• Pohádka

Putování za vínem (1999) (seriál)

Jelikož rovněž chlastám, rád se příležitostně podívám. Je to ovšem víc pro fajnšmekry, i když ti obvykle vědí víc. Alespoň ta příroda je hezká.

Mistři stavitelé (2017) (seriál)

TV patrně nakoupila balík popularisačních filmů, ale neva - frantíci jsou dobří.

Sezn@mka (2016)

No, nebylo to až tak nejhorší. Sice nevím, zda je možné, aby majitel jakékoli firmy (byť takové, která nic nevyrábí), byl tak free, aby měl čas celé dny honit buchty, ale nešť. Adéla Gondíková, jako manželka nad věcí, které je jasné, co si ulovila, byla docela uvěřitelná. Uvítal bych, kdyby tvůrci lépe zdokumentovali sesazení mača a převzetí šéfovského postu manželkou. Ve kterém filmu jsem to viděl?... Zuzana Kajnarová luzná jako vždy, Marie Doležalová roztomilá. Jsem zvědavý, jak dlouho v této škatulce hodlá setrvat. Je fakt, že hezkými žábami se to tam jen hemžilo, leč pánové byli obvykle dost otřesní – jako by to psala i castingovala feministka... A Langoš? Dokonalý jako vždy - hajzl až na půdu... Škoda, že tvůrci si neodepřeli výlet na Kanáry. Nepochopil jsem, co se tam (kromě rozpačité iniciativy jednotlivců) mělo dít - nic jsem nezaznamenal. Ušetřené oběživo by se bylo lépe hodilo na promakání scénáře. Věřte, milí tvůrcové, i takový pan Svěrák vytvoří (pravda mnohdy nerad) několik verzí scénáře, ale pak to má šmrnc. Pár hlášek tam bylo, ale jako celek to žádná extrémní sláva to bohužel nebyla. Možná by pomohlo další shlédnutí díla, ale nevím, zda by bylo rozumné dát mu tu šanci – rozuměj hodinu a půl života...

Ahoj, Marie! (2011) (koncert)

Plná palba ani ne tak pořadu (i když také), ale Marii jako takové, jekikož: Není Marie, kromě Marie!

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Znám všechny čtyři díly ságy a na pátou se chystám, ale jsem si jist, že bych to nechtěl vidět. Jednak se obávám, že tvůrci by se jistě chtěli blýsknout zejména kruťárnami, ale hlavně, moji hrdinové vypadají jinak! Lisbet vychrtlý, tetovaný, ocvočkovaný exot! Chápu, že film je pro někoho jedinou cestou jak se, byť okleštěných informací, dobrat, ale já je již mám a svoji představu postav si nenechám pokazit... Uznávám, že zde je Lisbet poněkud reálnější, ale neměla by být trochu menší?

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Znám všechny čtyři díly ságy a na pátou se chystám, ale jsem si jist, že bych to nechtěl vidět. Jednak se obávám, že tvůrci by se jistě chtěli blýsknout zejména kruťárnami, ale hlavně, moji hrdinové vypadají jinak! Zde je například Lisbet vlastně krásná žába – chápu, aby na to lidé šli, ale ona byla vychrtlý, tetovaný, ocvočkovaný exot! Chápu, že film je pro někoho jedinou cestou jak se, byť okleštěných informací, dobrat, ale já je již mám a svoji představu postav si nenechám pokazit...

Bezva ženská na krku (2016)

Viděli jsme na letňáku. No, báječná pohádka s dobrým koncem, kde pražačka, v obci, kde je chleba na objednávku, našla štěstí... Z obsahu: „Eliška je milující manželkou na plný úvazek“... Tím, že zabalila kufry na dovolenou?! Nemusela-li (na prahu čtyřicítky) skákat okolo dětí, mohla být s manželem víc propojená a tudíž měla šanci si všimnout, že choť se sestřičce občas podívá na zoubek... Ondra Vetchý je i ve svém věku pořád štramák a kluk (i chlapák) k pomilování. Hrál vskutku velkého grázlíka, když si ve slunném počasí dokázal opatřit luxusní bahno na boty, aby ztrestal vetřelkyni. Musel být i šikovný, když v místnůstce dovedl skladovat vratné láhve tak, že jemu, když tam ukládal další, žádná nevypadla, co se o předsedovi nedalo říci... Divím se filmařům, že jim, když akci připravují, nedocvakne, že takováto scéna moc logiky nemá. Ledaže by počítali s tím, že divák je chabého uvažování a hlavně se chce zasmát - čemukoli. Styděl jsem se za hyperaktivního starostu. Nevím, viděli-li jste někdo nynějšího starostu (já mnohé), ale tento by velmi rychle skončil s nějakou žalobou na krku a želízky na rukou. Mini obce mají zastupitele, kteří to dělají jako koníčka – po práci, starosta větší obce má za sebou aparát, jinak by to nedal, ani byl-li by hyperaktivní. Pan Táborský hrál spíš starostu z o mnoho let dřívější doby, kdy se s nadšením budoval socialismus. Nynější starostové (včetně dam) jezdí v ofroudech, ne na prehistorické Jawce notabene se sajdou. Přišlo mi divné, že velitel hasičů (kominík se závratěmi) neměl žádnou frčku, co se o panu starostovi nedalo říci. Asi si nedopatřením vyměnili saka, nu což, malé filmařské neumětelství... Z plátna (kromě deště, to v našem případě) odkapávala vesnická idylka, jak si ji umělcové z Prahy představují. Potěšily mne herky Kubařová a Boková, ale spíš že je mám v oblibě, než kvůli filmu. Eliška byla docela luzná i když v případě blondýn jsem poněkud ostražitý. Nesedělo mi, jak byla přizpůsobivá – několikrát vyjela „že takto tedy opravdu ne!“ a v zápětí zkrotla jako beránek a podvolila se okolnostem... Rád jsem viděl pana Koptu, byť v mikro roli. Kdo jiný by měl řídit bus, když má to D-čko, že ano. :-) Langoš (bravo!) jako vždy na zabití... I přes uvedené (i neuvedené) ptákoviny se na film nechalo dívat, na letňáku tím spíš. Když jsme s mojí nejmilejší film hodnotili, uvědomil jsem si, že vlastně řešil víceméně jednu linku. Ve srovnání třeba s Vesničkou mou střediskovou či Ženami v pokušení, kde toho stihli mnohem víc (a z daleka ne jen okrajově), se Bezva ženská jeví nanejvýš jako zfilmovaná anekdota psaná poněkud kameňákoidním rukopisem.

Acis a Galatea (2018) (divadelní záznam)

Včera jsme si s mojí nejmilejší šlehli barokní operu Acis a Galatea, abychom zjistili, kam se Patrícia posunula s tím, že mrkneme a pak hned do hajan – budíček máme v 5:05hod. ...Čučeli jsme až do konce, jelikož barokní dílo bylo báječně hravé a protagonisté úžasní. Patrícia je dokonalá, zraje jak víno a (jak by reagovali tampové) umí. Držíme jí palce! Velmi jsme se potěšili.

Čeští trampové v Americe (2018) (TV film)

Dokument mě velice potěšil i když to znělo jako labutí píseň trampingu. Zdá se, že trampingu (jako tvorbě obecně) svědčí jistá míra útlaku či nouze – vždyť vznikl mezi válkami. S rozšířením možností, svobod a ztrátou „nepřítele“ nastal velký odliv „členů“ i když z tohoto podhoubí vznikla celá FTC hudba, která je velice pozoruhodná ač ji v oficiálních sdělovadlech neuslyšíte. Tam frčí Hanička písnička jelikož "je to milá holka", jak pravil klasik. Poslední dobou ujíždím na internetovém Rádiu Folk. Jeden se nestačí divit, co máme zajímavých lidiček. Jelikož trampství je neměnný stav duše, znám několik jedinců, kteří sice nejezdí lokálkou s usárnou do nejbližšího lesa, leč v outdoorových hadrech a k tomu letadlem (či upravenou VSkou), ale toulání je pořád nepustilo a to je dobré znamení.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Sripule je prostě báječná! Nevzpomínám si, že by kdy hrála v nějaké ptákovině. Podepisuji všechny zde uvedené chvalozpěvy. V tomto filmu jsem mj. ocenil, že a) lvice nebyla hrdinně odprásknuta, jelikož znalci bylo jasné, že se (co typická kočka) chce jen podívat ne debužírovat a b) že průhled dalekohledem byl ztvárněn tak, jak se doopravdy jeví, ne neblahým způsobem jak bývá zvykem tj., aby i paku docvaklo, že nebyl zasažen nervovým plynem (změna vidění – průhled tubusem), ale hérec právě užil dalekohledu...