Frigo na mašině (1926)

Pre bežného dnešného diváka už ťažko sledovateľné. Status priekopníka akčného žánru a kaskadérskych kúskov, či legendy nemého filmu popri Chaplinovi už Busterovi Keatonovi nikto nevezme, no úprimne poviem, že som sa pri filme väčšinu času nudil. 3* hlavne z úcty k veku filmu a pár kaskadérskym kúskom, ktoré na tú dobu boli prelomové, ale dnes už oslnia iba málokoho. 50%

Twisters (2024)

Podobné ako v 90kach. Solídne triky, postavy vcelku sympatické (hlavne Daisy, z Powella som neni tak na vetvy ako väčšina Hollywoodu a príde mi mierne preceňovaný), dianie z hľadiska logiky a fyzikálnych zákonov mimo realitu, ale nie až tak hlúpe aby vyslovene kazilo zážitok. Typický letný výplachový blockbuster, pri ktorom mozog vypne a pri ktorom si kľudne môžete ujedať z najväčšieho kýblu popcornu bez obáv, že by vám medzičasom na plátne niečo dôležité uniklo. PS: jednotka za mňa o chlp lepšia, aj keď neviem či zo mňa nehovorí skôr spomienkový optimizmus. 60%

Vetřelec: Romulus (2024)

Fede Alvarez doručil to, čo sľúbil (návrat ku koreňom série). Osobne mi Romulus príde viac návrat ku Cameronovej dvojke než k Ridleyho jednotke, pretože podobne ako Votrelci je Romulus skôr akčným trilerovým survivalom s veľa votrelcami než komorným atmosferickým hororom s jedným Xenomorfom. Subjektívne by som privítal viac čistokrvného hororu, no chápem že siedmy film série už nemôže fungovať len na princípe budovania strachu z neznáma a atmosfére, keď už vieme čo na aktérov čaká a číha. Páčilo sa mi ako tvorcovia naviazali na dej predošlých filmov, ako rozvinuli mytológiu ohľadom spoločnosti Weyland Yutani a ako namixovali fan service a overené princípy s niečím novým (záverečná scéna s hereckým debutom pre Roberta Bobroczkyieho ktorého postavu si zapamätám ešte nejaký ten čas). Nová garda hercov si odohrala svoje (obzvlášť vynikal herec ktorý hral androida Andyho), akcia a efekty boli na úrovni filmu pre kiná, Votrelci vychcaní a nekompromisní vrcholoví predátori ako vždy. V rámci série, ktorá za mňa Prometheom a Covenantom upadala a odkláňala sa od hororu skôr do filozofického sci fi, vítaná zmena a návrat (pre mňa) do správnych koľají. Spokojnosť a vzhľadom na slušné tržby a kvalitu filmu by som sa stavil, že tak do 2-3 rokov určite uvidíme Alien: Remus. 75%

Duše prokletých (2024)

Lepšie ako režisérov debut Caveat, avšak stále (vzhľadom na videné kraťasy od rejžu) podľa mňa pod režisérove možnosti. Celkovo je Oddity veľmi jednoduchý film: 4 postavy, jeden dom, jedna udalosť okolo ktorej sa dokola točíme. Dej i tak sprvu pôsobí zmätočne, keďže sme hodení in medias res a osobne som nevedel kto s kým, prečo, začo, načo... Spätne po dopozeraní však dianie dáva zmysel, všetko sa vysvetlí, a to aj vďaka umne využitým flashbackom. Pri strašení vidno, že prácu s kamerou, gradáciou a schopnosť vytvoriť dusnú atmosféru McCarthy nezabudol. Horšie je to s ľakačkami. Tie boli pri jeho krátkometrážnych filmoch vždy vyložene na infarkt, tu mi väčšina prišla dosť predvídateľne. Čo je obrovská škoda, pretože inak všetko naokolo vcelku funguje. Som zvedavý s čím Mccarthy príde nabudúce a pozrel by som si ako by sa popasoval s hororom s vyšším rozpočtom (napr. pre Blumhouse) točeným cielene pre kiná. Talent totiž určite má. 60%

Pokrevní bratři (1999)

Snaživý pokus o Tarantinovku, ktorému ale niečo chýbalo. Pokrvní bratia majú dobrú, krvavú akciu, štýlové hlášky a humorné dialógy, netradičné postavy. Hlavný kameň úrazu boli ale pre mňa herci. Willem Dafoe mi vo svojej postave regulérne liezol na nervy a duo S.P.Flanery + N.Reedus postrádalo vzájomnú chémiu, charizmu a necítil som k nim žiadne sympatie. S inými hercami by som si to možno vedel užiť podobne ako viacerí komentujúci, takto je to len film na jedno pozretie. 55%

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Spolu s Psími vojakmi od Neila Marshalla najlepší vlkodlačí horor ever. Aj keď to nie je úplne čistokrvný horor, skôr hororová komédia. Našťastie ale nie dnešného typu (komediálne pasáže nacpané do scén strašenia) ale presne tak ako to mám rád. Čiže keď má byť film desivý (úvod v krčme, metro, rašelinisko, ľakačky v sne, kino), tak je desivý a keď sa nestraší, vie byť v scénach dejovej "vaty" aj vtipný. Dej ma bavil, postavy sympatické, masky zaslúžene Oscarové: ústredná premena na vlkolaka vyzerá zaujímavo i dnes. Na 80ky má film svižné tempo, minimum hluchých pasáží a pôsobí veľmi mladistvým štýlom, ako by boli cieľovkou teenageri. Celkovo príjemné prekvápko a silné 4* podporené kvalitným záverom. 80%

Stříbrná kulka (1985)

Kingová adaptácia, v ktorej sa kombinuje 80kove Spielbergovsky detské dobrodružstvo s vlkodlačím hororom. A funguje to. Gary Busey ako neortodoxný strýko bol netradičná, ale dobrá kastingová voľba, útoky vlkolaka sú na detský horor dosť krvavé, masky praktické, finále okej a aj záporák, resp. hľadanie toho, kto je vlkolakom v ospalom mestečke ujde. Podobne ako aut. naháňačka na Striebornej strele, ktorá je snom každého chlapca. Píšem to už pri niekoľkom horore s detským predstaviteľom v hl. úlohe z 80ok, ale musím znova: verím, že aj tu bratia Dufferovci odpozerávali. 60%

Kill (2023)

Už aj Indovia vedia natočiť kvalitnú akciu. Schválne píšem akciu, pretože Kill mi príde skôr ako sled bitiek a súbojov než plnohodnotný film s dejom, funkčnými emóciami a postavami. Tieto aspekty boli vo filme málo alebo príliš nefungovali. Akcie je dosť a kvalitou je porovnateľná s hollywoodskymi peckami typu Nobody, Monkey Man či John Wick. Nesmrteľnosť postáv a to čo tu väčšina z nich rozchodí nejdem riešiť. Pozerá sa na to ale dobre, krvavosť je dostatočná a kto má rád akciu, určite nebude sklamaný. 75% PS: nemusíte sa báť, na záver (našťastie) nepríde scéna kde si za zvuku indickej orientálnej hudby všetci spoločne zatancujú.

Kvílení vlkodlaků (1981)

Jasný porazený v súboji s An American Werewolf in London od Landisa z rovnakého roku. Prvá polka neznesiteľná nuda o ničom, v druhej polovici sa film trocha rozbehne a dôjde na pár hororových výjavov, pri ktorých sa dajú oceniť fajn masky. Dee Wallace mi ako hlavná hrdinka nesadla, ústredná premena vlkolaka nie je na smiech ale znova slabšia ako v spomínanom Landisovom horore na začiatku. No a osobne mi trocha prekážal aj humor, ktorý tu bol dávkovaný nasilu a dosť necitlivo (čím sú Danteho filmy typické a väčšinou preto u mňa nenachádzajú pochopenie). Celkovo je Howling horor, z ktorého sa dá vypichnúť pár dobrých momentov, ale ako celok sa nepodaril. 40%

Společenství vlků (1984)

Príbeh o červenej čiapočke, ale spracovaný ako fantasy rozprávka s pár hororvými motívmi. Originálnosť uchopenia námetu, rozprávkovosť kulís, deja i dialógov a snovosť všetkého naokolo je silná. A verím, že Neil Jordan natočil presne to čo chcel, akurát že mňa to subjektívne úplne minulo a všetky vyššie spomínané atribúty (snovosť, rozprávkovosť, fantasy svety, naivita, pomalé rozprávanie, mudrujúca a pre mňa otravná Angela Lansbury atď) ma vytáčali. Toto mi nesadlo azda v úplne všetkom. 10%