Ostře sledované vlaky (1966)

Podmanivý filmový příběh od mistra režiséra Jiřího Menzela podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Václav Neckář jako mladičký a ostýchavý výpravčí Miloš Hrma a jeho první milostné začátky a nezapomenutelný Josef Somr jako jeho starší sukničkářský kolega, který využívá každou chvilku pro dovádění s ženami. To vše odehrávající se na jedné malé železniční stanici během druhé světové války v Československu. Je opravdu pozoruhodné, jakým způsobem dokázal přenést Jiří Menzel Hrabalovské vyprávění a cítění daných postav na stříbrné plátno. Zvláště pak jemný a dobrosrdečný humor a to zejména v tomto snímku, jelikož celý příběh běží na pozadí těžké a nelehké doby, ve které nikdo nevěděl, co může přinést každý nový den. Působivý film, který neztrácí nic ze svého půvabu a to ani po letech.

Prosíme přetočte (2008)

Tak nakonec moc dobrý a zajímavý snímek, který ve svém závěru hodně překvapí. Čekal jsem podle popisu filmu jeden velký paskvil, který bude jen vykrádat různé známé snímky. Ono tomu tak trochu je, ale ve své podstatě vlastně není. Už jen děj, zničení všech dostupných videokazet s filmy v jednom zapadlém krámku a následném vytvoření nových audiovizuálních děl, zní dost prapodivně. Ovšem takové to zpracování všemožných filmů, nemá jednoduše chybu. Předělání se dočkají snímky jako Krotitelé duchů, Křižovatka smrti 2, Robocop, Řidič slečny Daisy, Lví král a mnohé další. Je docela zábavné sledovat, jak Jack Black a Yasiin Bey natáčejí právě tyto snímky, zejména pokud většinu z nich znáte. Kvůli tomu bych ale snímek tak vysoko nehodnotil, kdyby obsahoval pouze tento motiv, který je sice z části povedený, ale z části i dost primitivní. Líbila se mi ještě jiná věc, která vynikne právě ke konci filmu. A to ohromné nadšení a láska k samotné kinematografii. Způsob jakým tvoří závěrečný dokumentární snímek, jaké využívají techniky a postupy a s jakým zápalem to provádějí, je vynikající. Navíc když si vezmeme, že postavy to dělají jen proto, aby zachránili své oblíbené místo, které má jistou tradici a kouzlo je též velmi působivé. A že je snímek věnován americkému jazzovému hudebníkovi a skladateli Thomasovi Wright "Fats" Wallerovi, je takovou hezkou tečkou celého filmu.

Výjimeční (2019)

Moc hezky natočený a zpracovaný snímek. Zejména proto, že otevírá dost komplikované téma. Ukazuje na soukromou neoficiální organizaci, která se zabývá dlouhodobou péčí a léčbou dětí a dospívajících, jimž je diagnostikována těžká forma autismu. Tuto nezištnou a náročnou službu, která vyžaduje 24-hodinové úsilí, vykonávají na druhou stranu mladiství, ze sociálně slabších rodin, kteří nemají nezbytnou odbornou vzdělanost a ani vlastně potuchy, jak se starat pravě o takové jedince. Nad nimi stojí dva zkušení muži, kteří jim zajišťují potřebnou pomoc pro tuto spletitou a namáhavou činnost. Malik jim dává konkrétní školení, jak přesně k nim přistupovat ať už hromadně či individuálně. A Bruno, který celý tento nejistý ovšem nutný podnik vede, jim rovněž poskytuje určitou podporu. Jeho hlavní náplní je však neustálé hledání nových a nový postižených osob, ačkoli jejich ubytovací zařízení, je kapacitně už dávno naplněno, resp. přehlceno. Zároveň se snaží své klienty pomalu, ale jistě začleňovat do společnosti. Pro svou práci obětovávají veškerý svůj čas, proto není divu, že osobní životy vůbec nemají. Velmi povedený příběh, který nám přibližuje nenuceným způsobem na jednu stranu existenci lidí, které nikdo nechce, kvůli jejich zdravotním poruchám a na tu druhou úskalí těch, co se těmto osobám věnují. Nelze také nevyzdvihnout skvělý výkon Vincenta Cassela, kterého jsem snad poprvé viděl v kladné roli, ale také výkony vlastně všech zúčastněných. Příjemný a lidsky přístupný film, který potěší každého, jenž má pochopení pro druhé, zvláště pro ty, kteří nemají takové štěstí jako my "normální" smrtelníci.

3Bobule (2020)

Povedeně nostalgický snímek. Po dlouhých 11 letech tu máme už třetí pokračování bobulové série. Autoři jistě chtěli navázat na předchozí díly, především pak na skvělý první film. A řekl bych, že se jim to určitým způsobem povedlo. Zásluhou hereckého obsazení, které nejenže v podstatě zůstalo stejné, kromě již zesnulého Václava Postráneckého a několika nových tváří, ale i dokázalo předvést velice slušný výkon, zejména asi duo Hádek - Langmajer. Díky krásným záběrům na moravské vinice a nádhernou pálavskou krajinu se jim zase podařilo navodit tu příjemnou atmosféru zdejšího malebného kraje. A vymazlená hudba od Jana P. Muchowa, ve které zaznívají songy od skupin Mirai, Lake Malawi nebo Kryštof a Simy Martausové, to vše zase hezky podtrhuje. Na druhou stranu, třeba samotný příběh ničím moc nepřekvapí. Opět tu máme vinobraní, popíjení, větší či menší podvody nebo různé vztahové rozepře. Určitě nepotěší ani příliš nevyužitá dětská linka a nové dospělé postavy, jenž jsou nezáživné. Co je bohužel velké mínus, je také humor. Strašně málo vtipných a zapamatovatelných momentů. A když už přijdou, jsou některé z nich až příliš jednoduché a fádní. Film sice ubírá ze svého zábavného aspektu, naopak ale dost přidává na té dramatičtější stránce, což se mi paradoxně líbilo, třebaže je snímek prezentován jako komedie. Nutno rovněž vyzvednout zvukové záznamy V. Postráneckého, které se prolínají celým příběhem, tak i samotný závěr filmu, který je věnován právě jeho památce. Ačkoli 3Bobule mají několik mezer a nedostatků, pro mě se jednalo o zdařilý snímek, který mě znovu potěšil a navnadil, dát si ne jednu sklenku kvalitního bílého vína.

Kočár do Vídně (1966)

Výtečný československý snímek Karla Kachyni. Kolik málo stáčí k vytvoření excelentního díla. Tři, potažmo dvě postavy, které jsou si na jednu stranu navzájem tak vzdálené, kontrastní, naplněné úplně jinými motivy a pocity, na stranu druhou jsou to právě jejich protiklady, které je slučují a přitahují k sobě. Jedna plná záště, pomsty, ale i strachu a druhá cítící se vyrovnaně, odhodlaně, ale i naivně a bezbranně. Obě dvě postavy však mají ještě jedno společné. A to nehostinná, nepokojná a nebezpečná krajina, ve které se pohybují. Stačí málo, aby se jim v neklidné době něco přihodilo. Úchvatné prostředí ponurého lesa s kombinací impozantní hudby mě naprosto pohltilo. Sledovat v této napjaté atmosféře bloudící herecké duo, Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík, bylo výjimečné. Jejich výkony nejdou ani popsat, ty se musí vidět a prožít. Stejně tak jako celý tento mistrovský kousek režiséra Karla Kachyni.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Překrásná pohádka. Je až s podivem, že se jedná o úplně první celovečerní animovaný snímek, který byl kdy natočen, navíc už v roce 1937. Naprosto úchvatné s jakou noblesou Walt Disney započal svou hvězdnou kariéru. Co mě však kromě úžasné animace a samotného příběhu moc potěšilo, bylo jemný humor, který je prostoupen celým filmem. Trpaslíci a jejich průpovídky nemají jednoduše chybu. A když ještě navíc do jejich útulného příbytku vstoupí Sněhurka, u které je zase moc hezké sledovat její souznění s přírodou. resp. s lesními zvířátky, je už zbytečné cokoli dodávat.

Hra z Anglie (2020) (seriál)

Výborná minisérie, týkající se počátků profesionálního fotbalu a to kde jinde, než v kolébce kopané, Anglii. Je pravda, že samotného fotbalu v celém seriálu příliš není, ale mě osobně to tolik ani nevadilo. Jedná se především o historicko-výpravný seriál, jenž sleduje společensko-sociální dění v 80 a 90 let 19. století. Fotbal je v této době výsadou zejména mužů z vyšších tříd, univerzitních týmů, jenž hrají svoji amatérskou soutěž. Obyčejní lidé, dělníci, se sice také účastní, ale nemají šanci na větší úspěch, díky přesně nastavenému řádu elitářských skupin. Žádný dělnický tým se třeba až do roku 1879 nedostal do čtvrtfinále Anglického poháru. A právě o pomalé a postupné změně, z chaotické a brutální hry s pravidly jen pro vyvolené do modernější a profesionálnější podoby, seriál vypráví. V centru dění jsou dva skotští hráči, Jimmy Love a Fergus Suter, skuteční fotbalisti, jenž pozvedli fotbal do novodobější formě, kteří přicházejí do anglického dělnického týmu Darwen. Na druhé straně se rovněž věnujeme Arturovi Kinnairdovi, kapitánu týmu Old Etonians, vítězi tří anglických pohárů. Je zajímavé hned na začátku pozorovat, jaký poprask způsobí zmínění skotští hráči a jejich styl hry, který ihned přinese ovoce. Je proto trochu škoda, že se právě tomuto seriál nevěnuje podrobněji. Větší pozornost je naopak dána historickému pozadí a politickému soupeření. Rozdíl mezi chudými dělníky a bohatými gentlemani je v seriálu rovněž více než patrný. Každému fanouškovi kopané by mini-série neměla uniknout, pokud tedy dokáže přijmout fakt, že nebude stále sledovat kulatý nesmysl, ale nahlédne více do pozadí, v němž se utvářel jeho oblíbený sport.

Koruna - Série 3 (2019) (série)

Již třetí řada úspěšného britského seriálu o královně Alžbětě II a její rodině. Asi největší rozdíl oproti předchozím dvěma řadám je samozřejmě v novém obsazení třetí řady. Hlavně co se týče samotné královny, byla změna dost výrazná. Přeci jen člověk byl už docela zvyklý na Claire Foy a najednou si zvykat na Olivii Colman nebylo jednoduché. Možná i proto se mi zpočátku některé epizody tolik nelíbily. Naopak u prince Filipa v podání Tobiase Menziese nebo sestry královny, Margaret, kterou skvělým způsobem ztvárnila Helena Bonham Carter, to bylo o poznání lehčí. Když ale pominu tuto skutečnost, seriál nám znovu výtečně zobrazuje podstatné události kolem britské koruny, jak ty osobní, tak ty mezinárodní. Ať už je to setkání Margaret s americkým prezidentem Johnsonem v Bílém domě, důlní neštěstí v roce 1966 v Jižním Walesu, při němž zemřelo 144 osob, z toho 114 dětí, natáčení dokumentárního filmu o královské rodině nebo let na Měsíc v roce 1969 a následné shledání s astronauty. Kromě známých postav, které již dostaly prostor v minulých řadách, mě velmi zaujaly epizody s princem Charlesem. Např. jeho oficiální přestavení jako anglického dědice trůnu, jeho seznámení s Camillou či jeho rozporuplný vztah s bývalým králem Eduardem VIII. Za mě rozhodně další povedená série, která je sice o něco slabší, oproti předchozím, díky zobrazovaným událostí či obsazení, ale i přesto se stále jedná o velmi kvalitní seriál.

Čarodějův učeň (1977)

Pěkně strašidelná pohádka. Hlavně zpočátku mě přišla hodně temná, nepříjemná, později zase chvilkami až drsná. Jednoznačně k tomu přispívá samotná animace, tak i dost výrazná a ponurá hudba na animovaný snímek. Na druhou stranu díky velmi poutavému příběhu jsem se do filmu naprosto ponořil. Karel Zeman a jeho perfektně děsivé dílo, které musíte zhlédnout a uvidíte sami.

Mach a Šebestová k tabuli! (1985)

Naprostá česká pohádková klasika. Mach a Šebestová patřily vždycky k mým nejoblíbenějším Večerníčkům. A v tomto snímku vidět hned několik epizod z eskapád žáků III. B, je zcela pohlcující.