomý, že nemôžem toho o filme veľa povedať, lebo sa mi ťažko chodí okolo jednotlivých spoilerov. Udeje sa tu toho toľko a všetko na mňa pôsobí tak podstatne, že je to ťažké. Prezradím, že tu máme 2 veľké bitky. Obe spracované veľmi dobre a s iným výsledkom. Chválim. Najmä obe kvalitne dotvárajú ústredný príbeh. Pre mňa rozhodne splnené očakávania a teším sa už na ďalší Marvel projekt. Hodnotenie: A